Македонски специјални единици (полициски и воени)

С

Спенсер

Гостин
Цивил во ЕБР и ЕСЗ не може да влезеш единиците се пополнуваат со посебна селекција на припадниците на плавата полиција .
УСТЕ ЕДНА ЦИВИЛ НЕ МОЖЕ 100% сигурно

--- надополнето ---

ЕБР до 2008год.се водесе како специјална единица односно како СЕБР исто како и ЕСЗ но наводно поради усогласување со европските закони според кои не можело да има две специјални полициски единици во една држава одстранетет е предзнакот специјална полиција од амблемите на ЕБР.И сега дали со тоа тие се помалку специјални од што биле предходно?
Инаку во состав на ЕБР постојат!Чета за изведување операции во рурални средини(позната како анти теротистичка),Чета за ЈРМ и Оклопна Чета.
Што се однесува до подготвеноста и стручноста на ЕБР во однос на ЕСЗ не постои ама баш никаква разлика,повторувам никаква,и во многу нешта двете единици се надополнуваат.
За сите што се сомневаат во специјалноста на ЕБР само ке напоменам дека акцијата ПЛАНИНСКА БУРА во селото Бродец во целост беше изведена од нивна страна и видовте каков епилог имаше.
дап... точно :) иако не се СЕБР,вака и поубаво звучи,само ЕБР... јас знам дека ЕБР се 4 чети, две за антитероризам и две за ЈРМ... иклопната изгледа спаѓа во антитероризам :)
ЕБР е побројна од ЕСЗ... тоа е мала разлика,а и незнам баш колку се во целост исти,односно дека нема никаква разлика... сепак,ЕСЗ се малце над ЕБР... :)
 

Row-Corp

hasta la victoria siempre
Член од
1 јуни 2010
Мислења
51
Поени од реакции
25
Respect за ЕСЗ

единица со традиција која ја почитувам.И поздрав до сите нејзини припадници.

--- надополнето ---

добро е кога се има добра конкуренција(во позитивна смисла)
 
С

Спенсер

Гостин
Respect за ЕСЗ

единица со традиција која ја почитувам.И поздрав до сите нејзини припадници.

--- надополнето ---

добро е кога се има добра конкуренција(во позитивна смисла)
да да,желба за докажување и слично... ЕБР имаат снајперски тимови или??? баш ме интересира... мислам дека имаат..?
 

Row-Corp

hasta la victoria siempre
Член од
1 јуни 2010
Мислења
51
Поени од реакции
25
да да,желба за докажување и слично... ЕБР имаат снајперски тимови или??? баш ме интересира... мислам дека имаат..?
пфффффф:vozbud:хахахахахахах.....хахахахахахаха
не знам
 

Row-Corp

hasta la victoria siempre
Член од
1 јуни 2010
Мислења
51
Поени од реакции
25
:) :pos2: јас па мислев знаеш... :) ако знаеш нешто друго,пиши на темава :)
интересна тема во секој случај,ако дознаам нешто интересно ќе го пишам,ви благодарам и на вас за информациите што ги дознав на форумов за нашиве спец-единици
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Немаат ЕБР снајперски тим,тие влагаат 40 души и прават ,,ПРОЦЕС'' (дискотеката) исто ко неа :pos2:
 
С

Спенсер

Гостин
Немаат ЕБР снајперски тим,тие влагаат 40 души и прават ,,ПРОЦЕС'' (дискотеката) исто ко неа :pos2:
Јас мислам дека имаат снајперски тим... 99% сум сигурен во тоа... баш ке се распрашам... ама мислам дека имат снајперски тим...

друго,процес знаеме дека беа лавовите,тие беа најобична банда...

ЕБР се и најангажирани... највеќе работат :)
 
Член од
2 август 2009
Мислења
1.739
Поени од реакции
136
Јас мислам дека имаат снајперски тим... 99% сум сигурен во тоа... баш ке се распрашам... ама мислам дека имат снајперски тим...

друго,процес знаеме дека беа лавовите,тие беа најобична банда...

ЕБР се и најангажирани... највеќе работат :)
Да, имаат снајперски тим.
 

Row-Corp

hasta la victoria siempre
Член од
1 јуни 2010
Мислења
51
Поени од реакции
25
ЕБР според формациската поставеност имаат снајперисти во тимовите,а не снајперски тимови,мислам дека во ЕСЗ има снајперски тимови кој функционираат чисто само како такви.
 
С

Спенсер

Гостин
ЕБР според формациската поставеност имаат снајперисти во тимовите,а не снајперски тимови,мислам дека во ЕСЗ има снајперски тимови кој функционираат чисто само како такви.
е браво... точно така,точно кажано... ова е најточно... ЕСЗ има снајперски тимови,а другиве имаат снајперисти но во состав на другите тимови:toe:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
^- браво,одличен текст... само да поправам,за загинатите,мислам дека во 2001ва беа само 2ца загинати,и 13тина ранети... а вкупно се 7 загинати... и над 30тина потешко и полесно работи... сепак,ова е многу ризична работа :vozbud:
:nenene:Мала поправка...за време на кризата даде 12 припадници, а во повоениот период уште 3.
Од најсигурни извори ;)
 
С

Спенсер

Гостин
:nenene:Мала поправка...за време на кризата даде 12 припадници, а во повоениот период уште 3.
Од најсигурни извори ;)

4:08... ја од овде видов дека се 7... тој што збори е Тони (мандар),командант на ЕСЗ...
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Брат го знам типот..Љубе го избрка на времето:wink: па пак го вратија.
Ама верувај ми врска си нема од животот...ОК ако на некој му е идол али типот ти е без врска.
Јас имам блиски контакти со дел од Тигрите и со доста членови од останатите единици ( всушност тоа ми е и работа) затоа знам што зборам.
Во Тигрите има така добро обучени дечки што и најелитните светски единици можат само да им завидуваат, ама Тони не е ни пола од нив туку други го наместија на позиција што не му доликува:wink:.(немој да ме разбереш погрешно..не велам дека не е добар, туку дека има подобро обучени тигри што би требало да го заменат во догледно време)
Што се однесува на Волците и останатите единици...гледам дека доста имате напишано тука..
Не можете да ги споредувате Тигрите со волците или било која друга единица (мислам дека некој проба таква споредба да направи), бидејки прво и најважно различни надлежности имаат.
Не знам дали имаш некој близок во Тигрите...тогаш можеш да ја почувствуваш разликата со обичните "смртници"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom