Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Едитирано од модератор.

Познаваш лично некој од специјалците ? Очигледно дека не.
А за користење на етер и разни хемиски оружја е строго забрането некаде после првата светкса војна.
Ретко кој останува човек ? Хахаха познавам куп луѓе што се поензионирани си немаат маќа одат по риба шетаат по кафеани исто како јас и други (за тебе незнам).Уствари тие се подобри луѓе од мене и тебе на посебно интелектуално ниво се за извшрување на некои задачи треба да си надпросечно бистар не оди тоа туку така.На прво место е ментален капацитет на регрутот после тоа оди физичкиот тест прво се гледа колку му сече бидејки армијата не сака глупи луѓе,а ако одиш по дефинициај со никој паметен човек неможеш да манипулираш како сакаш.
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Познаваш лично некој од специјалците ? Очигледно дека не.
Да и тоа минимум 8 души кои се де бардовци де негорци и само климаат со главата тоа е слика...ахх тој ден крв да не давав кога ги пренесубва..ццц!!!

А за користење на етер и разни хемиски оружја е строго забрането некаде после првата светкса војна.
Ејј ама ме погоди, како прво етерот не е хемиско оружје туку е запалив во контакт со воздух.

ВТОРО-во СИТЕ ВОЈНИ почнувајќи од втора светска војна се користеше Сарин,Табун, Соман, Мастард- за споредба Сарин е 500 пати потоксичен од цијанид а се апсорбира преку кожа,очи и дишење., понатаму Вијетнам имаме употреба истоо така, осумдесетти деведесетти војна Ирак-Иран-Ужас од Ирачкиот ВХ и Сарин па и мастард тоа беа трупови по цел иран во градови близу рафинерии без испукан куршум-пред две години во албанија најдоа 60 буриња хемиско оружје но западот затегна и албанија се откажа но другиве... ти каде живееш???

Мислиш некој почитува правила??

Напалм,Касетна муниција Осиромашен Ураниум и.т.н

Ретко кој останува човек ? Хахаха познавам куп луѓе што се поензионирани си немаат маќа одат по риба шетаат по кафеани исто како јас и други (за тебе незнам)
Реков ретко(може вие се такви) кои остануваат луѓе но сепак прашај ги дали мирно спијат, понатаму дали биле во војна или така им поминала службата.

.
Уствари тие се подобри луѓе од мене и тебе на посебно интелектуално ниво се за извшрување на некои задачи треба да си надпросечно бистар не оди тоа туку така.На прво место е ментален капацитет на регрутот после тоа оди физичкиот тест
ТРОПАШ Глупости!!!

Јас знам КУП волци и тигри кои палат возила на ЦИВИЛИ за Х сума пари, Тепаат ЦИВИЛИ за Х сума пари....ах во кој сон си ти...цццц

прво се гледа колку му сече бидејки армијата не сака глупи луѓе,а ако одиш по дефинициај со никој паметен човек неможеш да манипулираш како сакаш

Е за ова зборев со лице специјалист за посттрауматски синдроми и ми рече(исто и на регрутација психологот-препаметен си за војска и на други им рече) или поточно сакаат ГЛУПИ луѓе кои ќе извршуваат НАРЕДБИ без да мислат дали е тоа етички,морално или ЧОВЕЧКИ на ГЛУП човек од волците да му наредат од тебе да јаде живо месо ќе го стори тоа без приговор знаеш зошто-бидејќи е глуп.

Нема филозофија во ракување со оружје и специјални тактики кои ми се добро познати, ама ти велам има лица кои и се обучуваат специјално за нив а има кој да ги обучи има Архитект.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Никаде не реков дека Ренџерите се оствари обучени војници немој да ми ги вртиш зборовите.
Ни јас не реков така!
Послабите си одат дома има само добри и подобри едноставно е тоа.
Нормално се сложувам со тебе доколу е вистинито!
Тие се специјалци способни и квалификувани за извршување на секакви мисии.
Просто кажано се што си гледал на телевизија они тоа го можат.
Можат ДА ама не специјалците од нашата држава!
Падобранство имаат можност некои членови и од Ренџери и од Волци додека нуркањето е оставено само за членови од Волците.

Нашите за некои скокови да се квалификуни мора нашата држава да поседува одредени авиони за жал кои ние ги немаме али знам дека има здружени обуки каде што се користат авиони од други држави.
Епа пријателе за тоа ти зборам јас де, нашиве не дека физички и ментално не се спремни немаат услови за обука, работа и трениг за некој работи кои што треба секој специјалец да ги знае и може.Во тоа се разликуваат нашите специјалците со специјалците од државите како САД, Англија, Русија, Германија, Франција и сл држави!

Исто се мисли и на вооружување соодветен како за специјална единица!
Беретката нема баш некое унифицирано значење пример американските Ренџери носат кафени или предходно црни,а кај нас кафени носат обичните војници од АРМ додека ПСО носат темно плави,а воена полиција носи црни,Волците црвени Ренџерите зелени.
Обично се смета дека црвената боја е знак на елита односно најдобар од најдобрите.
Зелените беретки најпрво се носени од британските командоси во втората светска војна потоа се усвоени од нагалено крстени зелени беретки бидејки носат зелена беретка а тие се само специјални единици без официјално име.
Во право си за бојата на баретките, имало значење до некое време, сега во последно само некои бои се останати како симбол инаку секоја армија си го ригулира тоа сама.
Морам да ти замeреам Американските Зелени Баретки ти се и те како не само специјална единица!
Има разлика од Ренџер до Ренџер во Америка значи имаш обични Ренџери кои се обична војска како Маринците само Ренџерите од 75 полк се сметаат за специјални единици (од Ренџерите).
Види вака моментално во САД како Ренџери ти се само припадниците на 75 полк (75th Ranger Regiment) се други ти се војници со завршено Ренџерска/Командос обука (Ranger School)!
Командоси правилно потекнуваат од Британија додека Ренџери од Америка и значењето на 2те е различно тоа можеби уличен жаргон командос ово оно.
Американските зелени беретки повеќе се обучени за обука на локалното население (каде што одат) создавање армија,одметници и нешто извидување.
Нашите Волци најдобра споредбда можат да добијат со Делта Форс во нивната обука,тактика,цели и елитност.
Во право си дека потекнува од Британија т.с од Кралските Маринци (Royal Marines) кои осовиле правила на кои се основаат тие обуки и познавање што ги напишав во предходниот пост.

А инаку нашиве Волци или пСН и сл ти се далеку различни од Делта Форс (SFOD-D ) и по обука и тактика и селекција и опрема и сл, едноставно спореди Zastava со BMW!
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Неможеш буквално да го сватиш тоа за Делта Форс општо познато е дека се подобри не за друго бидејки подобро се финансирани.
Не се толку различни селекција е зиманње на најдобар од најдобрите што кај нас се прави само најдоброто ништо помалку, обуката е тука значи припадниците од Делта Форс добиваат се и сешто исто и за Волците е овозможено се што има државата за нив првин оделува па после за другите не спомннав опрема споммнав цели и тактика ,а под цели се подразбира хируршки напади со голем степен на прецизност што исто го прават Волците.Исто така имаат и разлики како што знам они си имаат посебна команда работат вон граници имаат "невластени" мисии и остало.Нашите не се неспособни со дадена соодветна опрема можат да бидат исто спремни како сите други.Реалноста е дека немаат доволно пари да ги финансираат ништо друго не кочи.Знам за пушки Колт М4 што беа порачани им требаше мислам 4-5 години да стигнат до Волците.
___________________________________________________________________________________

Да му одговорам на Nex не зборувам за тигри туку за ВОЛЦИ ти познаваш 8 човека браво секоја чест али кажи ми дали можеш да извлечеш валидна проценка од 8 човека ? Јас во никој сон не сум бидејки лично ги познавам,а рекала казала муабети по кафичи друго ако е воопшто вистина што сум уверен дека не е..... дали се они единствените луѓе на планетата што се имаат степано или бидејки работат таму рефлекторот е насочен кон нив.И јас се имам степано,пијанчено секакви глупости не значи дека јас сум за во бардовци или ментално неспособен тоа е човечка природа.Прво малце размислувај кого навредуваш дека е глуп човек кој што ќе прими куршум за тебе и за оваа држава стави прст на чело.Војник извршува наредби не дека е глуп него бидејќи тоа му е работа да извршува наредби дадени од неговите предпоставени и други луѓе погоре во ланецот на команда.
Немора да си специјалец или воопшто војник,полицаец за да кимаш со глава кога ќе видиш што се случува во земји каде што има војни,конфликти.Значи забранета е употреба на хемикалии во војување 188 од 196 држави го имаат подпишано овој договор со што се согласуваат дека нема да користат и постоечките ќе ги предадат за да бидат уништени.Никој не им прети со војна ако не ги предадат.
Тоа се правила
Моите информации идат директно од таму,а не се слушнати на улица,интернет или од некој од воена полиција што стои на влезот на касарната па што преслушнал муабети.
Незнам другите единици како се водат али знам дека кај Волците се оди под конец или барем така беше порано.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Неможеш буквално да го сватиш тоа за Делта Форс општо познато е дека се подобри не за друго бидејки подобро се финансирани.
Не се толку различни селекција е зиманње на најдобар од најдобрите што кај нас се прави само најдоброто ништо помалку, обуката е тука значи припадниците од Делта Форс добиваат се и сешто исто и за Волците е овозможено се што има државата за нив првин оделува па после за другите не спомннав опрема споммнав цели и тактика ,а под цели се подразбира хируршки напади со голем степен на прецизност што исто го прават Волците.
Не ме заебавај ајде мани си ги од глава Delta Force(SFOD-D), Navy SEALs, SAS, KSK, Alpha Group и слични специјални единици, различни се по многу работи не само по опремна туку и по обука, тактики и ИСКУСТВА!
Исто така имаат и разлики како што знам они си имаат посебна команда работат вон граници имаат "невластени" мисии и остало.Нашите не се неспособни со дадена соодветна опрема можат да бидат исто спремни како сите други.
Неспособни се, како прво единиците кои војуваат позади непријателските граници, го познааваат тој јазик, култура и сл тие единици и си имаат и таква обука, имаат познавања и обука за управување и летање со хеликоптери, авиони и сл, како и обуки за деактивирање на повеке типови на бомби и сл, како второ пракаат војници со големо воено искуство, кај нас нема такви војници ни еден не е војувал сите се војувале во Конфликтот 2001 и ако оди некој на мисија во Афганситан/Ирак, кај што оствари и немаат мисии како за специјалци, и како трето пСО или Волците, Ренџерите постојат од 1994 година па неможеш да ја споредуваш со некоја од овие единици!
Реалноста е дека немаат доволно пари да ги финансираат ништо друго не кочи.Знам за пушки Колт М4 што беа порачани им требаше мислам 4-5 години да стигнат до Волците.
Реалност е тоа дека ние сме сиромашна земја и ги немаме тие пари и услови да си дозволиме да имаме елитна и високо опремена специјална единица! За самата обука требаат многу пари, за самата опрема требаат многу пари и за самите војници требаат многу пари!

Така да не си правете филмови дека имаме елитна специјална единица слична на Delta Force, SAS и сл!
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Признаени од цел свет после си правиме филмови.
Волците се формирани 1994,а Ренџерите 2004 година.
Имаат добиено безброј признанија и имаат успешно ако не и подобро извшено обуки од други специјални сили од светот.
Имаат колку толку војно искуство секој припадник мора барем 1 да оди во мисија во Авганистан/Ирак.
Имај во предив дека за 19 години имаат постигнато што на други им е било потребно многу повеќе време и пари.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Признаени од цел свет после си правиме филмови.
Волците се формирани 1994,а Ренџерите 2004 година.
Имаат добиено безброј признанија и имаат успешно ако не и подобро извшено обуки од други специјални сили од светот.
Имаат колку толку војно искуство секој припадник мора барем 1 да оди во мисија во Авганистан/Ирак.
Имај во предив дека за 19 години имаат постигнато што на други им е било потребно многу повеќе време и пари.
По што признаени по која мисија да не извадоа Американски заложници од амбасада во Либан?
Без број признанија по што? Операција ISAF па дај бре сите земаа тие принанија де, како благодарност за учество не ме заебавај!

И да де секој мора да оди во мисија во Афганистан/Ирак тоа да, ама што прави таму сигурен сум дека не одат заедно на мисии со Delta Force пошо SAS оди, тоа не ти кажува нешто?
Имам во предвид дека за 19 години немаат ништо направено ново а и што имаат постигнато кај е Македонија зашто не е во НАТО ако сме толку елитни?

И кои се тие единици што имаат помалку направено од нашиве со повеќе време и пари баш ме интересира!
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Муабетот е дека луѓето имаат врвни обуки со мал буџет.
Не биди толку наивен мислиш дека војската е толку голем фактор за здружени операции или за влегување во НАТО.
Тука повеќе политика е во прашање.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Муабетот е дека луѓето имаат врвни обуки со мал буџет.
Не биди толку наивен мислиш дека војската е толку голем фактор за здружени операции или за влегување во НАТО.
Тука повеќе политика е во прашање.
Не сум јас наивен јас знам како функционира АРМ! Знам како функционира пСО и како функционираат другите полкови за специјални операции!
И ДА немаат врвни обуки, за тие врвни обуки некој да ти ги покаже треба многу пари и блиски пријатели! 90% од војниците на пСО немаат обука HAHO/HALO за други обуки и да не зборам!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Nex
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Ова е Македонија биди среќен што имаат воопшто обуки :)
Да не им беше предпоследниот командант на ПСО.... немаше ни да имаат кула за вежбање.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Ова е Македонија биди среќен што имаат воопшто обуки :)
Да не им беше предпоследниот командант на ПСО.... немаше ни да имаат кула за вежбање.
Сепак немаат врвни обуки тоа ми е муабетот, како специјална едници за во Македонија се добри ама да ги споредуваме со елитата никако, тоа ти е пријател сурова реалност!

Има луѓе кои ден денес мислат дека Волците или Тигрите се 3-ти во светот, тоа е или од преголем патриотизам или од неинформираност!

П.С. Кула за вежбање во САД има 82nd Airborne Division, а каму ли специјалците!
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Тоа е Америка што еден помал град има повише жители од Македонија.Нивните обични војници што имаат нашите специјалци таа опрема ја немаат целосно.
Заборавив да ви кажам дека специјалците имаат програма за учење странски јазик мораат да знат 2-3 така нешто не сум сигурен не се до толку неписмени.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Е за ова зборев со лице специјалист за посттрауматски синдроми и ми рече(исто и на регрутација психологот-препаметен си за војска и на други им рече) или поточно сакаат ГЛУПИ луѓе кои ќе извршуваат НАРЕДБИ без да мислат дали е тоа етички,морално или ЧОВЕЧКИ на ГЛУП човек од волците да му наредат од тебе да јаде живо месо ќе го стори тоа без приговор знаеш зошто-бидејќи е глуп.
Нема филозофија во ракување со оружје и специјални тактики кои ми се добро познати, ама ти велам има лица кои и се обучуваат специјално за нив а има кој да ги обучи има Архитект.
Извини препаметњаковичу, не знаев дека во единициве сите се глупаци :tapp: Едноставно тоа е животот на војникот, се знае воената хиерархија. Изврши ја наредбата или погини обидувајќи се да го сториш тоа. точка.


Цитатов подоле е од американец, војник- а подоцна офицер, војувал во 2ра Светска . R.Speirs/

 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Остајте го овој што бабла дека сите специјалци биле швркнати во главите...
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
ELSE Срамота е да збориш вака. Ако одиме според системот вложено-добиено, нашиве дечки се на врвот, чиста 10ка. Не си свесен во какви услови и со каква опрема располагаат, со никаков буџет, а сепак се на ниво на задачата. Не тропај многу многу. Треба да бидеме благодарни што некој поминува низ сите срања за да можеме мирно да спиеме.
Да не добиеш една (БЕДНА) плата и дневници со месеци... ај да не отварам уста. Ќе им прекипи и на нив кога-тогаш, цела држава у воздух можат да ја дигнат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom