Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
Еве најдов баш интересен линк иако е малце офф топик како Албанската имиграција ја вооружуваше УЧК. Баш интересно видео како може да се влезе во легална продавница за оружје и без никакви проблеми да се купи дури и .50 калибарски снајпер без никакви документи и да се донесе преку Европа до Албанија без никаков проблем. Плус и од продавницата за оружје со секое купено оружје ти даваат гратис капа.

Лаце е долго видеото ако имате врем погледнете го

[video=google;6557813549136654170]http://video.google.com/videoplay?docid=6557813549136654170#[/video]
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Holy Temple напиша:
Едниствено во моментов застава има успех во цивилниот пазар со со продажба на пиштолите цз99 и EZ( исто како ЦЗ 99 само на овој додаено piccatiny шина) и ловечки карабини кои се пласираат и на пазарот во USA.
Ама е грд пиштол тоа ЦЗ99.Ама тоа е кога се нема пари за СИГ П226, ќе се служат со bad copy.

Holy Temple напиша:
САЈ користат и FAMAS.
Читам Калибар.До сега нити еднаш не сум видел слика со сајовец со фамас.Можеби имаат по некое парче ама за формациска пушка......тешко

--- надополнето ---

bingo напиша:
Ме интересира со какви ножеви се опремени нашите полициски и воени единици. Дали може да се најдат во продажба истите кај нас?
Претпоставувам ИМПА-Земун.Југословенското оружје доминира во АРМ и МВР.
ПС Порано и во Охрид се правеа борбени ножеви со "рамбо" изглед.Можеби се наоѓа по некој македонски нож во АРМ и МВР.

--- надополнето ---

ППС Што мислите кои се поспремни ЕБР или ЕСЗ и кои се подобро опремени?И како котираат нашите специјални единици на Балканот, Европа па и светот.Ама реално.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
Ама е грд пиштол тоа ЦЗ99.Ама тоа е кога се нема пари за СИГ П226, ќе се служат со bad copy.
Татко ми поседува застава цз 999(исти како цз99) и имам пукано, мене ми се допаѓа, сеа тоа што не е за луѓе со мали раце тоа е друго. Мене баш ми лежи на рака кога пукам и го чистам после пукање
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.011
Не е лоша копија ЦЗ99, сосема солиден е.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
Читам Калибар.До сега нити еднаш не сум видел слика со сајовец со фамас.Можеби имаат по некое парче ама за формациска пушка......тешко


мислам јас имам видено негде сеа барам на интернет
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.011
Татко ми поседува застава цз 999(исти како цз99) и имам пукано, мене ми се допаѓа, сеа тоа што не е за луѓе со мали раце тоа е друго. Мене баш ми лежи на рака кога пукам и го чистам после пукање
ЦЗ999 има и малку подобра ергономија (од ЦЗ99), а ЦЗ05 мислам уште подобра?

Мислам на дршката.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
ЦЗ999 има и малку подобра ергономија (од ЦЗ99), а ЦЗ05 мислам уште подобра?

Мислам на дршката.
Не не мислам на големината на пиштолот, ако имаш видено и држено еден од овие пиштоли, ќе воочиш дека е многу голем и гломазен пиштол, инаку дршката е класична, поликарбонатна(пластична)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.011
За жал не, само од едноредните пиштоли сум држел - тие ми се отприлика таман - 99 имам само видено и не знам колку би ми пасувал :icon_conf. Знам дека 99ката е гломазен пиштол (т.е. имам слушано), но читам на форумиве дека дршките се малку “потенки“ и подобро обликувани на поновите модели.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
За жал не, само од едноредните пиштоли сум држел - тие ми се отприлика таман - 99 имам само видено и не знам колку би ми пасувал :icon_conf. Знам дека 99ката е гломазен пиштол (т.е. имам слушано), но читам на форумиве дека дршките се малку “потенки“ и подобро обликувани на поновите модели.
па не е толку дебела дршаката на цз 999 како што е на 99 барем јас така имам приметено. Највеќе се збори дека горе на делот што се репетира цз 999 има покажувач дали има куршум во цевката и ако има тогаш подигнато е белото копче.
За ова мислам гледај на видеово од минута 2:13 па натаму и ќе видиш за што станува збор. Инаку ова ЕZ пиштолот и се исто (ставено тритиум за распознавање на нишанот во темница дури и дршката е иста) како цз 999


Имаш и прв дел од видеово

Највеќе кај сериите цз ми се допаѓа се многу едноставни за расклопување и склопување
 
С

Спенсер

Гостин
99ката е премногу голем/гломазен... не ми се свиѓа :) исто и зброевка 75ка...
 
Член од
2 февруари 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Момци гледам доста знаете за специјалните единици па ме интересира дали некој знае дали има конкурс за ЕСЗ ТИГРИ однапред благодарам :wink:
 
С

Спенсер

Гостин
марш 30км со опрема од 40кг... 3 ипол часа... :) пред некој ден... мејд бај- Есн Волци :) мислам дека ова е добро време,со оглед на временските услови...
 
Член од
2 февруари 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Маршот од 30 км со опрема од 40 кг за кој е за волците или тигрите извини ногу тука не те разбирам што сакаш да кажеш, ако може така некако по разбирливо посебно за Волците ми кажи и посебно за Тигри :salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom