Малолетничка бременост

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.485
Поени од реакции
9.440
Во регионов, поточно на балканот, моментално сме на прво место со бројот на бремени малолетнички. Секоја година, наместо надоле, бројот се зголемува, а старосната граница на бремени тинејџерки е најчесто некаде измеѓу 15 и 17 години.

Тоа се случаи кои побарале стручна помош од гинеколози, а не се знае точната бројка на девојки кои на своја рака, кај врачари, гатачи и бабици извршиле абортус.

Која е причината за толку рана и несакана бременост? Недоволна едукација, родителите, друштвото, околината, хормоните?

Оние кои се решаваат да родат, најчесто децата ги оставаат во дом или ги оставаат на товар на своите родители.

Како да се реши тоа, зошто се случува и зошто малолетниците воопшто на толку мали години се впуштаат во сексуални односи?

Да напоменам за лично искуство, ни сум родила малолетна, ни ме родила малолетничка. Ја отворив темава пошто ова го прочитав прееска.

А, искуство со бремени малолетнички имам и како што кажав, децата во најголем процент завршуваат во дом.

Како да се спречи и намали бројката на несакани бремености кај малолетничките?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.072
Поени од реакции
12.396
Вината е кај родителите. Треба да ги васпитаат децата дека курето не е за да си играат со него, туку дека е за правење деца.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.007
Поени од реакции
683
Родителите ги гледаат децата како другарчиња а не како нивна одговорност, тоа мислам дека седи во јадрото на проблемот. Проблемот порасна енормно со продорот на социјалните мрежи каде популарност се мери со единица мерка Глуперда.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.885
Поени од реакции
15.844
има Закон ама не се почитува...
1. секаков однос на 18+ лице со малолетник под 14г е педофилија
2. заеднички живот - див брак на полнолетник - со бегалка(ец) под 16 год е кривично дело, а без дозвола на родител и под 18г

Ама и самата јавност измислува фами, Традицијата била над Законот, не само за Ромите туку и Мијаци па и други..
Да потсетам, женски неделник пред 3-4 години, ја прогласи за мајка на годината, девојка од Струга која со 7 години постаро момче почнала со секс.живот со 12г, првото дете го родила на 15г, а со 19години роди ТРЕТО дете....
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.813
Поени од реакции
3.162
има Закон ама не се почитува...
1. секаков однос на 18+ лице со малолетник под 14г е педофилија
2. заеднички живот - див брак на полнолетник - со бегалка(ец) под 16 год е кривично дело, а без дозвола на родител и под 18г

Ама и самата јавност измислува фами, Традицијата била над Законот, не само за Ромите туку и Мијаци па и други..
Да потсетам, женски неделник пред 3-4 години, ја прогласи за мајка на годината, девојка од Струга која со 7 години постаро момче почнала со секс.живот со 12г, првото дете го родила на 15г, а со 19години роди ТРЕТО дете....
Se sekjavam na ovaa.. sto e interesno, makedonka e devojkata (sega zena naravno)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.416
Поени од реакции
22.983
Кај каурките не постои такво нешто затоа што се повеќе се одлучуваат (дали свесно или несвесно) да бидат ливадарки.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.389
Поени од реакции
7.552
Во регионов, поточно на балканот, моментално сме на прво место со бројот на бремени малолетнички. Секоја година, наместо надоле, бројот се зголемува, а старосната граница на бремени тинејџерки е најчесто некаде измеѓу 15 и 17 години.

Тоа се случаи кои побарале стручна помош од гинеколози, а не се знае точната бројка на девојки кои на своја рака, кај врачари, гатачи и бабици извршиле абортус.

Која е причината за толку рана и несакана бременост? Недоволна едукација, родителите, друштвото, околината, хормоните?

Оние кои се решаваат да родат, најчесто децата ги оставаат во дом или ги оставаат на товар на своите родители.

Како да се реши тоа, зошто се случува и зошто малолетниците воопшто на толку мали години се впуштаат во сексуални односи?

Да напоменам за лично искуство, ни сум родила малолетна, ни ме родила малолетничка. Ја отворив темава пошто ова го прочитав прееска.

А, искуство со бремени малолетнички имам и како што кажав, децата во најголем процент завршуваат во дом.

Како да се спречи и намали бројката на несакани бремености кај малолетничките?
Каде таа статистика дека сме прво место? Манупулираш и лажеш!

Во соседните земји има значително поголем број на ромска популација каде е сосема нормално за нивни "стандарди" ромката да биде бремена на 12 години а веќе на 17 години често да може да биде видена во педијатрија како лежи заедно со уште 3 нејзини деца.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.398
Поени од реакции
28.563
Бидејќи по закон е дозволено

What is the Macedonia Age of Consent?
The Age of Consent in Macedonia is 14 years old. The age of consent is the minimum age at which an individual is considered legally old enough to consent to participation in sexual activity.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.134
Поени од реакции
56.259
Цигани се тоа, нема разбирачка тука.
Не се само цигани, и наши глупачи има у оваа група и се повеќе и повеќе мислам дека се зголемува овој тренд да се кинат на 13-14 години. Ние коа бевме копиљаци, девојките од нашата генерација чекаа прва година средно да се запишат за да фатат дечко, прв пат да се залапаат. Овие сеа од 6то одделение се ебат пошто така налага модерниот свет и сите тие ретардирани глупости што им ги сервираат на тик ток и инстаграм, дека си затуцан ако не се скинеш на 14 години и ако до 20та не си изебала 10 мажи.
Секако тука на сцена стапуваат и родителите родени касни 70-ти и рани 80-ти, едни од најзабеганите генерации во историјата на човештвото што све и свашта им допуштаат на децата пошто нивните родители им бранеле.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.213
Поени од реакции
10.748
Ќе се изненадите само колку и денес е распространета малолетничката бременост. Во мојата професија сум се соочила многу пати до сега и тоа не само Роми, туку и наши. Најчесто станува збор за деца од дисфункционални семејства, чии што родители имаат проблеми со алкохолизам, наркоманија, коцкарство, матни бизниси, неизживеани, себични, па немаат многу време за контрола на своите деца. Не дека родителите може да спречат тинејџери да имаат секс, ама може да спречат да имаат незаштитен секс, со навремен разговор.

Како да се спречи и намали бројката на малолетни деца кои прават деца?
Преку сексуална едукација и домашно воспитување од најрана возраст. Ако детето е воспитано да размислува само за себе, да размислува за последиците од одредени постапки и ситуации, да биде одговорно само за себе и за околината и да биде добро информирано за дрогата, сексуалноста и слично, ризикот дека ќе западне во неволја како што е малолетничка бременост, е минимален.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.885
Поени од реакции
15.844
Se sekjavam na ovaa.. sto e interesno, makedonka e devojkata (sega zena naravno)
на сите што на ФБ коментираа, дека тоа е по закон педофилија, лично им пишуваше во месингер дека не е, пошто она со дечкото се сакале :cool:
а се погоди ова во време со извидничкиот камп кога се крена Голема Врева за 16г девојки што вежбале кондом на краставица да стават...
Кај нас всушностна Годишно ниво има мислам 30 до 50 бремености на деца, под 14г, ама се мислам ни еден случај не е опфатен од МВР како педофилија, изгледа МВР не се интересира ако НЕ Е ако не се користи Мобилен, остава Бременоста на Социјалните служби.. а полни се нашите интернет парталите со звучни наслови, Ужас, некој пипкал девојка во автобус, па следи Лавина коментари да се обеси, а годишно 30 Детски БРЕМЕНОСТИ поминуваат онака, како обична Статистика...

А исто многу галама се дигна за случката со една 15г средношколка, на која и се слошило, па 52г директор на школото или наставник, не се сеќавам точно, и давал помош ама ја фаќал по цицките...Беше осуден 1,5г затвор и изгуби работно место, ама таа откако излезе тој од затвор поведе Интернет и Медиумска Галама против него, МАЛКУ бил во затвор, а главна вина била што имал 52години, ај да имал до 32г не било проблем...
Сакам да кажам нашите Медиумски Партали и сите други, НЕ СЕ ИНТЕРЕСИРААТ за Бремените девојчиња од 13-15г, само им се битни бомбастични работи, посебно ако се поврзани со ФБ и Тик Ток......
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Нека се клецат деца да народуват 6 милиона популација да бидеме.. македонија до токио.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom