Масони

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Со инка не се става, секој што има барем грам интелегенција, ќе го свати аргументот што го изнесов погоре, за жал ти си расчистил со здравиот разум одамна.
Ипси,

еве, ти имаш интелигенција чија вредност не се мери ниту како „бесконечна„ туку како „отаде бесконечна„ па дај напни ја тоа интелигенцијата твоја невидена и прејди на одговарање на моите прашања.
 
D

Daedalus

Гостин
Слободната воља е најголемиот дар од Господ Бог, воедно и најголем показател за неговата љубов.
Слободна воља значи токму тоа, секој според своите карактеристики (умствени, духовни, физички...) авторски да ја експресира. А не сите иста да имаме. Па така некој полева цвеќиња, друг се љути, трет спие, четврт силува деца... секој по своја воља. Затоа се вика слободна воља. Затоа едниот е педофил, а другиот пироман, третиот ни едното ни другото и така.
И у муабетите што сме ги праеле tête-à-tête, увек заглавуеш у некоја дихотомија. Од една страна, за Безвременскиот и Сезнаен Господ, неаме слободна волја, а од наша перспектива, имаме. Уште не ми е скроз јасно, како е можно тоа. Ти кажуеш дека тоа е така иако ние не можеме да го свариме логички, ама како си дошол до тоа сознание, не објаснуеш експлицитно.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И у муабетите што сме ги праеле tête-à-tête, увек заглавуеш у некоја дихотомија. Од една страна, за Безвременскиот и Сезнаен Господ, неаме слободна волја, а од наша перспектива, имаме. Уште не ми е скроз јасно, како е можно тоа. Ти кажуеш дека тоа е така иако ние не можеме да го свариме логички, ама како си дошол до тоа сознание, не објаснуеш експлицитно.
Незнам зошто ми дава известување дека јас сум цитиран кога ова не е мој пост.... Како и да е, обидот да се прикаже слободната волја како алиби и оправдување за Бог кој суди и казнува е одамна побиен. Злото може да постои за оној чија перцепција е ограничена од дуалноста, а дуалноста не е апсолутна. Ако Бог е апсолутно битие, апсурдно е да има дуална перцепција. Ако за Бог постои погрешно и исправно а се потекнува од него, тогаш од кого ќе потекнува тоа што тој ќе го прогласи за зло? Со ставање на себе си во улога на судија, самиот би си пресудил дека не е апсолутно битие, а со тоа и дека не е Бог.
 
D

Daedalus

Гостин
Незнам зошто ми дава известување дека јас сум цитиран кога ова не е мој пост.... Како и да е, обидот да се прикаже слободната волја како алиби и оправдување за Бог кој суди и казнува е одамна побиен. Злото може да постои за оној чија перцепција е ограничена од дуалноста, а дуалноста не е апсолутна. Ако Бог е апсолутно битие, апсурдно е да има дуална перцепција. Ако за Бог постои погрешно и исправно а се потекнува од него, тогаш од кого ќе потекнува тоа што тој ќе го прогласи за зло? Со ставање на себе си во улога на судија, самиот би си пресудил дека не е апсолутно битие, а со тоа и дека не е Бог.
Сакав Берик да го цитирам, по грешка тебе те цитирав и после поправив.
Затоа ти стигнала нотификација.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
И у муабетите што сме ги праеле tête-à-tête, увек заглавуеш у некоја дихотомија. Од една страна, за Безвременскиот и Сезнаен Господ, неаме слободна волја, а од наша перспектива, имаме. Уште не ми е скроз јасно, како е можно тоа. Ти кажуеш дека тоа е така иако ние не можеме да го свариме логички, ама како си дошол до тоа сознание, не објаснуеш експлицитно.
Што? Не можеш да сфатиш како ние не можеме да ги сфатиме и согледаме работите од негова перспектива?
Види што пишува Кабалата, христијанството. Кабалата дури и посочува дека ни е недостапна една половина од неговото лице. Според атрибутите кои му ги даваат Кабалата, христијанството, исламот... би требало да ви е сфатливо како имаме ние - неговите творби, различна перспектива во однос на него.
 
D

Daedalus

Гостин
Што? Не можеш да сфатиш како ние не можеме да ги сфатиме и согледаме работите од негова перспектива?
Види што пишува Кабалата, христијанството. Кабалата дури и посочува дека ни е недостапна една половина од неговото лице. Според атрибутите кои му ги даваат Кабалата, христијанството, исламот... би требало да ви е сфатливо како имаме ние - неговите творби, различна перспектива во однос на него.
Јас разбирам како вие не можете да ги согледате работите од Негова перспектива.
Јас не разбирам, како можете да тврдите дека ние Апсолутно имаме слободна волја од наша перспектива иако Апсолутно немаме слободна волја од негова перспектива, кога не разбирате и не можете да разберете каква е природата на Неговата реалност ниту каква е врската помеѓу оваа Реалност и Неговата.

Не е подобро да тврдиш дека не знаеш и не разбираш од оваа овоземна перспектива, него да тврдиш такви работи со сигурност (дека за Него немаме, а за нас имаме слободна волја)?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Луѓе,забегувате,одите .....:oftopik:
ТЕМАВА Е ЗА МАСОНИ ! Имате други теми каде што можете подетално да дискутирате за религиите и верувањата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Не е подобро да тврдиш дека не знаеш и не разбираш од оваа овоземна перспектива, него да тврдиш такви работи со сигурност (дека за Него немаме, а за нас имаме слободна волја)?
Исто му доаѓа во контекст на муабетов сега.[DOUBLEPOST=1510170274][/DOUBLEPOST]
Луѓе,забегувате,одите .....:oftopik:
ТЕМАВА Е ЗА МАСОНИ ! Имате други теми каде што можете подетално да дискутирате за религиите и верувањата.
bijons, тргај се одовде
 
Последно уредено:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Исто му доаѓа во контекст на муабетов сега.[DOUBLEPOST=1510170274][/DOUBLEPOST]
bijons, тргај се одовде
Не ме мешај. Јас сум redfogv. Навистина забегувате.Ќе види некој модератор и ќе ве казни.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Не ме мешај. Јас сум redfogv. Навистина забегувате.Ќе види некој модератор и ќе ве казни.
И да не си bijons, исто ко да си. Никако не те подобрува тоа што не си.

Инаку масонството има премногу врска со кабала и христијанство. Ако ја читнеш темава ќе видиш.
Башка, мораш да веруваш во Бог за да станеш Масон.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
И да не си bijons, исто ко да си. Никако не те подобрува тоа што не си.

Инаку масонството има премногу врска со кабала и христијанство. Ако ја читнеш темава ќе видиш.
Башка, мораш да веруваш во Бог за да станеш Масон.
Знам дека масонството има врска со религија.
Јас како Христијанка мислам дека на Бог баш не му се допаѓа што прават повеќето од масоните.
Желбата да го контролираш светот користејќи се со валкани методи не е во склад со она што го налага религијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom