Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

M

Moon Child

Гостин
Што постои омраза постои,многу ми е гајле дали ме сака некој со кече на глава..него работите стојат многу полошо. Збориш Македонија е уназадена,па како нема да биде кога цела западна Македонија каде што живеат они,живее паразитски..како? Не плаќаат данок,не ебаваат држава ни 2 % , не плаќаат сметки/струја/вода и сл. Се набутаа се паразити по администрација кои незнаат колку се 2+2 а јаде мои и твои пари. Ја и ти со завршен факултет нема да земеме работно место иако го заслужуваме, ќе го земе некој неписмен,кој до вчера садел пипер у Џепчиште,незнае како се вика,а не пак да работи.. Омразата не кулминира од четврток со убиствата,омразата кај сите нас се собира со години и години.
Во право си, знам дека е така и дека така ќе остане уште долго време. Мојот збор беше дека војна, доколку нели би можеле ние сами да одлучуваме за таков чекор, нема да ни донесе ништо добро, напротив.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Јас сум само член на форумов, ама и јас сум револтирана. Само револтот кај мене предизвикан од друга страна.
1.Зошто кога Мендух Тачи повикува на поделба на Македонија сите Албанци си ќутат?
- Убаво им е, си се чувствуаат безбедни.
Зошто кога Ермира Мехмети и јатрва и` Теута Арифи јавно си го кажуваат сонот за 2.Голема Албанија Албанците ќутат и не го осудуваат тоа?
- Убаво им е, си се чувствуваат безбедни.
Пази, за ова нема никаква реакција од никоја амбасада. Тоа се смета како нешто не важно, ама кажано е и тоа од ваши високи претставници. Тие не се деца, па да не знаат што кажуваат и каде кажуваат...
3.Зошто кога Македонците спомнаа дека од ЕУ рекоа дека Рамковниот договор е исполнет сите одма се разбудивте за да сте докажеле дека вие се` уште сте угнетувани?
- 4.Жалење по сите амбасади, закани за напуштање на Владата, за вас има вработување и плата без да се појавувате на работа, има протести, промена на имиња на улици, училишта, патишта, со еден збор ниско провоциравте.
Зошто заборавивте во која држава живеете? Да, генерализирам! Кога беа Вејце и Карпалак Македонците ќутеа и плачеа, се јадосуваа во себе - овој пат е поинаку.
Да те потсетам: Убиени се 4 деца на возраст од 18 до 20 години и еден човек од 45 години, само затоа што се нашле на погрешно место во погрешно време. Што правевте вие за оној Македонецот што ги уби двајцата Гостиварци??? - УРЛАВТЕ!!! 5.Зошто после убиството на Гостиварчаните сите албански партии излегоа со остри реакции и го повикаа албанското малцинство на протест? Руфи, Али, Мендух ве повикаа на протест!
Знаеш како се знае дека се од Косово? По начинот на егзекуција. Постои специфика во пукањето, која лесно се открива. МВР знаат отприлика за која група се работи им требаат докази. Народот е решен да помогне и да се најдат. А, кога ќе ги најдат... Е, тогаш ќе ја видиме вистинската реакција од народот. Протестиве сега не означуваат вистински револт. Како што викате вие - тоа се деца, они само си играат.
Смачено ми е да се повлекувам цело време на секоја ваша желба. Не може повеќе вака. Не може!
Навистина се мислев дали да одговорам дека е касно али ај пред спиење.

За 1 и 2 .

Зошто Македонците од Албанија,Бугарија и Грција не се извинуваат кога кај нас се збори за Обединета Македонија ? Поради истите причини и кај нив не се осудува за Голема Албанија.Екстремисти од таков тип ќе има секогаш проблемот е кај нас што се на власт.

За 3 и 4 .

Зошто кога нашле овци зошто да не стрижат.Проблемот е што не се буниш ни ти ниту сите други кои го споменуваат истото зошто мислиш дека треба барем 80-90% од државната адмиснитрација да се намали.Не ти сакаш да прекинат да вработуваат албанци и да те вработат тебе и твоите роднини.

За 5.

Зошто се спремаат за избори.Со што друго да добијат гласови освен со екстремизам.Со економски подобрувања или изградба на инфраструктура да не сакаш да се изборат за власт.Па пола од тие селата по планините немаат патишта не па нешто друго.Единствената група на гласачи за која можат да се борат се екстремистите и сите Албански политички партии се борат за нејзе.Ако не примети последните избори излезноста на избори беше катастрофално ниска за Албанците.
 
Член од
17 февруари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
5
Мислиш дека ако сега има војна дека ќе биде со поинакво сценарио од она во 2001ва?
Сфатете дека нема ништо да се постигне, само ќе затупиме уште повеќе, како што Супервизор рече, и онака сме на една нога.
Јас не повикувам на соживот, ама ни на крај памет не повикувам ни војна. Несакам ни да замислам што би се случило со земјава ако некогаш пак ни се случи истото од 2001ва.
Еве што се случи заради 2001. Во 2000 Македонија имаше малку повисок БДП по жител од Бугарија, Србија и од Романија. Веќе во 2001 и до ден денес има понизок. Дури во 2004 го достигнуваме БДПто од 2000. Барем 6-7 години значи се изгубени. И утре пак ќе викаме „нема пари, сиромаштија е, не може да се преживее“, а војна сакаме. Е двете работи не одат заедно.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
колку е вистина дека две малолетни албански деца биле пронајдени утредента сокриени во трската кои виделе се и кои наводно биле во шок сеуште и се што кажале демек е бојата на колата?????
Што правеле таму цела вечер бе....да не го обезбедувале местото. :tapp:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.093
1. Како може табличките да биле украдени од возило кое е одјавено, кога за да одјавиш возило треба табличките да бидат вратени?
2. Кој е сопственикот на "одјавеното" возило на кого му биле "украдени" табличките?
3. Ако не се лажам нели сите таблички што завршуваат на МТ се во сопственост на Македонски Телеком?
4. Толку ли е тешко да се дознае историјата на возилото во денешно време ако МВР веќе ги има броевите на шасија и на моторот?

Одговори ?
1. Не го одјавил сопственикот. Туку само му останало возилото во двор и не ги вратил таблиците.
2. МВР сигурно знае и го исклучило како можен соучесник, затоа не го соопштува името.
3. Не мора да значи. Мерцедес во сопственост на МТ, па уште и Мерцедес што бил за на отпад да постои многу тешко.
4. Не е тешко, во државата во која возилото е регистрирано.
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
90
Поени од реакции
65
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.235
Човече, тебе никој не те прашува. Има таму едни чичковци што одлучуваат за се. Како што одлучија и тогаш.

Јас само велам недај боже ова да се повтори уште еднаш. Сакала-нејќела и тебе никој нема да те праша. И тоа како се прашувам, тој чичко на сите околни народи им поклонил слобода и територија, мене не ми поклонил ништо и пак сами ке си се избориме за својата татковина! И тој чичкото веке ја нема силата зш е у долгови до гуша. Има појаки играчи од него во моментот, а и во наредните децении што доаѓаат!
 
H

HITCH

Гостин
За да не зафаќа многу простор само точки ставам, на стрелката ако кликнеш те пренасочува на твојот пост.

Туку, најсериозно те прашувам, каде ви се политичарите ваши да дадат некоја изјава? Да кажат нешто, било што... Види Арта, свесна сум дека поделбите се лоши, ама па да ме правиш будала при здрав мозок - не иде! Ако нешто не ви чини, ве има насекаде, ако не ве интересира, ни за лек ве нема. Штом сакате да живеете во оваа држава живејте како сите. Освен ако не сте нешто поразлични од другите.

Ситуацијава е подгреана до максимум и МВР знае. Единствената причина поради која не се соопштуваат повеќе работи е за да не избие конфликт. Бараат начин како да се соопшти.
 
Член од
11 октомври 2009
Мислења
79
Поени од реакции
30
можеби возилото е само мамка...убаво кажа,внесено е од странство,не е регистрирано тука,на него имало таблици од друга кола,која не е користена повеќе години...тоа е одлична мамка за полицијата,а убијците добиваат на време да избегаат
мислам дека не е до толку отидено како во ЦСИ Мајами....не е вршен атентат на Обама...дури и сум убеден дека убијците не носеле ракавици....отисоци? тешко да фатиш човек со повеке идентитети преку отисок.....тие добро знале кои работи можат да ги остават за доказ а да не бидат идентификувани
 
Член од
17 февруари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
5
Сигурно нема да биде ко во 2001!И што значи ова дека тие можат да ти се посерат на глава и ти ке седиш мирна? Убаво за тебе, јас несакам да трпам!
Извини што упаѓам, но ме интересира, кој ти се постра на глава? Со име и презиме? Кажи го конкретниот човек и решавај го проблемот со него. Зошто вмешуваш цели етнички групи од стотици илјади луѓе?
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Што постои омраза постои,многу ми е гајле дали ме сака некој со кече на глава..него работите стојат многу полошо. Збориш Македонија е уназадена,па како нема да биде кога цела западна Македонија каде што живеат они,живее паразитски..како? Не плаќаат данок,не ебаваат држава ни 2 % , не плаќаат сметки/струја/вода и сл. Се набутаа се паразити по администрација кои незнаат колку се 2+2 а јаде мои и твои пари. Ја и ти со завршен факултет нема да земеме работно место иако го заслужуваме, ќе го земе некој неписмен,кој до вчера садел пипер у Џепчиште,незнае како се вика,а не пак да работи.. Омразата не кулминира од четврток со убиствата,омразата кај сите нас се собира со години и години.

Е добро де тоа е само за државна администрација.Ако си пообразован од нив не би требало да имаш никаков проблем да се вработиш наместо нив во приватниот сектор.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
5
lugje a da rastumacime nesto...
dali ne e mozno kolata sto e pronajdena da ja imaat sklopeno i staveno tablicka od nekoja si treta kola.
najprvo imaat odneseno druga kola i so opelot ko izvrsile ubistvoto a so druga kola kade sto bil ostaven opelot da si zaminale.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom