Македонски специјални единици (полициски и воени)

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Секако дека не :) сакам да бидам,имам доста познавања од таа свера,ме интересира :) па ќе видиме... иако многумина викаат -"тешко е,неможеш да издржиш таму,не вреди и слично", јас знам кои се критериумите и ризиците во единицата :)
Остај што ти викаат! Имаш отворена поддршка од мене! Верувај ми, за се што сум сакал да направам, стално се наоѓале некои неписмени што не ги бива за ништо што ќе те разубедуваат дека нешто е многу тешко или страшно.... Затоа сега не верувам во зборувања од други, зошто се што сакаш да направиш од срце може да биде! Само напред друже:salut:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.257
Секако дека не :) сакам да бидам,имам доста познавања од таа свера,ме интересира :) па ќе видиме... иако многумина викаат -"тешко е,неможеш да издржиш таму,не вреди и слично", јас знам кои се критериумите и ризиците во единицата :)
Не треба да имаш познавања таму, таму треба да се прежалиш ко чоек и да малку повеќе да ти фали нешто. јбг
 
С

Спенсер

Гостин
Не треба да имаш познавања таму, таму треба да се прежалиш ко чоек и да малку повеќе да ти фали нешто. јбг
:pos2: :pos2:... значи да си будала нели... :)

А оние магистри и дечки со факултет,што бараат во единицата... :)
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
ништо бројат овци и ги гледаат другите како работат.Мислам ги гледаат специјалците

--- надополнето ---

D@rk Men напиша:
ништо бројат овци и ги гледаат другите како работат.Мислам ги гледаат специјалците
на 17 години си специалец?
Неее прво треба да забршиш средно и потоа да бидеш џандар и потоа да отидеш во некои полициски специјални единици
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
74
Поени од реакции
7
ништо бројат овци и ги гледаат другите како работат.Мислам ги гледаат специјалците

--- надополнето ---



Не мора да значи дека само со средно има во Специјалните Единици.И во ЕСЗ и во ЕСН има голем број на дечки кои што имаат завршено Факлутет или Воена Академија и пак се специјалци и ги работат истите работи што ги работат дечките со средно.
 
С

Спенсер

Гостин
ништо бројат овци и ги гледаат другите како работат.Мислам ги гледаат специјалците

--- надополнето ---



Не мора да значи дека само со средно има во Специјалните Единици.И во ЕСЗ и во ЕСН има голем број на дечки кои што имаат завршено Факлутет или Воена Академија и пак се специјалци и ги работат истите работи што ги работат дечките со средно.
Не бе, само за неписмена клошараана се специјалниве единици :):):) :nenene:

Помина тоа време кога примаа со средно,сега како прво,со средно неможеш во полиција да влезеш... а долг е патот од полиција до специјална :) таман за факултет :)
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Несфатливо е да бараат факултет за во елитна единица да си... па неможат сите офицери да бидат!
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
За да влезеш во полиција ти треба факултет... со средно како би влегол во Мвр/полиција?
ПРво за обичен полицаец не ти треба факултет. Сум бил на таа селекција ок?

Тој што сака да напредува ќе оди на факултет но никој не ти ветува дека ќе добиеш офицерски чин, што е ова филмање толку? Па ние не сме Вест Поинт или некојси потомци на Наполеновата армија па сега толку ќе бараме!

Тоа ти е се перење пари полнење на буџет.
 
С

Спенсер

Гостин
ПРво за обичен полицаец не ти треба факултет. Сум бил на таа селекција ок?
Мислиш на оние курсеви за полицајци? каде 99.9% примаат албанци и треба да имаш еееептен јаки врски... ? или јас сум грешка нешто :)
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Мислиш на оние курсеви за полицајци? каде 99.9% примаат албанци и треба да имаш еееептен јаки врски... ? или јас сум грешка нешто :)
А каде има без врски?

Искрено да ти кажам едно нешто, од сите комшии најслаби спрема мене се Албанците и нивната Армија ( не зборам против нив ништо лошо без навреди ) тие да не нападнат за 24 часа ќе не соборат верувајте, бидејќи сите во нашава “ армија“ се све подмочковци, сите се дебели, сите се неагилни, сите се глупи сите со врски примени.
Единствено ги поштувам оние кои имаат завршено академија и школа за време на Југославија и оние кои се 3-4% реално и легитимно примени, другото за чистење пушка не ги бидува, све е тоа мрза и дембелија брат, ништо дигај раце и учи си факултет, нема леб во тие води.

Ако сакаш од оружје и крв да живееш подобро спремисе и оди во Легионерите бар ќе имаш можност да бидеш милионер на млади години.
 
С

Спенсер

Гостин
А каде има без врски?

Искрено да ти кажам едно нешто, од сите комшии најслаби спрема мене се Албанците и нивната Армија ( не зборам против нив ништо лошо без навреди ) тие да не нападнат за 24 часа ќе не соборат верувајте, бидејќи сите во нашава “ армија“ се све подмочковци, сите се дебели, сите се неагилни, сите се глупи сите со врски примени.
Единствено ги поштувам оние кои имаат завршено академија и школа за време на Југославија и оние кои се 3-4% реално и легитимно примени, другото за чистење пушка не ги бидува, све е тоа мрза и дембелија брат, ништо дигај раце и учи си факултет, нема леб во тие води.
Знам како е... тие што завршиле за време на Југославија,сеуште се наоѓа по некој офицер од нив,ама ретко...

И викаш ќе не исплескаат западните комшии :) Па добро,во поглед на опременост се каде каде подобри од нашата армија... за жалење ни е АРМ-ијата... гревчиња се стварно :)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Неее прво треба да забршиш средно и потоа да бидеш џандар и потоа да отидеш во некои полициски специјални единици
Па јасна работа ми е тоа, затоа ме зачуди другаров :)
 
С

Спенсер

Гостин
Јанкуловска во посета на ЕБР... миииирно!



И нешто од денес на Кале... ПЕП




копи- Алвар :)

Повеќе вечер или утре... :)
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
46
Поени од реакции
16
Секако дека не :) сакам да бидам,имам доста познавања од таа свера,ме интересира :) па ќе видиме... иако многумина викаат -"тешко е,неможеш да издржиш таму,не вреди и слично", јас знам кои се критериумите и ризиците во единицата :)
Абе брат ако сакаш биди и доктор на науки од областа на безбедноста, и ако сакаш имај познавања од сите тактички подготовки за влез во специјални единици, пред се за да влезеш во специјална полициска единица во државава наша мораш првин да си полицаец со минимум едно годишно искуство во полицијата, бидејќи веќе нема цивилни конкурси за во специјални единици на полицијата. А сега доаѓаме до потешкиот дел, вработување во МВР, во моментов да се запослиш во МВР е речиси невозможно. За да се запослиш во мвр во овој момент треба да ти се поклопат коцките како на никој пред тебе. Најбитни фактори ти се прав и вистински човек, на право место и во вистинско место. Е доколку ти се исполни се ова си влагаш во МВР како алва. А ти ако сакаш биди и најспремниот, најпаметниот и најсоодветниот кадар за во МВР, но кај нас е лошо што не те ценат како индивидуа. Кај нас во Македонија ако сакаш биди и доктор на науки и магистар ако немаш прав човек ти е исто како да имаш четврто оделение, а со прав човек ако сакаш биди и без школо ти е исто како да имаш докторат. Една работа само воопшто не се сомневам во твоите квалитети како човек иако не те познавам, сам доволно си знаеш колку и за што си подготвен.
Слушај паталец не гаталец ти кажувам од сопствено искуство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom