Масони

Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Незнам зошто ми дава известување дека јас сум цитиран кога ова не е мој пост.... Како и да е, обидот да се прикаже слободната волја како алиби и оправдување за Бог кој суди и казнува е одамна побиен. Злото може да постои за оној чија перцепција е ограничена од дуалноста, а дуалноста не е апсолутна. Ако Бог е апсолутно битие, апсурдно е да има дуална перцепција. Ако за Бог постои погрешно и исправно а се потекнува од него, тогаш од кого ќе потекнува тоа што тој ќе го прогласи за зло? Со ставање на себе си во улога на судија, самиот би си пресудил дека не е апсолутно битие, а со тоа и дека не е Бог.
Баш така[DOUBLEPOST=1510328045][/DOUBLEPOST]
Незнам зошто ми дава известување дека јас сум цитиран кога ова не е мој пост.... Како и да е, обидот да се прикаже слободната волја како алиби и оправдување за Бог кој суди и казнува е одамна побиен. Злото може да постои за оној чија перцепција е ограничена од дуалноста, а дуалноста не е апсолутна. Ако Бог е апсолутно битие, апсурдно е да има дуална перцепција. Ако за Бог постои погрешно и исправно а се потекнува од него, тогаш од кого ќе потекнува тоа што тој ќе го прогласи за зло? Со ставање на себе си во улога на судија, самиот би си пресудил дека не е апсолутно битие, а со тоа и дека не е Бог.
Е сега тука сакаш да кажеш дека ти не гледаш дуално и си ослободен обединет со изворот :) Вејт Нио дид ју тејк да ред пил
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Дали има активни масони во Македонија ?
Што мислите ?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Е сега тука сакаш да кажеш дека ти не гледаш дуално и си ослободен обединет со изворот :) Вејт Нио дид ју тејк да ред пил
Па не би рекол дека не гледам дуално, само сум свесен дека мојата перцепција не е апсолутна. Знам дека моето ,,добро" немора да биде добро и за сите останати.
И ова и е суштината и на масонеријата и на останатите езотериски системи, преку симболика, пракса и искуство да се дојде до тоа Разбирање или Сознание дека сите религии се само метафори на апсолутната вистина.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
[DOUBLEPOST=1510391615][/DOUBLEPOST]Втор дел
 
Последно уредено:
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Дали има активни масони во Македонија ?
Што мислите ?
Има, и тоа не малку... мислам дека седиштето им беше во стара скопска чаршија, или сега во Александар Палас се состануваат, дури еден од нив (моментален претседател) е познат доктор во Македонија кој јавно изјави дека е големиот мајстор на масонската ложа на Македонија
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Има, и тоа не малку... мислам дека седиштето им беше во стара скопска чаршија, или сега во Александар Палас се состануваат, дури еден од нив (моментален претседател) е познат доктор во Македонија кој јавно изјави дека е големиот мајстор на масонската ложа на Македонија
Имаш читано за тоа или си слушнал ?
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Имаш читано за тоа или си слушнал ?
Сум гледал и емисија, види малку на youtube отвори има за тоа, големиот (поранешен) мајстор на масонската ложа во МК беше гостин кај Васко Ефтов, а тоа е ... не сакам сега тука да спомнунва име и презиме, професор е на Американ Колеџ во Скопје и исто така МАТ авио компанијата беше негова !! А овој нивиов претседател е познат Доктор (Хирург) :) барај на youtube
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Сум гледал и емисија, види малку на youtube отвори има за тоа, големиот (поранешен) мајстор на масонската ложа во МК беше гостин кај Васко Ефтов, а тоа е ... не сакам сега тука да спомнунва име и презиме, професор е на Американ Колеџ во Скопје и исто така МАТ авио компанијата беше негова !! А овој нивиов претседател е познат Доктор (Хирург) :) барај на youtube
Не спомињај име никако!!!
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
E не е тајна де јавно беше тоа Живко Груевски
 

Kajgana Shop

На врв Bottom