Македонски студенти во Бугарија

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.425
Поени од реакции
572
А ти изгледа не си добро запознаен со класирање за студенти од Р. Македонија
(чл.3, ал.1 на ПМС № 228/1997 г).
Конечно до дознав одговорот зошто не сум бил рангиран во класирањето. Да ви кажам дека ме чинеше 35 мин. разговор во странство (во МОН). Поголеми неработници од нашиве што сликаат за пасош. Поголеми рѓи од нашиве цариници на аеродром. Поголеми ретарди од Иван исцелител. Но кога си само обичен граѓанин едноставно неможеш ништо да постигнеш и неможев повеќе да се објаснувам и да се нервирам, свесен бев дека одам во држава каде од Европска Унија нема ни Е.
Проблемот бил, што кога сум ја испратил дипломата не сум го пишал мојот реден број. Па на дипломата пишува име и презиме, и според тоа име и презиме можеле многу едноставно да ми го дознаат редниот број. Но ни тоа не е проблемот што ме полуде, проблемот е што многу јасно нагласив во мејлот кој ми е бројот, а после неколку часа пак пратив меил дали е се во ред со дипломата. Не добив одговор. За 2 дена излезе класирањето. И местото на мојот смер го зеде девојка со 3.00 оценка на испитот (наспроти мојата 4.71). Свесен бев дека се функционира со мито, но мора да имаш на кого да дадеш. Јас барав, не најдов.
1. Никој не ти побарал мито, нити си дал
2. Документи по меил не се поднесуваат
3. Не си го пиша твојот реден број - сам си си крив
4. чл.3, ал.1 на ПМС № 228/1997 г е за "Грагани на Република Македонија" - никаде не напиша дека си таков, мислев дека аплицираш како меѓународен студент. Значи твоето место е зафатено од друг од Република Македонија.

Мој совет е да одиш на место и да зборуваш - не ти треба никакво мито, туку човечки да објасниш дека си погрешил и да ги прашаш што треба да направиш. Ако ова е прво класиране, сигурно има второ, при што можеш да влезеш истата специjалност. Јас кога аплицирав, сам отидов и сам си ги решавах проблемите.
Може и по мејл да прашуваш, но во сите случаи ќе е подобро на место.[DOUBLEPOST=1408134008][/DOUBLEPOST]Има нешто чудно, само 1 човек од Република Македонија (по чл.3, ал.1 на ПМС № 228/1997) има 3,00 на испит-а и тој/таа не е прифатен/а. А сум 100% сигурен дека бројките за Република Македонија не можат да позајмуваат од Бугари од други држави.
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
2. Документи по меил не се поднесуваат
3. Не си го пиша твојот реден број - сам си си крив
Добро ти дали си луд или се правиш дека си луд?
Ако во амбасада и жената од МОН од Софија кога поднесував документи ми рече да и испратам диплома по меил, како може ти да ми велиш дека не се испраќаат?
Ај прочитај уште еднаш што пишав претходно, дека најтрагично нешто е што сум си го пратил бројот. Ако сакаш можам и меил да ти покажам.[DOUBLEPOST=1408171206][/DOUBLEPOST]Воопшто не се работи за моја грешка.
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
@ Прво, класирањето важи за сите универзитети, нема веза кога е, тоа го одлучува МОН.
Второ, прва опција ми беше техничкиот во софија со смер за компјутерски системи и технологии а другата опција компјутерски науки на софискиот универзитет.
Трето, какви правила на класирање? Нема основа некој да го примат со помал бал од мене само поради тоа што немам пишано реден број на пликото. Тешко ли е да го укуцат името и да излезе и број и резултати и се. Едноставно тоа не е причина.
Прати ми пп, сакам нешто да те прашам.
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
@ Прво, класирањето важи за сите универзитети, нема веза кога е, тоа го одлучува МОН.
Второ, прва опција ми беше техничкиот во софија со смер за компјутерски системи и технологии а другата опција компјутерски науки на софискиот универзитет.
Трето, какви правила на класирање? Нема основа некој да го примат со помал бал од мене само поради тоа што немам пишано реден број на пликото. Тешко ли е да го укуцат името и да излезе и број и резултати и се. Едноставно тоа не е причина.
Прати ми пп, сакам нешто да те прашам.
Нашите се запишуваат без проблеми. Братучед од Косово си влезе без да плаќа.
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
За сите што се пријавени на второто класирање, утре излегуваат резултатите. Проверите на mon.bg
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Сите што се класирани во првото и второто класирање можат да го земат удостовернието од МОН од утре и да се запишат на универзитетите на кои се примани. Нека им е со среќа на сите што се примани.
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Има ли студенти во Бугарија од Македонија бе?
Јас сум на ТУ со специјалност Нуклеарна енергетика, ако има некој нека пиши да се најдеме во Софија :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Има ли студенти во Бугарија од Македонија бе?
Јас сум на ТУ со специјалност Нуклеарна енергетика, ако има некој нека пиши да се најдеме во Софија :)
Незнам моментално колку има, знам дека од година во година има се помалку :)

https://www.facebook.com/groups/255739364580682/
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Незнам моментално колку има, знам дека од година во година има се помалку :)

https://www.facebook.com/groups/255739364580682/
Јас знам барем 5 македонци од техничкиот. :) 2ца од Колеж по телекомуникации, 2ца од Софиски, 2ца од УНСС.
Ептен сум задоволен досега од наставниот кадар и од колегите, пријатни луѓе, не прават разлика што си од Македонија и се толерантни во јазикот и остали работи. Само чекам да помине првиот курс да се преместам на Компјутерско и софтверно инженерство.
Инаку групата не ја отвара, сигурно бара одобрување од админ.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Јас знам барем 5 македонци од техничкиот. :) 2ца од Колеж по телекомуникации, 2ца од Софиски, 2ца од УНСС.
Ептен сум задоволен досега од наставниот кадар и од колегите, пријатни луѓе, не прават разлика што си од Македонија и се толерантни во јазикот и остали работи. Само чекам да помине првиот курс да се преместам на Компјутерско и софтверно инженерство.
Инаку групата не ја отвара, сигурно бара одобрување од админ.
Да најверојатно треба некој да те адни . https://www.facebook.com/GoranMitevskiMakTeam?fref=ts ете го дечкото што организира македонски забави таму.
И јас познавам околу 5-6 кој што се сеупте таму и си работат.
Јас учев таму и исто сум задоволен од образованието, исто и ако ти се работи е многу полесно за наоѓање работа.
И во 6 години што бев Софија не се случи ниту еднаш некој да ме дискриминира затоа што сум Македонец.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
дечки кога се полагањата за бугарски јазик и историја за упис?
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
А нешто порано можам да полагам или морам да чекам од амбасада да објават термини ?
Кога и другите, тогаш и ти. Нема накнадно одработување на приемниот испит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom