Македонски филмови

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.097
da da, pozitivno iskustvo sto e retko kaj mene so nasive filmovi.

MADA aj ne e za tursko ama socijalni momenti, politika... uste sme zaglaveni.

ipak 4/5
а шта би ти? за акција ич нека не пробуваат, саглам хорор со мал буџет тешко, комедијата е изумрен вид насекаде не само овде, едино социјални драми остануваат. Ко Французиве, си цепаат цело време социјални драми и една у 200 ќе упали. :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.420
Поени од реакции
35.794
Добро бе, кај го гледавте? 2021 ќе дојде додека јас ги изгледам новиве македонски.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.621
Поени од реакции
31.828
Ништо. Само Златна бубамара на популарноста. :P
:(
Додуша не ни знам што има излезено ново. Ете овој вот кој го спомна. 3 дена во септември го гледав и соба со пијано исто......ајде ако има нешто пингајте :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.420
Поени од реакции
35.794
:(
Додуша не ни знам што има излезено ново. Ете овој вот кој го спомна. 3 дена во септември го гледав и соба со пијано исто......ајде ако има нешто пингајте :D
2016 за сега само Обожение

Во 2015 имаше 5 македонски играни:
Три дена во септември
Медена ноќ
Лазар
Збор
Каде се парите
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.097
Соба со пијано е последен од новиве на тракерот? Ме мрзи да проверувам :D Да не има излезено нешто ново?
Вистинска љубов ако сакаш да го гледаш цел, ама то ти је тв филм. :icon_mrgr:

Ново малку тешко ко никој нејќе да се ангажира. Да најди од пријатели што глумеле у филмовиве сигурно ги имаат дома.

Фалат торенти од Деца на Сонцето (саглам), До балчак, Три дена, Медена ноќ, Каде се парите и Збор. Али ко што е случај со нашава земја, ќе излезат за некои 3-5 години од кино премиера. (n)
Нек се угледаат на Словенциве, лани го снимаа Шишка Делукс кај нас, пред недела-две имаше премиера на телевизија. Хрватите и Србите се исто брзи, за 6 месеци од кино-премиерата го имаат филмот или на ДВД или на ТВ емитувано.

Али тоа е - знам само дека Деца на Сонцето на 20 и некој април излегува на Блуреј и ДВД со германска синхронизација, ако го земе некој па да го пушти, за другите ништо не знам.

Од нови филмови што треба да излезат у кино има доста.
Лазар по некоја моја претпоставка ќе го пуштат во април на Скопје филм фестивал, евентуално ќе чекаат ноември на Синедејс.
Златна петорка прочитав во август ќе имал премиера во Струмица, ваљда септември/ октомври и во Скопје ќе го пуштат. @wot ќе имаш могуќност да го гледаш пред сите нас. :icon_lol:

А другиве стварно не знам што чекаат.
Сведок на Митко Панов со Бруно Ганц и Ослободувањето на Скопје на Шербеџија, одамна се завршени и не знам веќе колку време се во постпродукција. Ако се озбилни се завршува таа работа за 3-6 месеци, а не година и пол. (За Сведок никаков абер нема, Шербеџија барем бркаше дистрибутери на Берлинале) Џган на Вардан Тозија од новиве е исто завршен, во постпродукција го пишува, а на Берлиналево бркаше дистрибутери, Тајната состојка на Ставрески е такоџе во постпродукција и што ми е најчудно има уште еден филм за кој немаше никави информации дека се снимал, а го пишува на ИМДБ дека е во постпродукција -> Кога денот немаше име (по глупиов наслов претпоставувате на кого е), да на Теона Митевска.

Ако не заборавив некој би требало и годинава да имаме бар едно 5 премиери од седумте што ги набројав погоре, ако не улета уште некоја независна продукција со свој игран филм или некој од овие што ќе се снимаат во 2016та.[DOUBLEPOST=1456489485][/DOUBLEPOST]
2016 за сега само Обожение

Во 2015 имаше 5 македонски играни:
Три дена во септември
Медена ноќ
Лазар
Збор
Каде се парите
Мислам дека и Обожение е 2015, нешто пред Нова Година имаше премиера. :D
П.С. го гледаше некој, арен е? Јас сакав, ама не бев тука тој викенд. :(
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.420
Поени од реакции
35.794
Член од
22 август 2006
Мислења
497
Поени од реакции
1.000
Еве на фејзбук страната имаат настан за филмот Обожение дека ќе играл во Штип на 29ти Февруари во Домот на културата Ацо Шопов во 20 часот. Филмот што е работен од дечките е без буџет и според мене е далеку подобар од многу филмови во Македонија што се работеле со дебели буџети последниве години.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.097
Вечерас и утревечер од 20.00 во Кинотека ќе го даваат Освета ака Одмазда 2001. Да не планира некој да оди од тука? @Zlatikevichius ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom