Македонски специјални единици (полициски и воени)

С

Спенсер

Гостин
Па Блаже да ти кажам за мене добра единица претставува единица што е пред многу години создадена.


еве оваа е стара и одлична елитна единица Тигри не новите сега ренџери-бебиња
Гиго... ај прегледај го клипчево... конкретно изјавата на капетан Драган 3.50-4.10... значи,единицата може да се преименува,преструктуира,но нејзиното јадро да бидат стари и верни припадници... се надевам ме свати што сакам да ти кажам :) ///

 
Член од
18 јули 2010
Мислења
74
Поени од реакции
7
Абе Гиго убаво ти кажа Сенка Мен...Значи Ренџерите се создадени со спојување на 501 Падобрански Одред(мал дел од тој Одред остана во склоп на вВинг и денес е познат како Флајт за Специјални Намени) на Извидничкиот Батаљон Рисови и мал дел од Волците значи тие постоеле и порано.Само се извршија реформи и беше создаден пСО составен од Батаљон за Специјални Намени Волци и Ренџерски Батаљон.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Абе Гиго убаво ти кажа Сенка Мен...Значи Ренџерите се создадени со спојување на 501 Падобрански Одред(мал дел од тој Одред остана во склоп на вВинг и денес е познат како Флајт за Специјални Намени) на Извидничкиот Батаљон Рисови и мал дел од Волците значи тие постоеле и порано.Само се извршија реформи и беше создаден пСО составен од Батаљон за Специјални Намени Волци и Ренџерски Батаљон.
Може ли малку поопширно за оваа единица, првпат слушам за нив?
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
74
Поени од реакции
7
Станува збор за Падобранци кои останаа во склоп на Воздухопловниот Винг кога се одели 501 Падобрански Одред од Вингот тој мал дел војници остана под Вингот и денес постои како Флајт за Специјални Намени.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Абе Гиго убаво ти кажа Сенка Мен...Значи Ренџерите се создадени со спојување на 501 Падобрански Одред(мал дел од тој Одред остана во склоп на вВинг и денес е познат како Флајт за Специјални Намени) на Извидничкиот Батаљон Рисови и мал дел од Волците значи тие постоеле и порано.Само се извршија реформи и беше создаден пСО составен од Батаљон за Специјални Намени Волци и Ренџерски Батаљон.
абе добро христијан, ама јас ги мразам ново создадените единици како ренџерите во 2004 тие беа создадени заедно со ЕБР.

--- надополнето ---

Toa на видеото е Единицата за Брзо Распоредување ЛАВОВИ кои се веќе расформирани иако има некаде ги прикажуваат и тигрите ама во главно видеото е за Лавовите инаку единицата е расформирана 2003 и беше најборбена единица во редовите на армијата и војската (исто како што беа аркановите тигрови во Хрватска и Босна) сите верски и националистички фанатици беа во единицата па тоа и ги правеше најмоќни е најхрабри инаку во војната се приклучија на крајот во Јули месец ама мислам дека само они и МАЛ дел од волците и тигрите упаднаа во албанските села да ја видат состојбата по војната никој друг не се осмели ама во главно и тоа беше причината за нивното расформирање подоцна се докажало дека во единицата имало голем број криминалци и за да не ги затворат само ги исфрлиле од единицата (бидејки учествувале во војната) и после некое време како резултат на тоа се изврши расформирање бидејки властите им беше страв оваа еденица да не прерасне во христијанска ,македонска паравоена сила и да прави растур по албанските села а со тоа ќе предизвикаат друга војна.......... нивен главен командир а (воедно и портпарол) беше Тони Михајловски :toe:

http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1044&stID=3454&pR=20
извини ама единицата лавови не беше единица за брзо распоредување,туку единица за брза интервенција.А ова исто така се тигри на Пењуш-Штипско 2001 кога се примаа нови тигри.Мојот чичко беше во тигрите и беше главен инструктор и тој беше таму да ги обучува сега да не му го откривам идентитетот ама Блаже знае кој е.

--- надополнето ---

Гиго... ај прегледај го клипчево... конкретно изјавата на капетан Драган 3.50-4.10... значи,единицата може да се преименува,преструктуира,но нејзиното јадро да бидат стари и верни припадници... се надевам ме свати што сакам да ти кажам :) ///

да да Блаже сваќам
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
абе добро христијан, ама јас ги мразам ново создадените единици како ренџерите во 2004 тие беа создадени заедно со ЕБР

Брате роботи...врати се на форумов за 10 години..и нема да бидат "Ново создадена единица" па ќе дискутираме...бреј чуден народ..поеќе да не ги сакаш оние од Логистика? ма дај моЉим ти се!
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
74
Поени од реакции
7
Абе Гиго не знам на кој јазик да зборувам па да ме сватиш.Значи Ренџерите не се нови војници кои штотуку ги примиле во АРМ него се искусни војници кои поминале и Селективен тест за 501 Падобрански Одред и за Рисови значи само споиле 2 единици и преземале мал дел Волци.Сега во Ренџери има Падобрански дел кој што го сочинуваат војници што цел живот се занимавале со Падобранство и има Извидувачки дел односно Разузнавање или како што е официјално Чета за Длабинско Набљудување.Тие Разузнувачи во Ренџерите добија многу пофалби од Американска Армија затоа што откриле многу бункери со оружје во Ирак и Авганистан.Исто ти е и во ЕБР само името е сменето и е дојден нов командант од Волците.Се надевам дека сега сваќаш подобро.
 
С

Спенсер

Гостин
абе добро христијан, ама јас ги мразам ново создадените единици како ренџерите во 2004 тие беа создадени заедно со ЕБР.

извини ама единицата лавови не беше единица за брзо распоредување,туку единица за брза интервенција.А ова исто така се тигри на Пењуш-Штипско 2001 кога се примаа нови тигри.Мојот чичко беше во тигрите и беше главен инструктор и тој беше таму да ги обучува сега да не му го откривам идентитетот ама Блаже знае кој е.
Гиго,утре ако се создаде нова единица,како што се шушкаше во 2001та... значи пола припадници да влезат од ЕСЗ пола од ЕСН,и да се направи една мултунаменска спремна единица... и ќе се викаат да речеме "Ѕверови".... и нив ќе ги мразиш??? :smir:

--- надополнето ---

Toa на видеото е Единицата за Брзо Распоредување ЛАВОВИ кои се веќе расформирани иако има некаде ги прикажуваат и тигрите ама во главно видеото е за Лавовите инаку единицата е расформирана 2003 и беше најборбена единица во редовите на армијата и војската (исто како што беа аркановите тигрови во Хрватска и Босна) сите верски и националистички фанатици беа во единицата па тоа и ги правеше најмоќни е најхрабри инаку во војната се приклучија на крајот во Јули месец ама мислам дека само они и МАЛ дел од волците и тигрите упаднаа во албанските села да ја видат состојбата по војната никој друг не се осмели ама во главно и тоа беше причината за нивното расформирање подоцна се докажало дека во единицата имало голем број криминалци и за да не ги затворат само ги исфрлиле од единицата (бидејки учествувале во војната) и после некое време како резултат на тоа се изврши расформирање бидејки властите им беше страв оваа еденица да не прерасне во христијанска ,македонска паравоена сила и да прави растур по албанските села а со тоа ќе предизвикаат друга војна.......... нивен главен командир а (воедно и портпарол) беше Тони Михајловски :toe:
На видеото не се лавовите... тоа клипче е исечок од целиот "документарец" од 2001/2002, т.е. конкурсот за прием на нови припадници на ЕСЗ... прво полигон Пенуш,а во зима и на Голак... :)

--- надополнето ---

Toa на видеото е Единицата за Брзо Распоредување ЛАВОВИ кои се веќе расформирани иако има некаде ги прикажуваат и тигрите ама во главно видеото е за Лавовите инаку единицата е расформирана 2003 и беше најборбена единица во редовите на армијата и војската (исто како што беа аркановите тигрови во Хрватска и Босна) сите верски и националистички фанатици беа во единицата па тоа и ги правеше најмоќни е најхрабри инаку во војната се приклучија на крајот во Јули месец ама мислам дека само они и МАЛ дел од волците и тигрите упаднаа во албанските села да ја видат состојбата по војната никој друг не се осмели ама во главно и тоа беше причината за нивното расформирање подоцна се докажало дека во единицата имало голем број криминалци и за да не ги затворат само ги исфрлиле од единицата (бидејки учествувале во војната) и после некое време како резултат на тоа се изврши расформирање бидејки властите им беше страв оваа еденица да не прерасне во христијанска ,македонска паравоена сила и да прави растур по албанските села а со тоа ќе предизвикаат друга војна.......... нивен главен командир а (воедно и портпарол) беше Тони Михајловски :toe:
На видеото не се лавовите... тоа клипче е исечок од целиот "документарец" од 2001/2002, т.е. конкурсот за прием на нови припадници на ЕСЗ... прво полигон Пенуш,а во зима и на Голак... :)
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.891
Поени од реакции
7.287
Toa на видеото е Единицата за Брзо Распоредување ЛАВОВИ кои се веќе расформирани иако има некаде ги прикажуваат и тигрите ама во главно видеото е за Лавовите инаку единицата е расформирана 2003 и беше најборбена единица во редовите на армијата и војската (исто како што беа аркановите тигрови во Хрватска и Босна) сите верски и националистички фанатици беа во единицата па тоа и ги правеше најмоќни е најхрабри инаку во војната се приклучија на крајот во Јули месец ама мислам дека само они и МАЛ дел од волците и тигрите упаднаа во албанските села да ја видат состојбата по војната никој друг не се осмели ама во главно и тоа беше причината за нивното расформирање подоцна се докажало дека во единицата имало голем број криминалци и за да не ги затворат само ги исфрлиле од единицата (бидејки учествувале во војната) и после некое време како резултат на тоа се изврши расформирање бидејки властите им беше страв оваа еденица да не прерасне во христијанска ,македонска паравоена сила и да прави растур по албанските села а со тоа ќе предизвикаат друга војна.......... нивен главен командир а (воедно и портпарол) беше Тони Михајловски :toe:

http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1044&stID=3454&pR=20

Ова вистина го мислиш или само лапсус направи ?!
Дека беше потпарол да ама дека бил главен командир да ти кажам слатко се изнасмејав ако тој бил главен командир јас сум бил Чак Норис :pos:
 
M

.:makedonec:.

Гостин


абе добро христијан, ама јас ги мразам ново создадените единици како ренџерите во 2004 тие беа создадени заедно со ЕБР.

--- надополнето ---


извини ама единицата лавови не беше единица за брзо распоредување,туку единица за брза интервенција.А ова исто така се тигри на Пењуш-Штипско 2001 кога се примаа нови тигри.Мојот чичко беше во тигрите и беше главен инструктор и тој беше таму да ги обучува сега да не му го откривам идентитетот ама Блаже знае кој е.

--- надополнето ---



да да Блаже сваќам





абе добро христијан, ама јас ги мразам ново создадените единици како ренџерите во 2004 тие беа создадени заедно со ЕБР.

--- надополнето ---


извини ама единицата лавови не беше единица за брзо распоредување,туку единица за брза интервенција.А ова исто така се тигри на Пењуш-Штипско 2001 кога се примаа нови тигри.Мојот чичко беше во тигрите и беше главен инструктор и тој беше таму да ги обучува сега да не му го откривам идентитетот ама Блаже знае кој е.

--- надополнето ---



да да Блаже сваќам[/QUOTE]


 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Како се станува дел од овие специјални единици ? дали е тоа преку воената акдемија или ? .. јас имав желба да одам на воена академија но поради видот ( носам наочари ) ми кажаа да не си го трошам времето залудно а и плус тоа требало врски , па викам да пробам на полициска акдемија ( веке Фак. за безбедност ) барем да ми се исполне делумно кеефот. :)
 
С

Спенсер

Гостин
Како се станува дел од овие специјални единици ? дали е тоа преку воената акдемија или ? .. јас имав желба да одам на воена академија но поради видот ( носам наочари ) ми кажаа да не си го трошам времето залудно а и плус тоа требало врски , па викам да пробам на полициска акдемија ( веке Фак. за безбедност ) барем да ми се исполне делумно кеефот. :)
Прво треба обична полиција па после на конкурс да си пробаш... :):) прво значи да влезеш во МВР,после следи останато..
 
С

Спенсер

Гостин
на 17 години си специалец?
Секако дека не :) сакам да бидам,имам доста познавања од таа свера,ме интересира :) па ќе видиме... иако многумина викаат -"тешко е,неможеш да издржиш таму,не вреди и слично", јас знам кои се критериумите и ризиците во единицата :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom