Мала помош за влез во програмирање

Дискусија во форумот 'Програмирање и програмски јазици' започната од Max Stew, 30 март 2018.

 1. HoT _iCe

  HoT _iCe Extraordinary

  Член од:
  31 јануари 2018
  Мислења:
  277
  Допаѓања:
  475
  Ахм, фала на сви.
  <3
   
 2. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  7.536
  Допаѓања:
  8.193
 3. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.353
  Допаѓања:
  2.210
  https://scrimba.com/g/glearnreact

  Learn React for free
  A comprehensive introduction to React by the Director of Education at V School, an award-winning school of technology education

  Еве @HoT _iCe нешто за со кафе
   
  На HoT _iCe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.881
  Допаѓања:
  8.294
  И ја пробав така но не иде, не можеш да учиш реакт ако немаш добра основа у JS, може глава да те боли само и да се откажеш:icon_lol:
   
 5. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.353
  Допаѓања:
  2.210
  Ова можеби е само една статистика од многуте, но во врска со муабетот од пред повеќе месеци за моите совети за почетниците да учат javascript

  https://www.techrepublic.com/article/top-10-programming-languages-employers-actually-need/
  Top 10 programming languages employers actually need

  1. JavaScript
  Employers need: 48%

  Students know: 42%

  2. Java
  Employers need: 47%

  Students know: 66%

  3. Python
  Employers need: 33%

  Students know: 53%

  4. C++
  Employers need: 21%

  Students know: 66%

  5. C
  Employers need: 19%

  Students know: 76%

  6. C#
  Employers need: 18%

  Students know: 16%

  7. PHP
  Employers need: 15%

  Students know: 25%

  8. Ruby
  Employers need: 8%

  Students know: 5%

  9. Go
  Employers need: 7%

  Students know: 2%

  10. Swift
  Employers need: 6%

  Students know: 4%
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 6. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  8.276
  Допаѓања:
  5.815
  Со JS и да имаш добра основа секако глава ќе те боли :)
   

Сподели преку: