Масони

Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Денес случајно налетав, на иницијатива за нова политичка партија, која ќе ја формира Филип Петровски. Супер си викам добро е да има повеќе партии квалитетни партии во кои има надеж.
Меѓутоа кога го видов нивното знаме или грб без разлика многу ми заличи на некое масонско обележје, можеби не сум во право но и во дискусиите сретнав такви тврдења од другите. Па прашањето ми е дали навистина нивното ново лого е масонски знак или пак не

и мене ми личи на масонски знак ама треба да се прашаат и креаторите на овој знак што треба да претставува
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
и мене ми личи на масонски знак ама треба да се прашаат и креаторите на овој знак што треба да претставува
Verojatno kreatorite ke kazat deka ova e partiski znak i nisto drugo.....................a i mene na toa mi lici........(ne mora na sekoe politicko zname da stoi lav i ruza)..............e sega ako nekoj e preokupiran so masonski znaci i simbolika toa e drugo.......................(na primer kako mene......heheheheh)......pozdrav
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Сега ке произлезе дека колку членови ке има оваа партија толку масони ке има во државава и на крајот еве доказ дека масоните владејат и кај нас (доколку победи оваа партија на избори )хахахахаххахахаааааа ,ма луѓе мои што потенцијални писатели на бестселери сме имале хахахаха.

ПС. А можеби сте и во право?-кој знае......
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Сега ке произлезе дека колку членови ке има оваа партија толку масони ке има во државава и на крајот еве доказ дека масоните владејат и кај нас (доколку победи оваа партија на избори )хахахахаххахахаааааа ,ма луѓе мои што потенцијални писатели на бестселери сме имале хахахаха.

ПС. А можеби сте и во право?-кој знае......


Без разлика, темата и форумот и целта ми е да откриеме од некои поискусни дали има некакво значење, можеби затоа што има триаголници само така личи можеби авторот имач друга цел, затоа очекувам коментари од некои подобри познавачи за оваа проблематика, а доколку некогаш ми се покаже прилика да го запознам Филип петровски, преседателот на оваа партија сигурно ќе го прашам, имам читано дека Филип е Масон и близок со Големиот Мајстор во Македонија така да мислам дека можно е да има некое масонско обележје.

@somoteitbe Во Македонија не ни знат што значи тоа Масон, а не пак масонски знаци така да сигурно членовите на оваа партија ќе членуваат од некоја друга причина.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
@somoteitbe Во Македонија не ни знат што значи тоа Масон, а не пак масонски знаци така да сигурно членовите на оваа партија ќе членуваат од некоја друга причина.
Од моето лично искуство можам да се сложам со тебе во глобала за твојата констатација дека во главно познавањата на масонеријата кај нас во МК е повеке од сиромашно,но затоа што луѓето ги мрзи да подпрочитаат нешто.Второ верувај ми знам зошто луѓето се моткаат по партиите чист интерес ваков или онаков и тоа е нивна желба и одлука.И за крај мислам дека уште многу години ке поминат дури македонските масони да почнат званично да користат некои масонски симболи за било каква порака.Да во УСА се користи тоа но таму се праќа и порака до големите маси-членови на братството на кого да му ја доделат својата доверба а тука кај нас тоа е невозможно и нереално.И за крај ке кажам само еден мој личен став-МАСОНОТ Е МАСОН ПРЕД И СЕ ПОРАДИ САМИОТ СЕБЕ СИ,ОТИ ТОЈ ТОА ГО ИЗБРАЛ А НЕ ПОРАДИ ИМПРЕСИОНИРАЊЕ НА ОСТАНАТИТЕ ОКОЛУ НЕГО!!!!!
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Од моето лично искуство можам да се сложам со тебе во глобала за твојата констатација дека во главно познавањата на масонеријата кај нас во МК е повеке од сиромашно,но затоа што луѓето ги мрзи да подпрочитаат нешто.Второ верувај ми знам зошто луѓето се моткаат по партиите чист интерес ваков или онаков и тоа е нивна желба и одлука.И за крај мислам дека уште многу години ке поминат дури македонските масони да почнат званично да користат некои масонски симболи за било каква порака.Да во УСА се користи тоа но таму се праќа и порака до големите маси-членови на братството на кого да му ја доделат својата доверба а тука кај нас тоа е невозможно и нереално.И за крај ке кажам само еден мој личен став-МАСОНОТ Е МАСОН ПРЕД И СЕ ПОРАДИ САМИОТ СЕБЕ СИ,ОТИ ТОЈ ТОА ГО ИЗБРАЛ А НЕ ПОРАДИ ИМПРЕСИОНИРАЊЕ НА ОСТАНАТИТЕ ОКОЛУ НЕГО!!!!!

E сега замисли Македонско Конзул во Америка, за кој се зборува дека е Масон прави партија, која според мене а и според многу други има масонски обележја, искрено мене тоа ми е супер доста ни се лавови, ружи тупаници. Само сега работата е да откриеме од некој поискусен што значи знамето на партијата. Можеби дечкото нема врска со масони, а и со знамето сака да каже нешто друго, затоа и дискутираме да слушниме различни мислења.
А во врска со тоа со масоните не само што не знаат жално е што тие што знаат нешто ги мразат, затоа што тие биле криви за се лошо што се случува во светот. Масоните ги поврзуваат со најлошите работи што се случиле, најверојатно така му звучи, страшно и мистериозно. И кога ќе размислиш подобро и да не знам Македонците ништо за ова затоа што ако научат нешто лошо ќе го разберат, се додека сме на ова ниво на култура и интелектуалност.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
УСА е создадена од масоните и тие биле и се нејзиното креативно ткиво и затоа државата е тука каде што е...да се биде масон посебно во УСА е чест но и обврска посебно доколку се носат одбележја како прстен,привезок за ланец и сл.бидејки тоа го обврзува масонот да внимава на секој негов чекор и доколку погреши нешто осудата ке падне врз сите масони а не само врз тој масон затоа и обврската е голема.Јас искрено би се радувал доколку некогаш нашите македонски масони или дело од нив би дошле во ситуација да ја водат нашата земја.Причината е многу проста-тие не можат нешто денес да ветат а утре да кажат пу пу не важи вчерашното.За разлика од останатите политичари на кои образот им е како селски опинок и не им значи ништо,на секој масон образот и те како му значи ,а фактот дека доколку направи некое кривично дело станува исфрлен од масонеријата му ствара дополнителен мотив и причина да внимава на секој свој чекор.
И за крај да ве потсетам дека само и единствено масонот доколку сака може да се произнесе јавно дека е масон додека е жив,никој друг во негово име го нема тоа право.Ова ви го кажувам за да ви помогнам да ги бришете тие шпекулации околу тоа овој е или не е масон.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Во врска со логото на Демократска Десница, новата партија за која дискутиравме, денес Филип Петровски беше на една емисија на Алфа, и новинарот го праша истото прашање дали има врска со масони, и овој му одговори дека нема врска на знамето има само две Д.
 
Член од
8 јуни 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
Во врска со логото на Демократска Десница, новата партија за која дискутиравме, денес Филип Петровски беше на една емисија на Алфа, и новинарот го праша истото прашање дали има врска со масони, и овој му одговори дека нема врска на знамето има само две Д.
tocno taka znameto pretstavuva dve bukvi DD i osnova kako piramida sto znaci stabilnost ......
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
tocno taka znameto pretstavuva dve bukvi DD i osnova kako piramida sto znaci stabilnost ......

Готово откривме... го слушав Филип на Алфа, на прв поглед ми заличи масонско и затоа прашував... фала ти сепак за информацијата, интересно лого сепак :)
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Zidarski дали масоните и катарите имале некаква поврзаност ? (ритуали, учење, сфаќања, дејствувања...)
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Zidarski дали масоните и катарите имале некаква поврзаност ? (ритуали, учење, сфаќања, дејствувања...)
И покрај многуте обиди на масони и анти-масони да докажат ваква врска - искрено, не сум сретнал до сега релевантен доказ или барем аргумент, а ниту сериозните проучувачи не ја прифаќаат таа теза.
Во различни периоди, светот се фасцинира од различни идеи. И се обидува се да им припише на тие идеи. Во 19-тиот век, сите се обидувале да докажат некаква врска со Египет, затоа што тоа било најмистично нешто во моментот и не доволно проучено. Денес, ако читаме книги на "познати" египтолози од 19-тиот век, ќе се смееме на нивните тврдења, затоа што новите откритија ги негираат нивните заблуди. Во 15-тиот и 16-тиот век, имало фасцинација со античка Грција и Рим. Во 70-тите години на 20-тиот век почна фасцинација со источните учења и култура. Во 90-тите почна фасцинација со Катарите и сите движења кои произлегле од нив (иако првите дела на таа тема се малку постари).
Основна причина за ваквата фасцинација е недоволната информација. Реално, за Катарите се знае многу малку и до скоро (20-30 години), речиси воопшто не се проучувани. Исто како и со сите останати периоди, и ова ќе одмине, кога ќе се собере доволно информација и кога ќе се открие нов извор на воодушевување :toe:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom