Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Мене ме гневи што со секоја прес конференција на мвр само ги продолжуваат деновите за да каже некој резултат. Од петокот до сега секој ден кажуваа по една ситница и така продолжуваа некој ден, а сигуен сум дека уште првиот ден е најден овој автомобил. Сега кога веќе го објавија овој детаљ, викаат ќе им треба неколку дена за да го испитаат со хемиски реакции, така нештокажаа не се разбирам. Сакам да кажам дека со секоја следна прес конфернеција само се купува на време а резултати или конкретно нешто нема. И тоа ме гневи, тоа ствара тензија која сите ја чустввуаат и не знам како ќе се смири ова ако не се пронајде нешто конкретно.
 
M

Moon Child

Гостин
Јас само велам недај боже ова да се повтори уште еднаш. Сакала-нејќела и тебе никој нема да те праша. И тоа како се прашувам, тој чичко на сите околни народи им поклонил слобода и територија, мене не ми поклонил ништо и пак сами ке си се избориме за својата татковина! И тој чичкото веке ја нема силата зш е у долгови до гуша. Има појаки играчи од него во моментот, а и во наредните децении што доаѓаат!
Па и јас истото ти го зборувам од прееска, и јас несакам истото да се случи, и мислам барем дека имаме за цел да не дојде пак до тоа. А ти ми кажуваш за војна, како да сега нас ако ни текне да има, ќе има:facepalm:
DO JAS SUM CVETA OD MAK KRVAVA SVADBA AMA TI SI NIGAR KALFA OD VELICESTVENIOT POTURCENA MAKEDONKA ETE KOGA SAKAS PAMETNO DA SE NAVREDUVAME
:pos::pos::pos:
 

wqx

Член од
12 април 2012
Мислења
49
Поени од реакции
36
МВР знаат со кого си имаат работа , јас можам да ви кажам дека е завршена повеќе од пола работата ... пукано е од 3 агли , со 3 различни оружја и во игра не е само еден автомобил ;) позната е играта ...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
Во право си, знам дека е така и дека така ќе остане уште долго време. Мојот збор беше дека војна, доколку нели би можеле ние сами да одлучуваме за таков чекор, нема да ни донесе ништо добро, напротив.
Во оваква ситуација како што е сега,можеме да сонуваме за подобра и побогата Македонија.. и за 50 години толку ќе биде лимитот, ќе живееме со истите срања како и денес и нашите деца ќе страдаат со истите маки.. и безработица и немаштија и омраза меѓу мак-алб и омраза меѓурелигиска секаква..едноставно со ваков ''соживот'' толку ќе е лимитот ни чекор понапред! Ма која влада сака нека дојде,ништо неможе да направи и да сака нема да може...тоа е.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
5
МВР знаат со кого си имаат работа , јас можам да ви кажам дека е завршена повеќе од пола работата ... пукано е од 3 агли , со 3 различни оружја и во игра не е само еден автомобил ;) позната е играта ...
za toa si potpolno vo pravi moze ne e samo edna kola vo prasanje .. moze se poveke.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.030
Поени од реакции
2.045
Мислиш дека ако сега има војна дека ќе биде со поинакво сценарио од она во 2001ва?
Сфатете дека нема ништо да се постигне, само ќе затупиме уште повеќе, како што Супервизор рече, и онака сме на една нога.
Јас не повикувам на соживот, ама ни на крај памет не повикувам ни војна. Несакам ни да замислам што би се случило со земјава ако некогаш пак ни се случи истото од 2001ва.
Значи ти повикуваш на компромис. А не ти е јасно дека компромис со такви нема? Тие сакаат СЕ! Ги набутаа по полиција, здравство, образование и каде уште не, а тие не знаат македонски да зборуваат и повеќето се со просек 4-то одделение, Македонци со факултет седат дома и пак се незадоволни. Има и од нив паметни, образовани, примерни луѓе кои сакаат само мирно да си го живеат животот без разлика дали комшиите им се Македонци или Албанци. Ама такви се 10%. Другите 90% нема да се смират додека не создадат Голема Албанија и јас верувам дека овие 5 убиства се само почеток, ќе следуваат уште масакри. Ни мене не ми е јасно што би било проблем место да се делиме, да создадеме атмосфера пријатна за живот, но за жал не јас можам да бирам. Тие сакаат се или ништо и затоа ако во скоро време таквите не се стават под контрола ќе гледаме уште многу татковци и мајки расплакани по своите деца и ќе слушаме пукотници по градовите.
 
Член од
15 април 2012
Мислења
341
Поени од реакции
642
Е добро де тоа е само за државна администрација.Ако си пообразован од нив не би требало да имаш никаков проблем да се вработиш наместо нив во приватниот сектор.
Приватниот сектор, како што знаеме, е од редот на Германија..и на нас двете држави, Македонија и Германија, светот ни завидува на целата приватна економија.
Ало дете, 30% невработеност, пола од вработените се државна администрација..што ли зборуваш
 
Член од
15 април 2012
Мислења
35
Поени од реакции
35
Sto se penite mozda nema dlaka u kolata ali sigurno ima nesto sto ke pomogne, na kraj na kraista moze da se najde na koja benzinska tocele gorivo na 99% ima kameri, od urnekot sto ostanal u kolata moze da se vidi dali e puneto u Makedonija,Srbija,Kosovo itn. pa i dali e od Makpetrol,Lukoil, nekoja privatna i tn zasto od gorivo do gorivo ima razlika vo zavisnost od dilerot na istoto, muabetov ne mi e csi tuku sakam da kazam deka monstrumite 100% ke bidat indetifikuvani u toa ne sumljam e sega dali ke bidat odma fateni toa e ? ama kaznata ke gi stigne toa znam. Edno me buni zasto ja ostajle kolata so grst stvari u nutra sto moze da gi razotkrijat u najmanja ruka ke ja unistele ili sto znam, ali dobro e bitno se zaebale, ako uletala preku granica sigurno ja snimile ako bila tuka sigurno e nekade pominata kade sto e snimena ke gi najdat sigurno ako i veke ne se znae koj se .....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Се се вртите во круг. Нема да се најдат никогаш заминати се на крајот ќе испадне како уапсиле некого како мамец за народов и тоа ќе биде тоа што ќе му пласираат на народот во тоа ќе верува.
Да се потсетиме - исто така против Спасов немаше друг доказ освен неговото признание и сведоците кои не го паметеа добро, па сепак за луѓето беше ТОЈ.

Јас и тогаш истото го кажав - мене не ми е верно дека е тој, или во најмала рака, дека е САМО тој, па сите ме правеа нездрава.

Не ми е целта некого да осудат, само за да го заќутат народот.

ГИ САКАМ ВИСТИНСКИТЕ ВИНОВНИЦИ, исто како што ги сакам сите помагатели на Спасов, или евентуално, ако е тој жртвеното јагне, ОНИЕ кои го жртвувале.

Затоа ми е само криво, што Кајгана е отворен форум и им дадовме еден куп идеи што да направат ако виновниците не можат/не смеат да ги кажат јавно.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Вака, зашто е затворена темата за протестите, јас денес бев на тие протести, и ќе ви кажам што како беше:

Поголема група од Фонтаната во Граски Парк тргнаа со пароли и антиалбански извикувања накај Владата, таму се собра една група дечурлана што беше напред кај оградите што стојат пред јарболите пред Влада, и почнаа да им се дерат на џандарите,и да ги маваат со камења ама џандарите не реагираа, додека повозрасните чекаа провокација од полицијата за да се впуштат во инциденти. . Потоа поголемата група на демонстранти се упати кон мостот Гоце Делчев и се упатија накај Битпазар со цел да влезат во чаршија и во Чаир ама тим на ЕБР од 20 припадници ги збрка и ги врати назад, во таа ситуација дојдоа три возила пинцаугер од каде излегоа припадници на ПЕП (Посебна единица за Подршка) во полна опрема за војување, инаку беа облечени во маскирни зелени униформи и се распоредија кај семафорите кај Владата. Тука тие што беа одбиени од ЕБР застанаа пред Поштата и почнаа да ги маваат со камења ЕБР, тука меѓу демонстрантите се најде и еден крајслер со избезумен џандар во него и почнаа да го маваат со камења каде што му скршија стакла, а џандаров во паника почна назад во рикверц да се враќа. Тука таман да поминам на другата страна во тој момент се пушти ЕБР, и буквално неколку припадници почнаа да трчаат накај мене, и во тој момент јас сватив дека можам да го јадам ни крив ни должен фатив бежанија, како и сите останати. Потоа поголемата група почна да оди накај плоштаад со намера да тепаат Албанци ако има, и од таму преку Камени Мост да влезат во Чаршија, и од таму накај Чаир, ама и таму имаше распоредено обични џандари во полна опрема. Потоа кај Рекорд, семафорите, се спојија две разбиени групи каде што тргнаа накај Собрание, а малолетните напаленковци почнаа да кршат билборди, а повозрасниве(меѓу кои и јас) цело време им се дереа и закануваа да престанат да кршат, а највеќе настрада билбордот кај Рекорд автобуската, таму застанаа пред Собрание ама ги опколи полиција и ги стави буквално во сендвич, во тој момент дојдоа околу 10 коли со алфи и се паркираа позади Триунфалната Капија, и застанаа Алфите кај Капијата, неколку облечени во панцири, и веднаш потоа дојдоа цивилки највероватно инспектори. Пред Собрание ЕБР со израелските окклопни возила за разбивање на демонстрации од две страни и ПЕП од напред, со обични џандари во полна опрема, ја држеа саат-два групата пред Собрание, и потоа заедно групата опколена со џандари и ЕБР од сите страни и позади нив оклопните возила кои напред имаа ставено решетки за разбивање кои служеа за упад во толпа идеа позади нив. Сето тоа траеше до Соборна каде што се влезе внатре. Тука се палеа свеќи, а напред беа родителите на убиените. Тука запалив уште некоја свеќа и си отидов дома. И тоа што кажуваат медиумите дека имало нападнато случајни минувачи, нема врска. Иако повеќето беа малолетници сепак имаше голем процент на повозрасни т.е полнолетни, а не беа само малолетници како што објави Сител.
Мојата цел беше да идам на денешниов протест, не да тепам Албанци или да ја мавам полицијата, да извикувам антиалбански пароли и разни лоши испади, туку само да искажам револт против Владата да се ангажира во притискање на полицијата во што поинтензивна истрага за наоѓање на убијците.
Македонската полиција е дволична кога беа протестите во Гостивар кога Албанците кршеа све диво пред себе(кај македонците) полиција нигде не можеше да се види а денеска на протестите Ебр,Алфи и што уште не и после се чудат зошто им викале албанска полиција а зошто да не им викаат кога така се однесуваат нашите полицајци кога се албанци во прашање не смеат да тепаат да апсат и слично а кај македонците изиграваат фактор абе ние македонците си патиме сами од себе така било и порано и сега е така.
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.235
Па и јас истото ти го зборувам од прееска, и јас несакам истото да се случи, и мислам барем дека имаме за цел да не дојде пак до тоа. А ти ми кажуваш за војна, како да сега нас ако ни текне да има, ќе има:facepalm:

:pos::pos::pos:
Ти кажувам дека ако сакаат да испровоцираат војна ќе ја има! Не дека јас ја сакам, затоа не ми го извртувај муабетот. Не ако ти текне, ами ако ти го забодат ножот до коска!
 

wqx

Член од
12 април 2012
Мислења
49
Поени од реакции
36
Македонската полиција е дволична кога беа протестите во Гостивар кога Албанците кршеа све диво пред себе(кај македонците) полиција нигде не можеше да се види а денеска на протестите Ебр,Алфи и што уште не и после се чудат зошто им викале албанска полиција а зошто да не им викаат кога така се однесуваат нашите полицајци кога се албанци во прашање не смеат да тепаат да апсат и слично а кај македонците изиграваат фактор абе ние македонците си патиме сами од себе така било и порано и сега е така.
Aлооо кој и наредува на полицијата ???
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Приватниот сектор, како што знаеме, е од редот на Германија..и на нас двете држави, Македонија и Германија, светот ни завидува на целата приватна економија.
Ало дете, 30% невработеност, пола од вработените се државна администрација..што ли зборуваш
Знаев добро што пишувам и што ќе биде одговорот.Државната администрација е цицачот на живот во Македонија.Скоро сите пари идат на нивни плати за возврат не произведуваат ништо.Да тоа е можеби шок за многу али државната администрација ( и да е поефективна од Германската ) не произведува ништо од вредност.

За партиите да си обезбедат гласачи и да купат мир преку таа држвна админстрација го имаме карањето поради етнички вработувања,даноци до небо и денар што не вреди хартијата на кој е печатен,да не ни почнам за долговите кои ќе ги плаќаат нашите правнуци.

И за крај последно.Ама нигде во уставот не стои дека некој има право на работа.Имаш право да бараш работа али некој да ти ја даде нема ама баш нигде.
--- надополнето: 17 април 2012 во 00:46 ---
Приватниот сектор, како што знаеме, е од редот на Германија..и на нас двете држави, Македонија и Германија, светот ни завидува на целата приватна економија.
Ало дете, 30% невработеност, пола од вработените се државна администрација..што ли зборуваш
Знаев добро што пишувам и што ќе биде одговорот.Државната администрација е цицачот на живот во Македонија.Скоро сите пари идат на нивни плати за возврат не произведуваат ништо.Да тоа е можеби шок за многу али државната администрација ( и да е поефективна од Германската ) не произведува ништо од вредност.

За партиите да си обезбедат гласачи и да купат мир преку таа држвна админстрација го имаме карањето поради етнички вработувања,даноци до небо и денар што не вреди хартијата на кој е печатен,да не ни почнам за долговите кои ќе ги плаќаат нашите правнуци.

И за крај последно.Ама нигде во уставот не стои дека некој има право на работа.Имаш право да бараш работа али некој да ти ја даде нема ама баш нигде.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Aлооо кој и наредува на полицијата ???
Кој сака нека и наредува или нека важат за сите законите или заникој нека не важи. Имам впечаток дека ние македонците сме малцинство а не албанците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom