Максимална брзина со која сте возеле моторно возило?

Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Нема зошто полиција да ме сопре регуларен сум и според пропис а и самиот сум полицаец Јас ви викам да не користите голема брзина често .. Издувајте се еднаш во месецот :D.Издувај те се колку сакате ама се е ради безбедност ради вас и околината ако мислите дека не сум во право и дека грешам ок.
Шпиуни су меџу нама :D
Шала на страна :) 130 Опел Астра 1.6 :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Нема зошто полиција да ме сопре регуларен сум и според пропис а и самиот сум полицаец Јас ви викам да не користите голема брзина често .. Издувајте се еднаш во месецот :D.Издувај те се колку сакате ама се е ради безбедност ради вас и околината ако мислите дека не сум во право и дека грешам ок.
Абе паше... имам впечаток дека имаш замислено, сите шо имат пишано на темава брзината ја кренаја в град, и така возат цело време.
Башка, не возиме ферари, па да се вози 200 константно... просечна кола шо се вози кај нас е 10 години стара и нема мотор поголем од 2000 кубици. Кратко и едноставно, не издржува 200 км/ч долго време...

Инаку јас конкретно возам Мерцедес 240 Д од 1978... не го иам пробано колку оди, ама 145 км/ч е по каталог... па сеа ти видиси.

п.с. и пак не возам 60, кога колегите твој убо напишале дека од 80-120 е нормална брзина на (авто) пат кој не врви низ населено место.
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Вие цело време не возите 100,150,200 ама тоа го правите барем (2,3,5,6***) пати во денот и тоа не само на автопат.Повеќето учесници во сообраќајот(со моторни возила) дококу пред нив се наоѓа некое постаро возило/возило кое вози според пропис/го забрзуваат и со тоа "изигруваат фраери како да се на трки" и од ништо настануваат сообраќајки и сл.(зборам за сите)

Пример од пастичарската улица до маџари нема некој да вози 60 стандард сите возат 70/80/90 па дури и 100 за ловците со неозначени возила има доволно работа благодарение на таквите возачи.Кратко и јасно кај нас не се почитува патната сигнализација ни на населено место ни на автопат. Ако пишува дозволено 120 (автопат) според мене *(Проценка)*лицата на возраст од 18 до25 години ја пречекоруваат ограничената брзина) Зошто??? Која е причината??? Фраер да претекнува други возила да биде прв! и после кога ќе биде сопрен од Екипа на Безбедност и патен сообраќај (републичка полиција) еј вака,еј така,овој ми е вујко... за таквите казна дирекно и нека се жали кај сака.
Направете тема ПРИМЕРЕН возач/Возач кој ги почитува правилата и сл. и за тоа може да се прави муабет а со тие големи брзини може штета да си нанесете на самите себе.Сите вие возите но зошто безпотребно да го управувате возилото со голема брзина (доколку нема потреба од тоа).Доколку сте љубители на брзо возење има каде да се покажете .Ради тој голем мерак (сосема случајно)може да настрада некој.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Доколку сте љубители на брзо возење има каде да се покажете.
E aj пошо знајш кај можи... кажи за тие како мене шо незнат, кај во државава можи да возам 200 ?
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Ако сакаш да возиш брзо и сакаш да идеш на трки иди покажи се има трки колку сакаш.Зачлени се во некој тим :) ....
Гледај тука си имаш нешто за трки......
http://www.afm.com.mk/index.html

Или пак иди на Нелегални трки по обиколница .Ама Полицијата наша работи ...
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ако сакаш да возиш брзо и сакаш да идеш на трки иди покажи се има трки колку сакаш.Зачлени се во некој тим :) ....
Гледај тука си имаш нешто за трки......
http://www.afm.com.mk/index.html

Или пак иди на Нелегални трки по обиколница .Ама Полицијата наша работи ...
За легални трки треба тркачка кола и многу пари, и не е се така розово годинава имаше само две трки. Фали стаза на која ке платиш и можеш цел ден да утепаш од возење со стандард кола. А за нелегалните трки стварно неможам да ја пронајдам разликата доколку ја зацепаш двеста на автопат или па се тркаш на истиот автопат се ми се чини истиот прекршок го праиш.
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
. А за нелегалните трки стварно неможам да ја пронајдам разликата доколку ја зацепаш двеста на автопат или па се тркаш на истиот автопат се ми се чини истиот прекршок го праиш.
Реков нашата полиција работи.. :) легално си е легално а на нелегално (СО голем ризик)
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Реков нашата полиција работи.. :) легално си е легално а на нелегално (СО голем ризик)
Муабетот беше место каде што легално може да се издуваме за да не мораме нелагално да го правиме тоа, без притоа да се фрлаат огромни парични средства за приготвување возило со тркачка хомологација. Едноставно да земеш стандард кола да се издуваш машки после нема да има мука?
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Друже ти ако имаш голем мерак за брзо возење и трки ќе најдеш тоа што го бараш а 5 убави работи во 1 нема никаде. Фрли малку повеќе пари,потруди се малку повеќе.......
а ако Неможе иди на нелегални па после ќе правиме муабет
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ако сакаш да возиш брзо и сакаш да идеш на трки иди покажи се има трки колку сакаш.Зачлени се во некој тим :) ....
Гледај тука си имаш нешто за трки......
http://www.afm.com.mk/index.html
Aбе не ми млати празна слама... и јас ќе ти дам линк од АФМ. И шо? Ништо... нити сум професионалец, нити имам соодветно спремно возило за натпреварување во некакви аматерски трки. Башка нејќам бе... сакам еднаш во годината да се издувам... Не ми треба нити тим, нити АФМ нити никој... башка и казна да платам (500 е за брзо возење) поисплатливо ми е... кај го има тоа кажими, шо е достапно за секој смртник?
Колку за споредба сакаш да те однесам во Солун каде што има ПАТЕКА ЗА ИЗНАЈМУВАЊЕ? Чисто онака, колку да ти доловам ефект... плаќаш околу 1000 евра, патеката е твоја цел ден. Имаш доволно правец со точак да развиеш 200... доволно е да се најдат 20 љубопитни... по 50 евра за цел ден ќеф...

Како рече, кај го има ова кај нас легално, да платам и да возам? Го нема? Е јебига, затоа се дешава ова
нелегални трки по обиколница.
а да ми си жив и здрав

А за полицијата наша
Ама Полицијата наша работи ...
и нејзиното работење.... работат на случајот да пишат некоја казна низ град. Дека фатиле некој на обиколница кај шо се трка (или на било кое друго нелегално место) неам слушнато. Башка тоа е друга тема на муабет.
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
А за полицијата наша и нејзиното работење.... работат на случајот да пишат некоја казна низ град. Дека фатиле некој на обиколница кај шо се трка (или на било кое друго нелегално место) неам слушнато. Башка тоа е друга тема на муабет.
Јас ти кажувам има фатено на обиколница и не работи само со пишување на казни низ градов така си мислиш ти.Не знаеш ни 1 процент што работи и како работи нашата полиција.Јас ви давам совет внимавајте што правите каде го правите и сл. Ако толку ти се вози брзо ти се пречекорува брзината прави го тоа не еднаш 100 пати во годината па моите колеги ќе имаат убава работа..
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.822
Поени од реакции
29.444
elektro ochigledno nikako da se razbereme.,....oktanite i apropo toa uniformata normalno e deka ne odat raka pod raka.,.., samo ushte toa ni fali:LOL:.,

zborot mi beshe ., kolku vozachi tolku i karakteri., ti mozhebi vozish normal., ama od tamu nekoj nenormal., se zachukuva ., pu pu /zboruvame za hipotetika/ vo e aj toj sporo shto vozi., i sho posledicite se isti........drugo... ima sluchaevi koga navistina na chovek mu se brza i vo zavisnost od toa kakva kola vozi ., vo tie momenti ke i ja izvadi masta ., i klipovi ke letaat niz hauba samo za da pristigne na vreme ., e sega ke mi replicirash deka toa e najopasniot del od storijata za brzo vozenje ., demek trgni porano.,... ama toa ne se mozhe sekogash a zgora na toa ispagjaat i ad hok raboti., . nikoj od nas tuka ne veli ej lugje jas vozam iskluchivo 200 na sat ., tuku toa se momenti koga ., vistinskiot adrenalist ke oseti deka ima uslovi za takvo neshto ., i ke si go naprai keifot za sosema kratko vreme ., da izvozi so brzina ., kolku shto ovozmozhuva kolata...........nikoj tuka ne reche deka ne go prekrshuvame zakonot ., svesni sme za toa., .....no ., naj iskreno ... vozachi samo so avto shkola ne priznavam ., ako ushte od dete ne si ja kradel i krishum si se glupiral e tie se vistinskite vozachi kaj koi vozachkiot pubertet i tinedzhejrstvo e pominat ., i se nemerlivo podobri od ovie so avtoshkola ., e kaj niv podocna doagja naplivot na dokazhuvanje ., glejte me i chudete se ., tie se najopasni., a nie shto ., i ponekogash ke preterame preku 200 toa se samo mali izdishki., ...lovete gi ovie sto ispagjaat samo so avto shkola ., vednash mezhe da se prepoznaat .... a shto vidish dechko mlad ., i pravi so kolata shto ke posaka ., znaj deka toj vozi od desetina godini vozrast ., i koga ke dobie dozvola veke site detski vozachki bolesti gi prelezhal i da ne ja dolzham mnogu ., ........dobar vozach e onij ne shto dobro vozi., tuku shto vnimava kolku drugite losho vozat da ne bi doshlo do toa nesakanoto;)
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Јас ти кажувам има фатено на обиколница и не работи само со пишување на казни низ градов така си мислиш ти.Не знаеш ни 1 процент што работи и како работи нашата полиција.Јас ви давам совет внимавајте што правите каде го правите и сл. Ако толку ти се вози брзо ти се пречекорува брзината прави го тоа не еднаш 100 пати во годината па моите колеги ќе имаат убава работа..
Нешто си се збунил со репликиве ама нема везе. Ај да го баталиме муабетот со обиколница автопати и нелегални работи. Еве ние возиме легално трки и припремаме возило доаѓа трка ама ете ти проблем тестирање кај да му извршиме на возилото од турирање во гаража неможеш да видиш што е до каде што праиме сега каде да одиме? Пак нелегално треба да го тестираш возилото и обавезно заседи и блокади на Водно ко божем најголеми криминалци сме па уште кога ке се соберат алфи десет крајслери дифендери а у град сред бел ден ви крадат банки. Дали во 4 саат сабајле ви е досадно и нема што да правите па со нас се занимавате. или ние сме ви најлесна мета за опелешување и частење буреци посабајле ?
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Нешто си се збунил со репликиве ама нема везе. Ај да го баталиме муабетот со обиколница автопати и нелегални работи. Еве ние возиме легално трки и припремаме возило доаѓа трка ама ете ти проблем тестирање кај да му извршиме на возилото од турирање во гаража неможеш да видиш што е до каде што праиме сега каде да одиме? Пак нелегално треба да го тестираш возилото и обавезно заседи и блокади на Водно ко божем најголеми криминалци сме па уште кога ке се соберат алфи десет крајслери дифендери а у град сред бел ден ви крадат банки. Дали во 4 саат сабајле ви е досадно и нема што да правите па со нас се занимавате. или ние сме ви најлесна мета за опелешување и частење буреци посабајле ?
Ништо не сум се збунил...Ако има трка легално како што викаш ти и се одржува на некоја одредена локација таму и ќе си го тестираш возилото и сите останати учесници во трката таму ќе си ги загреваат и припремаат возилата.А алфи безпотреба не се собираат по 10 дефендера.Доколку правиш прекршок и не застанеш на знак од полицијата е тогаш си мета на алфите и полицијата.Доколку сте пример другари (една екипа од 10 души имате тркачки коли сакате да учествувате на некаква трка или припреми за трки)обрати се до МВР прашај во полициската станица каде што сакате да ги тестирате возилата дали ќе дозволи,дали ќе добиеш одобрение дали местото каде што сакаш да го тестираш возилото е соодветно и сл.Не е се црно како што вие гледате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom