Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
ФЕНОМЕНОТ КОКОШКА...уауууу јас неможам да минам низ улици, албанците ќе ме јадат, ке ме печат, уаууууууу...божеее....мајките ги плашат своите деца, миличок спиј зш ке дојде албанецот сега и ке те јаде...уауууу....кикикикиииии....
Па ај бе не јадете гомна толку на големо, ова веќе ги преминува дури и границите на митологијата.
Демек немало држава, немало лидери, немало ништо па ајде сега кокошките се на ред да делат памет како се управува со една држава.
А тоа што беа претепани над 50 Македонци по автобуси па и во средини каде што не живеа албанцит(пример Карпош1) за тебе тоа очигедно се шпекулации и измислици така?Или марсовци не тепаа тогаш
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Добро бе човек што се напна толку? Ко да пола форум тргна на фронт па вака жестоко ги учиш другите што значи војна. И што ако се изрази револтот кон откривање на сторителите и нивно казнување? Мислиш ќе ја забрза истрагата тоа? Имам доволно причини да генерализирам и да спомнувам етнички заедници, ако тоа тебе ти смета, твој проблем.
И ти да знаеш што е војна и ти можеби би реагирал како мене. Револтот е кон оние мочковци кој уште главен проблем им е писмената во вторник и кецот на полугодие, кој војна виделе само на кантер страјк или на филм.
Ако ти негледаш проблем во генерализација и префрлање на вината на цел еден етникум, тогаш и ти спаѓаш во гореспоменатата група, без разлика на твојата возрст.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
61
Поени од реакции
15
Не скокај дечко, како прво Австрија не Австралија отиде на друг континент ти. Знаеш колку има албанци родени во Австрија, Швајцарија, Германија, Италија итн, а нема нити еден пратеник, министер. Таму сте сите австријци, швајцарци, германци, италијани, а тука сте сите Албанци така. И таму сте над 10% па зошто не излезете на протести, да направите некој масакр, да објавите војна дека сте обесправени за да ги добиете истите права што ги имате тука. Да добиете место во Влада, Собрание. Да мора да бидете рамноправни со 10% во секоја државна институција.
zatoa sto tie se luge i koga izleguvaat na protesti ne izvikuvaat mrtov Albanec dobar Albanec
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EBFBD31D00E92A4EA3B7399AD6FCBD2D

http://www.dw.de/dw/article/0,,5559850,00.html

А беше поддржан и убиецот на детето во Тетово на кошаркарскиот терен.
Е така а и уште има ова не е ништо, у последен период сите инциденти предизвикани на етничка основа ги документирам без разлика дали се од албанци или македонци но албанското купче е неколкукратно поголемо, се си е фино лепо испринтано, собрано и тргнато на страна за идните мои генерации да знаат со кого сум имал работа а и со кого они ќе имаат работа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.158
Кој рече дека не сум во тие деца и јас? Сум. Затоа и не сакам војна, зашто живеев многу блиску до неа. Зашто не сакам? Зашто се плашев и уште се плашам од војна.
Поентата ми беше дека ги осудувам другите што сакаат тоа а биле копиљи како мене и ништо не знаат околу неа.
Не проблемот дали ти сакаш војна или не, симптоматично е зошто толку ја потенцираш?? Не верувам дека некој сака војна од тука, луѓето се гневни но никој не повика отворено на војна. „Миротворците“ беа тие што први ја спомнаа војната.
 

viktordojran

пссwd
Член од
11 септември 2007
Мислења
351
Поени од реакции
30
Точно е дека сеа деца се силат овде и дека кога ке пукне првата пушка точно е дека еден дел од народод ке се скрие, но другиот не верувам да остане рамнодушен на оваа што се случува и да дозволи да го газат македонскиот народ. Некој што дошле од некои ридишта без образование и се фатиле за оружје и почнале да не убиваат нас македонците ке ги оставиме да го прават истото или ке направиме се за да ги спречиме ?? .Тоа е добро што македонскиот народ дава некаков отпор барем и со камења изразува некаков револт поради тоа што се случи. Кај и да е ке пукне оружје нема да остане вака, сеа со камења подоцна ке биде поопасно.
МНОГУ МАЛ КЕ БИДЕ БРОЈОТ ШТО КЕ ИЗЛЕЗАТ ДРУЖЕ ТОА Е ПРОБЛЕМОТ КАЈ НАС НЕМАТ СИТЕ ГАЗ ДА ИЗЛЕЗАТ.А лично јас и не сакам да дојде до тоа пошто ке биде мноху лошо.Пошто ке се вратиме 30год назад.ПОШТО КЕ ОСТАВИМЕ ФАМИЛИИ ДОМАА ПОШТО НЕМА ДА ИЗЛЕЗАТ СИТЕ.Пошто многу луге ке изгубиме.И ТОА НЕВИНИ.ЖАЛ МИ И ТЕШКО МИ НА ДУШАТА ЗА ОВАА СИТУАЦАИЈА АМА НИЕ НЕ МОЖЕМЕ НИШТО ДА НАПРАВИМЕ..ЖАЛНО
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
Затоа вие Албанките секој петок искачате слободно низ град ;)
Од страв немате искочено со години од дома, релација школо-дома цел живот и ако имате среќа да ве земе некој од Швајцарија па ќе ве прошета до Рамстор и Џамбо.
Нормално е да си ги браниш своите, лицемерно е тоа што мижите покрај фактите.
Вака да ги лажеш некои што се од Валандово или од Пробиштип, а не некој што живее во Скопје, Тетово, Гостивар и слично.
Пријателе, те читам цело време и искрено, најискрено ТЕ ЖАЛАМ.
Толку си затворен во тој твој мал свет на предрасуди, омраза, и бес, што се двоумам дали некогаш ќе имаш можност да ја прогледаш реалноста.
А во реалноста луѓето не се мразат зошто се албанци, кинези или пак руси.
Зборувам за реалност која што извира од човечки дух, без тој дух, уште долго време ќе си конкурирате во свирепоста, која ги карактеризира дивите зверови.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Генти, го покажува гневот кој сами си го навлековте. Дали си свесен какви реперкусии би имало, ако се докаже дека убијците се Албанци и ние ги примениме вашите техники на одмазда и терор врз рандом Албански цели????
Bez da se dokaze veke vie ste go dakazavte od prviot den toa , koji mojot prv post bese" i jas veke mislam deka se ubijcite Albanci" , ali sto ako NE SE , naprimer ?
Ako nese , pak velam samo primer , dali mislite deka preteruvate ?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
А тебе како ќе ти биде цел живот да го поминеш во страв дека можеби ти си следниот target,зар не е подобро сега да се дадат неколку жртви,одколку цел живот да се даваат по малку и на крај сите да не сотрат?
Јас сигурно нема да сум следниот таргет.
Иначе размислувањето ти е:facepalm:

Не планирам да реплцирам веќе на ништо, што има врска со војна.
Спремете ги пушките, war is coming.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Каков блеф е овој ултиматумов.
Тие што го дадоа ултиматумов, кои според мене најверојатно се и нарачатели на убиствата, сега од нервоза и гнев си јадат од г*зот затоа што не успеаја да провоцираат порадикални реакции кај Македонците.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
59
Поени од реакции
75
Браво ако и
А тие што протестираа беа само родителите и најблиските на децата?
Дали имам гнев? Огромен. Сакам правда.
Сега седам дома а кога беше протестот бев таму. Од парк до влада и кога видов во која насока води "мирниот протест" - тогаш се повлеков.
За детето на комшијата ми е толку гајле колку и за она кое не го ни знам ниту познавам а беше убиено пред некој ден. Затоа што незнаеме кое може да биде следно.
Она што го знам е дека од мојата "плата од 12.000" денари треба да платам и за искршениот и оштетен државен имот кој неколкумина "стручњаци" го идентификуваа и му пресудија. А знаеш што е најскапо - она што не се плаќа со пари. Ако мислиш дека треба да искршиме неколку билборди, излози, полициски возила и дека со тоа ќе ги вратиме децата назад, јас излегувам сега САМ без тебе или било кој тастатура патриот и ги рушам сите билборди во Скопје, кршам 50 излози и 5 полициски возила. Потоа ти голем Македонецу врати ги децата назад.
А тие што протестираа беа само родителите и најблиските на децата?
Дали имам гнев? Огромен. Сакам правда.
Сега седам дома а кога беше протестот бев таму. Од парк до влада и кога видов во која насока води "мирниот протест" - тогаш се повлеков.
За детето на комшијата ми е толку гајле колку и за она кое не го ни знам ниту познавам а беше убиено пред некој ден. Затоа што незнаеме кое може да биде следно.
Она што го знам е дека од мојата "плата од 12.000" денари треба да платам и за искршениот и оштетен државен имот кој неколкумина "стручњаци" го идентификуваа и му пресудија. А знаеш што е најскапо - она што не се плаќа со пари. Ако мислиш дека треба да искршиме неколку билборди, излози, полициски возила и дека со тоа ќе ги вратиме децата назад, јас излегувам сега САМ без тебе или било кој тастатура патриот и ги рушам сите билборди во Скопје, кршам 50 излози и 5 полициски возила. Потоа ти голем Македонецу врати ги децата назад.
Браво ако излезе бев излезен и јас, но бевме само 500 луѓе на кои им значи нешто тоа што се случи. Бев запалив свеќа во црква, бидејки сум христијанин и бев пред влада да укажам дека ме загрижува каде води целава ситуација, нејкам тоа да се случи и на мој пријател, роднина.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Не проблемот дали ти сакаш војна или не, симптоматично е зошто толку ја потенцираш?? Не верувам дека некој сака војна од тука, луѓето се гневни но никој не повика отворено на војна. „Миротворците“ беа тие што први ја спомнаа војната.
Само кажав - на интернетов. Може нема тука до толку али следам ситуација на други места и ова се дрнда многу.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Што постои омраза постои,многу ми е гајле дали ме сака некој со кече на глава..него работите стојат многу полошо. Збориш Македонија е уназадена,па како нема да биде кога цела западна Македонија каде што живеат они,живее паразитски..како? Не плаќаат данок,не ебаваат држава ни 2 % , не плаќаат сметки/струја/вода и сл. Се набутаа се паразити по администрација кои незнаат колку се 2+2 а јаде мои и твои пари. Ја и ти со завршен факултет нема да земеме работно место иако го заслужуваме, ќе го земе некој неписмен,кој до вчера садел пипер у Џепчиште,незнае како се вика,а не пак да работи.. Омразата не кулминира од четврток со убиствата,омразата кај сите нас се собира со години и години.
Тресење глупости до бесконечност и 'назад'.Паразитски живееле?Гостивар не е рушевина или град демолиран од некоја си војна па да се живее паразитски.Како прво и прво што подразбираш под паразитски?
-Не плаќаат данок?
-Не плакаат сметки?

Па во кој век живиш младичу бе?Се рашириле во државните институции?Па нормално бе,како и секоја партија кога е на власт,си се полнат квотите како шербет да е.Партија како партија,времето ќе им замине,па после што ќе биде со партиските војничиња?Ќе летнат како гулабчиња а ке дојдат нови партиски војничиња.Но да се вратам на муабетите за неплатените сметки?Ако телефонската сметка не ја платиш после неколку дена од нејзинито испраќање на соодветната локација,нон стоп се јавуваат да ти кажат дека треба да платиш,а често се јавуваат иако не е стигната сметката.Па многу логично е дека ке ти го исклучат телефонот ако не платиш неколку сметки.Истото е и за струја.Значи ова што го напиша не ти држи вода ама иЧ.Најмногу ме иритира некој од Источна Македонија или од поодалечените места кога пишуваат тешки небулози за Западна Македонија.Треба да го осетите градот,па животот па послете тресите глупости.Пример:И што ако не плаќаат 1/3 сметки од Западна Македонија?Кога тие 2/3 вредат колку цела Источна Македонија за барем 2 години.Гледам фрчат казни од полицајците во овие делови многу повеќе,за разлика од другите делови од републикава.Зашто?Изгледа нелогично.
Се жалевте за детонатор да продолжи во Западна Македонија?Демек тоа бил мотивот за убиството,уште една класична глупост.Еве го продолжи.Сега во Тетово и пронајдоа пак покер апарати итн.Локалот го изнајмил некој си Тетовец,но тој локал од тој Тетовец го закупил некој си Кочанчанец..Хммм,како бе мајката пак од Источна Македонија.Нели таму на мува не газеа.Мафијашите работат за пари,убијците работат за пари...Поентата е дека нив не ги интересира ама баш ништо,нив ги интересира колку е полна банкарската сметка или пак ќесето.Не трубите многу со паметот што го поседуваат деца од 10години.Размислувајте како што треба реално да размислувате.Пишувајте како што треба реално да се напише.
За тие што џавгаат за војна имам нешто да кажам.Да не ве фати удри пубертетот со критикал и тоа дупли критикал.Па каде бе вие мочковци што незнаете да фатите пушка а камоли да убиете друг човек.Само да се јадело трици.Дали рачунаш дека со своето одење во војна,ризикуваш да си ја оставиш во црнина твојата фамилија.Дали си размислил за тоа?Како прво,дали вреди за оваа Македонија да се бори?Имам гледано доста клипови,документарци итн,и заклучив дека не е вредно кога работата е наместена од други луѓе,на кои ама ич не им чуе за тие борци што ќе одат во војната.Во 2001 имаше доста голем одзив,но ако се повтори оваа војна тешко дека ќе има голем одзив,бидејќи сите што биле осетиле како е да се бориш за нешто непотребно,а тоа е наместена војна,скоцкана по етапи.
Се извинувам за офф топиков но морав барем нешто да напишам по многуте искажани а недоречени реченици.

А во врска со ова што пишавте за Куманово,дека немало многу Албанци на пазарот,држи вода и тоа доста бидејќи имам сигурни информации дека веќе неколку специјалци од албанска националност ја имаат напуштено единицата.Тие се држат заедно а не како нас,попрво би си го ставиле ножот наместо да си подадеме рака.Доста се големи шансите да се дестабилизира земјава пред нато собирот.Сега дали некој што сака да ни помогне да влеземе во нато ќе направи такви потези за да докажат дека во оваа земја почвата е кревка,или нешто сосема трето не се знае.
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Добро кажа едно другарче,ние македонците повеќе ги штитиме албанците отколку тие сами себе!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.158
Bez da se doakze veke vie ste go doakazale od prviot den , koji mojot prv post bese i jas veke mislam deka se ubijcite Albanci , ali sto ako NE SE , naprimer ?
Ako nese , pak velam samo primer , dali mislite deka preteruvate ?
Јас верувам дека се претерува, но тоа е нормална реакција после 2 месечен терор за убиство кое немаше етнички карактер.

Не беше прашањето дали се или дали не се, туку дали е во ред да ги следиме вашите методи на одмазда врз цел народ ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom