Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

te-ultra

ILLYRIAN
Член од
17 октомври 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.100
Чудо големо. Ако решиле џандариве да ги застрелаат децава, подеднакво би им било потребно легитимирањето како и на било кој друг цивил. Во превод, не би им било потребно. ;)
ne znam,prepostavka...i vo JUNI mesec djandar ubi dete pa se dozna posle 2-3 dena ...ne bi bilo sefte !!!
se na se ocigledno e deka Profesionalci se vo prasanje ..
upm epten mladi zrtvite :(
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
јас како млад човек кој што живее во МК, сум максимално изреволтирана од ова грозно и страшно убиство,секако и од изминатите неодамнешни настани.Не ги оправдувам каменувањата на албанските куќи... останува да се почекаат веродостојни информации околу идентитетот на сторителот или сторителите,но мислам дека треба да се казнат во вистинска смисла на зборот,без обзир на причините и последиците.Морбидно е ова што се случува !!!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
сите големи промени во историјата се донесувале со револуции. не викам јас да обесиме или да утепаме но да покажеме заби да си го зајакнеме националниот дух и да кажеме дека не ни е сеедно што наши деца се убиени.
Тоа е почит спрема нас себеси како народ и почит спрема починатите.
Кому ќе покажуваш заби?! Знаеш ли кој ти е непријател за да подигаш револуции? Зарем толку си слеп да сватиш дека ако се нападнат рандом припадници од албанска националност, целиот свет ќе биде на нивна страна! Со таков еден акт, ќе си пресудите самите на себе, и ќе им го изработите планот на оние кој толку ги мразите!
Прв чекор кон било која револуција е препознавање на противникот! Како ќе се бориш, кога не знаеш кој ти е непријателот?
 
R

Rigel Kent

Гостин
Шо тресеш бе ти па , легитимирани биле ?? И преска гледам бараш парафински ракавици да им се земат на Алфите ?! Шо сакаш да постигнеш ? Имаш официјални информации за ова шо го тврдеш ?

Toj zema informacii od Zoran Bozinoski koj izvadi vakov status na fb.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Добро дете.. Ако ти можеш свирепо да убиеш некој кој е само од друга етничка заедница, а нема допирни точки со убиството на 5 темина убиени, јас не можам. Во тој случај, ти не си ништо повеќе од самите убици. (извини ако те навредив)
Лесно е да се чукаме во гради овде на форум и да велиме дека сите ќе ги испотепаме. Ама ај нека каже некој дали досега има ракувано со огнено оружје, или дали би убил некој свирепо.
Досега ќутевме и го вртевме образот, немавме омраза и имавме толеранција со надеж дека ќе најдеме разбирање од другата страна, Но поминаа 22 години и тоа разбирање не го дочекавме, напротив го дочекавме спротивното, да ни убиваат деца на најгнасен можен начин, класична егзекуција.

Да, ќе паднат невини, но кога ќе се знае дека веќе нема да го вртиме образот, веќе нема така лесно да ни ги убиваат децата.

И на крај, нивната генерализиција доаѓа од нивото на нивната самокритичност, како кога на пример излегоа на масовни протести да ги бранат на пример злосторниците што ги силуваа и мачеа Мавровски работници. Што уште треба да ни направат за да добиеме право да се браниме а?

Во втора светска војна во Мраморец кога влегле тие(балистите), на кои денеска им дигнаа споменици, пошто не нашле мажи(биле во Партизани), ги казниле така што ги набиле на колец 46 луѓе од 3 месечно бебе, до 97 годишен старец. И сега нив ги слават и им креваат споменици. Викаш дека незнаат што направиле.

Викаш страв им е, затоа ќутат невините. Епа дека ќутат се криви за тие гниди од нивните што ги прават овие работи дека ќутењето значи одобрување.
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
Каде те легитимирала паравојска, во кој регион поточно ..
Инаку има концесионер езерово, некој што се грижи за него и е задолжен за риболовот ?

Човекот на 3:30 е концесионерот. Интересно кажува дека пред неколку месеци некој му претел од с. Љуботен.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
ne znam,prepostavka...i vo JUNI mesec djandar ubi dete pa se dozna posle 2-3 dena ...ne bi bilo sefte !!!
se na se ocigledno e deka Profesionalci se vo prasanje ..
upm epten mladi zrtvite :(
Не посакувам да се испостави дека убијците се албанци,верувај е дури тогаш ке биде што ке биде.
Но ајде да оставиме што ке покаже истрагата, ама лесно се пали оган каде што има жар
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Едно прашање што нема многу врска со темава, зошто навистина врска немам каде е ова езеро... Вчера седев со другари во Скопје Север и слушнавме далечни пукотници отприлика во истото време кога се случи убиствово. Се сеќавам се насмеавме и рековме нешо у стил "хехех ајде погина некој" :confused:

Е сега прашањето ми е дали е возможно да се чујат тие пукотници од езерото до Чаир/Север или станува збор за нешто неповрзано, зошто пукотници кај што јас живеам и не се толку ретка појава.
може
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
Не си прајте филмови сега... полицијата ќе убиела рибокрадци... :facepalm:[/quote]

:tapp: хммм а мартин нешковски јас да не го убив??? полицијата бре и се е можно кај нас...што знајш кој е а? можи владата е јас викам а? како што беше 2001 за кулите близначки што уште веруваат дека се урнати од американски сили така и јас верувам дека се убиени од власта...ама ај ке си нагодуваме сите сега!
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Го начекав на ФБ,држи малку вода подолу ова што ќе го пастирам...


1,Сведокот кој се наоѓал на 40-60 метри од нив е убиен во трчање (бегање).​
2,Не порбале да бегаат ,а на земјата се гледало една лична карта спрема тврдење на очевидец,што значи дека биле легитимирани.

3,Посебно запрепастува што СИТЕЛ ТВ и Вечер дошле 25 минути пред телата да бидат откриени од МВР .Односно најмалку дошло лицето Александар Спасовски кој со Ивона Талевска биле во договор да ја извести што се случило.
Спрема видео материјалот од изјавата на мештаните после заминувањето на ТВ Сител и Вечер се појавила полицијата која вршела истрага.
.
1.Не држи вода оти на телевизија и од снимките се гледа дека е од кола паднат(свлечкан од седиште)

2.Можеби(значи можеби) убијците им имаат чепкано по џебови или претходно им имаат побарано документи

3.Е за ова сварно не знам.А и дали е вистина зошто сител досега ќе имаше снимка од телата
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Посебно запрепастува што СИТЕЛ ТВ и Вечер дошле 25 минути пред телата да бидат откриени од МВР .Односно најмалку дошло лицето Александар Спасовски кој со Ивона Талевска биле во договор да ја извести што се случило.
Спрема видео материјалот од изјавата на мештаните после заминувањето на ТВ Сител и Вечер се појавила полицијата која вршела истрага.
Се поставува и прашање зошто МВР не ги повикала на разговор овие лица од СИТЕЛ и ВЕЧЕР како и уредниците на сите портали кој тврдеја дека убиците се Албанци.Дали СИТЕЛ и ВЕЧЕР претпоставуваат или знаат кој се убијците.
Овој психопатот Зоран Божиновски си го пишува од акл или....? :eek:
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Не си прајте филмови сега... полицијата ќе убиела рибокрадци... :facepalm:
:tapp: хммм а мартин нешковски јас да не го убив??? полицијата бре и се е можно кај нас...што знајш кој е а? можи владата е јас викам а? како што беше 2001 за кулите близначки што уште веруваат дека се урнати од американски сили така и јас верувам дека се убиени од власта...ама ај ке си нагодуваме сите сега![/quote]


E ова е најидиотската теза што ја слушнав денес од сите можни сценарија :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom