Масони

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
.Значи додека Македонија е поробена и со еден куп проблеми на Влахов побитно му е тоа дали Ротшилд ќе успее да ја купи светата земја.
Значи МАСОНСТВОТО=ЕВРЕЈСТВОТО
Некој спомна дека и ти Зидарски си бил Масон...твој избор....само да си знаеш дека со членувањето во таква организација ти одиш против твојата нација и раса.
Толку[/quote]
mnogu si vo pravo znaci ne sum samo jas edinstven koj misli taka
se protiv gospod oni imaat svoj bog
drug gospod ama ako pocnam da pisuvam moze nekoj ke me razbere pogresno
i ke nastanat komplikacii tuka na forumov
site sme poinaku informirani ama ako ima nekoj sto ke mi insistira ke napisam eden dobar post
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
.Значи додека Македонија е поробена и со еден куп проблеми на Влахов побитно му е тоа дали Ротшилд ќе успее да ја купи светата земја.
Значи МАСОНСТВОТО=ЕВРЕЈСТВОТО
Некој спомна дека и ти Зидарски си бил Масон...твој избор....само да си знаеш дека со членувањето во таква организација ти одиш против твојата нација и раса.
Толку
mnogu si vo pravo znaci ne sum samo jas edinstven koj misli taka
se protiv gospod oni imaat svoj bog
drug gospod ama ako pocnam da pisuvam moze nekoj ke me razbere pogresno
i ke nastanat komplikacii tuka na forumov
site sme poinaku informirani ama ako ima nekoj sto ke mi insistira ke napisam eden dobar post
Ајде веке кога почна, напиши еден голем пост и објасни се што мислиш дека треба да се каже. Ако мислиш дека не треба постот да го има на темата, прати ми одговор по ПП.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
dobro togas eve go moeto mislenje neo neka citaat site
imav mnogu ubavo mislenje za masonerijata dadeka bev pomal
mislev deka se golemi luge i deka se gospodovi luge
sum sakal i jas da bidam kako i mnogu luge sto sakaat se dodeka ne gledav edna emisija i ne razgovarav so nekoi luge sto i kako
masonite se luge koi sto veruvaat vo gospod(nivniot gospod e Lucifer) i veruvaat vo dusa znaci da si ja spasat dusata se prodavaat na smrtta i deka ke bidat negovi
znaci isto taka i tajnata ne smeat da ja kazat se zakolnuvaat pred smrtta deka ne smeat da kazat nisto i deka nema otkazuvanje nema nazad ke te zeme smrtta sekako
kaj nas vo makedonija imaat klub na rotari koj sto e isto sranje
pravat dobrovolni koncerti veceri kade sto se sobiraat pari za siromasnite
TIKVI SO RASOL se zimaat parite i se e za nivna polza pravat orgii imaat zenski clenovi koi sto se zacleneti samo za toa da se sexaat
seto toa e zaradi podobra plodnost i za zdravje.
ovoj klub vo mk e mal vo odnos sto gi ima vo smetot.Ne znam dali nekoj poznava nekoj i dali znae deka e obicen covek.Se pomagaat sami i sakaat da vladeat so se
imaat vlezeno duri i vo Vatikan.
papata bus i mnogu drugi gi imale videno kako se poklonuvaat na buv golem na nivniot bog.ova za niv ke go napisam drug pat za bus i papata
zalno mnogu isto taka slusnav deka i nasiot tose go prelazale da bide rotar
on bil samo dobra dusa i da im pomaga na lugeto mislel deka e se kako sto mu kazuvaat ama sam ja svatil koja e rabotata i koj stoi pozadi seto toa
se povlekol ama veke se zakolnal.i zatoa znael deka ke go zeme smrtta i koga ke go zeme,on veruval vo gospod i bil pobozen a ne kako sto mu kazuvale tamu
toa e toa za sega malo mislenje moe a koj kako go prifaka toa e veke negovo
ima emisija na milenko nedelkovski na sajtot negov
najdete ja i gledajte ja za masonerijata
sekti klanovi
 

5pammeR

Love
Член од
24 август 2008
Мислења
338
Поени од реакции
9
dobro togas eve go moeto mislenje neo neka citaat site
imav mnogu ubavo mislenje za masonerijata dadeka bev pomal
mislev deka se golemi luge i deka se gospodovi luge
sum sakal i jas da bidam kako i mnogu luge sto sakaat se dodeka ne gledav edna emisija i ne razgovarav so nekoi luge sto i kako
masonite se luge koi sto veruvaat vo gospod(nivniot gospod e Lucifer) i veruvaat vo dusa znaci da si ja spasat dusata se prodavaat na smrtta i deka ke bidat negovi
znaci isto taka i tajnata ne smeat da ja kazat se zakolnuvaat pred smrtta deka ne smeat da kazat nisto i deka nema otkazuvanje nema nazad ke te zeme smrtta sekako
kaj nas vo makedonija imaat klub na rotari koj sto e isto sranje
pravat dobrovolni koncerti veceri kade sto se sobiraat pari za siromasnite
TIKVI SO RASOL se zimaat parite i se e za nivna polza pravat orgii imaat zenski clenovi koi sto se zacleneti samo za toa da se sexaat
seto toa e zaradi podobra plodnost i za zdravje.
ovoj klub vo mk e mal vo odnos sto gi ima vo smetot.Ne znam dali nekoj poznava nekoj i dali znae deka e obicen covek.Se pomagaat sami i sakaat da vladeat so se
imaat vlezeno duri i vo Vatikan.
papata bus i mnogu drugi gi imale videno kako se poklonuvaat na buv golem na nivniot bog.ova za niv ke go napisam drug pat za bus i papata
zalno mnogu isto taka slusnav deka i nasiot tose go prelazale da bide rotar
on bil samo dobra dusa i da im pomaga na lugeto mislel deka e se kako sto mu kazuvaat ama sam ja svatil koja e rabotata i koj stoi pozadi seto toa
se povlekol ama veke se zakolnal.i zatoa znael deka ke go zeme smrtta i koga ke go zeme,on veruval vo gospod i bil pobozen a ne kako sto mu kazuvale tamu
toa e toa za sega malo mislenje moe a koj kako go prifaka toa e veke negovo
ima emisija na milenko nedelkovski na sajtot negov
najdete ja i gledajte ja za masonerijata
sekti klanovi
Го прифаќам имам гледано емисија за ова и се зборува за какви ли не обреди прават масоните..
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
pa gledam tuka gi pravat angeli dobri dusi
cccccc nemam komentar
ke vidime sto ke kaze zidarski on e mason ili pak e nesto drugo
 
V

Viktorijabt

Гостин
dobro togas eve go moeto mislenje neo neka citaat site
imav mnogu ubavo mislenje za masonerijata dadeka bev pomal
mislev deka se golemi luge i deka se gospodovi luge
sum sakal i jas da bidam kako i mnogu luge sto sakaat se dodeka ne gledav edna emisija i ne razgovarav so nekoi luge sto i kako
masonite se luge koi sto veruvaat vo gospod(nivniot gospod e Lucifer) i veruvaat vo dusa znaci da si ja spasat dusata se prodavaat na smrtta i deka ke bidat negovi
znaci isto taka i tajnata ne smeat da ja kazat se zakolnuvaat pred smrtta deka ne smeat da kazat nisto i deka nema otkazuvanje nema nazad ke te zeme smrtta sekako
kaj nas vo makedonija imaat klub na rotari koj sto e isto sranje
pravat dobrovolni koncerti veceri kade sto se sobiraat pari za siromasnite
TIKVI SO RASOL se zimaat parite i se e za nivna polza pravat orgii imaat zenski clenovi koi sto se zacleneti samo za toa da se sexaat
seto toa e zaradi podobra plodnost i za zdravje.
ovoj klub vo mk e mal vo odnos sto gi ima vo smetot.Ne znam dali nekoj poznava nekoj i dali znae deka e obicen covek.Se pomagaat sami i sakaat da vladeat so se
imaat vlezeno duri i vo Vatikan.
papata bus i mnogu drugi gi imale videno kako se poklonuvaat na buv golem na nivniot bog.ova za niv ke go napisam drug pat za bus i papata
zalno mnogu isto taka slusnav deka i nasiot tose go prelazale da bide rotar
on bil samo dobra dusa i da im pomaga na lugeto mislel deka e se kako sto mu kazuvaat ama sam ja svatil koja e rabotata i koj stoi pozadi seto toa
se povlekol ama veke se zakolnal.i zatoa znael deka ke go zeme smrtta i koga ke go zeme,on veruval vo gospod i bil pobozen a ne kako sto mu kazuvale tamu
toa e toa za sega malo mislenje moe a koj kako go prifaka toa e veke negovo
ima emisija na milenko nedelkovski na sajtot negov
najdete ja i gledajte ja za masonerijata
sekti klanovi

Хммммм....првпат масоните ми се претставени во вакво светло...ама јас колку што знам масонството не е религија ниту пак замена за религија па тоа да се против христијанската религија многу не ми се верува...ниту пак дека го обожуваат ѓаволот...:toe: и велиш дека смртта на Тоше има нешто врска со масоните???
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
dobro togas eve go moeto mislenje neo neka citaat site
imav mnogu ubavo mislenje za masonerijata dadeka bev pomal
mislev deka se golemi luge i deka se gospodovi luge
sum sakal i jas da bidam kako i mnogu luge sto sakaat se dodeka ne gledav edna emisija i ne razgovarav so nekoi luge sto i kako
masonite se luge koi sto veruvaat vo gospod(nivniot gospod e Lucifer) i veruvaat vo dusa znaci da si ja spasat dusata se prodavaat na smrtta i deka ke bidat negovi
znaci isto taka i tajnata ne smeat da ja kazat se zakolnuvaat pred smrtta deka ne smeat da kazat nisto i deka nema otkazuvanje nema nazad ke te zeme smrtta sekako
kaj nas vo makedonija imaat klub na rotari koj sto e isto sranje
pravat dobrovolni koncerti veceri kade sto se sobiraat pari za siromasnite
TIKVI SO RASOL se zimaat parite i se e za nivna polza pravat orgii imaat zenski clenovi koi sto se zacleneti samo za toa da se sexaat
seto toa e zaradi podobra plodnost i za zdravje.
ovoj klub vo mk e mal vo odnos sto gi ima vo smetot.Ne znam dali nekoj poznava nekoj i dali znae deka e obicen covek.Se pomagaat sami i sakaat da vladeat so se
imaat vlezeno duri i vo Vatikan.
papata bus i mnogu drugi gi imale videno kako se poklonuvaat na buv golem na nivniot bog.ova za niv ke go napisam drug pat za bus i papata
zalno mnogu isto taka slusnav deka i nasiot tose go prelazale da bide rotar
on bil samo dobra dusa i da im pomaga na lugeto mislel deka e se kako sto mu kazuvaat ama sam ja svatil koja e rabotata i koj stoi pozadi seto toa
se povlekol ama veke se zakolnal.i zatoa znael deka ke go zeme smrtta i koga ke go zeme,on veruval vo gospod i bil pobozen a ne kako sto mu kazuvale tamu
toa e toa za sega malo mislenje moe a koj kako go prifaka toa e veke negovo
ima emisija na milenko nedelkovski na sajtot negov
najdete ja i gledajte ja za masonerijata
sekti klanovi
Интересно мислење. Но ова не го разбрав, како мислиш смртта ги зема? Смртта како виша сила ги зема или пак некој од помокните членови наредуваат да се изврши убиство.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Ајдеее... да не знае човек да се смее или да плаче...
Прво - затоа што некој го зема Миленко Неделковски за било каков репер и извор на информација.
Второ - затоа што треска глупости, без самиот да провери малку од малку информации.
Каков луцифер, какви бакрачи... Масонството нема свој Бог, затоа што не е религија! Секој член си има своја вера, своја религија и никој не му се меша во тоа. Забрането е да се зборува за религија и за политика.
Женски членови во масонството нема! Глупости од типот на оргии и слично - тоа само во филмови и во болната фантазија на недоделкани, исфрустрирани и незадоволени новинари.
Масонството е високо морална институција. Од членовите се бара да бидат пример за морал и чест во општеството! За нарушување на тој морал се исклучува од ложата. Пример - ако и изневериш на жена си - ќе те исфрлат од ложата веднаш! Ако извршиш било каков криминал - истотака.
Мешате баби и жаби и никогаш не ги проверувате фактите.
Буш никогаш не бил масон, ниту тој, ниту татко му, ниту дедо му. Членови се на Skull&Bones - но тоа не е масонска организација, напротив - имаат сосема други цели и идеи. Да, тајна организација е, но да мислиш дека сите такви организации се масонски е како да мислиш дека сите фудбалски клубови во светот се ФК Вардар. Наместо да чекаш некој да ти сервира информации (било тоа да сум јас или Миленко) - седни и проучи добро сам. Спореди информации од различни извори - ама споредувај ги фактите, не толкувањата! Толкувањата ги пишува секој според своето разбирање и идеи, фактите се исти и непроменливи за сите. Погледни ги малку фактите - па тогаш ќе дискутираме.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
vo prava smisla smrtta
neli ima raj i pekol
ima bog i gavol
gospod go cuva duhot vo sekoe telo ima duh
svetata trojca gospod sinot i svetiot duh
smrtta sekako ne zima samo kade ne nosi
oni sakaat da si ja zacuvaat dusata a duhot kade odi
nas gospod ni go zema duhot
oni se zakolnale pred smrtta vo vecen molk vo tajnata ako se otkazes ili ne sakas da bides veke umiras si se zakolnal
ova e veke covek dlaboka tema del od religijata e
vidi sega vaka
se veruva deka segasniov papa benedikt 16 deka ima vrska so niv
kako i so mnogu golemi luge kakko Bus
videni se i snimani se kako mu se poklonuvaat na BUVOT nivniot bog lucifer
buvot kakva ptica e??
kolku pati si videl na tv deka se srekavaat bus i benedikt
mnogu
od sto od postovanje neli
ne znam sto da kazam i kaj nas ima mnogu veke od ovoj rod
za tose me prasavte
tose nevino dete vleglo po greska vo ovoj krug go odnel nekoj on veruval deka seto toa dobrovolni celi deka se pomaga na siromasnite ama koga svatil veke bilo kasno
znael i samiot deka go ceka nesto sto i nikoj ne saka i svesno cekal
znael se sto ke mu se sluci kako sto ima i vo negovite pesni i se sto izjavuval
neka mu e lesna zemjata i mir da ima deteto
retko se raga covek so takvo srce i ime
moze edno da kazam samo
gospod e eden jas veruvam vo nego a zivotot e ubav kolku problemi i da imas
se se resava srekata i nesrekata odat zaedno sonceto i dozdot karot i zijanot
zivejte srekni i veseli sto i da se sluci
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
vo prava smisla smrtta
neli ima raj i pekol
ima bog i gavol
gospod go cuva duhot vo sekoe telo ima duh
svetata trojca gospod sinot i svetiot duh
smrtta sekako ne zima samo kade ne nosi
oni sakaat da si ja zacuvaat dusata a duhot kade odi
nas gospod ni go zema duhot
oni se zakolnale pred smrtta vo vecen molk vo tajnata ako se otkazes ili ne sakas da bides veke umiras si se zakolnal
ova e veke covek dlaboka tema del od religijata e
vidi sega vaka
se veruva deka segasniov papa benedikt 16 deka ima vrska so niv
kako i so mnogu golemi luge kakko Bus
videni se i snimani se kako mu se poklonuvaat na BUVOT nivniot bog lucifer
buvot kakva ptica e??
kolku pati si videl na tv deka se srekavaat bus i benedikt
mnogu
od sto od postovanje neli
ne znam sto da kazam i kaj nas ima mnogu veke od ovoj rod
za tose me prasavte
tose nevino dete vleglo po greska vo ovoj krug go odnel nekoj on veruval deka seto toa dobrovolni celi deka se pomaga na siromasnite ama koga svatil veke bilo kasno
znael i samiot deka go ceka nesto sto i nikoj ne saka i svesno cekal
znael se sto ke mu se sluci kako sto ima i vo negovite pesni i se sto izjavuval
neka mu e lesna zemjata i mir da ima deteto
retko se raga covek so takvo srce i ime
moze edno da kazam samo
gospod e eden jas veruvam vo nego a zivotot e ubav kolku problemi i da imas
se se resava srekata i nesrekata odat zaedno sonceto i dozdot karot i zijanot
zivejte srekni i veseli sto i da se sluci
Е како бе тоа вечно да ја зачува душата? Никогаш да не умре или нешто сосема друго?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Чиста психоделија! :tapp:
Корка - се читаш ли што пишуваш?
И од каде целава оваа информација, а? Од стрип романчиња и од Миленко Неделковски?
Од кај го врза сега Тоше, тоа само уште не ми е јасно...
Знаеш - многу интересно... сите се знаат, сите имаат информација од прва рака - а кога ќе дојде до презентирање на конкретни факти, сите нешто молчат.
Така да - освен рекла-казала за целиот тој муабет од погоре - имаш нешто со што можеш да го поткпрепиш?!
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
zidar majstore
mislam deka pisav deka seto toa e od nekoi emisii sto sum gi gledal a i nekoj sto mi kazuval rekla kazala a milenko nedelkovski go nemam gledano tuku gledaj go ti
covekot e bez vlakno na jazikot nekoi raboti gi kazuva a nekoi gi sere
da potkrepam mozam samo da kazam deka e teorija
kako i deka ima gospod koj e isto taka teorija kade e potkrepata
koj moze da go izdzvaka ok koj ne ne
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Види... ако е така - тогаш можеме да изведеме теории за речиси се, да ги обвиниме другите за нешто што не направиле, и да ги поставиме во ситуација да се бранат за нешто што не постои. Токму таква е ситуацијата со масонството, но не само - истото се случува и со многу други организации.
Целата измислица за луцифер во масонството потекнува од Лео Таксил. Тоа е псевдоним на писател од крајот на 19-тиот век, во Париз, се занимава со сензационалистичка литература. Бидејќи во тоа време постои голем интерес за масонството и работата на ложите, тој решава да пишува книги на таа тема. Буквално се што пишува е измислица (затоа и користи псевдоним) - за Луцифер, за сатанизми, за буфови и слично. Има некои тотални забегувања - на пример - како лично зборувал со Пајк (кој е мртов во тоа време), како зборува со некој дух, некоја божица, која е вештерка, а која неговиот (на Лео) духот го пренела во Америка за да присуствува на некоја средба... е такви ми ти работи...
Луѓето тоа го купуваат како топло лепче - впрочем, како и денес.
По неколку години, луѓето и научните кругови во Париз бараат од Таксил да приложи доказ за сите работи кои ги пишува. Тој дури тврди дека ќе го донесе духот на таа вештерка како доказ... Неколку пати ја одлага јавната презентација, за на крај, да признае јавно дека се што пишува е измислица и дека не може да приложи доказ, затоа што нема таков. Дури е суден од многу луѓе заради лажење на јавноста. Така што - уште во негово време се докажува дека тоа не е вистина.
Но... низ цел свет - весници, списанија, писатели на книги - потфаќаат делови од неговите книги (што не звучат премногу забегано) и ги препечатуваат, но и прераскажуваат. Преку таков систем на прераскажувачи (по наше кажано - расипан телефон) се стигнува до денешните илјадници сајтови кои се на оваа тема и кои пишуваат чисти глупости на темата... Никој не приложува јасен доказ, а своите тврдења ги базираат на други сајтови (или книги), кои пак се базираат на други книги, и така натаму - до недоглед... и секој вели "а, јас ништо не тврдам, јас само пренесувам што прочитав" - и никој не прифаќа одговорност за напишаното.
Затоа - секогаш, секоја информација мора да се спореди од различни извори, да се изведат логички заклучоци, да се побараат чисти факти, без толкувања, па дури тогаш можеби ќе можеме да изведеме некоја наша верзија за настаните...:coffee:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
zidar majstore
... a milenko nedelkovski go nemam gledano tuku gledaj go ti
covekot e bez vlakno na jazikot nekoi raboti gi kazuva a nekoi gi sere
претходно напиша: ima emisija na milenko nedelkovski na sajtot negov
najdete ja i gledajte ja za masonerijata

Си гледал или не си гледал? :toe:
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Види... ако е така - тогаш можеме да изведеме теории за речиси се, да ги обвиниме другите за нешто што не направиле, и да ги поставиме во ситуација да се бранат за нешто што не постои. Токму таква е ситуацијата со масонството, но не само - истото се случува и со многу други организации.
Целата измислица за луцифер во масонството потекнува од Лео Таксил. Тоа е псевдоним на писател од крајот на 19-тиот век, во Париз, се занимава со сензационалистичка литература. Бидејќи во тоа време постои голем интерес за масонството и работата на ложите, тој решава да пишува книги на таа тема. Буквално се што пишува е измислица (затоа и користи псевдоним) - за Луцифер, за сатанизми, за буфови и слично. Има некои тотални забегувања - на пример - како лично зборувал со Пајк (кој е мртов во тоа време), како зборува со некој дух, некоја божица, која е вештерка, а која неговиот (на Лео) духот го пренела во Америка за да присуствува на некоја средба... е такви ми ти работи...
Луѓето тоа го купуваат како топло лепче - впрочем, како и денес.
По неколку години, луѓето и научните кругови во Париз бараат од Таксил да приложи доказ за сите работи кои ги пишува. Тој дури тврди дека ќе го донесе духот на таа вештерка како доказ... Неколку пати ја одлага јавната презентација, за на крај, да признае јавно дека се што пишува е измислица и дека не може да приложи доказ, затоа што нема таков. Дури е суден од многу луѓе заради лажење на јавноста. Така што - уште во негово време се докажува дека тоа не е вистина.
Но... низ цел свет - весници, списанија, писатели на книги - потфаќаат делови од неговите книги (што не звучат премногу забегано) и ги препечатуваат, но и прераскажуваат. Преку таков систем на прераскажувачи (по наше кажано - расипан телефон) се стигнува до денешните илјадници сајтови кои се на оваа тема и кои пишуваат чисти глупости на темата... Никој не приложува јасен доказ, а своите тврдења ги базираат на други сајтови (или книги), кои пак се базираат на други книги, и така натаму - до недоглед... и секој вели "а, јас ништо не тврдам, јас само пренесувам што прочитав" - и никој не прифаќа одговорност за напишаното.
Затоа - секогаш, секоја информација мора да се спореди од различни извори, да се изведат логички заклучоци, да се побараат чисти факти, без толкувања, па дури тогаш можеби ќе можеме да изведеме некоја наша верзија за настаните...:coffee:
znaci ne si vadam jas od dzeb nekoi raboti
ne mu sudam na nikoj nitu pak na masonite ama gledas deka ima nesto sto go zboruvam
ne e se sranje
a milenko ne sum go gledal.se trudam da ja otvoram emisijata ama ne mozam nikako da ja otvoram a ne deka ne sakam da ja gledam nego ti vikam probaj mozee i on sere nesto
znaci moive teorii nekoj drug gi kazuval pred mnogu godini
e sega neznam dali se vistini ili ne
neli samo razgovarame
a
 

Kajgana Shop

На врв Bottom