Македонски текстови од ваши омилени песни

Дискусија во форумот 'Музика' започната од MSV, 16 април 2005.

 1. Маца_мк

  Маца_мк ♫♥good girl gone bad♥♫

  Член од:
  13 февруари 2007
  Мислења:
  6.421
  Допаѓања:
  463
  Пука козметика - Македонија  Македонија

  2008

  Дон Ајвар

  Ел Македонеро

  Пука козметика  Пак е напнато, оу не

  Господи боже што се случује

  Па каков народ сме, зар се мразиме

  Зарем спремни сме да не згазат(НЕ)

  Не лажат сите, а па ја им верујем

  Кој ти ебе предец, ќе сум станел европејец

  Капитализам, демократија, еврокултура

  Демек не потекнува од наша антика

  Јуровиза-не, грчко вето-је

  Па преку кур ми је баш од све

  Едно име имаме, македонско бре

  Елада е***е, напумпан гр*

  А за име не ме дирај, земи куме свирај

  Викни ја пејачката да викне една

  Од оние нашите, јаките, старите

  Ма кажи нека викне `едно име имаме`  Македонија, Македонија

  Нема друго име освен Македонија

  Не ми треба денес историја

  Пушти ме да живеам на своја територија

  Деканис малага, мозе метро

  Ај да не се викаш Јоргос, да те викам Петро

  Педеракис лимонада, ништо од Елада

  Малата фаланга од филипова гранка  Хелехерехекадоси ефтерехенакис

  Но проблемо де нехине херехелеракис

  Па ако не знаеш грчки, па да ти преведам

  Пичка ти матер бе, све да ти ебам

  Едно вино, една ракија, едно оро, една песна

  Едно име, еден народ, еден јазик, една земја

  Една љубов, ние сме Македонија

  Едно вино, една ракија, едно оро, една песна

  Едно име, еден народ, еден јазик, една земја

  Една љубов, ние сме Македонија  И кога странец ќе поминува од наша граница

  Брцни му у џеб да не има некоја грутка

  Пошто земја више немаме за давање

  И таа што ја земавте ќе ја вратиме

  Вака или така, имам една тапија

  А Букурешки договор е само хартија

  Па станете браќа, а не само пред ТВ и кафана

  Сега да сме јаки како брана

  За мене НАТО е тато и дедо и братот и овај и онај и чукун и пра

  Се осеќале сите, сигурен сум ко што се осеќам ја(македонче)

  Ама таква ни е судбата браќа македонци

  Ние сме една мала овца покрај четири волци

  И плус на еден војвода тројца кодоши

  И сите големи тирани инволвирани

  Ама сме проклето семе и знам дека ви е мука кога наша стара мајка ќе кука

  За деца сироти, леле што ќе правиме?

  Смени менталитетот, веќе крајно време е

  Знам мали сме но моќни, ко пиреј сме дрски

  Не` корнеш, не` има пак во твојата нива

  Срби и бугари на пасош со слика

  Но ќе остане еден македонец да се вика

  Едно вино, една ракија, едно оро, една песна

  Едно име, еден народ, еден јазик, една земја

  Една љубов, ние сме Македонија

  Едно вино, една ракија, едно оро, една песна

  Едно име, еден народ, еден јазик, една земја

  Една љубов, ние сме Македонија

  Ние сме Македонија

  Ние сме Македонија  :srce:
   
  На Баженце и курајбер им се допаѓа ова.
 2. The Goddess

  The Goddess

  Член од:
  10 февруари 2008
  Мислења:
  3.941
  Допаѓања:
  2.036
  D.N.O. OVA E PAT LYRICS


  Prijdi malku poblisku i pogledni deka znam
  kako da mislam a kako da sonuvam
  nemoj da se plasis mozes da mi kazes se
  nadvor ubav den tolku prekrasen.

  Ova e pat od koj ne smeeme da svrtime
  ova e pat koj ne smeeme da go izgubime.

  Eden pogled, bezbroj prasanja
  eden dopir
  ladna pot me obliva

  Ref.
   
 3. Maryah.C

  Maryah.C Be a bee

  Член од:
  9 јуни 2006
  Мислења:
  3.994
  Допаѓања:
  708
  Суперхикс-Тоа не сум јас

  Се видов себеси но навидум
  но навидум без причина
  По навика си велам пак
  - Извини тоа не сум јас..

  А можеби сум луд
  зборувајќи самиот со себе
  А можеби сум луд
  а тоа не сум јас
  тоа не сум Јас

  Тоа не сум јас
  тоа сум јас во себе
  Тоа не сум јас
  тоа сум јас без себе
  Тоа не сум јас
  тоа сум јас во себе
  заробен,заробен во себе..
  .......
   
 4. La Española

  La Española Лекот е отров!

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  1.805
  Допаѓања:
  552
  АРЕА- Дозволи ми :music3::vozbud:

  Уживаш со зборови,
  да ја создаваш љубовта
  кога сакам да ја допрам,
  не можам, не е вистинска
  Носиш моја слика,
  а дали забележуваш,
  само да те потсетам,
  јас сум тука јас сум жива.
  Во око имам сјај,
  од небо блесок и од сонце зрак,
  во гради имам здив,
  дел од ветер див,
  не сум твојот ангел,
  но можам да те научам,
  како добро да леташ,
  добро да леташ со менеееее.

  Дозволи ми да те видам,
  кога светла ќе изгаснат.
  Дозволи ми да те чувам
  кога сите ќе исчезнат.
  Дозволи ми да сум крај
  на твојава претстава
  и барем ти кога спиеш
  до тебе да долетам.
   
 5. Drama Queen

  Drama Queen Sky Catcher

  Член од:
  2 септември 2007
  Мислења:
  1.740
  Допаѓања:
  64
  Vlado Janevski - Ne te sakam


  Tebe da te vidam
  ke si shinam vrat
  stalno paradiram
  vo tvoj vidokrug
  nejkam da ti bidam drugar ili brat,
  a za neshto treto imash nekoj drug
  Ko da si izlezena od bajkite
  oci mi istekoa gledajkite

  Ne, Ne, ne te sakam
  ja te obozavam
  shtom si pokraj mene na udren se pravam
  Da, Da, da si moja
  od radost ke shiznam
  ne nzam dal ke mozam da ti priznam

  A ti nemash pojma deka
  Shtom ke prijdesh mi se secat kolena
  ti vo mojva glava ostavash dar-mar
  i na son mi idesh ko razgolena
  gola carica, a jas tvoj gospodar
  ko da si izlezena od bajkite
  oci mi istekoa gledajkite

  Ne, Ne, ne te sakam
  ja te obozavam
  shtom si pokraj mene na udren se pravam
  Da, Da da si moja
  od radost ke shiznam
  ne znam dal ke mozam da ti priznam

  Ne, Ne, ne te sakam
  ja te obozavam
  Ne, Ne, ne te sakam
  ja te obozavam
  shtom si pokraj mene na udren se pravam
  Ne, Ne, ne te sakam
  ja te obozavam
  (ne, nen ne te sakam
  ja te obozavam)
  ama ne, ne, ne te sakam
  ja te obozavam
  shtom si pokraj mene na udren se pravam
  nemoj da mislish deka te sakam
  samo te obozavam
  Ne, Ne, ne te sakam
  ja te obozavam
  jok, jok, jok
  ne te sakam
  ja te obozavam
  (shtom si pokraj mene na udren se pravam)
  ama ic mala, ic
  ne te sakam
  ja te obozavam
  SAMO MALCE
   
 6. Natural-girl

  Natural-girl Morphine

  Член од:
  16 октомври 2007
  Мислења:
  3.155
  Допаѓања:
  3.935
  Моите омилени од Владо Јаневски :wink::  ЧАИРСКА РОМАНТИКА  Чаир е често досадно место
  но штом низ него ќе пројдеш ти
  блеснува сонце и како од сон
  се будат чаирските фраери

  Сукњичка кратка и сите се ѕверат
  а ништо подобар не сум ни јас
  Така мала и слатка ко бајадера
  сите би те лапнале во сласт

  Ноќеска дојди ми на романтика
  усните твои да ми станат навика
  Растопи ме како свеќа
  Јас и ти - камо среќа
  Да ми дојдеш на романтика

  Приказни кружат дека те дружат
  само буџи и директори
  Од твоите очи срце ми кочи
  се потам како под рефлектори
  Од чекање, гледам фајде ќе немам
  треба да својски да се потрудам
  мора херој да бидам и да ти пријдам
  да ти предложам одличен план:

  Ноќеска дојди ми на романтика...
  Запнат ко пушка со тактики спремни
  тргнав да те најдам каде си
  и видов некој те гушка и ми се стемни
  кога го слушнав што ти шепоти:

  Ноќеска дојди ми на романтика...


  ЕВЕРГРИН  Кај Зоки Малиот во „Џубокс“
  секојдневен парадокс
  луѓе со суви грла а влажни погледи
  јас меѓу нив како дух
  за сите приказни и слеп и глув
  не може ништо да ме повреди

  Јас само чекам од негде да се појавиш
  дека сум овде може некој ке ти дојави?
  иста маса, исто место, втората од десно
  - ама датумот е друг

  Некој стари песни пак ме трујат како плин
  о, колку сакав јас и ти да сме си евергрин
  љубов без почеток и крај
  ко златен круг

  Во глава носам албум, а на секој лист
  -твоја слика и твој ракопис
  ми води чекор во познат декор штом го отворам
  Често на улица ке наслушнам:
  “Види го, шета како ѓавол сам!“
  ма, нека ... луѓе се, нек’ си прозборат
  Јас само чекам од негде да се појавиш
  дека сум овде може некој ке ти дојави?
  Ист е каменот и спрејот кај Младински на кејот
  - ама датумот е друг
  Оние стари липи пак ме трујат како плин
  о, колку сакав јас и ти да сме евергрин
  љубов без почеток и крај
  ко златен круг

  Е, да на времето имавме ти и јас
  наша тајна географија
  Од Бога и од луѓе да не сокрие
  Срце уште се обидува да смисли друга
  ама не бива
  Лични - а ни малку слични на тебе

  И само чекам од негде да се појавиш
  дека сум овде може некој ке ти дојави?
  Ист е паркот и фонтана и клупата од страна
  - ама датумот е друг
  Низ смеа рече „:Што и да е - само да е син!
  И нека расте, а јас и ти ќе сме си евергрин,
  љубов без почеток и крај
  ко златен круг.“
   
 7. Dj_Madness

  Dj_Madness

  Член од:
  12 јануари 2006
  Мислења:
  374
  Допаѓања:
  9
  same here,same here:aplauz:

  Има шанса некако да ја добијам песнава????ПВТ :smir:
   
 8. tiffany

  tiffany Тифаниум

  Член од:
  20 мај 2007
  Мислења:
  742
  Допаѓања:
  13
  Кирил Џајковски и Вера Милошевска (Љубојна) - Порта Лозова

  Како развигор од планината
  Ќе се симнам пред твојта порта ќе седнам
  Пролет да дојде в лозја навлезам
  И ко библиб да слетам в срце да летам
  Деној и нојќи ќе ти слугувам
  В твојто лозје да те гледам и да те љубам
  Јас со копнеж да те испивам
  Опиен од љубов да ти умирам
  :pipi:
   
 9. Flava

  Flava

  Член од:
  8 август 2007
  Мислења:
  1.541
  Допаѓања:
  48
  Скопје

  Скопје има микро клима
  изгор лето кочан зима
  Градски Ѕид и голи брда
  Сино небо земја тврда

  Матен Вардар брзо тече
  Тајни носи време влече
  Скопје прави падни стани
  Има девет лути рани

  Скопје има славни маала
  Дебар маала није шала
  Скопје јава брзо коњче
  А бре момче Македонче

  Насмевни се и не бери гајле
  Намигни ми, ајде на здравје Скопје

  Градов пости градов пие
  градот дреме градот спие
  рано утро чкембе чорба
  после секој своја борба

  Млади моми љубов водат
  душа вадат очи бодат
  разни бељи прават деца
  сите ќе ги папа меца

  Јас и ти сме браќа стари
  таква љубов чини пари
  ти ме чуваш ти ме сфаќаш
  ти за кусур не ми фаќаш

  текст: Горан Стефановски

  Текстов е на академик ееееј! :)
   
 10. AdRi*

  AdRi* Obscenely Delicious

  Член од:
  10 декември 2007
  Мислења:
  616
  Допаѓања:
  37
  Nekogas i negde

  Odamna veke ne znam i ne umeam
  bez tebe da legnam, a da ne pomislam
  kade si me misliš li ti?

  Odamna nema utro da ne osamne
  bez da praša zošto veke ne si kraj mene
  kade si me misliš li ti?

  Ne znam kako ti e drug štom te pokrie,
  il sama vo postela pernica si gušnala?
  samo znam-

  Nekogaš i negde ke te sretnam pak
  pokraj mene ke blesneš ko svetulka vo mrak
  so pogled ke ti raskažam
  deka bez tebe ne možam
  ima nešto posilno od se

  Ljubovta e retka ptica brliva
  bez pričina ke sleta i bez zbor ke odleta
  nekade kaj drug da zapee

  Baknezžot e sredba najubava na svet
  most na koj si idat d
   
 11. Natural-girl

  Natural-girl Morphine

  Член од:
  16 октомври 2007
  Мислења:
  3.155
  Допаѓања:
  3.935
  А да, текстов ќе ми стане потпис тука, осеќам!
  Моментално ја слушам Однапред благодарам од ДНК, а Гугле не може да ми го најде луриксот, така да се прашувам дали некој од вас го има или се нафаќа да го напишеме ...
   
 12. drag43_sexy

  drag43_sexy вауууУ!

  Член од:
  3 октомври 2007
  Мислења:
  1.349
  Допаѓања:
  2
  Legijata - Faktor L


  Tazz: Zdravo bagra
  kako e denesnicata
  i mavtam na maldinata
  rasteme na ulicata
  ovde e ziva beda
  natprevar megu drugari
  tapkanje vo mesto saka li za edno evro stari
  dali ima logika
  kapiras sto ti zboram
  samo 20 a zalen kako vrba um i tvorba
  epa taka site prikazni se ljubovni
  tazni i nostalgicni bez happy end site tragicni
  ti po deficit na interest za se
  manevrirame so emocii pred teleteksite
  a drugarstvoto
  dali se pocituva kako bratstvo
  studot ne pravi sebicni pa ziveeme vo edinstvo
  ali vo bukvalna smisla
  pa gazime i preku svoite
  vo duhovna samotija poziraat heroite
  dali bi dozvolil
  da napravam za tebe se
  bi go simnal malku neboto za da se kacime

  Peshe: Go cuvam rap sranjeto vistinsko pravo
  canabis sativa dillas Vlae crew najzapadno na gradot
  trpi gorcina vokalot od malo dete vo maalo na skali toplo i ladno
  poroci no ne e gadno
  od stalno se fura asfaltot da gori
  posle burna nok i semafori ste kjori
  jadete fori se zbori li uste
  deka green out navodno se meki
  ne ste spremni kolku talenti tezat na pleki
  od MC skilovi do pozadini skrecovi
  do mikrofoni roknati grafiti tagovi na zidovi
  od sprej do list i penkalo Str2,
  ProtivSite Toni Neno Slave Ronin Legija

  Ronin: Ulicite zboruvaat
  hejterite miruvaat
  ima ekipa sto ko brat za brat se cuvaat
  stavi gi lugeto pred kesot
  i lesno ke svatis deka trotoarot e na tvoja strana
  imas grb i bez da platis
  dlaboko vo nokta pod gradskite svetla
  mala guzva malku koli strplivo cekas da
  sredis biznis nema izlez
  kesot go brois
  jades sakal samo so eden telefonski povik
  taka stoi rabotata ne gi znaes pravilata
  go desifriras kodot izlagas od igrata
  pa ke padnes vo race na ozoglasena grupa
  digni L vo vozduh ako doagas od ulica.

  Dzaka: Dzaka: Skopje e gradot
  grupata ja znaesh Rimite na pamet
  ako si L togash ajde kreni znak dobro najde
  vo sekoj blok ima tager shto respekt ke dade ko Target
  za ulichen pamet
  shto nosi Shuriken zname
  Kopaj niz mislive bogatstvo ke najdesh ko Kale
  podaj go fakeleot ajde drmam ko Struja-secham ko Slave
  vo malo velat napred brate so tebe sme SADE
  Markizot bitot go jade majkot se topi vo plamen
  ni nema raven do rame premnogu baven si-vodoramen
  na polica staven zaboraven za navek-sramen
  najdi go zvukov vo format rokaj go sekoj den doma
  da osetish kako zezi asvaltot vo soba

  Struja skrecuva

  Blazej: Ako treba so potsmev na toa sto sme
  od sekoj grev vi e prosten
  nema somnez bez zvuk posvez
  ti snimas rap no zad nas kasnis
  glas kasni sme gnasni brat
  ladni kako led santi
  ulicive se prepolni so zamki
  no jas gi prepoznav i seuste gi znam i ko svoj dlanki
  zapamti gi momentite pominati na niv
  kolku pati si sakal ...
  sekoj zdiv ti sekoja misla siva
  vo zivotot neisplaniran nema ni balans ni bilans
  borba za prestiz borba e za suv zivot
  na kor sokak sirok i bilo koe
  zilav ko vo filmot
  ti treba lek za stres
  biraj si porok
  site klecat pod tie koi si stojat na zborot
  i ne za dolgo dolgot e vraten
  dolgot e platen
  patem prekuti visak
  prica molkot e svaten

  Struja: Na ova sviknav
  sme na klupa siva
  nekad sam ko da dilam
  zasto poveke od ovoj tekst imam
  nadez so sekoj stih kazan tazen
  strajk i blazej pravi da osekas ulica
  plus i muzika strasna od samiot asfalt
  od kalta pak na tag brat
  Str2 krovot prokisna oddamna
  i vrne istura na traka
  za da razberat i sfatat
  deka gradov zivee od laga i od sakal
  neli e taka ste bez cest
  vasata potsvest e pod stres
  pravi da mrazite poise
  zasto gledam moze da se dolovi i dopre
  sekoj e so svoite pa nevrabotenost broite
  i zasto nikoj ne e zadovolen ya
  ova nikogas nema da projde
  ako sakas da si ulica togas dobredojde

  R.N.S.: Znaes li civ e bitot
  go stegam isto ko stilot na pitonot
  na listot iskrenost
  imam za neno pisano
  znaes civi ritmovi mi trebale od stalno
  vokalot na prazno
  ako nema bit od brus i tazot
  znaes civi tekstovi se najdobri vo rapov
  zatoa go mrazis
  sebe se najde vo tekst na dzaka nakot
  znaes civ e grafitot i tagot
  znaes nikoj ne go roka bolje od Str2 majkot
  vo zrakot jako vo mrakot si zakopan
  vo takov pakos na rap samuraj treba da potsetam
  znaes koj me sledi najdobro
  koj e najdobar u freestyle-ot
  go znaes dete so zatnat nos
  pa neli znaes se za ova
  ne treba da zboram
  ljubomorata tera da serat - deram
  koga bolat zborovi sto topat celik
  od novi rimi ko streli
  na krajot znaes za LEGIJA neli

  Struja Skrecuva
  Blazej: Ako treba so potsmev na toa sto sme

  od sekoj grev vi e prosten
  nema somnez bez zvuk posvez
  ti snimas rap no zad nas kasnis
  glas kasni sme gnasni brat
  ladni kako led santi
  ulicive se prepolni so zamki
  no jas gi prepoznav i seuste gi znam i ko svoj dlanki
  zapamti gi momentite pominati na niv
  kolku pati si sakal ...
  sekoj zdiv ti sekoja misla siva
  vo zivotot neisplaniran nema ni balans ni bilans
  borba za prestiz borba e za suv zivot
  na kor sokak sirok i bilo koe
  zilav ko vo filmot
  ti treba lek za stres
  biraj si porok
  site klecat pod tie koi si stojat na zborot
  i ne za dolgo dolgot e vraten
  dolgot e platen
  patem prekuti visak
  prica molkot e svaten

  Struja: Na ova sviknav
  sme na klupa siva
  nekad sam ko da dilam
  zasto poveke od ovoj tekst imam
  nadez so sekoj stih kazan tazen
  strajk i blazej pravi da osekas ulica
  plus i muzika strasna od samiot asfalt
  od kalta pak na tag brat
  Str2 krovot prokisna oddamna
  i vrne istura na traka
  za da razberat i sfatat
  deka gradov zivee od laga i od sakal
  neli e taka ste bez cest
  vasata potsvest e pod stres
  pravi da mrazite poise
  zasto gledam moze da se dolovi i dopre
  sekoj e so svoite pa nevrabotenost broite
  i zasto nikoj ne e zadovolen ya
  ova nikogas nema da projde
  ako sakas da si ulica togas dobredojde

  R.N.S.: Znaes li civ e bitot
  go stegam isto ko stilot na pitonot
  na listot iskrenost
  imam za neno pisano
  znaes civi ritmovi mi trebale od stalno
  vokalot na prazno
  ako nema bit od brus i tazot
  znaes civi tekstovi se najdobri vo rapov
  zatoa go mrazis
  sebe se najde vo tekst na dzaka nakot
  znaes civ e grafitot i tagot
  znaes nikoj ne go roka bolje od Str2 majkot
  vo zrakot jako vo mrakot si zakopan
  vo takov pakos na rap samuraj treba da potsetam
  znaes koj me sledi najdobro
  koj e najdobar u freestyle-ot
  go znaes dete so zatnat nos
  pa neli znaes se za ova
  ne treba da zboram
  ljubomorata tera da serat - deram
  koga bolat zborovi sto topat celik
  od novi rimi ko streli
  na krajot znaes za LEGIJA neli
   
 13. Крусер

  Крусер Тотем Пума

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  3.553
  Допаѓања:
  1.600
  Таму кајшто си - Ристо Самарџиев


  Кајшто зракот почнува, таму сонот запира,
  кајшто срце посака пат да направи, за да избега,
  таму сила земаат топли ветрови, таму кајшто си.

  Како песна ангелска, срце што ти милува,
  како игра ѓаволска, што те станува, па те ранува,
  каква ли си магија, пожар направи, што не знаснува.

  РЕФРЕН:
  На старо вино оваа есен мириса.
  Сè е по старо, ти си уште далечна,
  но срцево е мое бесмртно,
  сè дур` те има тебе во него,
  кај и да бидам ќе те чуваат
  моите бакнежи, таму кајшто си,
  ќе те милуваат, каде и да си.
   
  На Баженце му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Крусер

  Крусер Тотем Пума

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  3.553
  Допаѓања:
  1.600
  Бело лице љубам јас. х2

  ПРЕДРЕФРЕН:
  И да љубам и да гледам, х2
  фајде нема, душо моја.

  РЕФРЕН:
  Шеќерна, шеќерна, ти калеша неверна. х2


  Црни очи љубам јас. х2
  ПРЕДРЕФРЕН
  РЕФРЕН

  Гајтан веѓи љубам јас. х2
  ПРЕДРЕФРЕН
  РЕФРЕН

  Медно усте љубам јас. х2
  ПРЕДРЕФРЕН
  РЕФРЕН
   
 15. Крусер

  Крусер Тотем Пума

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  3.553
  Допаѓања:
  1.600
  Милион долари - Архангел


  Зар веруваш во мене?
  Јас сум привид што ги нуди сите можни облици...
  И веќе одамна тоа не сум јас,
  тоа е некој што ме глуми и ужива во досада...

  ПРЕДРЕФРЕН:
  Секој обид да ме љубиш
  ќе ти се врати како казна,
  како горка измама,
  јас сум човек кој живее во страв,
  кој се плаши да те допре,
  не знам дали остана
  бар малку љубов во мене,
  или сè исчезна во времето...

  РЕФРЕН:
  Осамен и уморен,
  трагам очајно
  по моите милион долари,
  единствен разлог да
  продолжам да живеам,
  и нема начин да ме промениш,
  сè што можеш е да ме убиеш...


  Не мисли колку си љубела
  и дека љубовта е сè што ти е потребно...
  Погледни и ќе видиш само еден
  обичен смртник без концепт за револуција...

  ПРЕДРЕФРЕН

  РЕФРЕН
   

Сподели преку: