Масони

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Имаат цел дека немаат цел.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Грешка имаат цел да си фабрикуваат и крадат туѓа историја, и повремено да се појавуваат на телевизија да си го рекламираат движењето и да не одговорат апсолутно ништо на прашањата.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Еве, да не остане без одговор - го копирам ова од друг форум каде што го јас го напишав... при друга прилика ќе пишам повеќе...

Основната цел е усовршување на човекот. Не материјално, туку духовно. Човек кој е стабилен духовно, кој има цврсти морални вредности, кој има стабилна верба и критериуми - е столб на општеството, на семејството, на заедницата.
Како се прави тоа? Преку самата церемонија, која на симболичен начин зборува токму за тие човечки вредности, преку изучување на природата и науката, преку градење на братска врска со другите луѓе и меѓусебното помагање и поттикнување. Членовите се однесуваат едни кон други како вистински браќа. Врзани се меѓусебно преку ритуалната врска која ја остваруваат, но пред се - преку идеалите кои ги имаат и тие вредности за кои зборував.
Многу луѓе се заблудени и мислат дека со влегување во ложата се станува моќник и дека одеднаш ќе се збогатиш... не е точно и таквите луѓе или воопшто не успеваат да влезат или ако успеат, многу брзо отпаѓаат, затоа што не се прифатени од средината.
Има и познати такви случаи, на пример - основачот на Skull&Bones. Незадоволен од тоа што во ложите не смее да се зборува за политика и да се организираат политички активности, ја напушта и формира здружение кое е тајно, нема толку филозофско-езотерички карактер, и се занимава отворено со политика и изразување на влијание.
Друг случај е Дичо Џели и П2. Целата ложа П2 е исклучена од Италијанското Масонско Братство, затоа што почнува да прима само богати и влијателни луѓе и затоа што почнува да се занимава со политика. Џели дури испраќа потоа смртни закани до Големиот Мајстор на Италија и прави неколку обиди за атентат. Неколку години подоцна, потегот на Големата Ложа на Италија се покажува како исправен и навремен, затоа што П2 и Дичо Џели се во центарот на скандалот со Ватиканската Банка.

Масонството не е религиозна организација, иако се инсистира членовите да се верници. Во Франција една од Големите Ложи прима и атеисти, но затоа пак не се признати од останатите ложи по светот. Причината заради која се инсистира човек да биде верник, е тоа што се смета дека атеистот има морална одговорност единствено пред самиот себе си и единствено на себе си одговара за постапките. Додека верникот, се води од повисока инстанца во поглед на моралната одговорност и вредности и знае дека што и да направи во животот, и никој да не дознае, секогаш Бог знае и суди.
Да, се помагаме едни со други и имаме безрезервна доверба едни кон други. Оттаму доаѓаат сите теории на заговор и слични приказни, затоа што човек што не е член, не може да разбере како тоа може со некој кој ни го знам, ни го познавам, да се однесувам како да ми е роден брат - на пример да дојде сега некој од Јапонија и да побара помош, јас веднаш ќе му ја пружам. Но и тој ќе го стори истото за мене. И знам дека никогаш нема да злоупотреби со мојата доверба, и нема да ми наштети. Никогаш! Затоа и многу често соработуваме едни со други и на бизнис план - затоа што едно стискање на рака е посилно од секаков законски договор и потпис. Едноставно знам дека нема да бидам изигран, дека ќе биде се како што треба и дека ќе добијам максимално квалитетна услуга, за најдобра можна цена и под најдобри услови. Тоа многу луѓе не го разбираат и мислат дека е некаков заговор. Разликата е што кога си во редовна комуникација со луѓето во јавниот живот, секогаш тргнуваш со едно ниско ниво на доверба кон нив, додека тие не ја стекнат твојата доверба за да можеш да работиш со нив, да соработуваш, па дури и да се дружиш. Додека меѓу двајца масони - таа доверба е на највисоко ниво од самиот почеток. Се разбира - едниот или другиот може да не ја оправдаат таа доверба, но тоа ќе значи сериозно оцрнување на името и угледот на истиот.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Еве нешто за зачленувањето:

Критериуми:
- Да се биде маж, над 21 година (само некои јурисдикции бараат 18, а многу многу ретко условот е 25, зависи од земјата во која се наоѓаш).
- Неосудуван и да не си моментално под никаква истрага
- Да веруваш во Виша Сила (Supreme Being), без разлика на која религија припаѓаш - мора да веруваш во Бог (онака како што ти си го дефинираш за себе)
- Да веруваш дека добрите дела се наградени, а грешните казнети (од Бог, односно од таа Виша Сила)

Тоа се основните критериуми.
Оттаму има неколку дополнителни услови.
Да имаш разбирање и одобрување за своето членство од семејството (пред се сопругата, ако си женет). Ако сопругата не се согласува, не може да станеш член.
Да бидеш човек со високи морални вредности, човек кој е столб на својата заедница, предан сопруг, татко (се разбира, ако си женет и ако имаш деца), да бидеш почитуван во професијата во која работиш (не да бидеш познато име - а да бидеш почитуван како чесен и стабилен), да не си во долгови.
Да можеш да си дозволиш да одделиш време и средства за да бидеш во ложата. Иако состаноците се само два пати месечно, сепак - тоа понекогаш е доста време. Иако членарината е многу мала, сепак - за некои луѓе тоа се многу пари, и ако семејството ти страда за основни работи - тогаш како тоа ти си дозволуваш да трошиш пари на било што, освен на нивната добробит?
Секогаш, на прво место е Бог, после е семејството, после е државата, а дури потоа е ложата. Секоја мора да си ги има разјаснето овие приоритети пред да бара членство.
Да не влегуваш во ложата заради материјални мотиви. Да имаш почит кон другите, нивното мислење и право на себе определување (односно - да не ти пречи нивната раса, нација, јазик, верско определување), и да не зборуваш во ложа за политика и религија.
Мора да си примерен човек - дури за работа од типот на изневерување на сопругата - веднаш се лета од ложата!
Мора сам да пројавиш интерес и сам да бараш членство, не смее некој да те покани да се зачлениш. Ако некој ти понуди, не само што ти нема да може да станеш член, ами и тој ризикува да го изгуби своето. Секој сам тргнува во потрага по светлината и тоа мора да е негова лична одлука.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Kako prvo!
Tockest, sto izreklamirav jas vo vrska so temava????
Vtoro, vcera mi bese poceten den na forumov, pa zatoa isprobuvav kako se stavaat postovi i zatoa probav so da da i takvi "gluposti".
Treto , site ne sme profesionalni forumdzii, taka da barem jas taka mislam mozam da napravam i odredeni greski!
Cetvrto, i da sakate povtorno nema da me vidite na forumov bidejki se pocustvuvav mnogu glupavo poradi Vasite zakani deka ako ne se popravam ke letam od "forumov"!
Licnata poraka koja mi ja prativte Vie i Serpico se zakani na koi mnogu tesko im pristapuvam vo zivotot!
Inaku, mnogu imam procitano za Masonite, mozebi poveke od mnogu ovde na dadeniov forum, pa bev zainteresriran da dadam moe mislenje za niv, a Serpico ako si napizden od Masonite i imas problem so niv, nemoj svojata nemok i neznaenje da go isturas na nevini clenovi od nekoj forum!
Pozdrav do Zidarski, te sledam vo uste eden drug forum , pa tamu mozes da mi kazes podetalno za pristapuvanjeto, koe koga ke bidne ke ja spodelime radosta zaedno na drugiot forum!
Zbogum Kajgana! Stvarno ste kajgana!:helou:
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ќе купиш облека во Мејсонс (Mason's) и веќе си масон.
Во контакт со македонската ложа може да стапиш на телефонот кој ти е достапен на информации. Заврти 188 и прашај: Македонска ложа, бројот ќе ве молам. Па јави се и кажи дека баш ти имаш голем ќеиф да бидеш масон, пошо е кул.

Добро бе човек...
зошто не ја читаш темава? Пишува мал милион факти, некој се трудел да ги изнесува, да ги презентира, да дискутира.

Уште еден ваков испад и ќе бидеш баниран од тема.
Или уште еден пост да видам од типот : да да да, какви шо ти бришев.
Ај фала.
Ne citam od prviot den na forumov!
Jasno!
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ќе купиш облека во Мејсонс (Mason's) и веќе си масон.
Во контакт со македонската ложа може да стапиш на телефонот кој ти е достапен на информации. Заврти 188 и прашај: Македонска ложа, бројот ќе ве молам. Па јави се и кажи дека баш ти имаш голем ќеиф да бидеш масон, пошо е кул.

Добро бе човек...
зошто не ја читаш темава? Пишува мал милион факти, некој се трудел да ги изнесува, да ги презентира, да дискутира.

Уште еден ваков испад и ќе бидеш баниран од тема.
Или уште еден пост да видам од типот : да да да, какви шо ти бришев.
Ај фала.
Koja arogancija, ej!:uvo:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Тацо - за жал, морам да кажам дека и ти не си во право со својата реакција тука. Сепак, кога човек се зачленува на еден форум, се согласува со неговите правила, норми и критериуми и потпишува (односно штиклира) договор дека ќе ги почитува истите. Секое непочитување на тој договор, значи непочитување на сопствениот збор.
А колку до зачленување во ложата - не се избрзувај непотребно... тоа ниту е брз, ниту е лесен чекор... пред се - потребен е силен карактер и високи морални вредности... погледни погоре - напишав доволно работи.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
vaka sea ne mora da se bide mason za da se usovrsuva duhot na covekot toa bez da vi go kaze nekoj sami treba da go stvarate da se bide posten da se neguva semejstvoto kako osnovna edinka na opsestvoto da se pocituvaat moralnite vrednosti na opsestvoto itn bidejki se e toa povrzano zdravo semejstvo zdrava drzava visok moral golem patriotizam nepogubnost
taka da zidarski jas ne sum clen na masonska loza i ne sakam da bidam zatoa sto jas ne sakam nekoj da mi kazuva nesto sto jas veke odamna go znam mojot narod i mojata nacija odnosno makedonecot e poveke od mason nie 500 gpod tursko ropsvo cuvajki go semejsvoto moralnite etickite i kulturnite vrednosti uspeavme da se odrzime kako narod i nacija masonsvoto e za slabite i nemoknite za onie koi gi nemaat nasive vrednosti onie koi ne znaea da se hranat so lazica i viluska za onie koi mesoto go jadele zivo .
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Секој си има право на свое мислење и свој начин на разбирање на работите.
А колку до македонштината... голем дел од илинденците и од оригиналното ТМОРО (и ВМРО потоа), биле масони.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Koja arogancija, ej!:uvo:
Aко си апла дудук за форуми, т.е. Кајгана ти е огнено крштевање, прими јавно извинување.
Ама ако си мрза, тогаш не ти се извинувам :)

Просто ми е неверојатно шо кошта некого да расчепка низ теми, да заплови низ нив, да истражува... пишел Зидарски фермани цели по темава, а ти се убацуваш ко Тони Кукоч во трета четвртина за Булси и го решаваш цел труд нечив за 3 секунди...со прашање, одговорено 47 пати досега, во различни форми и начини. Размисли дал сум јас арогантен.

Немам(в) зла намера, едноставно се револтирам кога читањето е третирано како блуд, а потемелното истражување протежирано како непотребно.

Јасно?
Знам дека е јасно.

Ајмо, назад на тема...
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Секој си има право на свое мислење и свој начин на разбирање на работите.
А колку до македонштината... голем дел од илинденците и од оригиналното ТМОРО (и ВМРО потоа), биле масони.
ova prv pat go slusam od tebe a i tie da bile so bil karpos so bil cel toj nepokoren narod koj nikogas ne ja navednal glavata cel narod bile masoni NE ima narod narodi na koi ne im se potrebni nikakvi drustva nikakvi uciteli nie sozdavame ne ucime od drugi nie sme sozdale mnogu kako narod a drugite ni go zele i ucele od nas pa taka da sea da dojde nekoj zabraden da mi soli pamet neeeeeeeeeeeeeeee
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Не гледам каква врска има ова што ти го пишуваш со тоа што јас го пишувам. Ниту се негираат едно со друго, ниту пак се поврзани едно со друго.
Од секој масон се бара да биде предан на земјата од која потекнува и да ги почитува законите на земјата во која живее. Ниту се занимава со патриотизам некаков, ниту пак има нешто против него. Не гледам како се негираат едно со друго двете идеи.
Илинденците ги спомнав не заради друго - а за да го потврдам само ова што го напишав погоре - дека националниот интерес и масонството немаат никаква поврзаност, ниту пак се спротивставени едно на друго.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
tocno a sto mislis dali mozebi masonsvoto pocnuva tuka nekade vo makedonija imam slusnato i videno predmeti postaveni vo forma na trijagolnik vo vevcani kade najverojatno e i najstarata loza na masonite vo mkd jas samo ukazuvam kolku slicni se vrednostite za koi se zalagaat masonitae i vrednostite za koi se zalaga i se zalagala mojava nacija odnosno makedoneco
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Не, масонството не почнува во Македонија.
Знаците откриени во Вевчани се дури од 19-тиот век и не се дел од ложа, а се претпоставува дека донаторите на црквата биле масони и ги поставиле знаците како еден вид потпис.
Не можеш да зборуваш за вредности за кои се залага цела една нација, затоа што таа нација се состои од различни луѓе, со различни идеи, идеологии и вредности. Можеш единствено и само да зборуваш дали твоите вредности се вакви или онакви, но не и во името на целата нација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom