Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
B

Beck's

Гостин
Не, не, лошо се изразив, извини, требаше подобро да пишам.

Мислев ALL TIME XI како би изгледала, на легендарни играчи што играле у лигава од 90тите па наваму.

Затоа и бев инспириран од Ибраими за муабетов, на пример еве и во Шкендија и сега во Струга си гази, ама мислам не би бил во една таква листа, пошто поголем дел од кариерата беше надвор, па ме интересираше некој што повеќе ја прати лигава да направи некоја листа на најдобри играчи што речиси исклучиво играле во македонска лига
E kako ne bi bil na taa lista koga duri pred 3-4 sezoni stana all time najdobar strelec vo prvata liga


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
B

Beck's

Гостин
Не, не, лошо се изразив, извини, требаше подобро да пишам.

Мислев ALL TIME XI како би изгледала, на легендарни играчи што играле у лигава од 90тите па наваму.

Затоа и бев инспириран од Ибраими за муабетов, на пример еве и во Шкендија и сега во Струга си гази, ама мислам не би бил во една таква листа, пошто поголем дел од кариерата беше надвор, па ме интересираше некој што повеќе ја прати лигава да направи некоја листа на најдобри играчи што речиси исклучиво играле во македонска лига
E kako ne bi bil na taa lista koga duri pred 3-4 sezoni stana all time najdobar strelec vo prvata liga


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.038
Поени од реакции
84.614
E kako ne bi bil na taa lista koga duri pred 3-4 sezoni stana all time najdobar strelec vo prvata liga


Sent from my iPhone using Tapatalk
Е па ете видиш, тоа ти покажува колку ја пратам лигава :D
Сакав да се потстеам на некои ликови што сум ги подзаборавил а газеле порано во рандом екипи и цел живот останале во лигава.

А дека all time најдобар стрелец на лигава е Ибраими на пример никад не би погодил., се некако во глава ми е велзено дека на млади години замина и дури сега пред 4-5 години се врати
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.546
Поени од реакции
3.781
Не, не, лошо се изразив, извини, требаше подобро да пишам.

Мислев ALL TIME XI како би изгледала, на легендарни играчи што играле у лигава од 90тите па наваму.

Затоа и бев инспириран од Ибраими за муабетов, на пример еве и во Шкендија и сега во Струга си гази, ама мислам не би бил во една таква листа, пошто поголем дел од кариерата беше надвор, па ме интересираше некој што повеќе ја прати лигава да направи некоја листа на најдобри играчи што речиси исклучиво играле во македонска лига
Како би ја правел таа листа, односно на кого би му дал предност, на играчи кои биле доминантни во македонско првенство и се задржале само сезона-две-три и брзо ради квалитетот отишле ниво погоре и изградиле кариери во појаки лиги (Ќириќ, Тричковски...) или на играчи кои биле катастрофални во интернационалната кариера во споредба со претходниве па се задржале подолго во наша лига и затоа имаат подобра статистика како ете Ибраими кој е најдобар стрелец во историја на првенствово или Баже Илијоски кој го држеше првото место пред него?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.038
Поени од реакции
84.614
Како би ја правел таа листа, односно на кого би му дал предност, на играчи кои биле доминантни во македонско првенство и се задржале само сезона-две-три и брзо ради квалитетот отишле ниво погоре и изградиле кариери во појаки лиги (Ќириќ, Тричковски...) или на играчи кои биле катастрофални во интернационалната кариера во споредба со претходниве па се задржале подолго во наша лига и затоа имаат подобра статистика како ете Ибраими кој е најдобар стрелец во историја на првенствово или Баже Илијоски кој го држеше првото место пред него?
Па ваљда би имало место и за двајцата?

Иначе во оваа ситуација конкретно прашувам за вториов тип на играчи, играчи што исклучиво биле добри само во наша лига.

Не збориме за некој како..што знам, Стефан Ристовски, туку фаци што генерално како фудбалери квалитетот и можностите и што и да е им дозволиле да остнат исклучиво во лигава.

Пример, Дембо Дарбо не ме интересира, ама ме интересира Љамчевски! :D

Ама нели, ако постојат фаци што во 3 сезони успеале да направат статистика што уште стои како нешто врвно во лигава, ваљда би биле на листата, што да не.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.546
Поени од реакции
3.781
Па ваљда би имало место и за двајцата?

Иначе во оваа ситуација конкретно прашувам за вториов тип на играчи, играчи што исклучиво биле добри само во наша лига.

Не збориме за некој како..што знам, Стефан Ристовски, туку фаци што генерално како фудбалери квалитетот и можностите и што и да е им дозволиле да остнат исклучиво во лигава.

Пример, Дембо Дарбо не ме интересира, ама ме интересира Љамчевски! :D

Ама нели, ако постојат фаци што во 3 сезони успеале да направат статистика што уште стои како нешто врвно во лигава, ваљда би биле на листата, што да не.
Добро Стефан ни јас не би го ставил во таков тим зошто има премалку натпревари одиграно во ПМФЛ и тоа во многу слаб Вардар, нити некои такви играчи кои изиграле неколку натпревари само и никој и не знаел за нив додека не се пробиле во странство како Несторовски.
Што знам, интересно прашање е ова. За голмани изборот би ми бил некој од Петар Милошевски/Јане Николовски/Филевски претпоставувам. Одбраната би била целосно од Вардар. Васоски (може да покрие и централен и лев бек, он би бил Бастони во тимов :icon_mrgr: ), Игор Саша Николовски и било кој еден од Грне/Блесинг/Калц. Брага офанзивен десен бек, Милисављевиќ од Работнички лево. Во средина сигурно би ми биле Фелипе и Неџипи како креатори, е сега за заден везен не ми текнува на некое име конкретно да се издвоило, нека биде Спировски само затоа што играше во оној Вардар што обезбеди пласман во Лига Европа ама најнесигурен сум за оваа позиција. Во напад Ќириќ и Тричковски. 3-5-2 тактика, тим за лаган пласман во ЛШ или проаѓање на група во Лига Европа :D.
Има некои играчи кои исто би можеле да влезат во тимов како Барсегјан, Хамбарџумијан, Артим Шаќири, Пејчиќ, Вандаир, Хасани ама јас би идел со овие. Ибраими, Баже Илијоски, Чоко Бошковски, Мемеди, Беќири се играчи само за во наше првенство, не се покажале никогаш надвор и не би ги земал во обзир.
Оставам простор да сум заборавил скроз на некого :D.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Не, не, лошо се изразив, извини, требаше подобро да пишам.

Мислев ALL TIME XI како би изгледала, на легендарни играчи што играле у лигава од 90тите па наваму.

Затоа и бев инспириран од Ибраими за муабетов, на пример еве и во Шкендија и сега во Струга си гази, ама мислам не би бил во една таква листа, пошто поголем дел од кариерата беше надвор, па ме интересираше некој што повеќе ја прати лигава да направи некоја листа на најдобри играчи што речиси исклучиво играле во македонска лига
pretesko e za jakite ligi da se napravi takvo nesto bidejki tesko e da se sporedat razlicni generacii, a uste potesko e za liga kako makedonskata bidejki prasanje dali na forumov ima nekoj koj ja pratel ligata redovno vo 90ti, pa i pred 20 godini. kaj nas poveketo ili pratele preku 10-20 godini, a ako pratele podolgo cesto fokusot bil na nivniot omilen tim.

sepak temata e interesna, mene i sekogas mi bile interesni likovi kako ti sto gi spomna, igraci koi kaj nas da kazeme nakaj 10 godini na nekoj nacin dominirale ili bile alfa i omega vo nivnite klubovi, a nadvor ne se probile (ako ne se racunaat ligi na slicen rang kako nasata).

@kukuzel
on kaza "играчи што исклучиво биле добри само во наша лига ", ti nabroja peden kup fudbaleri koi i nadvor bea (za nasi uslovi) uspesni :D

nekoi koi mi teknuvaat spontan od poslednite 10-15 godini se bobi bozinovski, spomnatiot besart ibraimi (bese vo nekolku navrati nadvor, no nigde ne se probi celosno), hristijan kirovski (slicno kako ibraimi), goran zdravkov, riste markoski, kostadin zahov, filip gacevski, armend alimi, izair emini, dejan blazevski, milan ilievski, blagoja todorovski i marjan mickov.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.022
Поени од реакции
7.743
nikov
goce todorovski, mendo,dimov, kire ristevski
presilo, niche
miranda, dejan blazevski
bale glavevski, junior
ushte vlegoja stefan spirovski, benata i momiro

fk pelister 2008 najdobra postava vo istorijata, mnogu zaboravat deka shile najdobirte zivotni partii gi ima za pelister
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.546
Поени од реакции
3.781
@kukuzel
on kaza "играчи што исклучиво биле добри само во наша лига ", ti nabroja peden kup fudbaleri koi i nadvor bea (za nasi uslovi) uspesni :D
Да, да, намерно комплетно го занемарив тој дел затоа што ми беше поинтересно да си направам најдобра 11-ка по квалитет :D.
Смешно ми е да го ставам Мичка во некаков избор за најдобра 11-ка макар и со условот на @dragonsky, а и тешко е така да се состави тим со секоја позиција покриена зошто претпоставувам дека на сите би ни текнале повеќе офанзивци од дефанзивци, еве за заден везен мене и по квалитет да ме утепаш не ми текнува на некој што се издвоил.
Мислам дека тимовите на Силекс и Слога од 90-тите се најмногу со такви играчи како што бара Драгонски, со Арѓент Беќири, Неџмедин Мемеди, Чоко Бошкоски и Ванчо Мицевски тип на играчи кој им носеа по три титули по ред на тие клубови, а надвор никогаш не се пробија.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Да, да, намерно комплетно го занемарив тој дел затоа што ми беше поинтересно да си направам најдобра 11-ка по квалитет :D.
Смешно ми е да го ставам Мичка во некаков избор за најдобра 11-ка макар и со условот на @dragonsky, а и тешко е така да се состави тим со секоја позиција покриена зошто претпоставувам дека на сите би ни текнале повеќе офанзивци од дефанзивци, еве за заден везен мене и по квалитет да ме утепаш не ми текнува на некој што се издвоил.
Мислам дека тимовите на Силекс и Слога од 90-тите се најмногу со такви играчи како што бара Драгонски, со Арѓент Беќири, Неџмедин Мемеди, Чоко Бошкоски и Ванчо Мицевски тип на играчи кој им носеа по три титули по ред на тие клубови, а надвор никогаш не се пробија.
milan ilievski na vremeto IMO bese dobar PMFL igrac. kako desen bek so godini bese eden od podobrite igraci, na kraj i kako stoper zaigra i toa dobro go pravese. bese na primer vazen del od rabotnicki koga internacionalno pominuvaa po nekoe kolo.

normalno pravam sporedba so igraci koi samo kaj nas se istaknale. moze covek da ima razlicni kriteriumi, da se brojat i igraci koi i nadvor bile uspesni (vo takov slucaj bitno e kolku godini igral kaj nas, ima na primer stranci koi samo kratko zaigrale kaj nas i vo toj period bile odlicni, dali i toa bi se broelo), no mojot odgovor se drzese na temata da se racunaat samo tie koi ne se dokazale vo stranstvo, a isto mozam da spomnam samo igraci od poslednite 15 godini deka prethodno ne ja pratev nasata liga.

na nekoi pozicii definitivno ima deficit, na primer ne mi teknuva kvaliteten lev bek koj so godini bil megu podobrite igraci vo ligata. i vo reprezentacijata toa e problematicna pozicija, patem igrac od nadvor (alioski) so godini igra na taja pozicija.
 
B

Beck's

Гостин
liga.

na nekoi pozicii definitivno ima deficit, na primer ne mi teknuva kvaliteten lev bek koj so godini bil megu podobrite igraci vo ligata. i vo reprezentacijata toa e problematicna pozicija, patem igrac od nadvor (alioski) so godini igra na taja pozicija.
Agron Memedi bese konstanten najdobar lev bek, vo Shkendija i posle vo Renova koga stanaa sampioni.
Polozani isto bese konstanten zver tie godini, imase Rabotnicki dobri igraci vo taa zlatna generacija.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Agron Memedi bese konstanten najdobar lev bek, vo Shkendija i posle vo Renova koga stanaa sampioni.
Polozani isto bese konstanten zver tie godini, imase Rabotnicki dobri igraci vo taa zlatna generacija.


Sent from my iPhone using Tapatalk
gi izumiv. ima i drugi bivsi igraci na renova koi dolgo imaa dobra uloga vo ligata.
 
Член од
17 септември 2013
Мислења
192
Поени од реакции
50
Memedi i Beciri od sloga, nexipi, baze ilijoski, blazevski, toni micevski, polizani, alimi, ibraimi, kalc,
 
Член од
18 август 2019
Мислења
161
Поени од реакции
211
Гледам упатен си во Македонскиот фудбал,па да те прашам што се случува со Работнички што се засилува.Дали е влезен Џевахир што збореа или нема врска
 

Kajgana Shop

На врв Bottom