Масони

Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Gi citam jadnive dusi sto jadat trici celo vreme i si (vi) velam - aj otkacete se od forumot i ostavete gi drugite sto sakaat da naucat nesto povekje za Masonite da razmaenat mislenja i znaenja tuka. Nikoj od vas ne e tolku dostoen da mu sudi na drug. Petar - najdi si drug forum i tamu bidi vecita opozicija, dosaden si vekje !!!!!!!!!
( eve ti MALKU izvicnici za da bidam pojasen)
Глеам сакаш да учиш. Одлично. Читај, истажувај, учи. Ако имаш контраодговори или некој издржан коментар, повели сподели ги, мало кашкавалче. Инаку, извичниците ептен ме импресионираат -- пробај да наредиш малце поише, може ќе станеш некое поасално сиренце.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Па ќе ме чудеше да не беше споменат во филмот! За Кроули да прашаш еден еским сигурно ќе каже: Еј го знам човекот, го гледав на еден документарец. Бил масон! :LOL:
А тоа е така затоа што он сам сакал да потенцира.
Го обвинуваат и за ѓаволештии, ама самиот потенцирал.
До душа дал напомена дека само будали би поверувале на неговите пишани зборови...нели?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.772
Поени од реакции
11.833
А тоа е така затоа што он сам сакал да потенцира.
Го обвинуваат и за ѓаволештии, ама самиот потенцирал.
До душа дал напомена дека само будали би поверувале на неговите пишани зборови...нели?
За тоа дека сам потенцирал дека е сатанист и си играл: Нормално! Се сложувам! :) Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот закон! ;)

И само будали веруваат, и тука си во право! Работа и само работа што ќе донесе искуство ќе ги избрише будалите!
А будали има... многу што веруваат на пишани зборови од новинари! :) Будали кои читаат и не разбираат! Тоа го споменавме веќе на друго место!
Треба да се избегнува „жута штампа“!

П.С. Премногу има војна околу признати-непризнати масонски тела. Тоа мене не ме интересира, премногу е замрсено. Откако ќе го средат тоа некогаш тие тела, ќе се знае што е и како е подобро. До тогаш, war must go on! :)
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.362
Поени од реакции
4.884
Македонија - масонерија ?! ма не ме јеби аххахахахаа :tapp:
Али ај ќе ве сфатам, мора да се следат чекорите од Запад.
:pos:
 

Nuneee

Nune
Член од
27 декември 2009
Мислења
449
Поени од реакции
29
Македонија - масонерија ?! ма не ме јеби аххахахахаа :tapp:
Али ај ќе ве сфатам, мора да се следат чекорите од Запад.
:pos:
Масонеријата кај нас е реалност. При отварање на Големата Ложа, имаше прослава во Александар Палас. Редовно си примаат членови (Браќа), во контакти се со сите ложи на Балканот.
п.с. Масонеријата не е од западот, таа е основана во Лондон во 1414 година, иако постојат докази кои наведуваат дека корени влече многу време наназад. Но 1414 година се откриле дека постојат (до тогаш делувале во тајност)
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.362
Поени од реакции
4.884
Масонеријата кај нас е реалност. При отварање на Големата Ложа, имаше прослава во Александар Палас. Редовно си примаат членови (Браќа), во контакти се со сите ложи на Балканот.
п.с. Масонеријата не е од западот, таа е основана во Лондон во 1414 година, иако постојат докази кои наведуваат дека корени влече многу време наназад. Но 1414 година се откриле дека постојат (до тогаш делувале во тајност)
--- надополнето: 13 јануари 2012 во 13:38 ---

Масонеријата кај нас е реалност. При отварање на Големата Ложа, имаше прослава во Александар Палас. Редовно си примаат членови (Браќа), во контакти се со сите ложи на Балканот.
п.с. Масонеријата не е од западот, таа е основана во Лондон во 1414 година, иако постојат докази кои наведуваат дека корени влече многу време наназад. Но 1414 година се откриле дека постојат (до тогаш делувале во тајност)
Да,да почетокот на масонеријата бил во Македонија. Зарем не знаеше ?? Каков си тоа масон, да не ја знаеш оваа работа..
 

Nuneee

Nune
Член од
27 декември 2009
Мислења
449
Поени од реакции
29
Да,да почетокот на масонеријата бил во Македонија. Зарем не знаеше ?? Каков си тоа масон, да не ја знаеш оваа работа..
Не сум масон, но знам доста на оваа тема. Покрај тоа знам и дека масонеријата не е основана во Македонија, но има записи кои наведуваат дека постоело „Свето Братство“ во стар Израел. Но не мора да значи дека се работи за истата организација.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
п.с. Масонеријата не е од западот, таа е основана во Лондон во 1414 година, иако постојат докази кои наведуваат дека корени влече многу време наназад. Но 1414 година се откриле дека постојат (до тогаш делувале во тајност)
Значи така велиш, во 1414 во Лондон. Не промаши за многу, едно три векови. Не е страшно. Ајде сега земи пролистај ја темата од 20 страна па натаму, имаме тука еден масон кој ќе ти даде порелевантни податоци...

Договорено?
--- надополнето: 13 јануари 2012 во 16:08 ---
Македонија - масонерија ?! ма не ме јеби аххахахахаа :tapp:
Али ај ќе ве сфатам, мора да се следат чекорите од Запад.
:pos:
Не можеш ни да замислиш колку не е смешно ова што го напиша...
 

Nuneee

Nune
Член од
27 декември 2009
Мислења
449
Поени од реакции
29
Значи така велиш, во 1414 во Лондон. Не промаши за многу, едно три векови. Не е страшно. Ајде сега земи пролистај ја темата од 20 страна па натаму, имаме тука еден масон кој ќе ти даде порелевантни податоци...

Договорено?
--- надополнето: 13 јануари 2012 во 16:08 ---


Не можеш ни да замислиш колку не е смешно ова што го напиша...
Тогаш тој „Масон“ не си ја знае историјата. Цитирам од делото на Јован Бригиски „Масони“, каде што јасно стои дека до 1414 година масонеријата е ТАЈНА, а од 1414 јавно ги извршува своите дејности. Не велам дека од тогаш постои. Па речиси сите „командоси“ во крстоносните војни биле Масони. Ти ја препорачувам книгата, изобилува со податоци. РЕЛЕВАНТНИ податоци...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не можеш ни да замислиш колку ме заболе дали ти е смешно или не тоа што го напишав...
Пријател, ова е интересна и сериозна тема. Твоите изблици на рурален хумор можеш да ги употребуваш да ќариш некоја женска, не труј овде со глупости. Три чисти немаш од темата, два реда немаш прочитано, но тоа не те спречува да досадуваш. Ајде гитла...
--- надополнето: 13 јануари 2012 во 16:28 ---
Тогаш тој „Масон“ не си ја знае историјата. Цитирам од делото на Јован Бригиски „Масони“, каде што јасно стои дека до 1414 година масонеријата е ТАЈНА, а од 1414 јавно ги извршува своите дејности. Не велам дека од тогаш постои. Па речиси сите „командоси“ во крстоносните војни биле Масони. Ти ја препорачувам книгата, изобилува со податоци. РЕЛЕВАНТНИ податоци...
Тој масонот од темата може лекции да му држи на Јован Бригиски во однос на масонеријата. Прелистај ја малку темата, не пишувај само колку да се пишува. Тие од крстоносните војни, ако мислиш на темпларите, не биле масони, затоа што тогаш масонеријата во форма како што ја знаеме денес не постоела. Постои една теорија која вели дека масонеријата води потекло од темпларите, но постојат и други кои се малку различни од таа верзија...
 

Nuneee

Nune
Член од
27 декември 2009
Мислења
449
Поени од реакции
29
Пријател, ова е интересна и сериозна тема. Твоите изблици на рурален хумор можеш да ги употребуваш да ќариш некоја женска, не труј овде со глупости. Три чисти немаш од темата, два реда немаш прочитано, но тоа не те спречува да досадуваш. Ајде гитла...
--- надополнето: 13 јануари 2012 во 16:28 ---


Тој масонот од темата може лекции да му држи на Јован Бригиски во однос на масонеријата. Прелистај ја малку темата, не пишувај само колку да се пишува. Тие од крстоносните војни, ако мислиш на темпларите, не биле масони, затоа што тогаш масонеријата во форма како што ја знаеме денес не постоела. Постои една теорија која вели дека масонеријата води потекло од темпларите, но постојат и други кои се малку различни од таа верзија...
Јас сум уверен дека стотици крстоносци биле масони (пр. Жак де Молбј) и дека масонеријата масовно учествувала во тие војни. НЕ, сите темплари не биле масони. Но поголемиот дел од врвот на војските биле масони. Не пишувам само да пишувам, си го кажувам моето мислење и никој не може да ме спречи во тоа. А г-дин Јован Бригиски е познат масонолог. Самиот не е масон бидејќи да беше, немаше да збори за масонеријата јавно. Тој твојот масон го прекршил кодот на однесување кој јасно вели дека НИЕДЕН масон не смее да открива што се случува на состаноците. Си има ред, што смее да се открие - а што не. Да одам сега назад и да читам што веќе сум читал многу пати - би значело дека сум луд. „Лудост е да неколку пати правиш иста работа, а да секогаш очекуваш различни резултати.“
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Jazz Liberator - нека ти биде ова јавна опомена да припазиш на јазик
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ј А г-дин Јован Бригиски е познат масонолог. Самиот не е масон бидејќи да беше, немаше да збори за масонеријата јавно. Тој твојот масон го прекршил кодот на однесување кој јасно вели дека НИЕДЕН масон не смее да открива што се случува на состаноците. Си има ред, што смее да се открие - а што не.
Значи ти како не масон, знаеш повеќе за кодот на масоните од некого кој е инициран во масонеријата?

Интересно.

И Јован Бригиски, како масонолог (wtf) исто знае повеќе за масоните од самите масони?

Уште поинтересно.

Ако не сакаш да читај, немој, продолжи да мислиш дека твоето квази знаење е знаење од прва рака...
 

Nuneee

Nune
Член од
27 декември 2009
Мислења
449
Поени од реакции
29
Значи ти како не масон, знаеш повеќе за кодот на масоните од некого кој е инициран во масонеријата?

Интересно.

И Јован Бригиски, како масонолог (wtf) исто знае повеќе за масоните од самите масони?

Уште поинтересно.

Ако не сакаш да читај, немој, продолжи да мислиш дека твоето квази знаење е знаење од прва рака...
Ти си слушнал за почитување на туѓо мислење. ЈАС лично сметам дека тој што јавно издавал масонски тајни не е масон. Масонеријата, како организација, си одлучува што да иде како информација за надвор, а што не. Сега ти ќе ми кажеш дека некој зборувал на форум и со тоа на ризик ја ставал својата позиција како масон? Лекомисленоста е знак на незрелост. Тоа, и исмевањето на туѓи мислења...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ти си слушнал за почитување на туѓо мислење. ЈАС лично сметам дека тој што јавно издавал масонски тајни не е масон. Масонеријата, како организација, си одлучува што да иде како информација за надвор, а што не. Сега ти ќе ми кажеш дека некој зборувал на форум и со тоа на ризик ја ставал својата позиција како масон? Лекомисленоста е знак на незрелост. Тоа, и исмевањето на туѓи мислења...
А ти си слушнал за непишување глупости? Никакви тајни човекот тука не откриваше, туку информации кои на секого можат да му бидат достапни. Масонеријата ваква како што ја знаеме потекнува некаде од 18 век, никако од 1414 год. Масонологот :D Бригиски малку си фантазира. Затоа ти велам, ако те интересира масонеријата, земи прочитај ги постовите на Зидарски, ќе најдеш еден куп вредни информации...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom