Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
29 септември 2011
Мислења
1.576
Поени од реакции
1.220
Да жити селективниот на кој секое сабалје одиш на работа во 8 и се враќаш дома во 4.
Хаххаха комедиии
Се знае што е селективен.Тој што трае 24 дена,и шо се одвива на Криволак и Пепелиште.
Не тропај глупости ..Не деа се подобри од Волците ама не е ни најмалку лесно да влезеш затоа што на предпоследниот од 150 кандидати влегоа 30 а последниот што да кажам случката од пред неколку дена кога се ранијаа колега говори се..

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.255
Поени од реакции
936
Не тропам глупости тоа е реалноста и вистината.Селекцијата им беше како работно време од 8 часа.Последниот селективен кој беше на Пониква го направија различен и како шо доликува за една специјална единица.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.489
Поени од реакции
1.681
А што има и без селективен шу праиме?
Знаете ли од последниве селективни колку припадници на псо се поминати а повеќе пати го чукнаа ѕвоното? Срамота
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.255
Поени од реакции
936
А што има и без селективен шу праиме?
Знаете ли од последниве селективни колку припадници на псо се поминати а повеќе пати го чукнаа ѕвоното? Срамота
Знам другар знам,затоа и напишав на некои од претходните страни.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.489
Поени од реакции
1.681
А што очекувате синот на НГШ да го бутнат од селекција ?
Да, од професионална војска токму тоа го очекувам, ама не и од нашето ловно друштво.
Место да спие на уво дека татко му стои зад него, нека покаже јајца и нека оди до крај машки, нека го направи татко му горд, нека заслужи почит, нека заслужи беретка.
П.с. Не беше враќан само на нгш син му, едно чудо луѓе беа враќани, некои беа и молени да останат...

П.п.с. Шо прајме со намалената бројка на припадници на псо? Што од кога 160 ќе заминат на мисија сега? Кои специјалци ќе останат во псо?
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.576
Поени од реакции
1.220
Со влезот во Нато нашите припадници ќе бидат изложени на поголеми опасности бидејќи ќе учествуваат во борбени мисии а не како до сега во мировни..
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
580
Поени од реакции
1.778
А што очекувате синот на НГШ да го бутнат од селекција ?
Дечкото беше трет рангиран колку што знам , сигурно татко му не идел маршево и слично место него :sneaky: И од каде тоа дека истиот бил ‘враќан’? Пробуваш да оцрниш некого? (y)
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
21
Документарец "Последниот виеж" посветен на водникот Игор Костески(08.11.1975-28.04.2001),еден од масакрираните кај Вејце.
...во документарецот може да се види и дневникот на Игор...
ВЕЧНА СЛАВА ХЕРОЈУ!!!
Пример за војник и човек што си ја сака татковината,голем број позери и уфилмани специјалци што се рекламират и фалат по кафичи,слаткарници,обложувалници треба многу да учат за професионализам .......... пример треба да им биде овај ХЕРОЈ....ЗАСЕКОГАШ ЌЕ ОСТАНЕШ ЗАПАМЕТЕН И ВО НАШИТЕ СРЦА.РЕСПЕКТ!!!:oeoeoe:https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=587820918049727&id=173575832807573
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2013
Мислења
371
Поени од реакции
480
Дечкото беше трет рангиран колку што знам , сигурно татко му не идел маршево и слично место него :sneaky: И од каде тоа дека истиот бил ‘враќан’? Пробуваш да оцрниш некого? (y)
Кажи ми кој активен припадник порано беше тетовиран како сликовница,а уште помалку со слики од оружје и волци по него.
Разговарај со некој што бил со него на селекција,а не е од тие што лижат ќе ти кажат убаво.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
580
Поени од реакции
1.778
Кажи ми кој активен припадник порано беше тетовиран како сликовница,а уште помалку со слики од оружје и волци по него.
Разговарај со некој што бил со него на селекција,а не е од тие што лижат ќе ти кажат убаво.
На рибар, риба сакаш да му продаваш?
Еве јавно ти кажувам, јас му бев инструктор на селективниот.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
371
Поени од реакции
480
Последните 3 селективни се најкорумпираните во историјата на единицата.
Фали уште да ми кажеш дека Ѓурчин е најдобриот командант на ПСО и се ќе ми биде јасно.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
334
Есз имаа годинава јака обука доста строга и доста различна од досега. Додека беа на селективен беа цело време фул тајм, па после на специјалистичка беа на работа од 8 до 16.

Во врска со 501 пдо(падобранско-диверзантски одред), пред некој ден видов дека моментално во воздухопловна бригада се декларирани како вод за специјални намени. Една од мисиите е и поддршка на МВР при анти-терористички акции. Најверојатно ќе прават комбинирани акции, затоа имаа заедничка вежба со есз.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.255
Поени од реакции
936
Есз имаа годинава јака обука доста строга и доста различна од досега. Додека беа на селективен беа цело време фул тајм, па после на специјалистичка беа на работа од 8 до 16.

Во врска со 501 пдо(падобранско-диверзантски одред), пред некој ден видов дека моментално во воздухопловна бригада се декларирани како вод за специјални намени. Една од мисиите е и поддршка на МВР при анти-терористички акции. Најверојатно ќе прават комбинирани акции, затоа имаа заедничка вежба со есз.
Поддршка на МВР во акции дава само пСО,примарно ЕСН. 501 се водеа и сеуште се водат под повеќе имиња(501 падобранско-диверзантски одред,флајт за специјални намени,вод за специјални намени).Ај баш прати ми да видам кога и каде имале заедничка вежба со ЕСЗ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom