Масони

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.844
@Kalap:
1. Прво масонството го проучувале многу луѓе и никој доволно го нема проучено.
2. никој не знае за никого дали е масон или не се друго е само шпекулација,
3. да не ви прекажувам јас,зошто не сум компетентен за тоа да зборувам

Вакви изјави не водат никаде!
Кој си ти, некомпетентен, кој недоволо си ја проучувал темата, и за кој се е шпекулацја, да кажуваш што слободните ѕидари обожаваат!
Некој Србин истражувал и сега ќе гледаме клипови. Од клипови гледање постојат и толку многу "разоткривања" на слободното ѕидарство.
Нема логика целата низа на мисли што ја изрази со зборови.

Како се и што се слободните ѕидари, општо, тешко дека нема да биде само уште една шпекулација. Така да, најдобро е на темава да оди прашања и одговори од луѓе кои се компетентни(кои еве се декларираат како масони).
 
Член од
28 август 2007
Мислења
308
Поени од реакции
8
Како прво никој вистински масон не се декларира самиот себе дека е масон,сите тие што се декларираат како масони се пуваџии што сакаат некоја слава или некаква сила,нема врска,јас затоа велам дека не сум компетентен ни да зборувам за нив па не да се декларирам како некој што го прават тоа,затоа изнесувам само факти и мислења од луѓе што биле масони,кои пишувале за тоа,а тие сега се знаат кои се затоа што не се повеќе меѓу живите како на пример што е најпознатиот и кој бил во највисоките редови во ложата и што пишувал за тоа-Albert Pajk.Heptagram земи нето прочитај,поназад имаш некој што постирал линкови,па отвори,прочитј,немора само да се возбудуваш.
Евети мал исечок то вели Алберт Пајк...
Albert Pajk, verovatno najčuveniji masonski pisac, iz -
jav ljuje:
“Ništa toliko ne zagolica čovekovu znatiželju kao Miste -
rija, koja skriva ono što bi on hteo da sazna: i ništa toliko ne
podstiče čovečiju radoznalost kao prepreke koje mu stoje na
putu i sprečavaju ga da se prepusti zadovoljenju tog prohteva.
Zakonodavci i sveštenici to iskorištavaju kako bi ljude
privukli u svoja svetilišta i kako bi ih pobudili da tragaju za
saznanjima koja bi verovatno nezainteresovano odbacili
da je neko pokušao da im ih nametne.”5
Извинете што е на српски,од книга е од Dr.Keti Brans еден од истражувачите што е преведена на српски,а има уште многу,многу....

--- надополнето ---

Еве уте еден дел што вели најпознатиот масон...
Na drugom mestu Pajk priznaje: “Plavi redovi [prva tri
masonska stupnja] samo su dvorište ili trem Hrama. Tu
posvećeniku pokazujemo nekoliko simbola, ali ga namerno
obmanjujemo netačnim tumačenjima. Nije nam cilj da
ih on razume, već da on uobrazi da ih razume. Pravo
značenje simbola rezervisano je za Napredne [one koji su u
masonstvu napredovali do najviših stepena]... Za većinu ljudi
koji se nazivaju masonima sasvim je dovoljno da zamišljaju
da Plavi stepeni sadrže sve; ako neko pokuša da ih izvede iz
zablude, uzalud će se truditi...”14
Па видете сега кој се масони и кој можат да бидат и тие што влегле дека влегле само во "дворот" во масонството...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.844
Еј фала Калап... како да ја немам оригинал од XIX век неговата книга Морал и Догма или пак Книга на Зборовите. Ама ајде, еве ги читнав овие твоите цитати од некој што го цитира Пајк, за да се запознаам со човекот и со слободното ѕидарство.
Првите три степени, се Ништо. Плавата Ложа е предворјето на Малкут :)
А сите зборуваат за тоа и шпекулираат.
Исто така има и 3 степени кои се многу битни. НО кои се, не е паметно да се кажат тука, на форум и јавно.
 
Член од
28 август 2007
Мислења
308
Поени од реакции
8
Еве уте еден дел на кој ви е опишано заколнувањето на најстрога дискреција,што значи овие што вели Heptagram дека се масони врска немаат и само се занесуваат...
Kad osoba uđe u masonstvo, najpre postaje član Plave
lože. Njeni članovi imaju mogućnost da zasluže prva tri stepena
koji se nazivaju zanatski stupnjevi, a čine ih: 1) Učenik,
2) Pomoćnik i 3) Majstor. Pošto zasluže (i plate!) ta tri stepena,
imaju mogućnost da napreduju u Škotskom obredu ili
Jorškom obredu. U Škotskom obredu najviše se može napredovati
do 33. stupnja, međutim, većina masona nikad ne
napreduje iznad trećeg stupnja. Jorški obred pored prva tri,
dodeljuje još 10 stupnjeva. Njegov poslednji stupanj odgovara
33. stupnju Škotskog obreda.27 Kandidat polaže zakletvu,
a ako nekom otkrije tajne masonstva, sleduju mu strahovite
kazne. Na primer, zakletva prvog stupnja glasi:
“... podležem sledećoj kazni: neka mi grkljan bude rasečen
od uha do uha, neka mi jezik bude iščupan iz korena i zako -
pan na dnu mora, na udaljenosti 200 metara od obale, gde se
plima i oseka smenjuju dvaput u 24 časa, ako ikada svojevoljno,
svesno i bezakono prekršim svoju zakletvu Učenika,
tako mi Bog pomogao i držao me snažnim.”28



--- надополнето ---

Можиш се да кажиш на форумов,се то некој напишал ако го кажиш ти или јас не е грешка или измислување,а додека нешто што не е ако кажува некој во врска со оваа тема само се шпекулации и можеби невистини,а за оваа тема убаво и јасно се знаат работите до каде и што можи да се зборува т.е. се што е напишано од нив се знае,а се друго е строго и прецизно чувано,сепак тие го водат светов.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.844
Хептаграм не вели дека се занесуваат тие што тука сами кажаа дека се масони! Туку тие да одговаараат на прашања, кои ги поставуваат неиницирани.
И било кој масон ако сака може јавно да каже дека е масон. Тоа е негово право. Не смее да кажува кој друг е масон, ако нема дозвола од тој некој друг масон. Така да, твоето судење дека ако јас еве или некој друг каже дека е масон, и ете ние сме пуваџии и сакаме слава и моќ. Не сакаме. Каква е таа слава и моќ на форум? :)
И тие што се масони, и тука и во светот, сигурно не умирааат да кажат нешто повеќе од дозволеното. Но тоа е доволно за да слободни мажи, полнолетни, прочитаат, разберат и пресудат, а потоа, ако им е волја да станат дел од тоа братство и да дејствуваат под тоа име.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Ај дајте малце поконкретно, што им е главната цел, што е поентата на собирите, бидејќи ко што велите секој самостојно делува, секој по своја воља функционира тогаш нема смисла цело ова елитно опкружување.
Што би можеле да дискутираат луѓе собрани од цел свет од најразлични религии.
Зашто многу луѓе ги сметаат за антихристи.
Не се тајна нивните собиралишта, а под тајност се учесниците и за она што се залагаат.
Веќе 3-4 века не се знае што да се мисли за овој карактер на луѓе, дали се од помош или од товар за човештвото.
 
Член од
28 август 2007
Мислења
308
Поени од реакции
8
Еве уште еден дел во кој се кажува што масонството обожува,кои се нивните симболи и богови...
Pošto masonska božanstva (Tor, Val, Šiva, Pan, Oziris i dr)
zapravo predstavljaju Sotonu pod raznim maskama, i pošto
je zmija prisutna na sve strane u masonstvu, a Biblija jasno
kaže da je zmija Sotona, vidimo da masoni u stvari oboža -
vaju Sotonu (Lucifera). Naravno, i sami masonski pisci ot -
vo reno priznaju koga obožavaju! Koga? Nikog drugog do
Sotonu (Lucifera)!


--- надополнето ---

Pajk ponosno govori: “...Lucifer, Svetlonoša! Kakvo čudno i
tajanstveno ime za jednog Duha Tame! Lucifer, Sin Jutra! Da
li to on donosi Svetlost...? Budite sigurni da donosi!”51 (nagla -
sak je u originalu)
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Kalap прочитај ги критериумите за да влезеш во братството...и некако тие критериуми нема да ти одговараат на твоите постови ...
еве некои:
- да веруваш во Бог ( Виша сила )
- да веруваш дека доброто со добро ти се враќа а лошото се казнува ( за доброто Луци те наградува а за лошото те казнува?- така те воспитале ? )
- да не си осудуван и да не си под истрага ( да не си криминалец )
и има уште некои но овие мислам дека ќе ти бидат доволни за да ми ја сватиш поентата на постот ...
За тоа што имаш КОПИРАНО дека Луци ја носи светлината, точно е, но која светлина?! онаа вистинската ? Луци фер - светлоносец, да така е.Мислам дека на темава убаво е објаснето за тоа ...
Добив еден совет, од Масон кој пишуваше до скоро на форумов а тој гласеше вака : Што и да прочиташ, провери го дали тоа е точно изнесено и дали е поткрепено со факти, или е само нечие сваќање... не ме форсираше да му верувам на неговите зборови, туку самиот да навлезам подлабоко на некоја дадена теза или цитат како некој од овие твоите тука, и сам да заклучам за што точно се зборува... Затоа кога веќе си кај Пајк прочитај ја целата книга и свати ја суштината на таа книга а не книгата на Др. Кети, затоа што таа не е масон не ја напишала таа Морал и Догма, таа само изнесува нејзини тези... затоа прочита ја оригиналната книга ( верувај за мене лично незгодна за читање ) и потоа без притисок од други мислење направи си своја слика за тоа што се зборува во неа ...
Жалосно но вистинито, луѓето се подготвени да поверуваат на туѓите лоши зборови и темната страна ( на било што ) одколку на вистинската светлина... и се додека самите не се потрудат да го сознаат вистинсиот пат, глас или светлина - ќе останат профани ...
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Немав намера да пишувам повторно на форумов, заради вулгарностите кои се пишуваа пред извесно време, а беа толерирани од модераторите, но сепак сум принуден да оставам еден коментар, заради појавата на разно разни типови кои се претставуваат како масони.

Така да, твоето судење дека ако јас еве или некој друг каже дека е масон, и ете ние сме пуваџии и сакаме слава и моќ. Не сакаме. Каква е таа слава и моќ на форум? :)
Не знам каква е таа слава и моќ на форум, но очигледно некој има потреба од истата, штом лажно се претставува себе си за масон, а е член на друга организација. ОТО и регуларната масонерија немаат никаква врска, НИКОГАШ немале врска, ниту пак некогаш ќе имаат. Наркоманските испади на Кроули и неговата фасцинација со масонеријата се негов проблем, но тој никогаш не бил член на ниедна регуларна масонска ложа, а единствено на некаква квази ложа во Мексико, па после се чудел зошто во ниедна легална ложа во Европа не го примаат.
Денешната претензија на членовите на ОТО дека имаат врска со масонеријата е помалку бизарна, затоа што основните принципи на масонеријата и на ОТО се не само различни, туку и доста спротивни. Идејата дека и двете се иницијатски друштва и затоа едното е поврзано со другото е смешна, затоа што има илјадници иницијатски друштва по светов, секое со своите обележја и разлики. Потребата да се претставуваат себе си како масони (не знам само какви, со оглед на тоа што НЕ СЕ членови на ниедна регуларна масонска ложа), доволно зборува за вредностите на нивната организација.
И тие што се масони, и тука и во светот, сигурно не умирааат да кажат нешто повеќе од дозволеното. Но тоа е доволно за да слободни мажи, полнолетни, прочитаат, разберат и пресудат, а потоа, ако им е волја да станат дел од тоа братство и да дејствуваат под тоа име.
Има една основна грешка. Ако им е волја - да побараат да станат дел од тоа братство! Волјата на кандидатот нема ништо со приемот на кандидатот. Приемот зависи од постоечките членови на ложата. А како што гледаме, има и такви, на кои, ако им е волја, дејствуваат под тоа име, без никогаш да станат масони. Веќе се изнагледавме на неколку такви примери на форумов, не е ни прв, ни последен пат.

Бидејќи бев прозван во лична порака, околу моето членство - ќе повторам по не знам кој пат (затоа што веќе е напишано во темава, ама пусто, кој да чита, сите сме нешто над тие работи...):
Јас сум член на Големата Ложа на Канада во Провинцијата Онтарио (ова е целосното име на мојата Голема Ложа), во матичната ложа Victoria, заведена во регистарот под број 474. Моментално сум на позицијата Junior Warden. Моите акредитиви се познати секретаријатот на Големата Ложа на Македонија и било кој што има право на достап до таа информација, може многу лесно да провери. Никогаш не сум го криел своето членство, ниту пак имам причина за тоа - за разлика од многумина овде кои од најразлични (но секогаш нечесни) мотиви се претставуваа на членови на форумот (па дури и на мене) како масони.
До сега, единствен друг член на форумов кој е исто така масон (и исто така член на ложа надвор од Македонија) е somoteitbe. Сите останати се обични лажговци кои очигледно имаат лоши намери, затоа што не гледам зошто инаку би се претставувале за нешто што не се. Доколку некој сака да ме негира - нека повели, со факти и со податоци, како што е редот - нека се претстави на која ложа, под кој број и во која јурисдикција е член - многу лесно може да се провери информацијата.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Кога веќе си ме спомнал... кои тоа вулгарности ги има и каде се?

ќе те замолам за одговор :smir:
 
Член од
24 август 2010
Мислења
15
Поени од реакции
1
Хирамовиот клуч (фараоните,масоните и тајните ракописи на Исус)- Кристофер Најтс и Роберт Ломас. Се' за масонството, ја има во издавачката куќа на ЃУРЃА.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Еве ти еден пример, има уште неколку (најчесто од истиов лик)... ајде те молам објасни ми - треба да водиме сериозна дискусија при употреба на ваков јазик?!
Немам проблем со форумот - ваш е форумот, ваша работа е како ќе се води и што ќе се дозволува, не се мешам во тоа - само јас немам што да барам тука во вакви дискусии (ама тоа си е мој проблем, не твој).

Здраво, великопочиуван Масон, при бидејќи не одговараш јавно на моите провокации, Јас би те замолил да комуницираме преку ПП, пред се сме македонци, а сега некој е православен, некој муслиман, некој хинду, некој атеист, некој масон... Да не се лутиш можда на Пиноче, кој е Чилеанец...

--- надополнето ---

Еве Јас да Ви објаснам...
Они таму , на нивните тајни ритуали се пуцаат у гз, додуша сега се малце послободни (заради законите против сексуална дискриминација)
па се послободни во однос на јавноста, (порано ги палеле на клада); Ние денес ги толерираме, а не викаат фашисти??? Бог да чува...
Иначе, во македонскиот толковен речник, хомосексуален човек е наречен - ПЕДЕР! И како другачие да ги нарекуваме освен со „Брат“...
...Е сега следува озбилната и тажна вистина, факт е дека тоа „браќата“ го дрлават светот, па и Нас покрај другите...Фуере, само погледнете го...
И се ке ви биде јасно... Педерот си е на плата, јаде гомна по телевизии, весници... се пуца у стариот гз.... а плус плата зема....и грчки хонорари... аникој од неговите „Браќа“, како на пример зидарски, не реагира...ПЕДЕРСКА ситуација.... само давајгази и педери...
П.С.
зборот „ПЕДЕР“, дали е цензуиран на форумов???

--- надополнето ---

„Окото кое гледа Се“ , е момент на заплашување на народот, за да мисли дека тоа ПЕДЕРИТЕ се многу силни, а, додуша тоа и „пали“ во извесни ситуации, како на пример во „ МАТ“ , па тој педерот, што е главен на масоните во Македонија (Живко Груевски), ги држеше две и повеќе години без плата вработените, и на крај ја ликвидира фирмата... Што сакате поголема педерска измама... во вака ситна држава... Тек што прават на меѓунароно ниво... Многу се осилени во последно време, ама ќе им се деси пак „Пиноче“
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Тоа е само мислење кое се однесува на целата група на масоните... а такви постови... слични на овој во религија ги има на куп, сите се со намера да извлечат некој акт на нервоза кај поединци или да авторот на таа навреда да си добие на ...либидо :) ништо важно, тука сакнционираме национални и лични навреди (директни) вака не ми паднало во очи кога е напишано.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.844
Зидарски, чудна ти е теоријата за О.Т.О. Уште почудна нетрпението и фрустрациите кон Редот.
За да не пишувам за Кроули(не ми е толку битен, еве ти линк што имам кажано за него). А дали сме или не сме дел од масонеријата, дали не признаваат или не, или како што велиш ти различни принципи имаме, мислам дека треба да си побараш одговори. Со Кроули не почнува О.Т.О. ! Но ти тоа го знаеш нели...

Ако ти како масон, не можеш да препознаеш друг масон, освен ако не ти каже број на ложа и име, и ако масон признаваш некој што е член само на регуларната масонерија, не знам што да ти кажам.
Да си поминеш ритуалите и фиозофијата на твојот Ред до таму каде што си стигнал.
Многу се испровоцира од една реченица која сигурно не ја ни разбра, туку едноставно избувна.
Но како ти е волја. Ниту за другиот цитат што си го поставил од мене не си го разбрал.
Но битно е што доби желба да кажеш кој е масон а кој не.
Назад на учење, и тоа не само теорија.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Тоа е само мислење кое се однесува на целата група на масоните... а такви постови... слични на овој во религија ги има на куп, сите се со намера да извлечат некој акт на нервоза кај поединци или да авторот на таа навреда да си добие на ...либидо :) ништо важно, тука сакнционираме национални и лични навреди (директни) вака не ми паднало во очи кога е напишано.
Apokalipto - не ти се мешам во уредувачката политика.
Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom