Македонци во Германија

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
6.329
Поени од реакции
10.795
Има некој од тука градежен инженер што работи во Германија да пише како стасал до таму, што бараат, факултетот дали ни е признат, кое ниво јазик и сл? :)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.024
Поени од реакции
930
За ниво на јазик, ништо подолу од Б2, за сите такви инженерски професии
За друго и не знам да ти кажам :)
 
Член од
29 јануари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сакам да прашам ако некој има малку познавање околу давање отказ во германија да ми пише инбокс :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.880
Поени од реакции
174.238
Сакам да прашам ако некој има малку познавање околу давање отказ во германија да ми пише инбокс :)
Нема инбокс, тука нека ти пише. Форум е ова, не е цена имбокс. Ќе сподели, ќе прочита и друг форумџија, ќе му се најде, после ако сакате продолжете лични муабети по ПП. Не бидете себични и саможивни, класика мк дијаспора.
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
7.261
Поени од реакции
15.614
Сакам да прашам ако некој има малку познавање околу давање отказ во германија да ми пише инбокс :)
Кундигунг е официјалното име на "документот". Ништо посебно, пишуваш писмо во ворд до фирмата дека на таа и таа дата сакаш да го прекинеш работниот однос поради х причини, ти ќе си кажеш зошто. Го печатиш, се потпишуваш, го даваш таму на одговорното лице и толку.

Сите фирми во договорите имаат наведено колку време пред крајот на работниот однос треба да ги известиш, обично иде од 2 до 4 недели. Ти препорачувам да го испочитуваш ова оти ако си дадеш отказ одма, може фирмата да чека да најдеш нова работа, и да прати на твојот нов работодавец негативни препораки од етички аспекти и слично.
Играј им по правила и се ќе биде океј.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.419
Поени од реакции
11.145
Сакам да прашам ако некој има малку познавање околу давање отказ во германија да ми пише инбокс :)
Sto te interesira?
Автоматски споено мислење:

Кундигунг е официјалното име на "документот". Ништо посебно, пишуваш писмо во ворд до фирмата дека на таа и таа дата сакаш да го прекинеш работниот однос поради х причини, ти ќе си кажеш зошто. Го печатиш, се потпишуваш, го даваш таму на одговорното лице и толку.

Сите фирми во договорите имаат наведено колку време пред крајот на работниот однос треба да ги известиш, обично иде од 2 до 4 недели. Ти препорачувам да го испочитуваш ова оти ако си дадеш отказ одма, може фирмата да чека да најдеш нова работа, и да прати на твојот нов работодавец негативни препораки од етички аспекти и слично.
Играј им по правила и се ќе биде океј.
Ednostavno e davanje odkaz no sepak ima konstelacii koi mozat da bidat terseni odnosno mora nekoi pravila da se pociuvaat za da bide validen odkazot.

Najvazno od sve e rabotniot dogovor. Tuka sigurno pisuva nesto okolu rokovite. Ima bransi koi samo dozvoluvaat na kraj od kvartal da se napustie firmata. Pozadi toa cesto stojat pravila od kolektivni dogovori za edna bransa.

E sega, iako formalno moze i usno da se dade odkaz, od pricina za da moze da se dokaze, preporaclivo e pismeno da se dade odkaz i da se prati pismoto preporacano ili da se dade licno vo firmata no da se zeme pecat/potvrda, deka go primile. Posle toa vo normalen proces firmata pismeno ti potvrduva, deka go primila odkazot i ke ti go potvrdi datumot.

Sto treba da stoi vo odkazot? Normalno, ne treba romani da se pisuva. Ova e formalen akt a ne prostalno pismo.


Vaka od prilika:

[Adresa na firma]

[Datum]


[Naslov (primer "Kündigung")


[Tekst]

>>Sehr geehrte Damen und Herren,

hiermit kündige ich meinen Arbeitsvertrag fristgemäß zum XX.XX.XXXX bzw. hilfsweise zum nächstmöglichen Zeitpunkt.

Bitte bestätigen Sie mir den Eingang sowie das Kündigungsdatum.

Mit freundlichen Grüßen
[Podpis]
[Ime Prezime]
<<

Preporacuvam da pisete datum za koe mislite deka e validen pored rokovite. Vtorata recenica e pomosna vo slucaj rabotodavecot da ospori poradi pogresni rokovi. Tuka pisuva vo sledniot mozen termin, za da ne propustite uste eden rok.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2
дали некој знае да објасни подетално кои се сега олеснителни околности за работа во германија со работна виза... пошто како што прочитав по некои портали се бараат квалификувани работници... дали има некаква олеснителна околност за нас не ,,квалификуваните,,

сега најново слушнав дека од 1ви март кје мозиме да работиме 6 месеци да се работи подетално незнам шо како ако знае некој нека поможии... фалави однапред
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
971
Поени од реакции
2.415
дали некој знае да објасни подетално кои се сега олеснителни околности за работа во германија со работна виза... пошто како што прочитав по некои портали се бараат квалификувани работници... дали има некаква олеснителна околност за нас не ,,квалификуваните,,

сега најново слушнав дека од 1ви март кје мозиме да работиме 6 месеци да се работи подетално незнам шо како ако знае некој нека поможии... фалави однапред
За во Мекдоналс и по хотеливе чистење/собарки не ти треба посебна вештина само да рмбаш ко коњ. Дури и јазик не ти бараат истото е и за хигиеничар/ка.
Тоа од 1ви март, да, се најавува па ќе видите.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
974
Поени од реакции
512
Дали имат некој тука шо е населен во Хофенмајм.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.290
Поени од реакции
2.459
дали некој знае да објасни подетално кои се сега олеснителни околности за работа во германија со работна виза... пошто како што прочитав по некои портали се бараат квалификувани работници... дали има некаква олеснителна околност за нас не ,,квалификуваните,,

сега најново слушнав дека од 1ви март кје мозиме да работиме 6 месеци да се работи подетално незнам шо како ако знае некој нека поможии... фалави однапред
Нема олеснителни околности ако одиш за да лупаш т.е. за работа без јазик или со основни познавања на истиот и без било каква стручна подготовка која е призната во Германија.

Олеснувањата се БАШ како што е насловен и самиот закон, за квалификувана работна снага.
Тоа само по себе значи, во амбасада да се појавиш со B2 сертификат (минимум) за познавање на јазикот (моментално ги важат сертификатите од GOETHE и TELC), да се појавиш со пари на сметка доволно да преживееш 6 месеци во DE (тоа ти се околу 5-6к еур) и ќе ти издадат виза да можеш да одиш во германија 6 месеци за да бараш работа.

Откако ќе најдеш работа или ако ја имаш веќе најдено, следи процес за признавање на твоето образование и истиот трае 10 месеци до година дена.
Мислам дека тоа признавање можеш да го тераш паралелно и додека си во DE т.е. нема да ти попречи во доделувањето на визата - ОВАА информација сепак провери ја и на друго место.
Нострификацијата можеш да ја започнеш онлајн, дури си во мкд на следната страна подетално можеш околу тоа да се информираш и да го започнеш процесот:
Тука исто ќе видиш дали и колку твојот факултет е признат во DE. Целосно или треба да дополагаш уште нешто, да одиш на некоја пракса, да положиш некој државен испит нивни и слично...

Исто така, пошто ова е МКД не верувам дека така брзо ќе се одвиваат работите, а како ќе одат во нашата амбасада во СК (брзо или споро) ќе видиме за кратко, еве кај е март. Луѓето таму работат под полна пареа, но човечките капацитети се толку и доколку нема зголемување на кадарот тогаш ќе си останат овие термини за обработка на документите. Моментално се чека доста.
Во секој случај овој закон НЕ е олеснување ниту пак придобивка бидејќи сите што одат одат со минимално познавање на германскиот јазик и одат да лупаат - за нив овој закон не е никакво олеснување, напротив.

ДОКОЛКУ некој е решен да се пресели во Германија и доколку сериозно се посвети на изучување на јазикот па има минимум B2 положено, има пари на страна тргнато за да прикажи во амбасада ... е тогаш законот му е добредојден. Во секој поглед.

хинт: нешто што никој не го кажува, а и го нема во официјалната информација на страната на амбасадата.... е следното:
Законот важи за квалификувана работна сила која е дефицитарна (тоа ќе ти биди наведено и во самата виза). Така да, СЕКОГАШ постои можноста да ти речат извини бате не можиме да ти ја продолжиме визата бидејќи истата ти е врзана со струка која во овој момент во општината каде што работиш повеќе не е дефитицарна т.е. има доволно ЕУ граѓани кои се со оваа струка па тие можат да се вработат на работното место за кое аплицираш ти. Во пракса многу тешко, особено ако си веќе во DE, но секогаш постои таа можност бидејќи си со виза.

Од др страна, законот за Западен Балкан важи уште годинава - дали ќе ја продолжат одредбата не се знае, така да кој аплицира за термин до крај на година може да оди во Германија според стариот закон и да се провлечи со помало познавање на германски и без да приложи пари на сметка. Работен договор, договор за смештај и чао адио.

Со среќа.
 
Член од
30 ноември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2
Нема олеснителни околности ако одиш за да лупаш т.е. за работа без јазик или со основни познавања на истиот и без било каква стручна подготовка која е призната во Германија.

Олеснувањата се БАШ како што е насловен и самиот закон, за квалификувана работна снага.
Тоа само по себе значи, во амбасада да се појавиш со B2 сертификат (минимум) за познавање на јазикот (моментално ги важат сертификатите од GOETHE и TELC), да се појавиш со пари на сметка доволно да преживееш 6 месеци во DE (тоа ти се околу 5-6к еур) и ќе ти издадат виза да можеш да одиш во германија 6 месеци за да бараш работа.

Откако ќе најдеш работа или ако ја имаш веќе најдено, следи процес за признавање на твоето образование и истиот трае 10 месеци до година дена.
Мислам дека тоа признавање можеш да го тераш паралелно и додека си во DE т.е. нема да ти попречи во доделувањето на визата - ОВАА информација сепак провери ја и на друго место.
Нострификацијата можеш да ја започнеш онлајн, дури си во мкд на следната страна подетално можеш околу тоа да се информираш и да го започнеш процесот:
Тука исто ќе видиш дали и колку твојот факултет е признат во DE. Целосно или треба да дополагаш уште нешто, да одиш на некоја пракса, да положиш некој државен испит нивни и слично...

Исто така, пошто ова е МКД не верувам дека така брзо ќе се одвиваат работите, а како ќе одат во нашата амбасада во СК (брзо или споро) ќе видиме за кратко, еве кај е март. Луѓето таму работат под полна пареа, но човечките капацитети се толку и доколку нема зголемување на кадарот тогаш ќе си останат овие термини за обработка на документите. Моментално се чека доста.
Во секој случај овој закон НЕ е олеснување ниту пак придобивка бидејќи сите што одат одат со минимално познавање на германскиот јазик и одат да лупаат - за нив овој закон не е никакво олеснување, напротив.

ДОКОЛКУ некој е решен да се пресели во Германија и доколку сериозно се посвети на изучување на јазикот па има минимум B2 положено, има пари на страна тргнато за да прикажи во амбасада ... е тогаш законот му е добредојден. Во секој поглед.

хинт: нешто што никој не го кажува, а и го нема во официјалната информација на страната на амбасадата.... е следното:
Законот важи за квалификувана работна сила која е дефицитарна (тоа ќе ти биди наведено и во самата виза). Така да, СЕКОГАШ постои можноста да ти речат извини бате не можиме да ти ја продолжиме визата бидејќи истата ти е врзана со струка која во овој момент во општината каде што работиш повеќе не е дефитицарна т.е. има доволно ЕУ граѓани кои се со оваа струка па тие можат да се вработат на работното место за кое аплицираш ти. Во пракса многу тешко, особено ако си веќе во DE, но секогаш постои таа можност бидејќи си со виза.

Од др страна, законот за Западен Балкан важи уште годинава - дали ќе ја продолжат одредбата не се знае, така да кој аплицира за термин до крај на година може да оди во Германија според стариот закон и да се провлечи со помало познавање на германски и без да приложи пари на сметка. Работен договор, договор за смештај и чао адио.

Со среќа.
Фала за информациите сепак ми даде доволно информации. Сега кје видиме шо кје биди. Како шо гледам сите младиве се заинтересираа па може ќе биде работава. Многу луѓе заминаа и заминуваат. Тоа ме интересираше затоа шо сите даваат различни информации некој вели само за квалификуваните некој вели за сите кое се заинтересирани зза работа без разлика дали е квалификуван или не е
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.419
Поени од реакции
11.145
Член од
9 мај 2018
Мислења
849
Поени од реакции
805
Дечки, некој да ми преведи/кажи што треба да се напише во полињата кои ги обележав? Се работи за лист со кој се бара повраток на данок. Фала. 1.jpg
Ако некој знае и сака да ми помогни а не може да прочита, нека ми пиши порака да му сликам од блиску.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
99
Поени од реакции
70
Нема олеснителни околности ако одиш за да лупаш т.е. за работа без јазик или со основни познавања на истиот и без било каква стручна подготовка која е призната во Германија.

Олеснувањата се БАШ како што е насловен и самиот закон, за квалификувана работна снага.
Тоа само по себе значи, во амбасада да се појавиш со B2 сертификат (минимум) за познавање на јазикот (моментално ги важат сертификатите од GOETHE и TELC), да се појавиш со пари на сметка доволно да преживееш 6 месеци во DE (тоа ти се околу 5-6к еур) и ќе ти издадат виза да можеш да одиш во германија 6 месеци за да бараш работа.

Откако ќе најдеш работа или ако ја имаш веќе најдено, следи процес за признавање на твоето образование и истиот трае 10 месеци до година дена.
Мислам дека тоа признавање можеш да го тераш паралелно и додека си во DE т.е. нема да ти попречи во доделувањето на визата - ОВАА информација сепак провери ја и на друго место.
Нострификацијата можеш да ја започнеш онлајн, дури си во мкд на следната страна подетално можеш околу тоа да се информираш и да го започнеш процесот:
Тука исто ќе видиш дали и колку твојот факултет е признат во DE. Целосно или треба да дополагаш уште нешто, да одиш на некоја пракса, да положиш некој државен испит нивни и слично...

Исто така, пошто ова е МКД не верувам дека така брзо ќе се одвиваат работите, а како ќе одат во нашата амбасада во СК (брзо или споро) ќе видиме за кратко, еве кај е март. Луѓето таму работат под полна пареа, но човечките капацитети се толку и доколку нема зголемување на кадарот тогаш ќе си останат овие термини за обработка на документите. Моментално се чека доста.
Во секој случај овој закон НЕ е олеснување ниту пак придобивка бидејќи сите што одат одат со минимално познавање на германскиот јазик и одат да лупаат - за нив овој закон не е никакво олеснување, напротив.

ДОКОЛКУ некој е решен да се пресели во Германија и доколку сериозно се посвети на изучување на јазикот па има минимум B2 положено, има пари на страна тргнато за да прикажи во амбасада ... е тогаш законот му е добредојден. Во секој поглед.

хинт: нешто што никој не го кажува, а и го нема во официјалната информација на страната на амбасадата.... е следното:
Законот важи за квалификувана работна сила која е дефицитарна (тоа ќе ти биди наведено и во самата виза). Така да, СЕКОГАШ постои можноста да ти речат извини бате не можиме да ти ја продолжиме визата бидејќи истата ти е врзана со струка која во овој момент во општината каде што работиш повеќе не е дефитицарна т.е. има доволно ЕУ граѓани кои се со оваа струка па тие можат да се вработат на работното место за кое аплицираш ти. Во пракса многу тешко, особено ако си веќе во DE, но секогаш постои таа можност бидејќи си со виза.

Од др страна, законот за Западен Балкан важи уште годинава - дали ќе ја продолжат одредбата не се знае, така да кој аплицира за термин до крај на година може да оди во Германија според стариот закон и да се провлечи со помало познавање на германски и без да приложи пари на сметка. Работен договор, договор за смештај и чао адио.

Со среќа.
Nie sto imame aplicirano vo februari ovoj mesec ni dadoa brojce.. vikas nema da ne stavat vo kos so ostanatite ili djawe sme aplicirale
 
Член од
5 март 2011
Мислења
763
Поени од реакции
650
Дајте луѓе ако има некој во Нинберг или околината да помогне добив одказ како и многу други што се во Германија имам виза до 12 ти август ако може да помогне си друга работа или некоја мини џоб да заработиме пари барем за стан и храна.....
 
На врв Bottom