Масони

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.806
@Beric Dondarrion одговорено е веќе погоре... за да станеш Масон не ти треба О.Т.О. :)

Не прашав дали. Знам дека треба да влезеш у ОТО и да напредуваш, за да станеш масон во Македонија. Прашав зашто е тоа така.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
ОТО, ваљда тоа е некаква припрема за да станеш масон. У мое време ОТО се викаше ОТП и се користеа разни лењири, големи и мали шестари и други масонски справи, а правевме и пирамиди од шперплоча.

Одлично објаснување, стрико, но само да додадам неколку детали што си ги испуштил.

Прво, не само што има разлика помеѓу "светлашите" (јаки масони кои ја бараат светлината под дрво и под камен), и "пешадијата" која плаќа членарина за Живко да се раздужи од заемот за 737-ката, а не ги разбира неговите езотериски пракси. Уште поголема разлика има помеѓу двете главни фракции на "светлашите", и овој јаз е последица како на општиот текнолошки развој, така и на херметичкото и езотериско разбирање на природата, општеството и госпот од страна на високо просветлените масони. Имено, една од фракциите, тнр "ламбаши" негуваат класичен пример кон просветлувањето, користејќи езотериски пракси базирани на тунгстенов принцип (злобниците ќе речат со сијалица), како и аналогни појачала (пак со ламби) кои ги зајакнуваат херметичките искуства, додека истовремено произведуваат топол звук со непрецизно исечени непарни интервали. Другата фракција, негува помодерен пристап и често е критикувана за тврд, сувопарен пристап кон езотеријата, најмногу поради фактот што светлината ја бараат преку пракси илуминирани со ЛЕД светлина, и честа употреба на ЛЦД и дигитални појачала кои "ламбашите" безмалку ги сметаат за хула.
Најпознати локални масони од овие групи се Ламбе Арнаудов (ламбаш) и ЛЦД Саундсистем (од овие модерните).
Ми се чини, можда грешам, ама тие што ја бараа светлината ги викаа Илуминати. Досега треба да се доста просветлени.
 
D

Daedalus

Гостин
Одлично објаснување, стрико, но само да додадам неколку детали што си ги испуштил.

Прво, не само што има разлика помеѓу "светлашите" (јаки масони кои ја бараат светлината под дрво и под камен), и "пешадијата" која плаќа членарина за Живко да се раздужи од заемот за 737-ката, а не ги разбира неговите езотериски пракси. Уште поголема разлика има помеѓу двете главни фракции на "светлашите", и овој јаз е последица како на општиот текнолошки развој, така и на херметичкото и езотериско разбирање на природата, општеството и госпот од страна на високо просветлените масони. Имено, една од фракциите, тнр "ламбаши" негуваат класичен пример кон просветлувањето, користејќи езотериски пракси базирани на тунгстенов принцип (злобниците ќе речат со сијалица), како и аналогни појачала (пак со ламби) кои ги зајакнуваат херметичките искуства, додека истовремено произведуваат топол звук со непрецизно исечени непарни интервали. Другата фракција, негува помодерен пристап и често е критикувана за тврд, сувопарен пристап кон езотеријата, најмногу поради фактот што светлината ја бараат преку пракси илуминирани со ЛЕД светлина, и честа употреба на ЛЦД и дигитални појачала кои "ламбашите" безмалку ги сметаат за хула.
Најпознати локални масони од овие групи се Ламбе Арнаудов (ламбаш) и ЛЦД Саундсистем (од овие модерните).

Што се однесува на муабетот со ОТО-то, ја стварно не знам како може да се шират гласини дека отото било инфериорен ред во однос на масоните, во било каков смисол. Па побогу, тука на форумов имаме отоисти и истите делуваат како екстремно просветлени индивидуи, кои детерминирано тргнале по својот пат со се слободната воља!!!!!!!!
Зошто вакво исмејување?
Ако си навлезен подлабоко во овие техномантички пракси, ќе сфатиш дека светлината во оваа реалност, е нужна последица на астралната, која е нужна последица на еманацијата од повисоките нивоа на постоење. ДНК-та на иницираните, епигенетски е сменета поради ритуалите за иницијација, што им дава можност да ги примаат астралните информации од светлината. Како што расте нивото на адептот, така расте и способноста за детектирање информации и од повисоки нивоа на еманација. Овие информации се кодирани во самата фреквенција на светлината. Ако сакаш да навлезеш во све ова, читај повеќе за „Omega Sequence #358G“ и други метагенетски истражувања (почни од „AG Chemie Europa“) што може да ти разјаснат многу работи. Ти си научник, лесно ќе разбереш за што станува збор.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Одлично објаснување, стрико, но само да додадам неколку детали што си ги испуштил.

Прво, не само што има разлика помеѓу "светлашите" (јаки масони кои ја бараат светлината под дрво и под камен), и "пешадијата" која плаќа членарина за Живко да се раздужи од заемот за 737-ката, а не ги разбира неговите езотериски пракси. Уште поголема разлика има помеѓу двете главни фракции на "светлашите", и овој јаз е последица како на општиот текнолошки развој, така и на херметичкото и езотериско разбирање на природата, општеството и госпот од страна на високо просветлените масони. Имено, една од фракциите, тнр "ламбаши" негуваат класичен пример кон просветлувањето, користејќи езотериски пракси базирани на тунгстенов принцип (злобниците ќе речат со сијалица), како и аналогни појачала (пак со ламби) кои ги зајакнуваат херметичките искуства, додека истовремено произведуваат топол звук со непрецизно исечени непарни интервали. Другата фракција, негува помодерен пристап и често е критикувана за тврд, сувопарен пристап кон езотеријата, најмногу поради фактот што светлината ја бараат преку пракси илуминирани со ЛЕД светлина, и честа употреба на ЛЦД и дигитални појачала кои "ламбашите" безмалку ги сметаат за хула.
Најпознати локални масони од овие групи се Ламбе Арнаудов (ламбаш) и ЛЦД Саундсистем (од овие модерните).

Што се однесува на муабетот со ОТО-то, ја стварно не знам како може да се шират гласини дека отото било инфериорен ред во однос на масоните, во било каков смисол. Па побогу, тука на форумов имаме отоисти и истите делуваат како екстремно просветлени индивидуи, кои детерминирано тргнале по својот пат со се слободната воља!!!!!!!!
Синко, посаглам синопсис на технолошко-метафизичкиот аспект на трагањето по светлина неам прочитано. И за екстремната просветленост си воглавном во право -- таа е во директна корелација со ефективниот менаџмент на слободна волја и алокација на релевантните форми на енергија и нејзините епифеномени. Иначе, ова што сеа го прават во ЦЕРН е веќе многу пати реализирано во езотериската пракса (со други методи и алатки). За жал, не смеам за тоа подетално на форум, ќе ми се одрази негативно.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Не прашав дали. Знам дека треба да влезеш у ОТО и да напредуваш, за да станеш масон во Македонија. Прашав зашто е тоа така.
Не знаеш.
Затоа јас ти кажувам за да знаеш во иднина дека не треба да си во О.Т.О. за да станеш масон во Македонија, а тоа важи и за другите држави каде што има О.Т.О. и слободно ѕидарство
Ако некој сака да биде масон, ги контактира или масонските ложи на UGLE или ложите на Големиот Ориент во Македонија и понтамау си ја тераат целата процедура.

Ако си масон и сакаш во О.Т.О. пак истата процедура: воспоставуваш контакт и натаму си оди по процедура, независно дали си масон или не... Не ни е грижа нам за она што е постигнато по друг систем, ниту пак тие се грижат за постигнувањата на човекот во О.Т.О.

Ќе испадне дека сите масони го прифатиле Законот на Телема и се Телемити :)

Не ми смета идејата како таква, но морам да кажам како е - за да луѓето кои ги истражуваат овие ствари знаат малку подобро.

А оние што не ги интересира сето ова: минлива ствар, ќе се повторуваме постојано едно та исто. Може да се зафркаваме до бескрај на темиве, ништо страшно...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.806

Не знаеш.
Затоа јас ти кажувам за да знаеш во иднина дека не треба да си во О.Т.О. за да станеш масон во Македонија, а тоа важи и за другите држави каде што има О.Т.О. и слободно ѕидарство.
У другите држави најверојатно не треба, у Македнија треба.
Или да си многу богат. Тогаш не те праќаат у ОТО.
И ти знаеш дека е така. Али разбирам што јавно друго збориш.
Мада и не е некоја тајна тоа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950

Не знаеш.
Затоа јас ти кажувам за да знаеш во иднина дека не треба да си во О.Т.О. за да станеш масон во Македонија, а тоа важи и за другите држави каде што има О.Т.О. и слободно ѕидарство
Ако некој сака да биде масон, ги контактира или масонските ложи на UGLE или ложите на Големиот Ориент во Македонија и понтамау си ја тераат целата процедура.

Ако си масон и сакаш во О.Т.О. пак истата процедура: воспоставуваш контакт и натаму си оди по процедура, независно дали си масон или не... Не ни е грижа нам за она што е постигнато по друг систем, ниту пак тие се грижат за постигнувањата на човекот во О.Т.О.

Ќе испадне дека сите масони го прифатиле Законот на Телема и се Телемити :)

Не ми смета идејата како таква, но морам да кажам како е - за да луѓето кои ги истражуваат овие ствари знаат малку подобро.

А оние што не ги интересира сето ова: минлива ствар, ќе се повторуваме постојано едно та исто. Може да се зафркаваме до бескрај на темиве, ништо страшно...
Батали ги, гледаш дека тераат сеир. И оваа тема полека ја уништуваат и ја сведуваат на рандом тема од ЧДА. Имаше период кога се знае каде се дискутира за сериозни работи а каде е место за зезање и сеир, очигледно се смениле работите.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Ама сега инает ќе водиш? Ниту знаеш ниту разбираш...
Сега замисли јас тебе да те учам за Game of Thrones, не бидува - и сериите ти се гледани и книгите анализирани до последната јота :)

Сеуште е активно македонското проклето размислување дека треба да си богат за да успееш било каде... излези од кутијата наречена Македонија или Балкан, силно светнал ден.
Сеуште се влечкате со тоа: ех да сум богат. И да си богат - бесцелно ти е.

Никој не може да те прати никаде, не ме читаш добро ти мене.
Ако некој сака да биде масон, ги контактира или масонските ложи на UGLE или ложите на Големиот Ориент во Македонија и понтамау си ја тераат целата процедура.

Во Македонија масонството не е македонска ствар - од надвор е донесен тој систем. Не може да важат други правила.
Како што важи за една држава, така важи и за друга...

П.С.
Знам што ми зборуваш, но не е така како што глаголаш и затоа те поправам. Можевби ќе сакаш да стануваш масон еден ден, ќе се залеташ накај О.Т.О. и ќе си скршиш главата удирајќи ја во ѕид. ;)

П.П.С. @Ipsissimus , знам дека е сеир... но добар сеир не е на одмет да се искористи :) Што очекуваш и ти од форумов? Уживај :)

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.806
Tи ми кажуваш како е по книга и правила, а знаеш дека кај нас поинаку е у пракса.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ги поздравувам и охрабрувам заложбите за посериозен пристап кон темава. Во таа насока би додал дека масонската сериозност и воздржаност се темелни квалитети. Катадневната потрага по светлина има и моменти на релаксација проследени со забавно-рекреативни содржини. Но, дури и во таквите моменти на релаксација во храмот, масоните остануваат сериозни, прибрани и воздржани.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Tи ми кажуваш како е по книга и правила, а знаеш дека кај нас поинаку е у пракса.
Не е.
Сеуште со тоа „кај нас“ :) Навистина не ме читаш.
Кај вас можеби е така, секој од свое искуство зборува... провери си ги масоните околу тебе, не ти се на број! :)
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Ja vitosale temata PU jazk......od kaj ispadnaa vie moleri, tapetari, gipseri farbari......
 
Член од
26 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
2
само да ве потсетам ... вака рандом улетан

јас ова и порано го имам напишано и сум сериозен ... како и вие ко што гледам

немојте така помпезно од ајвори кулите да гледате на нас долу и да се срдите ... наводно овој е useless eater не не разбира и мати вода

полека ви снемува светло .. мегу себе ке се дробите ...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
ВЕЧЕРВА СЕ ОДРЖУВА МАСОНСКИ СОСТАНОК ВО СКОПЈЕ: 9 масонски ложи се состанаа во Македонија
November 10, 2018

Во познат елитен хотел во Скопје вечерва се одржува масонски состанок, на кој присуствуваат масонски ложи од девет држави, пренесува Алфа.



Екипата на телевизијата го посетила местото каде што се одржува тајниот состанок. Вработените во хотелот ни ја потврдија информацијата дека во просториите на хотелот се одржува состанок на масонска ложа.

Но, обезбедувањето реагирало и ја отстранило екипата.

Инаку, информациите говорат дека таму е присутен и еден од најстарите и први масони во Југославија, Зоран Ненезиќ, кој има напишано и книги на оваа тема.

Местото каде што вечерва се одржува состанокот е под засилено полициско обезбедување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom