Масони

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од Дивајн, 22 јуни 2005.

 1. sweetboy

  sweetboy

  Член од:
  6 декември 2014
  Мислења:
  84
  Допаѓања:
  6
  го слушам сеа јанко бурекот на радио слободна македонија,вика се сретнав со масони,таму зборуваше нешто
   
 2. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.612
  Допаѓања:
  24.588
  масони нешто илуминати, кралица, гуштери, рокфелер...


  ги знам тие ствари, видов на компјутер
   
 3. INDIJANEC123

  INDIJANEC123 Женкар

  Член од:
  17 март 2014
  Мислења:
  748
  Допаѓања:
  576
  Дејвид Ајк на пример од сите глупости што ги тресе барем една да погодеше. Битно се наполна со пари и се е маркетинг и пари и пирамидни структури. На ултра богатите не им требаат друштва во кои ќе урлаат или глумат мајмуни за да го амплифицираат нивниот доход. Обични состаноци им вршат работа без трошка ритуали. Не за џабе во 99% од сектите членуваат најранлива категорија на луѓе. Ем мистика ем пари од мистиката ем бесплатен секс. Секоја религија е бизнис тоа е тоа.
   
 4. Чесен Рекетар

  Чесен Рекетар

  Член од:
  26 мај 2015
  Мислења:
  302
  Допаѓања:
  140
  која идиотска работа е ова масонеријава илуминати ... они се еднакви на религија а тоа е дното на човештвото. Демек најпаметните најучените само можат да бидат дел од тоа педерско друштво. А се кладам дека и таму постојат јебени ургенции како во секое мизено друштво што го смислило некој човек. Премногу им се дава значење мислам дека не се битни колку што си мислат и самите.
   
 5. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.297
  Допаѓања:
  11.787
  Најди најблиско огледало до тебе, и сама ќе ти се дефинира во илјада зборови, преточени во слика.
   
 6. Gladiatorized

  Gladiatorized

  Член од:
  11 ноември 2015
  Мислења:
  206
  Допаѓања:
  48
  Колку што ми е мене познато Големата ложа на Македонија (ГЛМ) е признаена од ОГЛА. Мислам дека нејзин прв мајстор-масон (носечки столб на ГЛМ) беше Живко Груевски. Впрочем има и интервју со него во емисијата Во центар со Васко Ефтов. Додека во моментов е проф. д-р Јовица Угриновски. Во секој случај, почитуваниот колега-кајганџија @somoteitbe може да ме коригира доколку грешам или пак во меѓувреме се направени некакви измени.
   
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.647
  Допаѓања:
  4.378
  Да си гостин кај Етфов и не е некој доказ за било што...

  P.S. Кој е овој Владимир Сукаров кој што се споменува тука? Дали линкот што го прати на ложа во Македонија е Големиот Ориент на Франција или UGLE?
  Кој ќе ти каже во сите тие поделби бесцелни...
   
  Последно уредено: 14 март 2017
 8. Gladiatorized

  Gladiatorized

  Член од:
  11 ноември 2015
  Мислења:
  206
  Допаѓања:
  48
  Има поента тоа, но не значи дека тоа не може да претставува „некаква основа“ или подобро кажано „насока“ за да се отпочне со истражување и да се дојде или не до каков било одговор. Па според тоа што досега самите го пласираат преку медиумите и преку нивните колумни и интервјуа кои ги прават по весниците, даваат изјави преку документарци, вклучително и книжевната литература, знам дека се членка на ОГЛА. Доколку истите пласираат поинаква вистина, тогаш значи дека самите губат во секоја смисла. Во секој случај, се согласувам со Вас дека во последниве години се забележани бројни фракции.
   
 9. INDIJANEC123

  INDIJANEC123 Женкар

  Член од:
  17 март 2014
  Мислења:
  748
  Допаѓања:
  576
  Мене искрено македонскиве ложи ме потсеќаат по сите критериуми на МАНУ - иф ју ноу ват ај мин.
   
 10. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.090
  Допаѓања:
  2.565
  ШОКАНТНИ СОЗНАНИЈА НА РОБИН ДЕ РАЈТЕР


  Kенеди бил убиен поради банкнота од пет долари!

  Според Робин де Рајтер, кој го истражувал влијанието и моќта на тринаесетте семејства кои го контролираат светот, а за тоа меѓу другото користел огромен фонд тајни документи како и сведоштва на владини службеници, како и сознанија што ги добил од Рајнер Руп, поранешен воен аташе на НАТО во Брисел кој работел во бриселскиот штаб повеќе од десет години, а имал пристап до доверливи информации, светот е пред воспоставување диктаторска светска влада, создавање светска армија со соединување на американската војска, НАТО и сите други западни армии како и воспоставување на една светска престолнина и глобален диктатор

  Патем, спред него, многумина мислат дека САД се богата држава, но вистината е дека Америка има поголем долг од долгот на сите земји на Третиот свет заедно! Освен тоа, Соединетите Држави се масонска држава а секој долар во оптек е позајмен долар што им носи профит на масонските банкари!Kој ги повлекол доларите на Kенеди истиот ден кога е убиен?Во истражувањето на Де Рајтер стои дека Банката на федералните резерви е основана во 1913 година и повеќето луѓе мислат дека станува збор за Сојузна американска установа. Федералните резерви се приватна банка во рацете на кланот Ротшилд! Во меѓувреме, во изминатите 104 години, создаден е долг од речиси 17,5 илјади милијарди долари. Секој месец народот мора да плати само за камати повеќе од две милијарди долари! Потполно е безумно, владата на една држава да ~ препушти толкава моќ на една приватна банка што апсолутно никој не ја контролира. Моќ што е во состојба да прави пари од ништо! Затоа пред околу 50 години е направен обид нешто да се промени во таа насока, а единствен претседател кој се обидел да ~ стави крај на Банката на федералните резерви бил Џон Ф. Kенеди. Имено, на 4 јуни 1963 година, претседателот Kенеди се обидел да ја лиши оваа Банка од моќта да ~ позајмува пари на владата со камата. Всушност, тој ден претседателот ја потпишал извршната наредба бр. 11110 со која се вратила можноста владата на САД да емитува пари без посредништво на Банката на федералните резерви. Во првиот бран Kенеди внел во оптек речиси 4,3 милијарди долари во банкноти со натпис Банкнота на Соединетите Држави наместо Банкнота на федералните резерви. Печатењето на банкнотите повторно дошло во рацете на државата. Претседателот Kенеди бил на пат да ја остави Банката на федералните резерви без работа, но „семејствата“ што владеат со светот веднаш тргнале во негова елиминација. Бил убиен на 22 ноември 1963 година кога само мал дел од „неговите“ пари влегле во оптек. Убиството на Kенеди претставувало предупредување до идните претседатели што би дошле до идеја да го отстранат долгот на САД со отстранување на контролата на федералните резерви над печатењето на парите. Сепак извршната наредба 11110 никогаш не е отповикана од страна на некој нареден американски претседател со нова извршна наредба, па формално таа с` уште е во сила. Претседателот Kенеди бил отстранет од припадниците на Операција 40, тајниот тим што го основале Џорџ Буш, Ричард Никсон и Ален Далс, а кој на почетокот бил формиран за ликвидација на Фидел Kастро. Членовите на овој одред на смртта биле одговорни и за убиството на Че Гевара, потоа на претседателот на Чиле, Салвадор Аљенде, претседателот на Еквадор, Хаиме Ролдос, како претседателот на Панама, Омар Торихос. Kомплетниот „одред на смртта“ бил во Далас на 22 ноември 1963 година кога Kенеди бил убиен, а само неколку часа по неговата смрт, првиот официјален потег на новиот претседател Линдон Џонсон била наредбата до државната печатница во Вашингтон да го прекине печатењето на државните банкноти што ги одобрил Kенеди и да се повлечат оние што веќе биле пуштени во оптек. Преку системот на федерални резерви парите што биле испратени во оптек биле пресретнати и уништени.Семејството Ротшилд ги контролира Светската банка и ММФ!?Во тој контекст треба да се знае и тоа дека и Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд не можат ниту да мрднат без семејството Ротшилд и нивниот монопол над глобалниот капитал. Всушност, тие во целост се зависни од оваа моќна финансиска династија. Затоа не е никакво изненадување што банкарите кои ги заземаат водечките функции во овие установи се масони, односно илуминатите. Имено, ММФ и Светската банка се два инструмента што ги употребуваат лидерите на Новиот поредок за да ги уништат суверените држави и потоа да управуваат со тие територии како со колонии. Според Де Рајтер, овие територии имаат свои влади само на хартија, и тие се наоѓаат под директна контрола на ММФ сместен во центарот на Вашингтон. Точно преку улицата се наоѓа главниот влез во сестринската организација, Светската банка. Водечките личности од финансиите од целиот свет ги основале овие две установи во 1944 година за време на конференцијата одржана во американското одморалиште „Бретон Вудс“ во сојузната држава Њу Хемпшир. Во глобалниот свет, кој е под контрола на 13-те семејства што го поседуваат целиот капитал на светот, ММФ заедно со Светската банка има речиси наограничена моќ и може да сврти една држава против друга. Тие се во состојба фактички во секој момент да го намалат богатството на секоја земја колку што сакаат. Главно тоа го постигнуваат со ограничување на количината пари во оптек или со забрана земјата да го користи сопствениот економски профит. Неместо тоа државата е присилена да ги извезува своите производи под услови диктирани од конкуренцијата на меѓународниот пазар. Kолапсот на локалните економски системи е условот за развој на општествените немири, дестабилизација на независните држави, колапс на нивните институции и, во посебни случаи, граѓански судир или војна. Тоа се случува токму оној ден и во она време што ќе го одреди класата што ја држи власта во светот.Според истражувањето на Робин де Рајтер во соработка со Фриц Спрингмајер, подлабокиот увид во главните причини за Балканската криза покажува дека најголема одговорност за растурањето на Југославија имаат Обединетите нации, Германија и другите НАТО-сојузници! Секоја одлука на сојузниците била политички мотивирана, а за последица ги имала ескалацијата на војната и зголемувањето на бројот на судири меѓу народите на Југославија. Неколку години поред распаѓањето на СФРЈ, ММФ инсистирал да се замрзнат платите. Меѓутоа, бидејќи цените на производите биле во постојан пораст, дошло до динамичен пад на просечната заработувачка. Под супервизија на Светската банка повеќе од половина од југословенските банки пропаднале во 1989 и во 1990 година. Според официјалната статистика, повеќе од 11.000 претпријатија банкротирале во тој период, а 625.000 работници останале без работа. Сепак, Светската банка и покрај тоа не била задоволна. Во септември 1990 година рекорден број од 2435 претпријатија банкротирале, а 1.300.000 работници останале без работа. За две години биле жртвувани две третини од работниците на сите нации. Значи, без никакво предупредување или помош биле сопрени сите кредити и заеми од ММФ и од Светската банка. Фаталната комбинација на наметнатите мерки има своја основа во дваесет и трите члена што се содржат во законите на Обединетите нации бр. 1191 од 5 ноември 1990 година. Имено, станува збор за Законот за надворешно работење 101/513. Овој Закон содржи регулативи и одредби што се користат за уништување на економиите на за нив непријателските влади. Kако последица од овие мерки, федералната влада на Југославија повеќе не можела да ја плаќа каматата на надворешниот долг. Исто така, и државниот индустриски сектор повеќе не можел да располага со потребните суровини. Во 1990 година, на 18 ноември, весникот „Њујорк тајмс“ објавил таен документ на ЦИА. Според тој документ било предвидено Југославија да доживее колапс во наредните осумнаесет месеци. Девет години подоцна, во текот на војната на Kосово, лордот Гилберт, британски министер за одбрана и влијателен државник, признал дека НАТО намерно ја турнал Југославија во граѓанска војна. Претходно, на собирот во Мастрихт, францускиот претседател Франсоа Митеран и британскиот премиер Џон Мејџор веќе донеле одлука за исчезнување на Југославија. Суровата војна против Југославија е јасно предупредување за сите земји од светот што копнеат да останат самостојни! Владите што сакаат да останат независни ќе бидат со сила фрлени на колена, нивните лидери ќе бидат сменети, ако не со политичка пропаганда, тогаш со економски санкции или со воена сила, констатираат Робин де Рајтер и Фриц Спрингмајер во својата анализа за случувањата во „пикираните“ држави зад кои се крие злобната моќ на тринаесетте династии на илуминатите што владеат со светот.Светската влада ќе биде воспоставена со договор или под принуда!Според повеќето истражувачи што интензивно се занимаваат со најмоќните семејства во светот секогаш редовно во списокот се појавуваат клановите Ротшилд, Варбург, Рокфелер, Ди Пон, Расел, Оназис, Kолинс, Морган, Хабзбург, Банди, Астор и други. Веднаш по нив, односно во тесна врска со нив, се семејствата Вандербилт, Опенхајм, Синклер, Kлинтон, Голдшмит, Гугенхајм, Буш, Шиф, Бауер, Витни и други. Веќе подолго време, и моќта и парите се во рацете на овие семејства. Големиот филозоф и поет Хајнрих Хајне во една пригода рекол: „Парите се бог на нашето време, а Ротшилд е неговиот пророк!“ Американскиот поет Езра Паунд има запишано дека „се дури не знаеме кој кому и колку му позајмил, ништо не знаеме за меѓународните судири“. Моментално кланот Ротшилд ги контролира Шел, Бритиш петролеум, Дојче банк, Барклејс, АБН, Амро, Фортис, Унилевер, ИБМ, Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд, ИНГ, Федералните резерви на САД, Англиската банка, Ероу Фонд Kурасао, Џ.П.Морган и многу други. Вкупната актива на семејството Рокфелер само во државите Kалифорнија и Охајо е околу 50 милијарди долари! Семејството поседува и 90 отсто од рафинериите за нафта во САД. Џон Дејвидсон Рокфелер го купил огромниот имот во Покантико Хилс во државата Њујорк, кој сега е матична база за повеќе од 100 семејства што се презиваат Рокфелер. Меѓу другото, Дејвид Рокфелер од 1945 година управува со банката „Чејс Менхетн“, најважната банка во светот. Моќта на оваа банка е доволна да сруши или уништи влади на држави, да започне или да заврши војни и да упропасти одделни компании или да им овозможи да се шират насекаде во светот, вршејќи на тој начин големо влијание на целото човештво. Рокфелеровата фондација е решавачки фактор на меѓународната сцена. Меѓу мноштвото меѓународни агенции на Дејвид Рокфелер е и познатата агенција Интерпол, чија мрежа се простира по целата планета. И покрај тоа што Интерпол е приватна организација, Обединетите нации имаат одобрено статус на набљудувач во 1975 година, што на претставникот на Рокфелер му овозможува да седи на состаноците и да гласа за резолуции, иако не е држава членка. Бидејќи Интерпол не е држава, ОН со ваквиот преседан ја имаат прекршено сопствената Повелба. Семејството Ди Пон е на шесто место меѓу водечката глобална елита. Во таа елита се и семејството Оназис, семејството Варбург и уште неколку други. Владејачките семејства меѓу другото стојат и зад светската трговија со дрога. Со помош на ЦИА и на британската тајна служба МИ 6, тие се наоѓаат на чело на глобалната наркомафија и ја контролираат целата трговија и продажба на дрога во светот! Семејството Варбург, поточно Џејмс Варбург има инвестирано милиони долари во проекти што секогаш служат за иста цел: апсолутна светска влада: „Ќе имаме светска влада, без разлика дали тоа нам ни се допаѓа или не. Единствено се поставува прашањето дали светската влада ќе биде воспоставена со договор или под принуда!“Новиот светски поредок ќе ги уништи малите нации!Воспоставувањето на планираниот Нов светски поредок ќе биде објавено во следните чекори: Воспоставување единствено меѓународно светско собрание; создавање единствен глобален финансиски систем; ограничување на влијанието на сите суверени држави во корист на диктаторската светска влада; потполна контрола над сите движења на храната од страна на Светската агенција за храна; потполна контрола над сите извори на суровини, нафта и гас; создавање светска армија со соединување на американската војска, НАТО и сите други западни армии; соединување и изедначување на сите религии во една хуманистичка светска религија; создавање општествена демографска мрежа што ќе ги обединува сите аспекти на секојдневниот живот преку употреба на компјутери; воспоставување една светска престолнина и воспоставување глобален лидер.Масоните што го контролираат светот комуницираат со посебни гестови и знаци! Голем дел од претставниците на Европската Унија во Брисел, кои, иако не се избрани на политички избори, сакаат да владеат со Европа, се масони. Сите претседатели на Франција, освен можеби Де Гол, биле и се масони. Голем број претставници на УНЕСKО и УНИЦЕФ се масони. САД се масонска држава. Покрај Џорџ В. Буш, масони се и претседателите Вашингтон, Медисон, Монро, Џексон, А. Џонсон, Герфилд, Маккинли, Т. Рузвелт, Хардинг, Франклин Делано Рузвелт, Хари Труман, Л.Б. Џонсон, Џ. Форд, Р. Реган, Џ. Буш постариот и Бил Kлинтон. Во својата јавна комуникација масоните користат знаци со скриено значење преку кои пренесуваат одредени пораки. Многу од пораките се пренесуваат преку средствата за јавно информирање низ тајни детали, главно преку фотографии. Читателот не може да забележи ништо сомнително, но светската елита, односно масоните точно знаат што значат одредени гестови на таквите фотографии објавени во весниците. Секој обичен човек што ќе го прелиста својот семеен албум ќе забележи дека на фотографиите речиси никогаш не се појавуваат знаци кои ги има на фотографиите на масоните!

  Блаже Миневски
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Carski

  Carski

  Член од:
  12 јуни 2006
  Мислења:
  228
  Допаѓања:
  27
  A sto se vozbuduvate tolku za nasive domasni "Masoni" Pa oni se na nivo na vulkanizeri, mislam, kako onie
  sto bukvalno lepat guma, koa ke ti se dupne...Samo ovie ne se samoubivaat, ednostavno si lepat toa gumite,
  i bas im e gajle dali povtorno ke se dupne, ili ne...Nego aj da vidime, opkladi da turime,do koga Goran Raf ke se samoubie, ili ke reterira...
  --- Споено дупло мислење, 1 јули 2017 ---
  Ne postoi "MANU", postoi samo nesto, gore -dole nedefinirano, sto vo sustina znaci zemanje isvesna (visoka) plata, i vo glavno zemanje na mito od stranski sluzbi, za normalno, ne reagiranje koga se:
  - Privatizira stopanstvoto, koga se ebe pravosudniot sistem, koga se siluva istorijata, koga ste napadnati od komsiite, a nikoj ne ve brani... e toa Vi e SANU, pardon, MANU...Samo, znaete sto, da ne Vi odgovara vakva situacja, zosto, Jas koa se bunam, nemam pojke od trojca poddrzuvaci..
  --- Споено дупло мислење, 1 јули 2017 ---
  - Tato, tato, znaes sto zede Baba?
  - Sto?
  - Zede se obesi...
   
  Последно уредено: 1 јули 2017
  На Bojco му/ѝ се допаѓа ова.
 12. INDIJANEC123

  INDIJANEC123 Женкар

  Член од:
  17 март 2014
  Мислења:
  748
  Допаѓања:
  576
  Mислев на критериумите собиралиште на уживатели на алкохол
   
 13. Riario77

  Riario77 Гостин

  Интересна тема и доста отворена. Според мене ДА постојат масони кои сакаат да преовладуваат со светот и сите сигурно сте слушнале ги викаат или Илуминати или познати се и како Билдерберг фамилијата , почнувајќи од Џејкоб Ротчајлд па се до Давид Рокфелер.Некои немаат ни слушнато за овие имиња , а всушност тоа се луѓето кои цел свет го држат во рака.Тие ги поседуваат сите банки во светот освен таму каде што не го прифаќаат доларот(Куба и др не ми текнува има уѓте 2-3) , а со самото тоа не поседуваат и сите нас.Уште со Прва Светска Војна тие имаат профитирано со тоа што сите се имаат задолжувано во американските банки и од тогаш се почнало , не дека и порано не се задолжувале другите кај САД туку ова е кулминацијата.Да скратам , главно тие сакаат да дојдат до тоа да се создаде една држава со една религија и да не имаат сите под конец.Тоа им успева добро со уредите за следење(преку телефон сите можат на не најдат кај сме) и преку камерите што речиси ги има на секој ќош во високоразвиените земји , а тоа ќе дојде и кај нас.Сметам дека под нивна контрола е американската влада и сите американски претседатели биле нивни кукли за манипулација на народот.Не знам колку сте свесни за ова ама тие имаат скриено толку работи и ние денес не знаеме ни 1/5 од се тоа што постои во светот , дури почнав да се сомневам и дека земјата е топка, но сепак како што кажав долга и отворена тема и тешко е да се води ваков разговор преку пишување. :)
   
 14. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.612
  Допаѓања:
  24.588
  Ја мислам дека ти тролаш.
  Не може до волку да си утепан.
   
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 15. spaso

  spaso

  Член од:
  5 септември 2008
  Мислења:
  2.718
  Допаѓања:
  756
  Ima edna grupa od Kina , green dragons , gi kine niz cel svet , a posebno bankarite . Mediumite ne izvestuvaat mnogu za toa , no kinezite im go zimaat skalpot leka poleka .
  --- Споено дупло мислење, 11 октомври 2017 ---
  Koga gledam koj likovi niz svetot se bavat so masonerija i okultizam mi doagja na um deka sum greshka so toa shto sum agnostik . Znam deka dechkive od masonskite lozi se klanjaat na Lucifer i nekako mnogu mi e glupo da zapagjam u trans i vozljubuvanje kon nekogo koj na krajta kje bide porazen , ne mi e jasna poentata na tie drushtva dali bile masonski , slobodni masoni , iluminati i tn i tn ...
   
  Последно уредено: 11 октомври 2017

Сподели преку: