Македонска фудбалска репрезентација

Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Кристално јасно ми е мене кај живееме, ама не можам да поверувам дека отворено си кажаа дека ќе навиваат за Косово. Јас не знам колку iq треба да нема чоек за ваква глупост да произведе. Минимум третина репрезентативци се со албанско потекло, стварно не ми е јасно шо кур сакаат да покажат, колку се прости ли? Исто ме занима и дали обичниот албански гледач го дели ваквото ретардирано мислење, еве некој член албанец нека ми појасни..
Искрено јас не знам за која ќе навивам, но ќе бидам искрен, да немаше албанци во репрезентацијата на Македонија без сомнение и двоумење ќе навивав за Косово. Само не прашувај за кого ќе навиваме ако игра Албанија против Косово -error 404 станува.
Можеби затоа не ги следам другите спортови, првиот и последниот натпревар на ракомет што сум ја следел е пред неколку години, играше Македонија со некоја европска земја не се сеќавам која точно, и цело време публиката извикуваше за ш.иптари гасни комори, цело време, барем мене така ми се чинеше долг натпреварот. Тоа е балканскиот менталитет, тие истите навивачи ќе навиваат и за футбал и нема да можам да седнам до него и да навивам заеднички затоа што знам кои им се песните кои рандом ги пеат, знам против кого се собираат и најнепријателните навивачки групи.

За разлика од вас, ние албанците од Македонија Косово ја знаеме како жртва во последните 100 години, вие ја знаете како нешто друго секако. И за секој успех на Косово ние им се радуваме, вие не. Вие за Косово сте научиле по вести од српски телевизии.

Не би требало во спортот да се меша политика, нема смисла јас да навивам за Косово, па ниту нема смисла тебе да ти пречи ако навивам за Косово, ама ова е балкан, сепак треба време да помине, во мир, можеби и да се сменат овие генерации кои сме контаминирани и ограничени од национализмот.
А за навивачките групи не знам како се организираат и дали имаат било каква одговорност да навиваат за државата каде живеат.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.308
Поени од реакции
7.442
Мене не ми е чудно што ќе навиваат за Косова, исто како нашите патриоти по белиот свет што ќе навиваат за Македонија, малку сте гледале кога играме по странство на трибините фаланга? Исто Мексико кога игра против УСА на нивни терен имаат повеќе навивачи... Мене ме нервира што ќе се бутаат на стадион и ќе прават рчки браќава...
 
M

Macedon1um

Гостин
играше Македонија со некоја европска земја не се сеќавам која точно, и цело време публиката извикуваше за ш.иптари гасни комори, цело време, барем мене така ми се чинеше долг натпреварот
Ти имаш сонувано нешто, сме играле пред неколку години натпревар против Европска репрезентација и сме пееле цело време за ш&птари гасни комори :tapp:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.547
Генерално се слагам со ова што си пишал, иако не би одела толку во крајности, секако дека има голем дел од нив што размислуваат така, но сигурна сум не сите и се‘ уште имам надеж дека би се сменило со тек на време.. истото важи и за нас, не сме ни ние цвеќиња. Ама баш цел овој муабет сакав да го избегнам, и затоа ти звучам контрадикторна. Значи мене кристално јасно ми е дека нема да дојдат да навиваат за Македонија.
Она што ме чуди е дека јавно кажуваат не дека нема да навиваат за Македонија, туку дека ќе навиваат за Косово, со што си намалуваат аргументација за други општествени проблеми, да не речам си пукаат у нивната филозофија на изигравање жртви.
Како и да е, не сакам да ги разглабаме овде општествените проблеми што ги имаме, чисто само некој аргументиран став од албанец да чуев за конкретнава глупоштија..
Целиот "хајп" околу ова го направија спортските портали затоа што Балистите беа спонзорирани од владата а сега навиваат против оваа држава.Само изгледа не им е јасно со кого си имаат работа и мислат дека од тој факт они ќе се засрамат.Ми текнува пред неколку години кога Искра стаса до плеј оф како македонската спортска јавност бараше Балистите да изваделе македонско знаме за да покажат дека доаѓаат од Македонија и да ги испочитуваат Македонците кои навивале за нив :tapp:.

Толку години поминаа и одново и одново се прават истите грешки, никако да извлечеме поука од нешто.

Последна глупост на македончето пак беше кога шверцери изјавија дека нема да навиваат за Косово и нема да одат на стадион, по коментари да им честитаат, како браво за вас.
Тоа е тој став на самоуништување.

Нема да ги коментирам оние болните кои пишуваа дека македонските и албанските навивачки групи од РМ треба да навивале заедно, тие се ликови кои кога зборуваат за оваа земја ја подпишуваат РСМ, ликови на кои им ги ебат женити и сестрите истите тие со кои сакаат заедно да навиваат.


На крајот од денот не знам што очекувате, за кого навиваа нашите од Пустец и Мала Преспа кога игравме со Албанија, или пак нашите од Егејска и Пиринска Македонија?
Сосема нормална работа е тоа.
Автоматски споено мислење:

Ти имаш сонувано нешто, сме играле пред неколку години натпревар против Европска репрезентација и сме пееле цело време за ш&птари гасни комори :tapp:
Најверојатно мисли за она у Ниш кога се пееше Абре Македонче на крајот при една победа, паѓаа у кома тогаш ликовите од невладините.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Искрено јас не знам за која ќе навивам, но ќе бидам искрен, да немаше албанци во репрезентацијата на Македонија без сомнение и двоумење ќе навивав за Косово. Само не прашувај за кого ќе навиваме ако игра Албанија против Косово -error 404 станува.
Можеби затоа не ги следам другите спортови, првиот и последниот натпревар на ракомет што сум ја следел е пред неколку години, играше Македонија со некоја европска земја не се сеќавам која точно, и цело време публиката извикуваше за ш.иптари гасни комори, цело време, барем мене така ми се чинеше долг натпреварот. Тоа е балканскиот менталитет, тие истите навивачи ќе навиваат и за футбал и нема да можам да седнам до него и да навивам заеднички затоа што знам кои им се песните кои рандом ги пеат, знам против кого се собираат и најнепријателните навивачки групи.

За разлика од вас, ние албанците од Македонија Косово ја знаеме како жртва во последните 100 години, вие ја знаете како нешто друго секако. И за секој успех на Косово ние им се радуваме, вие не. Вие за Косово сте научиле по вести од српски телевизии.

Не би требало во спортот да се меша политика, нема смисла јас да навивам за Косово, па ниту нема смисла тебе да ти пречи ако навивам за Косово, ама ова е балкан, сепак треба време да помине, во мир, можеби и да се сменат овие генерации кои сме контаминирани и ограничени од национализмот.
А за навивачките групи не знам како се организираат и дали имаат било каква одговорност да навиваат за државата каде живеат.
Мене не ми е воопшто чудно албанци да навиваат за своите земји, исто како што македонци во Австралија би навивале за нас доколку не се интегрирани таму. Она што е вредно за забелешка е дека оваа репрезентација не е ко ракометарската, туку е рамковна и мултиетничка до коска. Има албанци во неа а сепак позади нив нема да застанат ниту локалните албанци. И тоа од единствена причина, што има и Македонци во селекцијата. Чисто да се долови ситуацијата во државата. Нема никогаш да е доволно нешто да е мултиетничко за да го подржите, бидејки целта е да биде чисто албанско.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
:pos::pos::pos::pos:

Ќути ајде и ти навиваше за Шкендија пред две, три лета :icon_mrgr:
Да бе, уште стојам зад тоа иначе :D

Шкендија во Европа ја претставува Македонија.

Ако утре Шкендија освои ЛШ, со тоа после ќе игра директно во групна фаза следна сезона, и после тоа ќе има Македонија повеќе поени и ќе имаме и второ место за екипа во ЛШ.

Плус да не зборам што таков успех би инспирирал и други екипи да вложуваат во фудбалот :D

Не сум фан на ни една конкретна екипа, така да политика и заебанција на страна, треба да се поддржуваат екипи што ја поддржуваат Македонија во странство, може само ќар да има on the long run.

Популаризирање на спортот, доаѓање на странци во државава што ќе гледаат утакмици, атмосфера во градот, потенцијално некој македонец ќе крене форма и за репрезентација, па некој ќе му текне можда да ја скаутира Шкендија во лига на рандом меч и случајно да му фати око некој играч на противникот и така натаму и така натаму

Јасно ми е мене се тоа, не се праам наудрен, ама може само ќар да има од македонски преставници во ЛШ/ЛЕ.
Еве, Вардар во ракомет вака си газеше, па сега некој му текна да вложува во Еурофарм, па донесоа поени Вардар за догодина дури и екипа ко Металург/Пролет да игра во ЛЕ ракомет, па да добијат ќар, па да се уозбилат, па повеќе наши дечки ќе добијат шанса во ракометната ЛЕ, па ќе напраат трансфери па....
И така, многу лесно може за 15ина години да имамае солидна репрезентација што уствари изглегла поради успехот на РК Вардар во ЛШ :D

........ептен филозофирам у ПМ еј :D (ама се сфаќаме бе)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.547
Да бе, уште стојам зад тоа иначе :D

Шкендија во Европа ја претставува Македонија.

Ако утре Шкендија освои ЛШ, со тоа после ќе игра директно во групна фаза следна сезона, и после тоа ќе има Македонија повеќе поени и ќе имаме и второ место за екипа во ЛШ.

Плус да не зборам што таков успех би инспирирал и други екипи да вложуваат во фудбалот :D

Не сум фан на ни една конкретна екипа, така да политика и заебанција на страна, треба да се поддржуваат екипи што ја поддржуваат Македонија во странство, може само ќар да има on the long run.

Популаризирање на спортот, доаѓање на странци во државава што ќе гледаат утакмици, атмосфера во градот, потенцијално некој македонец ќе крене форма и за репрезентација, па некој ќе му текне можда да ја скаутира Шкендија во лига на рандом меч и случајно да му фати око некој играч на противникот и така натаму и така натаму

Јасно ми е мене се тоа, не се праам наудрен, ама може само ќар да има од македонски преставници во ЛШ/ЛЕ.
Еве, Вардар во ракомет вака си газеше, па сега некој му текна да вложува во Еурофарм, па донесоа поени Вардар за догодина дури и екипа ко Металург/Пролет да игра во ЛЕ ракомет, па да добијат ќар, па да се уозбилат, па повеќе наши дечки ќе добијат шанса во ракометната ЛЕ, па ќе напраат трансфери па....
И така, многу лесно може за 15ина години да имамае солидна репрезентација што уствари изглегла поради успехот на РК Вардар во ЛШ :D

........ептен филозофирам у ПМ еј :D (ама се сфаќаме бе)
Не те подржувам но знам дека не си кретен кој со сила го кажува ова поради х причини од кој тој има корист или некој мора да го брани тој став затоа што му е така кажано.Тотално погрешно размислување но уште попогрешно е да влегуваме во банална дискусија на оваа тема.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Мене не ми е воопшто чудно албанци да навиваат за своите земји, исто како што македонци во Австралија би навивале за нас доколку не се интегрирани таму. Она што е вредно за забелешка е дека оваа репрезентација не е ко ракометарската, туку е рамковна и мултиетничка до коска. Има албанци во неа а сепак позади нив нема да застанат ниту локалните албанци. И тоа од единствена причина, што има и Македонци во селекцијата. Чисто да се долови ситуацијата во државата. Нема никогаш да е доволно нешто да е мултиетничко за да го подржите, бидејки целта е да биде чисто албанско.
Кажав за себеси зошто не ви нававал за Македонија, ако ова е твое мислење ок.
Автоматски споено мислење:

Ти имаш сонувано нешто, сме играле пред неколку години натпревар против Европска репрезентација и сме пееле цело време за ш&птари гасни комори :tapp:
Извини можеби сум ја утнал песничката.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Кажав за себеси зошто не ви нававал за Македонија, ако ова е твое мислење ок.
Автоматски споено мислење:


Извини можеби сум ја утнал песничката.
Ми ја избегна поентата. Цело време демек барате мултиетничка држава, еве ви мултиетничка селекција и пак си ја подржувате чисто албанската.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
Шверцери не навиваат за Косово затоа што тие навиваат за Албанија. како што и треба. Косово да игра на ЕУРО, а Албанија да не игра, тоа ќе биде јако понижување за Албанија и голем шамар. тоа Шверцери мн добро го знаат.

Не знам зошто и не сум сигурен. Дали е дека Босна не го признава Косово (а и не смее ради Крајина) или баш дека има доста срби во тој дел на Босна и дека е можен голем инцидент.. не знам, ама знам дека на последниот ждреб кажаа дека Косово не може со Србија или со Босна
мислам дека на сите им е кристално јасно зошто Македонија го призна Косово. епа со Босна е истото, само обратно. ние го признавме ради овие 20% шо се, шо за мала држава ко нашата е голем процент. Босна има и мн поголем процент српско население и плус е федерација. па сконтај зошто не го признава и зошто ФИФА одлучи покрај Србија со Косово да не може да игра и Босна, оти ќе се испотепаат.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
sekoj albanec koj go imam zapoznaeno i so koj sum zborel na temata mi kazal deka naviva za kosovo, i zboruvam za albanci od makedonija koi nemaat bliski koreni od kosovo. kosovo za niv e vtora najmila reprezentacija pozadi albanskata, edino ako bi igrale protiv albanija bi bile protiv niv odnosno povise za albanija. ne znam koj e toj albanec na svetot koj ic ne simpatizira so kosovo, vo cel dosegasen zivot ne sum sretnal takov (osven normalno tie retkite koi ne se gledaat kako albanci iako vlecat albanski koreni).
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Што праиме со тоа што пола играчи не ни играат и греат клупи?
Како би ги тепале Косово со ваков тим?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom