Масони

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
За сите кои не се запознаени- Масоните се членови на тајно братство (за кое навистина со сигурност не се знае многу, бидејки е тајно :icon_cool), во кое пристапуваат доброволно, притоа морајќи да задоволат одредени критериуми. Едно од нештата кои треба да ги прифати секој масон е да верува во т.н. Супреме Беинг - нивното врховно божество. Неколку основни претпоставкиЧ
1. Се смета дека здружението има корени во Битанија, иако денес повеќе ложи има во САД.
2. Братството е поделено на ложи кои имаат засебна а и заедничка хиерархија.
3. Има повеќе степени, а има и основни триЧ чирак, калфа и мајстор (ова е споменато во Кодот)
4. Ложите одржуваат состаноци на определено време, на кои состаноци членовите присуствуваат со специјална облека - карактеристични обележја на масоните.
5. Речиси никој надвор од братството не знае што точно се случува на тие состаноци и какви се ритуалите на масоните, како и која е намената на братството.
- По правило во братството не влегуваат жени, иако некаде има и женски ,,масонски ложи,, - тие се фалшиви според моето скромно мислење, ако сум женско.
Истото погоре го имам и јас кажано, само што состаноците не се меќу масоните туку меќу генералите (или мислам дека кардинали ги викаа- не ме држете за збор). Точно е дека никој со никого од нив не се знае и дека се облечени во тие наметките. Сите имаат наметки освен Црниот папа.
Јас не мислам дека ти е се безопасни, туку напротив. ИмаЛО пред неколку години пример со функциоонер (или мислам дека беше некој богаташ) од Италија. Масоните му пуштиле писмо за покана во масонството, во кое пишело доколку ги одбие, ќе има големи последици. Човеков бил убеден дека тоа се само живи глупости, но, најпрвин син му загинал во сообраќајна несреќа, потоа жена му била заклана на спиење, а на крај тој загинал во авионска несреќа.
 
V

Viktorijabt

Гостин
Истото погоре го имам и јас кажано, само што состаноците не се меќу масоните туку меќу генералите (или мислам дека кардинали ги викаа- не ме држете за збор). Точно е дека никој со никого од нив не се знае и дека се облечени во тие наметките. Сите имаат наметки освен Црниот папа.
Јас не мислам дека ти е се безопасни, туку напротив. ИмаЛО пред неколку години пример со функциоонер (или мислам дека беше некој богаташ) од Италија. Масоните му пуштиле писмо за покана во масонството, во кое пишело доколку ги одбие, ќе има големи последици. Човеков бил убеден дека тоа се само живи глупости, но, најпрвин син му загинал во сообраќајна несреќа, потоа жена му била заклана на спиење, а на крај тој загинал во авионска несреќа.
Хмм...интересно. А откај ти се овие податоци? Јас немам појма за вакво нешто. Досега сум немала причина да размислувам за масоните како за некој вид мафија, туку ги замислувам само како тајно братство со свои цели, ритуали и сл., ама мислев дека сето тоа го прават за да тепаат време или така нешто. Јас прво дознав дека постојат масони од татко ми, ама тој баш и не ми кажа многу, освен дека имале во своите редови некои влијателни луѓе. Оттогаш се заинтересирав за темата, чепкав малку по Интернет и го најдов ова погоре што ти е цитирано. Ама друго нешто така подетално, не знам. :toe: А темата, дека е интересна, многу е интересна...
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Хмм...интересно. А откај ти се овие податоци? Јас немам појма за вакво нешто. Досега сум немала причина да размислувам за масоните како за некој вид мафија, туку ги замислувам само како тајно братство со свои цели, ритуали и сл., ама мислев дека сето тоа го прават за да тепаат време или така нешто. Јас прво дознав дека постојат масони од татко ми, ама тој баш и не ми кажа многу, освен дека имале во своите редови некои влијателни луѓе. Оттогаш се заинтересирав за темата, чепкав малку по Интернет и го најдов ова погоре што ти е цитирано. Ама друго нешто така подетално, не знам. :toe: А темата, дека е интересна, многу е интересна...
Како прво да ти гарантирам 100% дека ова е точно, не можам, пошо ни јас незнам колку е ова точно. Имам и јас читано литература за масониве, ама појке ми има кажувано еден мој близок другар. Тој ептен се разбира од оваа тема, па секогаш правиме муабет за ова. Знам дека неколку години тој интензивно читат за масониве.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Истото погоре го имам и јас кажано, само што состаноците не се меќу масоните туку меќу генералите (или мислам дека кардинали ги викаа- не ме држете за збор). Точно е дека никој со никого од нив не се знае и дека се облечени во тие наметките. Сите имаат наметки освен Црниот папа.
Јас не мислам дека ти е се безопасни, туку напротив. ИмаЛО пред неколку години пример со функциоонер (или мислам дека беше некој богаташ) од Италија. Масоните му пуштиле писмо за покана во масонството, во кое пишело доколку ги одбие, ќе има големи последици. Човеков бил убеден дека тоа се само живи глупости, но, најпрвин син му загинал во сообраќајна несреќа, потоа жена му била заклана на спиење, а на крај тој загинал во авионска несреќа.
За ова не верувам дека е точно, зошто за да станеш масон треба ти да изразиш желба, а не масоните да те поканат. Ако тие те поканат, тогаш нешто не е во ред во ложата и не се водат според кодексите на ложата.
Хмм...интересно. А откај ти се овие податоци? Јас немам појма за вакво нешто. Досега сум немала причина да размислувам за масоните како за некој вид мафија, туку ги замислувам само како тајно братство со свои цели, ритуали и сл., ама мислев дека сето тоа го прават за да тепаат време или така нешто. Јас прво дознав дека постојат масони од татко ми, ама тој баш и не ми кажа многу, освен дека имале во своите редови некои влијателни луѓе. Оттогаш се заинтересирав за темата, чепкав малку по Интернет и го најдов ова погоре што ти е цитирано. Ама друго нешто така подетално, не знам. :toe: А темата, дека е интересна, многу е интересна...
Абе немој и татко ти да е масон, зошто гледаш дури ни семејствата не знаат дека се масони. Извини ако те навредив со ова, но ова е мое мислење.
 

NikII

Just walking away!!!
Член од
3 септември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
3
а може некој детално да објасни што са тоа масони?:toe:
 
V

Viktorijabt

Гостин
За ова не верувам дека е точно, зошто за да станеш масон треба ти да изразиш желба, а не масоните да те поканат. Ако тие те поканат, тогаш нешто не е во ред во ложата и не се водат според кодексите на ложата.

Абе немој и татко ти да е масон, зошто гледаш дури ни семејствата не знаат дека се масони. Извини ако те навредив со ова, но ова е мое мислење.

Така е, што и да се случува во нивната организација, тие не можат да те присилат да бидеш дел од тоа, туку доколку сакаш да бидеш масон, треба доброволно да се пријавиш. А за тоа дека братството може да мати нешто, не велам не, ама постои можност само дел од масоните да се замешани во тоа. Можеби луѓето организацијата прво ја основале со цел да практикуваат некои свои верувања (или да чуваат некаква тајна, како што се нагаѓа во Кодот), а некои од нив под капата на братството започнале со некакви...поинакви планови, што знам...само како теорија.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Така е, што и да се случува во нивната организација, тие не можат да те присилат да бидеш дел од тоа, туку доколку сакаш да бидеш масон, треба доброволно да се пријавиш. А за тоа дека братството може да мати нешто, не велам не, ама постои можност само дел од масоните да се замешани во тоа. Можеби луѓето организацијата прво ја основале со цел да практикуваат некои свои верувања (или да чуваат некаква тајна, како што се нагаѓа во Кодот), а некои од нив под капата на братството започнале со некакви...поинакви планови, што знам...само како теорија.
Во никој случај не можеш сам да се пријавиш а и каде би се пријавила еве ти ако сакаш да влезеш во редот на слободните ѕидари, тие ќе те поканат да им се придружиш кога ќе исполниш одредени критериуми.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Така е, што и да се случува во нивната организација, тие не можат да те присилат да бидеш дел од тоа, туку доколку сакаш да бидеш масон, треба доброволно да се пријавиш. А за тоа дека братството може да мати нешто, не велам не, ама постои можност само дел од масоните да се замешани во тоа. Можеби луѓето организацијата прво ја основале со цел да практикуваат некои свои верувања (или да чуваат некаква тајна, како што се нагаѓа во Кодот), а некои од нив под капата на братството започнале со некакви...поинакви планови, што знам...само како теорија.
Ајде вака да пробам да објаснам. Масоните не се тајно братство. Масонството е јавно од 1717. Еднаш или двапати месечно секоја ложа одржува состаноци, кои не се тајни, но се приватни. Постојат и женски ложи, но тие немаат некакво значење во носењето одлуки. Масонството најнапред се појавува во Британија во времето на витезите и затоа е витешка организација. Први основачи се некои зидари од Британија и затоа по нивна чест се викаат "Слободни зидари". За да станеш масон треба да си верник. Не е важно во која религија си, само треба да си верник, но не смееш да бидеш сатанист. Тоа што масонството го поврзуваат со сатаната е лага. Италијанската ложа почнала да прима и атеисти, но подоцна се увидело дека ова е грешен чекор и веке не примаат атеисти. Најмокна ложа е Британската. Секоја ложа има мал број на членови, од 10 до 15. Ако се зголеми бројот, еден дел од масоните се одделуваат и основаат своја ложа, која соработува со ложата од која произлегуваат. За тоа дали се мешаат во политика незнам, но дека се луге од збор е точно и затоа се многу мокни економски.
 
V

Viktorijabt

Гостин
Во никој случај не можеш сам да се пријавиш а и каде би се пријавила еве ти ако сакаш да влезеш во редот на слободните ѕидари, тие ќе те поканат да им се придружиш кога ќе исполниш одредени критериуми.

Па да де, ако сакаш да станеш масон, тоа можеш да го сториш доброволно и доколку ги исполниш бараните критериуми. Тоа го кажав и претходно. Некои од нив се да си слободен човек, да веруваш во нивното божество итн.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ајде вака да пробам да објаснам. Масоните не се тајно братство. Масонството е јавно од 1717. Еднаш или двапати месечно секоја ложа одржува состаноци, кои не се тајни, но се приватни. Постојат и женски ложи, но тие немаат некакво значење во носењето одлуки. Масонството најнапред се појавува во Британија во времето на витезите и затоа е витешка организација. Први основачи се некои зидари од Британија и затоа по нивна чест се викаат "Слободни зидари". За да станеш масон треба да си верник. Не е важно во која религија си, само треба да си верник, но не смееш да бидеш сатанист. Тоа што масонството го поврзуваат со сатаната е лага. Италијанската ложа почнала да прима и атеисти, но подоцна се увидело дека ова е грешен чекор и веке не примаат атеисти. Најмокна ложа е Британската. Секоја ложа има мал број на членови, од 10 до 15. Ако се зголеми бројот, еден дел од масоните се одделуваат и основаат своја ложа, која соработува со ложата од која произлегуваат. За тоа дали се мешаат во политика незнам, но дека се луге од збор е точно и затоа се многу мокни економски.
Поимот слободни ѕидари нема врска со тоа што го пиша, слободните ѕидари или масоните се наркуваат така затоа што исто како и ѕидарите и овие градат на свој начин со свои правила и неосетно.
Па да де, ако сакаш да станеш масон, тоа можеш да го сториш доброволно и доколку ги исполниш бараните критериуми. Тоа го кажав и претходно. Некои од нив се да си слободен човек, да веруваш во нивното божество итн.
Ок кај да аплицирам.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Масон во Македонија и масон во Англија - не е исто.
 
V

Viktorijabt

Гостин
Ајде вака да пробам да објаснам. Масоните не се тајно братство. Масонството е јавно од 1717. Еднаш или двапати месечно секоја ложа одржува состаноци, кои не се тајни, но се приватни. Постојат и женски ложи, но тие немаат некакво значење во носењето одлуки. Масонството најнапред се појавува во Британија во времето на витезите и затоа е витешка организација. Први основачи се некои зидари од Британија и затоа по нивна чест се викаат "Слободни зидари". За да станеш масон треба да си верник. Не е важно во која религија си, само треба да си верник, но не смееш да бидеш сатанист. Тоа што масонството го поврзуваат со сатаната е лага. Италијанската ложа почнала да прима и атеисти, но подоцна се увидело дека ова е грешен чекор и веке не примаат атеисти. Најмокна ложа е Британската. Секоја ложа има мал број на членови, од 10 до 15. Ако се зголеми бројот, еден дел од масоните се одделуваат и основаат своја ложа, која соработува со ложата од која произлегуваат. За тоа дали се мешаат во политика незнам, но дека се луге од збор е точно и затоа се многу мокни економски.
Тоа е точно. Иако како што велиш за да пристапиш во братството треба да си верник од било која религија, сепак самото масонството не е религија, ниту пак замена за религија. Исто така многу е веројатно членовите да треба да се луѓе со големи доблести, или пак една од целите на братството е да ги направи такви. Многумина ги поврзуваат со витезите Темплари, за кои пак со сигурност се знае дека биле своевидна економска сила. Доколку ваква врска постои, тогаш зошто и масоните не би имале улога во светската економија како што ја имале Темпларите. Се знае, на пример, дека некои од Темпларите ги преживеале маките кои им ги задале тогашниот папа и францускиот крал. Според тоа се смета дека масоните се всушност наследници на Темпларите, што ја води темата во сосема друг правец.
 
V

Viktorijabt

Гостин
Поимот слободни ѕидари нема врска со тоа што го пиша, слободните ѕидари или масоните се нарекуваат така затоа што исто како и ѕидарите и овие градат на свој начин со свои правила и неосетно.

Да, затоа користат и симболи и поими поврзани со ѕидарството.

Ок кај да аплицирам.
Не знам точно каде, ама доколку имаш желба да станеш масон и ги исполнуваш критериумите за членство, зошто да не? Па потоа можеш да ни кажеш за што всушност се работи. :icon_razz :vozbud:Само пази, во заклетвата стои дека кој ќе ги издаде тајните на братството, го чека строга казна! :icon_surp
 

Kajgana Shop

На врв Bottom