Македонскиот парламент-признавање на Косово?

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
za priznavanjeto na kosovo makedonija ke se vodi od sopstvenite nacionalni interesi.
А за шо би се водела од други интереси? :)

И камо образлагање на националниот интерес во случајот?
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
za priznavanjeto na kosovo makedonija ke se vodi od sopstvenite nacionalni interesi.
Koi se toa interesi bas me interesira i kolku se tie interesi vsusnost Makedonski???
Aj ako moze da se nabrojat dva Makedonski interesa za naseto priznavanje na nekoja si lazna drzava sozdadena od strana na NATO paktot i SAD???
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
уште една грешка
почнаа
ги продадоа гораните :vozbud:
сите по 5 петарди ајдеее:pos2:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
za serpico i sdb777

spored mene

- mir vo kukja
- sledenje i verifikuvanje na situacija na terenot
- ispolnuvanje na nalog od sad koj bi ja zadrzal pozicijava okolu imeto
- osven bih i grcija, vo regionov priznata od drugive strani

e sega licno moe mislenje, za makedonija mozebi ke bese najdobro da se prolongira ova , ama pritisokot od sad go napravi svoeto..t.e. formalizirame nesto so bese od poodamna poznato..

prvicno repostirav zasto nekoj spomna simpatizerite na vmro so koja glava demek ramisluvate, jas bi socekal da vidam glasanjeto , ne ja pratam diskusijava na tv ama mislam i sdsm nema da glasa protiv.


ova mi ide na pamet
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
245
Поени од реакции
9
Ne treba da se priznae Kosovo, najgolema greska ke bide ako se priznae za makedonskiot narod!
Ah Gruevski, Gruevski....
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
prvicno repostirav zasto nekoj spomna simpatizerite na vmro so koja glava demek ramisluvate, jas bi socekal da vidam glasanjeto , ne ja pratam diskusijava na tv ama mislam i sdsm nema da glasa protiv.


ova mi ide na pamet
Абе што има да се чека гласањето кога се е јасно однапред.Стратегијата е направена.СДСМ е против, а за друго може да ја напушти седницата ,мое мислење.А, додуша за ова прашање не се разговара на седница на парламент, туку на влада, но Гвујо бега од одговорноста.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Абе што има да се чека гласањето кога се е јасно однапред.Стратегијата е направена.СДСМ е против, а за друго може да ја напушти седницата ,мое мислење.А, додуша за ова прашање не се разговара на седница на парламент, туку на влада, но Гвујо бега од одговорноста.
spored sajtov na a1 vladava svikala sednica i pola sat posle sednica na sobranie najverojatno ke sledi odlukata.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
za serpico i sdb777

spored mene

- mir vo kukja
- sledenje i verifikuvanje na situacija na terenot
- ispolnuvanje na nalog od sad koj bi ja zadrzal pozicijava okolu imeto
- osven bih i grcija, vo regionov priznata od drugive strani

e sega licno moe mislenje, za makedonija mozebi ke bese najdobro da se prolongira ova , ama pritisokot od sad go napravi svoeto..t.e. formalizirame nesto so bese od poodamna poznato..

prvicno repostirav zasto nekoj spomna simpatizerite na vmro so koja glava demek ramisluvate, jas bi socekal da vidam glasanjeto , ne ja pratam diskusijava na tv ama mislam i sdsm nema da glasa protiv.


ova mi ide na pamet
Најмалку битно е кој како ќе гласа вечерва.
Сите знаеме дека резолуцијата ќе помине.
Проблемот е во тоа што некој не си ја завршил својата задача во дипломатијата.
А тоа е:
Цврсти гаранции за употреба на уставното име.
Демаркацијата и не е толку битна, зошто таа се одвива под покровителство и мониторинг на Европа и САД, и верувам дека ќе заврши во најдобар ред.
Мене ме интересира.
Што работи нашата дипломатија ?
Што работи Милошов ?
Зошто до сега не издејствувале цврсти гаранции во врска со името?
И сега Америка не притискала.
Ма дај бре огледало.
Па сите знаевме дека ќе дојде моментот кога ќе мора да го признаеме Косово, неможе сега некој друг да ни биде крив ако утре им текне фиром да не викаат.
Ние сме криви бе.
Не се ни они ни Америте.
 
Член од
28 март 2008
Мислења
133
Поени од реакции
3
Makedonija trebase da bide od prvite drzavi sto go priznale Kosovo...

Да, а јас ќе додадам и зошто Македонија требаше прва да го признае Косово, затоа што херојски се боревте против славомакедонците, затоа што, силувавте, убивавте, подметнувавте бомби, измачувавте и уште многу други грозни работи сето тоа со вашите браќа од Косово. На вашето лицемерие му нема крај. Сега можеби ти е појасно зошто први сме требале да ги признаеме НАШИТЕ ДОБРИ СОСЕДИ.:nenene:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
za realen07

i pred da mi se nafrlate use ova, ne sakam da branam nesto vo sto ne veruvam...vo slucajov stabilnosta na regionov bilo so priznavanje na kosovo, od eden lonec vo drug.., zalno e so site se nadvisnati nad makedonija i deka kako i da odluci ke ima posledici, zatoa i rekov deka najdobro mozebi e prolongiranje...ama uncle sem vleta denovive i mislam deka dodaten pritisok e napraven. se nadevam deka odlukata ke e odbiranje na pomalo zlo.
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
spored sajtov na a1 vladava svikala sednica i pola sat posle sednica na sobranie najverojatno ke sledi odlukata.
Епа, баш тоа ми е зборот.Ќе ја потврдат резолуцијата од собрание, така губат дел од одговорноста.Нормално дека владата мора да ја потврди таа одлука, ама ај нема веза, тоа е тоа.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Лош потег е признавањето на Косово. Особено под вакви услови.

Уште полошо изгледа затоа што е очигледна заднината, односно тајмингот со Црна Гора.

Тоа би значело друг ни диктира, а после ние плаќаме.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
za serpico i sdb777

spored mene

- mir vo kukja
- sledenje i verifikuvanje na situacija na terenot
- ispolnuvanje na nalog od sad koj bi ja zadrzal pozicijava okolu imeto
- osven bih i grcija, vo regionov priznata od drugive strani
ova mi ide na pamet
Мир во куќа, значи смирување на апетитие на оние кои можеби заговарале федерализација на Македонија? И мирот се постигнува со легитимизирање на еден таков случај во атарот до нашето село? Можеби ќе се осеќа Рајмз по горд дека живее во држава која го признала постоењето на државата која ја формирале негови роднини или народ...ама дали ќе го поколеба тоа утре, ако притреба да го поколеба? Гаранции нема, нели?

...кoja ситуација на терен баш пред неколку денови ја вреификуваше локалното население на истиот тој терен. Непоколеблив народ, нели? :)

Која црна позиција околу името? Што сме добиле до ден денес, со целосната поддршка на НАТО, ЕУ, САД преку воена помош, отстапување на воени објекти и терени, политичка поткрепа? Позиција во која оној дебелкото преговарач трља раце?

Во моментов, единствените земји кои почитуваат нешто што се вика Меѓународно право, во време кога постои активна постапка околу независноста на Косово, гласање на меѓународни инстанци, идни постапки по меѓународни судови.

Точно, Косово Е наш сосед и ТРЕБА и МОРА да го поддржиме кога МУ ТРЕБА поддршка.
Ама Косово не е нашиот ЕДИНСТВЕН сосед. И токму затоа мораше потактички да се постапува и можеби да се помисли на ова што го напишав погоре...како нешто што и мене ми падна на ум.

Чисто, да не гледаме еднострано.
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
кажи кои експерту?
јас само ќе ти помогнам да почнеш:
1. името на државава... косово не има признаено под уставно име?
...
...
...

ми се сере од таквите ко тебе... рекла - казала!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom