Македонци во Германија

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.971
Поени од реакции
17.800
Другар тргна од Немачка на пладне,до вечерта се сменија работите.Едвај помина со домашен карантин и тест,ама он е Немачки државјанин
Значи пак се стегнале работите?

Ок фала за инфото.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Значи пак се стегнале работите?

Ок фала за инфото.
Не,ова беше пред 10тина дена.После сменија нешто и му го укинаа карантинот.Сакам да ти кажам дека се менуваат работите нон стоп.Тетка ми пред месец дена од тука тргнаа и само што влегоа у Италија,после 2 саати ја затворија границата.Да застанеле на пример негде по пат да се задржеле,немаше да ги пуштат
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.971
Поени од реакции
17.800
Не,ова беше пред 10тина дена.После сменија нешто и му го укинаа карантинот.Сакам да ти кажам дека се менуваат работите нон стоп.Тетка ми пред месец дена од тука тргнаа и само што влегоа у Италија,после 2 саати ја затворија границата.Да застанеле на пример негде по пат да се задржеле,немаше да ги пуштат
Не знам зошто ама ми мириса на реприза од март и април.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Јас имам одмор од Октомври до Ноември сакам долу да слезам ама некако и мене ми мириса на Март/Април ма да сигурно со Офенталот нема од Германската граница да ме вратат на враќање.....

Упм, тука кај мене на север сите МК што ги прашав дали ќе си одат за одмор сите овас година ќе ја скокнат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.971
Поени од реакции
17.800
Јас имам одмор од Октомври до Ноември сакам долу да слезам ама некако и мене ми мириса на Март/Април ма да сигурно со Офенталот нема од Германската граница да ме вратат на враќање.....

Упм, тука кај мене на север сите МК што ги прашав дали ќе си одат за одмор сите овас година ќе ја скокнат.
A ако ги затворат пак како во Март/Април?

Не знам за тебе, мене ми кажаа ако се случи такво нешто ништо од тоа време не ми е платено а ништо чудно да добијам отказ зошто секако ќе се намали бројот на вработени, подруго е кога сум тука. Не ризикувај, и тука можеш да си поминеш убаво ако имаш некој познат, а реално пола Македонија е тука, така да.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
70-80 % од дијаспората во Германија не си отиде, јас сите шо ги знам скоро сите останаа. Милион пати подобро си поминав отколку да истрошам 2к евра долу за кафани и певаљки. Прошетав 4 германски метрополи, плус на 3 дена тркнав до Холандија. Сите шо ви се шета и имате одмор правец Холандија, нема никакви мерки, дури ни во супермаркети не се бара веќе маска.

Единствено фамилијата шо нема да си ја видиме оваа год, али тоа е. Планирам ако се олабави ситуацијата да си идам за Божиќ на 2 недели.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
„Ханделсблат“: Германските стопанственици против ограничување на бројот на работници од Западен Балкан

Германски бизнисмени изразуваат незадоволство од намерата на Владата да го ограничи приливот на работна сила од Западен Балкан на 25.000 годишно.

Тие велат дека регулативата за Западен Балкан, што е во сила од јануари 2016 година, отвори можности за вработување во Германија за лица од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македонија, Црна Гора и Србија, притоа намалувајќи ја нелегалната имиграција и претставува успешна модел на германска миграциска политика, пишува Ханделсблат.

Весникот понатаму наведува дека „не само компаниите, туку и германските фондови за социјално осигурување имаат корист од дополнителната работна сила“.

Предлог-законот на кој работат министерствата, со цел да се ограничи бројот на работниците од Западен Балкан на 25.000 годишно, беше критикуван од повеќе страни.

Ханделсблат го цитира политичарот од Зелените, Дитер Јанеке кој вели дека тоа е „бесмислен, кратковид и целосно погрешен сигнал“ и додава дека отпорот се формира и во економијата.

Ахим Деркс, заменик извршен директор на Германската трговска комора (ДИХК), вели дека по кризата, кога повторно ќе се зголеми побарувачката за квалификувани работници, предвидениот контингент може да стане тесно грло. Сличен став има и Федералното здружение на германски здруженија на работодавачи (БДА).

„Федералната Влада ја оправдува реформата од една страна со фактот дека постојната регулатива истекува на крајот на годината, а од друга страна потенцира дека високата побарувачка за визи претставува огромен товар за конзулатите во Западен Балкан.Долгото чекање за виза предизвикува незадоволство на работодавачите и на работниците, се вели во предлог законот.

Наместо да поставуваат квота, политичарите треба да воведат поефикасни процедури за издавање визи, вели Деркс од ДИХК и додава дека дигитализацијата би можела значително да помогне, објави Ханделсблат.

Весникот пишува за важен аспект за германската јавност, имено е дека „студијата на експертот за миграција Херберт Брикер и неговите колеги од Институтот за истражување за вработување (ИАБ) покажува дека стравувањата за прилив на работници од Западен Балкан не се реализирале“.

Учеството на невработените и примателите на социјална помош кај оние што спаѓаат според Регулативата за Западен Балкан е најмал во однос на сите други групи мигранти.

Граѓаните од Западен Балкан, исто така, подобро се снашле во однос на вработувањето и стабилноста на платите.

Повеќе од половината од нив (54 отсто) работат како квалификувани работници, додека 42 отсто работат како т.н. помошни работници.

Ханделбалт посочува дека „има особено многу вработени од Западен Балкан во Германија во градежната индустрија, што е силно за проширување на Регулативата“.

Централното здружение на германската градежна индустрија (ЗДБ) проценува дека околу 50.000 градежни работници од Западен Балкан работат на германски градилишта.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Балканските работници, посебно оние отидени по овој модел т.е. виза се најмал проблем :) Имаше доста наши со МК пасош од порано во статистиката на социјала, неколку пати повеќе се оние со БГ пасош на социјала и далавери со детско. Сепак, во глобала Балканец најчесто оди во Германија да работи и на краток и долг рок е од корист за државата, посебно со 40-50% давачки од секоја плата за фондови, курци палци. Сите Балканци заедно се 1% проблем во однос на останатата миграција...подобро таму да си ги насочат напорите, а не да ги товарат на бродови од Либија за да ги закачат на државна цицка, се да им ебам по список.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Балканските работници, посебно оние отидени по овој модел т.е. виза се најмал проблем :) Имаше доста наши со МК пасош од порано во статистиката на социјала, неколку пати повеќе се оние со БГ пасош на социјала и далавери со детско. Сепак, во глобала Балканец најчесто оди во Германија да работи и на краток и долг рок е од корист за државата, посебно со 40-50% давачки од секоја плата за фондови, курци палци. Сите Балканци заедно се 1% проблем во однос на останатата миграција...подобро таму да си ги насочат напорите, а не да ги товарат на бродови од Либија за да ги закачат на државна цицка, се да им ебам по список.
Да, ама Frau Merkel така не мисли, и нејзините поддржувачи.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Да, ама Frau Merkel така не мисли, и нејзините поддржувачи.
Па не баш, мислам дека има промена ако ништо барем блага спрема западен Балкан. Им текна на Германците колку е сатот затоа олеснуваат за нас ама дали е касно ќе кажи времето :)
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Ако жена се породи во Германија, а е со македонски пасош, дали може да добие германски пасош преку детето ?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Има некој што почнал/завршил процедура за признавање на диплома откако се донесе новиот закон во март годинава?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
Здраво. Ако жена се породи во Германија, а е со македонски пасош, дали може да добие германски пасош преку детето ?
Тоа детето не може да земе државјанство ти мајката ќе ја дутниш преку детето.

Детето може да земе само ако еден од родителите може да земе. Иначе ќе си го има македонското се додека еден од родителите не исполни услови за германско.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Германија си е многу убава држава, ама само за Германците. Германците си работат од понеделник до петок, (8 часа) петок малку порано си заминуваат, саботи и недели слободни... Тие ги имаат најубавите работни места. Кај се видело некој Германец да работи прљава, мачна и тешка физичка работа? И кај се видело некој Македонец да работи во државен сектор без разлика што би бил далеку поспособен од некој Германец?

Ама тешко на Македонците и на Балканците!!! Тие работаат по минимум 10 часа, сабота работаат, а некои има што работаат по 2 работи за да успеат да спечалат за стан куќа... Нашите становите/куќите таму ги отплаќаат со кредит на 25 години...

А и доста последниве години ја паднаа работната рака (сатницата) народите од отепаните држави Непал, Филипини, Фиџи, Камбоџа, Индија, Египет, Курдистан...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom