Македонски филмови

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
За тебе "Исправи се Делфина", "Пред дождот", "Црно семе" се срање? А кои се добри, американските глупости кои прикажуваат блажен земски живот?

Вчера, во 22.30 на Сител 3 им текна да го емитуваат "Исправи се Делфина", филм кој дефинитивно е мој омилен. Треба да го погледне секој човек, да види што значи упорност која треба да ја поседува секој. По "Исправи се, Делфина", го пуштија "Солунските атентатори".
Треба секоја телевизија едно недела дена да одвои и да пушта македонски филмови и барем за таа недела дена да не ги гледаме срањата како "Лалола", "Забранета љубов", "Операција Триумф", (дополни)...
Касандра, Љубов во Офсајд, Бунтовници, Биг Мама Хаус, Маѓепсани, Не давај се Нина, (дополни)...
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
186
Поени од реакции
3
abe jas mogu dobro znam sto brovuvam i dzabe mi gi falite makedoskite filmovi koga ne gi biva.spskie se odlicni filmovi moze da se kaze genialni , umetcki i svecki se poznati so megunarodni nagradi i site go znaat toa i ne zborete koga ne znete procitajte malce filmski kritiki i prasjte filmski kriticari i reziseri pa ke vi kazat. i ne se samo zikina dinastija i teska koza i eden kup sto ne gi davale kaj nas gi ima. a tesna koza e tragi caplinovska genialna komedija za maliot covek. a inace ima i eden kup drugi i od postarite eden kup a i od 90 te pa navamu da ne zborime kolku se .a za glumcite da ne zborime glumcista a nekoi i glumat vo eropski filmovi . koi makedoski glumci prvo malku se na broj a i poveketo se losi so cesni isklucoci od postarite povise malce i malce od mladite.a koi scenristi i reseri mak aj ziti se. prvo mak filmovi i nema -da gi soberes site od najstrite do najnovite dali ke soberes nezam ako soberes 20 dobro e nese ni tolku. ne ja znete spkata kinematogafija i zatoa ne zborete pa i hrvtskata do negde.od biva yu prva e spka pa hrvtaska pa makedoskata toa se znae . taka e sakale priznale sakale ne. inace emir kusturaca e golem umetik vo evropski ramki i ne za dzabe ima dobieno 4 pati nagdi na kasikiot filmski festival kako i spomenatiot crna macka beli macor koj e genialen film felinooski malce ako znete koj e federiko felini. prevrteno ti za film go narekuvas ili kako ubiv svetec mislam daj ili zbogum na 20 vek . jas rekov deka so cesni isklucoci od starite kako tie sto si gi kazal.i stole popov sto e malce poaren od mak reserite i drugi nema. vie ne ste gi razbrale povekto od filmovite i akovoopsto ste gi gledale. i moze da ne vi se sviga vas nesto ali ne moze da kazete deka ne e dobro nesto sto koga e dobro i vremeto i svetot i kritikata pa i publikta i ako publika ne sekogas e kriterium kazale deka e dobro i dobilo nagdi -ili nesto ako ti se sviga da vikas deka e super koga ne e .Znaci ne zboruvam nesto nacionalisticki ako mislite neko kazuvam sto e kako profesionlec posto ucam rezija.nacionalisticki vo umetnosta nema nacionalizam. Dobrite umetnici sorabotuvaat megu sebe taka da.A Ako bas sakate taka dali znaete koj e reziser na gore spomenatite mis ston i soluski atetatori pa zika mitrovik srbin znaci ako filmot e vo produkcija na vardar film koj patem propadna a reserot e spski i glumcete se makedonski i spksi znaci filmot e kakov jugosloveski posto bevme jugoslavija a inace ke bide spko makedoski. znaci najdobriot makedoski film koj go napravil srbin ako se gleda taka. e kako moze sega koga ima drug film od sika mitrovic spski e toa ne cini a ovoj mak film od istot reser cini.ili koj glumi vo ispravi se delfina neda arneric . dzabe vi e se da zborite. a i publikata vo mak kako sto gledam gi saka i ako taa ne mnogu merilo gledam mak fimovi nesto ne sakaat. jas svakam deka sakte da imame taleti i umtenici vo nacijta ama za zal malku ili ic nemame za zal. a ni pari i producenti se lopvi se ipokradoa.

eve ke gi nabrojam nekolku filmovi samo.ko to tamo peva - rezija slobodan sijan koj e proglasen za eden od najdobite jugosloveski filmovi umeticki genialen poveke sloen film.pa maratonci trce pocasni krug - -isto slobodan sijan.i eden kup da ne gi redm ako pocnam nema da mi fati i 2 starni. a procitajte edana od temie pogore vo forumot imase tema za yu kinematogrfija pa procitajte sto velat drugite forumdzii za spkiot film.a vo spkata kinematogafija ima od site zandrovi i vreminja i temi a vo mak sto ima tolku godini da zememe samo za tursko vreme sto ima od povo vreme nesto ili od drugi zandrovi i temi osven mirno leto i ispravi se delfina i na stole popov filmovite tetoviranje i ovie novie sega nesto .a komedi nema osven mirno leto nesto .a vo spskata eden kup prvo i uste ima se snima uste. a za tv progama i da ne zboram za serii i tv drami so cesni isklucoci ke kazam pak.pak spbite se najdobri i tuka kako sakate recete.

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=13119
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
1.043
Поени од реакции
182
Кога веќе не ги даваат на ТВ, може ли некој да ми каже каде може да најдам, на CD или DVD, некој постар македонски филм, од 1987 поточно?
Филмот се вика Hi-Fi, хај-фај по нашки.
 

buba18

God is a DJ
Член од
8 јануари 2009
Мислења
358
Поени од реакции
10
denes vo 11 go davaa 'denovi vo iskusenie'-mnogu ubav makedonski film
 
G

grande-juve

Гостин
македонски филмови

Колку што можам да видам нема тема за македонски филмови, па еве кажете, дали гледате македонски филмови, кој ви е омилен, дајте некој предлог . . .

до сега сум изгледал 10-на мак филмови и еден што без конкуренција ми се издвои е комедијата мирно лето(1961), режисер е Димитрие Османли и е црно бел. Кој не го гледал, мора да го гледа, а еве и вовед:


Младиот научен работник Заре Мисевски и неговата сопруга Мира, костимограф во театар, живеат во изнајмена соба како потстанари, постојано изложени на вознемирувања и љубопитност на соседите. Во вакви околности, на Заре му се доделени клучевите на Етнографскиот музеј во Охрид, заради негово средување, што за семејството Мисевски значи бегство во оаза на мир и тишина, за време на трите летни месеци, колку што треба да престојуваат во Охрид. Сакајќи својата радост да ја споделат со пријателите, Заре и Мира, секој за себе, раскажуваат за добиената „премија“. Лето е, Заре и Мира се веќе во Охрид, во музејската зграда. Заре работи на својот проект, а Мира слика и се труди да не му пречи во работата. Но, проблемите почнуваат кога еден ден, на гости им доаѓа . . . . .

Од тие што сум ги гледал, да ги пофалам и тетовирање, македонска крвава свадба, мис стон, самоуништување, балканкан, пред дождот, црно семе, големата вода, исправи се делфина и доста е за почеток


ако сакате информации за другите македонски филмови, кликнете на линков
http://www.maccinema.com.mk/filmovi_r.asp
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
10.022
Поени од реакции
23.432
Темата ти ја споив со оваа, затоа што се скоро идентични. Само да го променам насловот.:smir:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.425
Дали некој знае кај можат да се купат македонски филмови?
Имам дома една колекција од Теа Модерна што ги даваа за 100 години Илинден, ги земав сите, само ми фалат „Исправи се Делфина“, „Солунските атентатори“ и „Фросина“.
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Дефинитивно најдобар македонски филм е ,Тетовирање, :nesvest:
 
G

grande-juve

Гостин
http://www.tracker-mk.org/ тука може да ги најдете најголемиот број мак филмови, само проблем е малиот број на сидери па симнувањето оди малку поспоро, ама вреди
 

MaryJane

It's alive!
Член од
11 јуни 2008
Мислења
369
Поени од реакции
33
abe jas mogu dobro znam sto brovuvam i dzabe mi gi falite makedoskite filmovi koga ne gi biva.spskie se odlicni filmovi moze da se kaze genialni , umetcki i svecki se poznati so megunarodni nagradi i site go znaat toa i ne zborete koga ne znete procitajte malce filmski kritiki i prasjte filmski kriticari i reziseri pa ke vi kazat. i ne se samo zikina dinastija i teska koza i eden kup sto ne gi davale kaj nas gi ima. a tesna koza e tragi caplinovska genialna komedija za maliot covek. a inace ima i eden kup drugi i od postarite eden kup a i od 90 te pa navamu da ne zborime kolku se .a za glumcite da ne zborime glumcista a nekoi i glumat vo eropski filmovi . koi makedoski glumci prvo malku se na broj a i poveketo se losi so cesni isklucoci od postarite povise malce i malce od mladite.a koi scenristi i reseri mak aj ziti se. prvo mak filmovi i nema -da gi soberes site od najstrite do najnovite dali ke soberes nezam ako soberes 20 dobro e nese ni tolku. ne ja znete spkata kinematogafija i zatoa ne zborete pa i hrvtskata do negde.od biva yu prva e spka pa hrvtaska pa makedoskata toa se znae . taka e sakale priznale sakale ne. inace emir kusturaca e golem umetik vo evropski ramki i ne za dzabe ima dobieno 4 pati nagdi na kasikiot filmski festival kako i spomenatiot crna macka beli macor koj e genialen film felinooski malce ako znete koj e federiko felini. prevrteno ti za film go narekuvas ili kako ubiv svetec mislam daj ili zbogum na 20 vek . jas rekov deka so cesni isklucoci od starite kako tie sto si gi kazal.i stole popov sto e malce poaren od mak reserite i drugi nema. vie ne ste gi razbrale povekto od filmovite i akovoopsto ste gi gledale. i moze da ne vi se sviga vas nesto ali ne moze da kazete deka ne e dobro nesto sto koga e dobro i vremeto i svetot i kritikata pa i publikta i ako publika ne sekogas e kriterium kazale deka e dobro i dobilo nagdi -ili nesto ako ti se sviga da vikas deka e super koga ne e .Znaci ne zboruvam nesto nacionalisticki ako mislite neko kazuvam sto e kako profesionlec posto ucam rezija.nacionalisticki vo umetnosta nema nacionalizam. Dobrite umetnici sorabotuvaat megu sebe taka da.A Ako bas sakate taka dali znaete koj e reziser na gore spomenatite mis ston i soluski atetatori pa zika mitrovik srbin znaci ako filmot e vo produkcija na vardar film koj patem propadna a reserot e spski i glumcete se makedonski i spksi znaci filmot e kakov jugosloveski posto bevme jugoslavija a inace ke bide spko makedoski. znaci najdobriot makedoski film koj go napravil srbin ako se gleda taka. e kako moze sega koga ima drug film od sika mitrovic spski e toa ne cini a ovoj mak film od istot reser cini.ili koj glumi vo ispravi se delfina neda arneric . dzabe vi e se da zborite. a i publikata vo mak kako sto gledam gi saka i ako taa ne mnogu merilo gledam mak fimovi nesto ne sakaat. jas svakam deka sakte da imame taleti i umtenici vo nacijta ama za zal malku ili ic nemame za zal. a ni pari i producenti se lopvi se ipokradoa.

eve ke gi nabrojam nekolku filmovi samo.ko to tamo peva - rezija slobodan sijan koj e proglasen za eden od najdobite jugosloveski filmovi umeticki genialen poveke sloen film.pa maratonci trce pocasni krug - -isto slobodan sijan.i eden kup da ne gi redm ako pocnam nema da mi fati i 2 starni. a procitajte edana od temie pogore vo forumot imase tema za yu kinematogrfija pa procitajte sto velat drugite forumdzii za spkiot film.a vo spkata kinematogafija ima od site zandrovi i vreminja i temi a vo mak sto ima tolku godini da zememe samo za tursko vreme sto ima od povo vreme nesto ili od drugi zandrovi i temi osven mirno leto i ispravi se delfina i na stole popov filmovite tetoviranje i ovie novie sega nesto .a komedi nema osven mirno leto nesto .a vo spskata eden kup prvo i uste ima se snima uste. a za tv progama i da ne zboram za serii i tv drami so cesni isklucoci ke kazam pak.pak spbite se najdobri i tuka kako sakate recete.

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=13119
1.мак фонт,си слушнал?
2.правопис?не а?
3.прекини да ги навредуваш македонските филмови,какви се такви се наши се

он топик

ете не знаев дека на мтв давале мак филмови,убаво е да се погледнат повеќе пати

а и баш би сакал да видам репризи на некои мак серии,
трст виа скопје,булки крај шините,големи и мали,опстанок....секако во последно време ништо не се произведува па би било стварно убаво уште еднаш да се погледаат сите овие
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Единствен македонски филм кои имам желба да го изгледам е Пред Дождот, убав е?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
26.173
Поени од реакции
46.285
Единствен македонски филм кои имам желба да го изгледам е Пред Дождот, убав е?
Не ти ја разбирам желбава: единствен Македонски филм што сакаш да го гледаш, а не знаеш дали ни дали е убав? Не те интересира другите дали се убави?

Се треба да се изгледа. А филмот си е добар, гледај го.

Според мене, нашите стари филмови се дел од нашето културно наследство и треба сите да ги изгледаме. Но кога сме тука, треба прво да ги најдеме некаде. Српските стари филмови се средени, со преработен звук, дотерана слика и ставени се на ДВД кој што сака да може да си ги купи. Сигурен сум дека и ние ако го направиме истото со нашите филмови, скоро секое семејство ќе си ги набави за по дома. Знаеме сите каква брканица беше за 4-те филма кои излегоа со весниците, па би било добро да има уште такви акции.

Иначе торентите не помагаат многу, нема доволно сидери и не може ништо да се симне. Ако налетате нешто што оди пуштете торент, јас сум многу по старите филмови па би сакал да симнам нешто. Солунските атентатори го најдов верувале или не со хрватски превод, тв-рип од некоја хрватска телевизија. После цд-то ми се оштети и отиде тоа. Сакам да го најдам Истрел од Бранко Гапо.

И серии има убави, имам голема желба да ја преработат серијата “Тврдокорни“ на ДВД, засега има само две епизоди, едната беше на торент, другата е на youtube, ама тие се со лоша снимка, лош звук... и се тоа го уништува впечатокот.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Не ти ја разбирам желбава: единствен Македонски филм што сакаш да го гледаш, а не знаеш дали ни дали е убав? Не те интересира другите дали се убави?
Па после Сенки и Јас сум од Титов Велес сакам овој да го гледам. Некако имам желба само за овој, бидејќи имам слушано најпозитивни критики за него.
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
10.022
Поени од реакции
23.432
Единствен македонски филм кои имам желба да го изгледам е Пред Дождот, убав е?
Хмм... гледаш филмови од 2008 само номинирани за оскар?
А не си го гледал... Пред Дождот?
Не си гледал ниеден македонски филм според ова што го кажа.

Е, многу имаш пропуштено, диви им се пак на Australia и Revolutionary Road, а немаш гледано ниеден македонски филм?
:nenene:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Хмм... гледаш филмови од 2008 само номинирани за оскар?
А не си го гледал... Пред Дождот?
Не си гледал ниеден македонски филм според ова што го кажа.

Е, многу имаш пропуштено, диви им се пак на Australia и Revolutionary Road, а немаш гледано ниеден македонски филм?
:nenene:
Па после Сенки и Јас сум од Титов Велес сакам овој да го гледам. Некако имам желба само за овој, бидејќи имам слушано најпозитивни критики за него.
Ете го мојот одговор, далеку од тоа да не сум гледал ниту еден. Барем два имам изгледано, и тоа квалитетни и одлични филмови, кои според мене се три пати поубави од горенапоменатите од тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom