Максимална брзина со која сте возеле моторно возило?

Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Па знам дека не било M5 пошто кошта скапо ама М5 е највисоката од 5 серијата така да не е чудно да била од пониската 5 серија.А ова што ми го покажа е М3 E46 (E46 класата ми е омилена и ми е во топ 10 омилени автомобили).
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Шевролет Калос 50 km/h
Сепак имам само 15 години :D
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
околу 200 со Kawasaki ER-6N.
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Другари јака тема :) Нема ништо интересно во тоа само играње со својот и животот на другите (било на автопат,аеродром,населба и др) Со тоа брзо возење не сте свесни дека во дел од секунда може нешто да се случи и после нема исправање.Јас сум возел брзо но наредниот ден кога размислувам си викам (зошто го правам тоа и сл.)пред мои очи се имат случено многу собраќајки од различни причини.*Брзо вози прерано замини* Не би сакал на никому да му се случи собраќајна незгода.Внимавајте додека сте зад волан.

Една случка да ви раскажам:
на Автопат Скопје-Тетово возило се движи со брзина 80км престигнува друго возило и одеднаш возилото губи контрола и удира во заштитна банкина потоа удира во друго возило и се движи неконтролирано застанува на околу 2м од камион.Значи лицето кое управуваше беше пред "заминување" додека пак совозачот целиот изгубен во шок излезе од возилото и се чудеше каде е и што се случило?... Возачот не се обидувал да се прави шизик и да изигрува будала(него кога си зад волан не се знае што се може да се случи во дел од секунда) (дали ќе откажат кочници,дали ќе пукне некоја гума......и ред други работи) Едноставно не ви треба брзо возење ако сакаш да си фраер и добар учесник во собраќајот вози си 50-60 ама сигурно и удобно ..
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
^ И тоа што викаш незнаеш што може да се деси. Може утре ке паднеш по скали и ке заминеш на оној свет се е можно.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Едноставно не ви треба брзо возење ако сакаш да си фраер и добар учесник во собраќајот вози си 50-60 ама сигурно и удобно ..
Претпоставувам дека си го следиш советот и од Скопје до Велес не возиш повеќе од 60 км/ч. Така?
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Не Возам! (60км) и тоа со голем мерак никој не ме брза,ако треба некаде да идам ќе си планирам на време да излезам семафори,гужва ова она па ако треба и 1 саат порано ќе излезам само за да не брзам.Некогаш на автопат знам да возам и 70-80 но многуу ретко и тоа кога каснам некаде иначе стандард 60 на автопат може да е дозволено и 200 ама никогаш не се знае што може да ти излезе на пат.какви се шофери нема..... и сл.Ти брат ако ти се прави мерак да возиш по автопат 150-200 вози тоа е твоја работа јас неможам да ти бранам.
Али зошто да не внимаваш и да возиш сигурно.Е тоа лудување со кола 150-200км може да те чини Живот. Прв пат кога ја земав возачката пробав брзо ама видов дека не иде дека може од ништо да стане нешто се откажав и сега барем се навикнав и убаво ми е).


И друго затоа сообраќајците имаат кого да стопираат и да казнуваат дозволено 120 некој со 180 и после бара врски,моли да не му се пише казна и ред други работи
вози полека да видиш дали ќе ти пишат казна за брзо возење.


Немам лоша намера ти кажувам нешто што е на место искуство од мене и од многу други.Kaжи ми имаш ти фамилија,родители,браќа,сестри и др?Недајбоже да направиш сообраќајка твоите нема да жалат,нема да *спобудалат* од тага..НЕМА ИГРА СО ЖИВОТОТ
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не Возам! (60км) и тоа со голем мерак никој не ме брза,ако треба некаде да идам ќе си планирам на време да излезам семафори,гужва ова она па ако треба и 1 саат порано ќе излезам само за да не брзам. Некогаш на автопат знам да возам и 70-80 но многуу ретко и тоа кога каснам некаде иначе стандард 60 на автопат може да е дозволено и 200 ама никогаш не се знае што може да ти излезе на пат.какви се шофери нема..... и сл.Ти брат ако ти се прави мерак да возиш по автопат 150-200 вози тоа е твоја работа јас неможам да ти бранам.
Се е релативно. Ако за тебе 70 км/ч е брзање, за мене тоа е бавно. Пребавно. Побрзо ќе користам јавен превоз (автобус, воз) отколку да тргнам со кола и да возам 60. Ама и тука имаш ризик... шо ако излета автобусот од патот и падни во некоја провалија пример? Или шо ако се судрат два возови?

Али зошто да не внимаваш и да возиш сигурно.Е тоа лудување со кола 150-200км може да те чини Живот. Прв пат кога ја земав возачката пробав брзо ама видов дека не иде дека може од ништо да стане нешто се откажав и сега барем се навикнав и убаво ми е).
Кој рекол дека не внимавам + возам несигурно ако возам 100-110? Од кај го изваде ова?

Немам лоша намера ти кажувам нешто што е на место искуство од мене и од многу други.Kaжи ми имаш ти фамилија,родители,браќа,сестри и др?Недајбоже да направиш сообраќајка твоите нема да жалат,нема да *спобудалат* од тага..НЕМА ИГРА СО ЖИВОТОТ
Don't take life too seriously. You'll never get out of it alive!

според ова шо го кажа, да ги фрлиме колите в отпад и да си купиме по еден пајтон и 2 коњи... така се помали шансите за да се направи сообраќајка.

Инаку, има едно нешто, шо се вика адреналин... и е правопропорционално со кревањето брзина. Колку побрзо возиш (или пример паѓаш во слободен пад... како повеќе имаш брзина) така повеќе се крева. Кој пробал, знае.

На крајо од краиштата, не е битно колку ќе живееш... битно е како ќе живееш!
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Се е релативно. Ако за тебе 70 км/ч е брзање, за мене тоа е бавно. Пребавно. Побрзо ќе користам јавен превоз (автобус, воз) отколку да тргнам со кола и да возам 60. Ама и тука имаш ризик... шо ако излета автобусот од патот и падни во некоја провалија пример? Или шо ако се судрат два возови?
**Па вози колку сакаш на 100км* колата неможеш да ја сопреш како ќе посакаш а на 60 полесно и посигурно(Вози како сакаш) ако ти е пишано да умреш у сообраќајка така и ќе биде.Може ти си супер шофер ама има други кој можат да те зае*ат секои +10км/х се +ризик 60км/х ако дојдеш во тесно и да удриш ќе поминеш со помали последици а со 100 не верувам дека жив ќе останеш (недајбоже)..

Кој рекол дека не внимавам + возам несигурно ако возам 100-110? Од кај го изваде ова?
Кога возиш со голема брзина неможеш доволно добро да го пратиш сообраќајот и патната сигнализација и останатите учесници (пешаци) и кога возиш 110 возиш 100пцт несигурно неможеш да изреагираш онака како што сакаш........и како што треба.

Don't take life too seriously. You'll never get out of it alive!
според ова шо го кажа, да ги фрлиме колите в отпад и да си купиме по еден пајтон и 2 коњи... така се помали шансите за да се направи сообраќајка.
Според тоа што го кажувам мислам дека треба сите да внимаваат да почитуваат ограничување,сигнализација и да не се прават фраери имам БМВ,Ауди,Мерцедес ЕПА ЌЕ ЛЕТАМ(НЕ Е ТАКА) ако е за кола и јас имам не една колку сакам и не возам брзо. ради такви што возат 100 на населени места и на места кои е забрането повеќе од 60-70 настрадуваат невини.

Инаку, има едно нешто, шо се вика адреналин... и е правопропорционално со кревањето брзина. Колку побрзо возиш (или пример паѓаш во слободен пад... како повеќе имаш брзина) така повеќе се крева. Кој пробал, знае.
А за тој адреналин оди на тие легални трки и таму издувај се :D

На крајо од краиштата, не е битно колку ќе живееш... битно е како ќе живееш!

Не мислам лошо со тоа што ти го кажувам.
Терај онака како што сакаш неможам да ти забранам.Поззз
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
според ова шо го кажа, да ги фрлиме колите в отпад и да си купиме по еден пајтон и 2 коњи... така се помали шансите за да се направи сообраќајка.
Опасно е со пајтоните ако ги запнеш и нив многу може коњот под голема туража да прдне и да умреш од труење не си играј со тоа.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
na avtopat minimalna dozvolena brzina e 60km/h se pod toa se samkcionira isto ko brzata vozhnja., .,.,.,elektro nikoj od nas ne veli deka koga vozime celo vreme e toa so 200 ili nad bidejki e nevozmozhno od realni te uslovi na patot ., no delnici kako shto se tetovo-gostivar., pa i skopje -tetovo ., a i avtopatot prema gevgelija ., nekoi delnici prosto mamat ., se razbira koj go ima onoj oktanski broj vo sebe da nagazi i kolku mozhe da izvadi od kolata ., taka da ., nema tuka nishto losho ., toa se samo vo prashanje ., minuti na najgolema postignata brzina ., ....konkretno A4 1.8T i vo drugi postovi sum kazhal gostivar tetovo 220km a beshe trka so ., omega 2.0 16V...a toa 60 na /h nekako .ne mi ojt., a dobro te fanala li policija na radar so taa brzina za da te kazni ., toa e minimalecot za na avtopat., sry druzhe i pokraj tvoite najdobri nameri ., ama ne ja biva be brat

iP.S ponekogash voopshto ne e vazhno shto kola se vozi., tuku kolku sme ja izvozele maximalno ., i jugo neka e ., ama i 140km so nego e istiot adrenalin
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Нема зошто полиција да ме сопре регуларен сум и според пропис а и самиот сум полицаец Јас ви викам да не користите голема брзина често .. Издувајте се еднаш во месецот :D.Издувај те се колку сакате ама се е ради безбедност ради вас и околината ако мислите дека не сум во право и дека грешам ок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom