Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.122
Поени од реакции
2.302
Значи само Вардар и Брера ќе ги гледаме на СК

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.681
Поени од реакции
5.837
Струга ТЛ има отворен пат до групната фаза на Конференциската лига – Екипа (ekipa.mk)

1691421137625.png

Незнам дали со Зрјински од Босна можат да играат, во секој случај ако поминат трета рунда со тимов од Луксембург ќе имаат загарантрани 1,8 миљони евра, а во случај да се пласираат во групи наградата ќе е 5 миљони евра, не се мали пари.
Шкендија ги испушти истите пари со елиминацијата од Велшаните.
 
B

Beck's

Гостин
Deneska gi gledav dvata natprevari Voska Shkendija i Brera Vardar.
Od toa sto mozev da vidam Voska e dalku podobra od Vardar (ovie poslednite mi izgledaa isti kako vo vtora liga, nikakov kvalitet za nesto poveke)
Gostivari ne sum gi gleal ama spored iminjata bi trebalo da se OK
Edino Gjorce mislam deka ke bidat tuka nekade so Vardar kako glavni kandidati za ispaganje
Isto me interesira Rabotnicki kako ke se pokazat utre
Shkupi so prodavanjeto na Cephas avtomatski ispadnaa od favoriti za titulata spored mene
Shkendija sledniot natprevar protiv Struga ke pokaze do kaj e
da se nadovrzam, kako sto i ocekuvag Shkupi baegi oslabeni so zaminuvanjeto na Alvarez, Adetunji i Cephas

Rabotnicki dobro se konsolidirale i spored toa sto vidov deneska bi trebalo da se najdat na sredinata od tabelata
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.122
Поени од реакции
2.302
Работнички ќе биде фактор оваа сезона би требало место во Европа да гони.Шкупи буквално ги изгуби најдобрите играчи а и во тренерот не гледам некој квалитет.Интересна сезона ќе биде како и да е.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.367
Поени од реакции
85.272
Струга ТЛ има отворен пат до групната фаза на Конференциската лига – Екипа (ekipa.mk)

Прегледај го приврзокот 386852

Незнам дали со Зрјински од Босна можат да играат, во секој случај ако поминат трета рунда со тимов од Луксембург ќе имаат загарантрани 1,8 миљони евра, а во случај да се пласираат во групи наградата ќе е 5 миљони евра, не се мали пари.
Шкендија ги испушти истите пари со елиминацијата од Велшаните.
Нема да играат со Зрињски, сајтов е грешка и лошо пишале.

Ќе играат со ПОРАЗЕНИОТ од тој натпревар, а ако Зрињски го добие тој меч, значи Струга ќе играат со Исланѓаните.

da se nadovrzam, kako sto i ocekuvag Shkupi baegi oslabeni so zaminuvanjeto na Alvarez, Adetunji i Cephas

Rabotnicki dobro se konsolidirale i spored toa sto vidov deneska bi trebalo da se najdat na sredinata od tabelata
Една недела е, рано е за предвидувања. Дури јас би се осмелил да кажам дека и на полусезона е рано за предвидување, таква ни е лигата, еден-два трансфери може да се разлика од борба за опстанок до борба за титула/европа во лигава..
 
B

Beck's

Гостин
Нема да играат со Зрињски, сајтов е грешка и лошо пишале.

Ќе играат со ПОРАЗЕНИОТ од тој натпревар, а ако Зрињски го добие тој меч, значи Струга ќе играат со Исланѓаните.


Една недела е, рано е за предвидувања. Дури јас би се осмелил да кажам дека и на полусезона е рано за предвидување, таква ни е лигата, еден-два трансфери може да се разлика од борба за опстанок до борба за титула/европа во лигава..
Dolgo ja pratam ligava za da se osmelam da predviduvam


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.165
Поени од реакции
5.769
Баш по CVto е еден од подобрите трансфери.Ама да видиме како ќе одигра и со колку погодоци ќе ја заврши годината.
kako moze da bide dobro CVto koga poslednata polusezona bil rezervist vo bosna, prethodno pola sezona bil bez klub, a sezonata pred toa za 12 meseci odigral 1 natprevar vo ungarija? znaci tipot 24 meseci ne igra fudbal osven sto vlegol od klupa vo bosna bez da postigne gol ili ili asistiral.


fudbal e sport vo koj formata brzo se gubi, standarden igrac od bundesliga 2 godini pokasno moze da bide preslab i za prosecen bugarski prvoligas. a nekoj koj 2 godini recisi ne igral fudbal vo ungarija i posle ne se probil vo bosna ni za vo makedonija nema dobro CV. koga rejtuvam igrac gledam samo na poslednite 6 do aj da kazeme 24 meseci, se sto bilo prethodno nula me interesira, pa nekoj ako saka neka igral standardno i za barcelona. pre bi zemal nekoj koj poslednata godina igral standardno vo srbija odkolku nekoj koj poslednata godina ne igral, a godinata prethodno igral standardno vo belgija ili holandija. ne vredi toa nisto bidejki vo fudbalot cela kariera moze da propadne za edna godina. najgolemite utki vo makedonija cesto bile takvi igraci, koi bile doneseni samo zaradi stara slava. aj da e golman ili stoper kade sto iskustvoto e bitno i fizickiot del ne tolku biten, ama posebno kaj ofanzivci mnogu bitna e fizickata forma.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.122
Поени од реакции
2.302
Екипите од западна или со газди албанци или турци далеку повеќе инвесираат и ја презедоа лигата заслужено.Нашите олигарси што станаа мултимилионери од народот не даваат ни денар.Конкретно Радко од Европа печатницата одби второлигаш за обични маички за тренинг.
 
Член од
1 август 2023
Мислења
7
Поени од реакции
24
Investiraat zatoa sto se so DUI site osven Shkendija drugive Albanski ekipi se stabovi na DUI i nisto povekje
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.367
Поени од реакции
85.272
Марјан и Бесарт у квалификацииве:

1691733860433.png

Доказ дека за да растураш во македонска лига доволно е да отидеш една полусезона во странство и да тренираш кај озбилна екипа :D


Сега Струга треба да даде одговор на три ептен битни прашања:

-Дали ќе потклекнат во Луксембург (а ако одговорот е негативен тогаш и да одговорат: )

-Дали ќе продолжат рутинирано и во Исланд против мнооогу веројатно Бреидаблик (а ако одговорот е позитивен тогаш и да одговорат: )

-Како ќе ги проневерат парите од Конференциска лига и како ќе успеат да станат Вардар 2.0 за пар години од сегa :D

Одличен пат им се отвори богами на Струга, премногу среќа имаа со ждребов за во плејоф, Бреидаблик е едноставно противник што мора да се реши, дури мислам потешко ќе биде да го зачуваат водствово во Луксембург од дуелов со Исланѓаниве, кои иако имаа играч помалку делуваа сепак како за класа послаби од една екипа како Зрињски, така да..

На пример освен исланѓаниве, потенцијални опции можеа да бидат и Жалгирис, Бате Борисов, Лудогорец, Астана, Хелсинки или Карабаг.

Не знам што се случува во Борисов, ама од ова што гледам, мене ми изгледа како БУКВАЛНО сите освен Бреидаблик да ќе ги елиминираа Струга без поголеми проблеми.

Ако не искористат и ваква шанса....
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.122
Поени од реакции
2.302
Бaте е дупка Лудогорец е класа и Астана е скалило погоре.Бреидаблик како најпосакуван противник ама ќе видиме.Вчерашниот резултат не е баш реален имаш гол од енал и гол грешка на голманот ови на моменти покажаа дека се опасни лесно ствараат шанси.Во Струга има неколку квалитетни поединци ама требаше уште да се засилат летото поготово кога веќе че земат пари од УЕФА.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
 
Последно уредено:

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.095
Поени од реакции
7.910
ne beshe losha utakmicata vardar sloga, sramno e samo sho se snimashe so edna kamera i na onakvo stadionce, se slushashe celo vreme socni pcovki, rezil lugje od nadvor ke se smejat sho gleat i sho slushat, na nazad se vrakjame namesto da napreduvame so stadionite.. i arenata uspeaa da ja raspadnat, da beshe pod ffm ke imashe pokje griza, kaj fati drzavata isushi se
 

Kajgana Shop

На врв Bottom