Македонски специјални единици (полициски и воени)

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Во арм 15 години нема објавено конкурс за курс за подофицери, затоа многу од нив се сеуште војници.
Убаво оправдување, а зошто нема конкурс? Зошто партиите распишуваат конкурси пред избори, ги паузираат и никогаш не ги оживуваат?
АРМ е десеткувана од кадар, еден човек дневно си заминува од АРМ, секој ден
Најквалитетните луѓе на АРМ не се веќе во неа
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.442


Хаџи Јанев е командант на ПСО нели ? Го "растеретуваат", да нема дополнително обврси :D
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Убаво оправдување, а зошто нема конкурс? Зошто партиите распишуваат конкурси пред избори, ги паузираат и никогаш не ги оживуваат?
АРМ е десеткувана од кадар, еден човек дневно си заминува од АРМ, секој ден
Најквалитетните луѓе на АРМ не се веќе во неа
Точно, проблемот е партиски во право си и општо за целата состојба во која се наоѓа арм.[DOUBLEPOST=1560265247][/DOUBLEPOST]


Хаџи Јанев е командант на ПСО нели ? Го "растеретуваат", да нема дополнително обврси :D
Ова е класично партиски хахахаха.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
952
Во арм 15 години нема објавено конкурс за курс за подофицери, затоа многу од нив се сеуште војници.
Дечко немој да пишуваш ако не знаеш.Курсови за подофицери цело време има.Последниот беше пред 2-3 месеци,на страната на министерството за одбрана цело време објавуваат,следи почесто. :D
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
628
Поени од реакции
1.916
Дечко немој да пишуваш ако не знаеш.Курсови за подофицери цело време има.Последниот беше пред 2-3 месеци,на страната на министерството за одбрана цело време објавуваат,следи почесто. :D
Лошо си информиран. Нема курс за подофицери последниве 10 години.Курсот што пред неколку месеци беше објавен, сега е укинат.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
952
Лошо си информиран. Нема курс за подофицери последниве 10 години.Курсот што пред неколку месеци беше објавен, сега е укинат.
Не сум лошо информиран.Јули месец 2016 јас додека служев војска имаше и војници на курсот за подофицери.Имаше припадници од скорпионите,леопардите,волци,реџери и само еден припадник на соколите.Два павилјона не делеа.И секој ден ги следев што прават.На утринска смотра се редеа позади нас.Исто така пред не цела година,еден мој пријател ПФВ во Велешката касарна го заврши курсот за подофицери,дури и слики имаше на страната на АРМ.Ако не ми веруваш ќе ти ги пратам сликите.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
628
Поени од реакции
1.916
Не сум лошо информиран.Јули месец 2016 јас додека служев војска имаше и војници на курсот за подофицери.Имаше припадници од скорпионите,леопардите,волци,реџери и само еден припадник на соколите.Два павилјона не делеа.И секој ден ги следев што прават.На утринска смотра се редеа позади нас.Исто така пред не цела година,еден мој пријател ПФВ во Велешката касарна го заврши курсот за подофицери,дури и слики имаше на страната на АРМ.Ако не ми веруваш ќе ти ги пратам сликите.
Друже, тоа се вика ЛИДЕРСКИ КУРС(курс за ретардирани), и се одржува еднаш до 2 пати годишно , секоја година. Ај прати да видам :)
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Нема долги години одржано курс за подофицери, информацијата која ти ја кажувам е од човек од врвот на армијата, а не е министерот за одбрана. Се има во план оваа година да се реализира и околу 30-40 кандидати ќе се примат.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
952
Абе со мои очи ги гледав,на мене ле ќе ми кажуваш.Правиш ме да сум шизофреничар.Еве ти слика декември 2017,после завршен подофицерски курс,мојот пријател е на сликата.
FB_IMG_1560523966427.jpg
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
628
Поени од реакции
1.916
Член од
24 јуни 2009
Мислења
447
Поени од реакции
164
Или беше разводник или десетар,сега водник.
Хм, тешко, сликата што си ја постирал е од примарен курс за лидери или како што ти кажаа курс за лидери каде што одат професионални војници, а не е основен курс за подофицери. Како што ти пишаа погоре курс за подофицери нема подолго време скоро 10 години, па види сеа ти

Низ процесот на обуката на курсот слушателите имаа можност да се оспособат и обучат за извршување на должностите во единиците како лидери на тимови и заменици командири на одделенија.

Се имаат обучувано за горенаведеното, а тоа не се подофицерски места, така да извини ама не верувам дека другар ти е водник...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
628
Поени од реакции
1.916
Пак ќе те убедува дека имало некаков си курс,така да откажи се...
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
952
Ок,ваше е да не верувате,ваш избор.Не пробам никој да убедувам,кој сака нека верува,кој не сака не мора. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom