Македонски специјални единици (полициски и воени)

M

.:makedonec:.

Гостин
Така Спецназ/Spetsnaz на Руски се мисли за Специјални сили и под спецназ во Русија има милион и една како (Spetsnaz GRU, Alpha Group, Vympel, VDV, SOBR и сл)

Значи вака:

ОМОН (Отрјад милиции особого назначенија) нашки ЕБР вклучени во тепачки и други градски заебанции, оперираат стрикно во урбана средина наменети за воспоставување на нарушен јавен ред и мир во случај на граѓански немири, апсења на лица од срепен на висок ризик, обезбедување на затвореници при транспот, обезбедување на судници и тн.

Spetsnaz GRU сосема различна приказна од ОМОН, специјална единица под капа на GRU(Главната разузнавачка агенција, така нешто доага на нашки), експрети за атентати наменети и за шпионажа, саботажи, инфилтрирања во непријателски територии и тн.

SAS (Special Air Service) специјална единица во склоп на армијата на Велкика Британија.Експерти за анти-тероризам наменети и за разрешуваат заложнички ситуации, саботажи и тн

Значи според твојот пост ставаш во купче и спредуваш полициска специјална единица која оперира во урбана средина со армијска специјална единица за анти-тероризам со разузнавачка специјална единица која е неменета за атентати, саботажи и сл.

Најдобри се тие со НАЈдлабок џеб (буџет)


Види вака ако си се бавел со оваа работа ке знаеш дека неможе да се направи ранг листа на која ке се определи кој е најдобар, сите се добри и сите имаат заедно здружени обуки со кој што ги прави сите да бидат подеднакво спремни(се мисли физички, психички, тактички ... итн)

SAS ти се легенда кога се во прашања специјални единици али тоа не ги прави најдобри на свет!
SAS исто како и Spetsnaz и Американските специјални единици имаат многу слични селекции и обуки.Разликата од една до друга специјална единици е токму тоа ти што го кажа ИСКУСТВОТО али тоа нив не ги прави најдобри.Најдобар е тој што е најјак а во тоа поле на тоа се мисли кој има најмногу финансии за купување, произведување и користење на напредни оружја.Во денешно време нема тепање со боречки вештини туку борба со оружја.Боречките вештини се изучуваат попратно за војник/оперативец да може да се снајде и некогаш кога ке биде без оружје(ретко тоа).Пријател мој кој беше инструктор на Германските GSG9 секогаш збореше 10% физичка спрема 90% психичка спрема.

Спред мене најдобrи се Американците (поради финансиите) али може и да не се :)


Па ако знаеш зошто тогаш така ги нарекуваш!
А инаку самите не се нарекуваат ФОКИ и појма немаат дека така ги нарекуваат - информација од бивши припадници на Navy SEALs.

Па џабе си се мачел бе човек 85 % од тоа што го кажав јас си го пишувал и ти, ... како прво ако ОМОН се екстремно единица за само немири во град, апсења, обезбедување на затвореници итн ... тогаш што бараат да се тепаат длабоко во планините со терористите на Кавказ , (нели е тоа работа на некоја друга еденица) ... што значи дека баш и не ти е точно опишана намената, значи делумно да ама не целосно, како второ едина единица во Русија која го користи името Спецназ иако значи специјална единица итн,... е токму Спецназ Гру а другите си се нарекуваат исто спецназовци можда али си гикористат вистинските имиња (па се подразбира дека се специјалци не се бандити) како трето S.e.a.l.s значи - фоки како што кажав претходно, оти стварно еденицата се вика фоки едноставно кога ќе се запише името на единицата со кратеници, се добива англискиот збор Seals што уствари значи фоки и како такви се популарни, и не е можно тоа они да не го знаат пошто и они зборуваат на англиски бе не зборат турски или арапски ... дај не го тупете за прости работи за кои речиси и да нема потреба да замеруваме, ... не е само да цитирате некоја особа за да правите повеќе мислења да имате, туку тоа што ќе го кажете да има врска колку толку !
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
како трето S.e.a.l.s значи - фоки како што кажав претходно, оти стварно еденицата се вика фоки едноставно кога ќе се запише името на единицата со кратеници, се добива англискиот збор Seals што уствари значи фоки и како такви се популарни, и не е можно тоа они да не го знаат пошто и они зборуваат на англиски бе не зборат турски или арапски
Seal - значи и запечати, печат, знак ...
Батали тоа во превод што значи ти реков сакаш послушај ме сакаш не ме слушај!

Познати се така заради полупрости Македонски спикери на телевизии ај баш види дали на Германски, Шпански, Француски ги преведуваат како Фоки/Фока или како што треба како што се викаат.
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Seal - значи и запечати, печат, знак ...
Батали тоа во превод што значи ти реков сакаш послушај ме сакаш не ме слушај!

Познати се така ради полупрости Македонски спикери на телевизии ај баш види дали на Германски, Шпански, Француски ги преведуваат како Фоки/Фока или како што треба како што се викаат.

Абе улав епа на англиски се Фоки бе не на германски да си еб*ш векот :pos: ... како може таков скроз ист збор да постои во другите јазици, може има сличен ама не ист, нема што да преведуваш не се мачи ја ќе ти кажам дека кратеницата тоа значи !
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Абе улав епа на англиски се Фоки бе не на германски да си еб*ш векот :pos: ... како може таков скроз ист збор да постои во другите јазици, може има сличен ама не ист, нема што да преведуваш не се мачи ја ќе ти кажам дека кратеницата тоа значи !
Баш затоа што е име и не се преведува тоа така е.Ако се Фоки како што ти викаш треба на сите јазици да биде така ли е? А ако не се преведува на сите јазици значи е име ццц.

ФОКИ (seals - фоки) ... СЕ НАРЕЧЕНИ ПОПУЛАРНО НИЗ ЦЕЛИОТ СВЕТ, И САМИТЕ АМЕРИКАНЦИ ГИ ВИКААТ И СЕ ВИКААТ ТАКА,ИАКО ОВА ИМА ДРУГА ЗНАЧЕЊЕ ... ајде не ми пуни мозок за прости работи ... 95 посто од сите членови кои коментирале на темава барем еднаш во животот пишале на википедија за америчките морски фоки или NAVY S.E.A.L.S ... и сеа демек незнаеме ние ти ќе ни кажеш ... абе ајде :notworthy:
Откривме Америка, само во Македонија се викале Фоки по што заради тоа така и се нарекуваат во целиот свет аха епа фала многу оваа стварно не ми беше јасно фала многу цццц ;)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
Ало, момци, назад на темата.
Се дискутира за македонските специјални единици, а не за Спецназ, SEALS или SAS.

Следен оф-топик муабет ќе резултира со бан од темата.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Да не бегам од темата ама сакам да се навратам малце

Ти МАКЕДОНЕЦ викаш треба да си луд да војуваш со втора светска сила.Македонија војувала со Рим,со Персија,со Отоманска ИМПЕРИЈА русија тогаш не постоела освен во времето на последнава империја но сепак ако они се луди тогаш прашањето е што сме ние....

Друго изгледа заборави дека Америка војуваше во Виетнам и Северна Кореја далеку пред советската инвазија на Афганистан ?
--- надополнето: 11 март 2012 во 13:54 ---
ELSE не се лути одма :) Фоки реков бидејќи seals на англиски значи фоки,сега тоа што има друго значење тоа е друга тема :)
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Да не бегам од темата ама сакам да се навратам малце

Ти МАКЕДОНЕЦ викаш треба да си луд да војуваш со втора светска сила.Македонија војувала со Рим,со Персија,со Отоманска ИМПЕРИЈА русија тогаш не постоела освен во времето на последнава империја но сепак ако они се луди тогаш прашањето е што сме ние....

Друго изгледа заборави дека Америка војуваше во Виетнам и Северна Кореја далеку пред советската инвазија на Афганистан ?
--- надополнето: 11 март 2012 во 13:54 ---
ELSE не се лути одма :) Фоки реков бидејќи seals на англиски значи фоки,сега тоа што има друго значење тоа е друга тема :)
Пријател не му обрнувам многу внимание на МАКЕДОНИЦ, бидејки е уште дете и некои работи не му се уште јасни, така да ке го заобиколам него.
А инаку не се лутам, туку ми иритира тоа што горе долу секаде во Македонија ги нарекуваат ФОКИ, искрено кажано ич не ми е гајле за нив ништо не ми значат, али на тој начин покажуваме ние Македонците, колку сме едуцирани и паметни во некои работи.(Знаеш на што зборувам)

П.С. До Acid да не мисле дека избегнуваме од темата, ако сакаме добро да дискутираме за некои специјални единци во овој случај Македонските, спредбата и дебарирањето би било залудно и на еден начин нарцисоидно да зборуваме само за нив т.с САМО за Македонските специјални единици.Без споредба со други и слични споредби темата ви имала само 2-3 страни.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Еј, ELSE, погледни ги овие амблеми:










Не знам за тебе, ама мене животинкиве на сликите ми личат на фоки...
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
46
Поени од реакции
16
Prvo izvinete sto pisuvam latinica. Ama dali stvarno neznaete od sto e kratenka SEAL. Da bukvalniot prevod e foka no vsusnost SEAL e akronim za Sea Air and Land.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Prvo izvinete sto pisuvam latinica. Ama dali stvarno neznaete od sto e kratenka SEAL. Da bukvalniot prevod e foka no vsusnost SEAL e akronim za Sea Air and Land.
Задоцни со објаснувањето на кратенката за тие што незнаат, има веќе горе објаснето.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
10
Поени од реакции
5
Значи United States Navy или кратенката - SEALs кога се изговара заедно во буквален превод значи фоки. Е сеа нормално дека американците кога ќе кажат SEALs може да значи оваа спец. единица или овие животни. Кога веќе самата кратенка им е синоним на ова животно зошто да е некаков проблем ако ние кажеме "Спец. единица на американската морнарица "Фоки" успешно ја заврши својата мисија" без разлика дали ќе се преведе на македонски, германски или француски, се знае на што се мисли. Нивната официјална значка е оваа

Овие подолу се останатите тимови кои спаѓаат под оваа единица, настанати подоцна и ја имаат искористено фоката како нивна ознака што и не е некоја голема филозофија зашто денес фоките се симбол на оваа специјална единица насекаде во светот.
Insignia​
Team​
Deployment​
Number of Platoons​
HQ​
Notes​
SEAL Team 1 Southeast Asia 6 Platoons Coronado, California
SEAL Team 2 Northern Europe 6 Platoons Little Creek, Virginia SEAL Team 2 is the only SEAL Team that has full-fledged arctic warfare capabilities
SEAL Team 3 Middle East 6 Platoons Coronado, California
SEAL Team 4 South America 6 Platoons Little Creek, Virginia SEAL Team 4 is the only SEAL Team with a viable standing language capability, which is Spanish
< SEAL Team 5 Korea 6 Platoons Coronado, California
United States Naval Special Warfare Development Group Worldwide Classified Dam Neck, Virginia SEAL Team 6 was dissolved in 1987. The operators of SEAL Team Six established the United States Naval Special Warfare Development Group, also known as DEVGRU. While DEVGRU is administratively supported by Naval Special Warfare Command, they are operationally under the command of the Joint Special Operations Command.
SEAL Team 7 Worldwide 6 Platoons Coronado, California
SEAL Team 8 Africa 6 Platoons Little Creek, Virginia
SEAL Team 10 Worldwide 6 Platoons Little Creek, Virginia
SEAL Delivery Vehicle Team One Worldwide 4 Platoons Pearl Harbor, Hawai'i
Dets in:
Little Creek, Virginia
San Diego, California
SEAL Delivery Vehicle Team Two Worldwide 4 Platoons Little Creek, Virginia Merged with SDVT-1
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Пријател не му обрнувам многу внимание на МАКЕДОНИЦ, бидејки е уште дете и некои работи не му се уште јасни, така да ке го заобиколам него.
А инаку не се лутам, туку ми иритира тоа што горе долу секаде во Македонија ги нарекуваат ФОКИ, искрено кажано ич не ми е гајле за нив ништо не ми значат, али на тој начин покажуваме ние Македонците, колку сме едуцирани и паметни во некои работи.(Знаеш на што зборувам)

П.С. До Acid да не мисле дека избегнуваме од темата, ако сакаме добро да дискутираме за некои специјални единци во овој случај Македонските, спредбата и дебарирањето би било залудно и на еден начин нарцисоидно да зборуваме само за нив т.с САМО за Македонските специјални единици.Без споредба со други и слични споредби темата ви имала само 2-3 страни.

Ти можеш да заобиколуваш колку сакаш ... ама сам знаеш дека не си у право(или ќе дознаеш ако барем малку прочиташ нешто), а тоа колку години имам јас и дека сум бил ''дете'' тоа не е твој проблем ...

P.S - Ете ти имаш погоре амблеми од единицата па види ти до кај си со знаењето ... очигледно е дека годините не се пресудни иако може си постар од мене 5 или 10 години паметот ти е многу застанат назат во поглед на оваа тема ...Katya и Helex имаат симпатични слики кои што кажуваат колку си ти неписмен ... не е можно единицата да има на амблемот фока а да не се нарекле никогаш фоки меѓу себе или на глобално ниво !
--- надополнето: 12 март 2012 во 14:45 ---
Еј, ELSE, погледни ги овие амблеми:










Не знам за тебе, ама мене животинкиве на сликите ми личат на фоки...

Па фала богу човече да се најде некој да стави слики од амблеми да им докаже на овие ... неинформирани личности на форумот бе се утепав од пишување... прстите ме болат веќе ... нема разбирачка со тој ELSE ! :notworthy:
--- надополнето: 12 март 2012 во 14:49 ---
Да не бегам од темата ама сакам да се навратам малце

Ти МАКЕДОНЕЦ викаш треба да си луд да војуваш со втора светска сила.Македонија војувала со Рим,со Персија,со Отоманска ИМПЕРИЈА русија тогаш не постоела освен во времето на последнава империја но сепак ако они се луди тогаш прашањето е што сме ние....

Друго изгледа заборави дека Америка војуваше во Виетнам и Северна Кореја далеку пред советската инвазија на Афганистан ?
--- надополнето: 11 март 2012 во 13:54 ---
ELSE не се лути одма :) Фоки реков бидејќи seals на англиски значи фоки,сега тоа што има друго значење тоа е друга тема :)

Брат ти си забегал бајаги низ историјата... Македонија во времето кога војувала со Рим била далеку посилна а за со Персија па да незборуваме... со Османлиската империја цело време сме воделе герилска војна ... не се зафркавај ... американците цело време тепаат изнемоштени земји,... не ти држи вода муабетот... има голема разлика од војната помеѓу Македонија и Персија во времето на Александар и војната помеѓу русите и нивните домашни непријатели чеченци и дагестанци и кој беа уште таму !
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
„Фоки“ е прифатливо како прекар на единицата. Нормално, ако некој сака да го употреби официјалниот назив (во новинарски извештај или слично), треба на македонски да напише СЕАЛ (на пр: ...специјалната единица на амер. морнарица СЕАЛ, или популарните „Фоки“.... итн).
 
Член од
26 септември 2011
Мислења
539
Поени од реакции
2.369
malce zabegavte od diskusijava zboruvajte za nasite MAKEDONSKI SPECIJALNI EDINICI poz
 

M.T

патриот
Член од
14 февруари 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали знае некој кои се услови за влегување во ЕБР и има ли конкурс ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom