Македонски титлови -> побарување!

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Имам еден проблем во врска со македонски превод. Си го симнав филмот и ставив македонски превод а го пуштив во VLC player таму и преводот ми е многу збркан, еве слика:



Некое чаре да го поПравам ? Да нема забуни во VLC player.
 
K

kalimer0

Гостин
Имам еден проблем во врска со македонски превод. Си го симнав филмот и ставив македонски превод а го пуштив во VLC player таму и преводот ми е многу збркан, еве слика:
Некое чаре да го поПравам ? Да нема забуни во VLC player.
Пушти го филмот, стисни CTRL + P и од лево избери Subtitles & OSD. Побарај Default encoding и намести го на Cyliric. Оди на Save, исклучи го филмот и пушти го пак.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.391
Поени од реакции
21.944
Ако може некој да ми најде преводи за сите филмови Cheeck and Chong било какви српски хрватски бугарски македонски,ке ви бидам благодарен..
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
BS Player ви сервира преводи при секое пуштање на филм или серија без превод. Треба само да си наместите на кои јазици сакате да ви бара преводи и доколку има ќе ви даде еден куп преводи од кои можете да бирате кој сакате тој да го спуштите. Откако ќе го спуштите преводот тој ќе биде зачуван во фолдерот каде што се наоѓа филмот/серијата во нов фолдер наречен "Subs". После тоа можете пак да го гледате филмот преку кој сакате програм.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
BS Player ви сервира преводи при секое пуштање на филм или серија без превод. Треба само да си наместите на кои јазици сакате да ви бара преводи и доколку има ќе ви даде еден куп преводи од кои можете да бирате кој сакате тој да го спуштите. Откако ќе го спуштите преводот тој ќе биде зачуван во фолдерот каде што се наоѓа филмот/серијата во нов фолдер наречен "Subs". После тоа можете пак да го гледате филмот преку кој сакате програм.
За GOM плеерот има ли вакво нешто ? ,јас тој плеер го користам :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
За GOM плеерот има ли вакво нешто ? ,јас тој плеер го користам :)
За GOM мислам дека нема, досега не сум видел а ниту на нивната официјална страна не пишува ништо. Слегни си го BS Player и симнувај си преводи преку него па после пушти си го филмот преку GOM. Јас така правам, па после ги гледам филмовите преку VLC Media Player.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
За GOM мислам дека нема, досега не сум видел а ниту на нивната официјална страна не пишува ништо. Слегни си го BS Player и симнувај си преводи преку него па после пушти си го филмот преку GOM. Јас така правам, па после ги гледам филмовите преку VLC Media Player.
Едно време така правев ама сватив исто ти се фаќа од каде ќе го симнеш преводот ,битно е да е точен .
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Е да бе повеќе плеери ќе инсталирам да ми зафаќаат простор кога само еден ќе користам за гледање филм
Е да, и тоа што викаш. Оти нели на ХХХ гига хард диск 2 програми по 10 мегабајти зафаќаат многу простор...:facepalm:
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Едно време така правев ама сватив исто ти се фаќа од каде ќе го симнеш преводот ,битно е да е точен .
Подобро спуштај си го преводот и гледај си го преку гом плеер .. Ова со БС плееров ми дава само хрватски преводи нема ни српски ни македонски .
 
Член од
1 ноември 2017
Мислења
66
Поени од реакции
40
Ако барате титла, јас ја препорачувам страницата OpenSubtitles. Скоро од сите филмови имаат превод, од сите јазици (има и на македонски од стари и нови филмови, но не за сите). Од новите засега подобри филмови има македонски (добар) превод од Бетмен и Анчартед (Uncharted).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom