Македонска фудбалска репрезентација

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.521
Што праиме со тоа што пола играчи не ни играат и греат клупи?
Како би ги тепале Косово со ваков тим?
Реално ја не очекувам победа против Косово, настрана шо нема да има фудбалска атмосфера, пола играчи ќе играат со измешани чуства и несигурни во себе.А на спортивната страна имаш фанатизам и борба, новопечена "држава" и тим кој ќе гине за победа.Не се знае како ќе заврши ама шансите ги давам некако 60% за Косово Републик а 40% за Македонија.
Не скедам толку многу фудбал европски фудбал веќе 2 и пол години па не знам што играчи имаат, некој позвучни имиња во позвучни екипи имаат ли?
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.054
Поени од реакции
4.025
Димитриевски брани стандарно во втора лига.
Ристовски, Ристевски, Муслиу, Алиоски играат секој меч. Велковски еве го вчера стартер беше, белким ќе издржи здрав до март.
Спировски, Барди се редовни. Николов и Адеми се повредени инаку играат и тие. Проблемот е што Елмас добива ептен мала минутажа.
Во нападот, Пандев игра супер, дава голови, како и Тричко на Кипар. Несторовски има мала минутажа, тек тук од клупа ако влезе. Најголема мистерија е Трајковски кој го нема во записник редовно. Исто и Стојановски игра во купот само.
Во глобала тоа е тоа, мене најмногу ме плаши ситуацијата со Елмас, но ќе видиме што ќе биде.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.256
Реално ја не очекувам победа против Косово, настрана шо нема да има фудбалска атмосфера, пола играчи ќе играат со измешани чуства и несигурни во себе.А на спортивната страна имаш фанатизам и борба, новопечена "држава" и тим кој ќе гине за победа.Не се знае како ќе заврши ама шансите ги давам некако 60% за Косово Републик а 40% за Македонија.
Не скедам толку многу фудбал европски фудбал веќе 2 и пол години па не знам што играчи имаат, некој позвучни имиња во позвучни екипи имаат ли?
Ау, топ се Косово, објективно имаат солиден тип

Муриќи (или како и да се чита Muriqi) е маестрален годинава, главен играч е на Фенербахче меѓу топ стрелци во лигата во Турција е, секој втор меч гол дава

После тоа Мило Рашица од Вердер е тука, многу заебан играч, има идниан пред него

Валон Бериша исто им е тука добар како и пар играчи што сега не ми текнуваат

Во моментов играчите им се далеку во бољи форма и имаат бољи репрезентација од нас

Овој Муриќи сто посто ќе ни даде гол :D

А иначе...
Да игравме во Косово и ја ќе реков дека се фаворити, вака домашниот терен би требало да израмни демек нешто па 50-50 да се шансите
Автоматски споено мислење:

Димитриевски брани стандарно во втора лига.
Ристовски, Ристевски, Муслиу, Алиоски играат секој меч. Велковски еве го вчера стартер беше, белким ќе издржи здрав до март.
Спировски, Барди се редовни. Николов и Адеми се повредени инаку играат и тие. Проблемот е што Елмас добива ептен мала минутажа.
Во нападот, Пандев игра супер, дава голови, како и Тричко на Кипар. Несторовски има мала минутажа, тек тук од клупа ако влезе. Најголема мистерија е Трајковски кој го нема во записник редовно. Исто и Стојановски игра во купот само.
Во глобала тоа е тоа, мене најмногу ме плаши ситуацијата со Елмас, но ќе видиме што ќе биде.
Ристовски сега почна да игра, беше повреден пола сезона
Барди сега се повреди ќе се врати за пар недели..
Несторовски ич не игра, Трајковски ич не игра, Елмас грее клупа..
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.521
Да ама не заборавај дека ќе имаат и солидна поддршка, што е мотив плус и за нив.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.852
Поени од реакции
3.320
Спировски моментално игра во одлична форма и тоа е супер за средниот ред! Адеми веројатно ќе биде опоравен до тогаш. Тие во одбраната играат сега доста и имаат добра минутажа, па не е лошо тоа воопшто. Мене ми е она Тричковски повикан и оп повреден е (три пати се случува ова, а после тоа игра веднаш за АЕЛ Ларнака.. тоа некако не ми е јасно). Пандев си е супер и ќе биде мотивиран и веројатно ќе одигра на високо ниво затоа што тој сака да игра на ЕП и не верувам дека би пропуштил ваква шанса.
Не ме плаши Косово воопшто. За мене Израел е далеку појак и понезгоден тим, па ете се справивме со нив. Едино што ќе биде е дали на нас ќе ни се игра. Може само самите да сме свој противник и непријател. Како со Косово, така со кој и би бил нареден противник после тоа (кој е секако послаб).
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Спировски моментално игра во одлична форма и тоа е супер за средниот ред! Адеми веројатно ќе биде опоравен до тогаш. Тие во одбраната играат сега доста и имаат добра минутажа, па не е лошо тоа воопшто. Мене ми е она Тричковски повикан и оп повреден е (три пати се случува ова, а после тоа игра веднаш за АЕЛ Ларнака.. тоа некако не ми е јасно). Пандев си е супер и ќе биде мотивиран и веројатно ќе одигра на високо ниво затоа што тој сака да игра на ЕП и не верувам дека би пропуштил ваква шанса.
Не ме плаши Косово воопшто. За мене Израел е далеку појак и понезгоден тим, па ете се справивме со нив. Едино што ќе биде е дали на нас ќе ни се игра. Може само самите да сме свој противник и непријател. Како со Косово, така со кој и би бил нареден противник после тоа (кој е секако послаб).
Подобро е да се каже дали "дел од Македонската репрезентација" ќе сака да игра.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.207
Поени од реакции
4.944
И Елмас со гол, до мечот со Косово се надевам дека уште некој играч ќе биди во форма...
Пандев за сега е во најдобра форма од сите, полека Елмас да се вклопи кај Гатузо иако сега има огромна конкуренција после донесени 3 нови играчи.
Несторовски труп, дрво најголемо е од цел тим моментално, ни во Удине не игра ништо, Трајковски сличен на него, можи лош трансфер, го нема ни на клупа.
Стојановски исто, во зимски сон оваа тројка.....
Тричковски е можи време конечно шанса да добие пред горенаведените, вака така си гази низ Кипар.
Спировски одличен.
Адеми солиден исто.
Барди мала повреда, треба да е фит до тогаш.
Алиоски стандарден во Лидс, Муслиу исто како и Ристевски и Ристовски.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Спировски моментално игра во одлична форма и тоа е супер за средниот ред! Адеми веројатно ќе биде опоравен до тогаш. Тие во одбраната играат сега доста и имаат добра минутажа, па не е лошо тоа воопшто. Мене ми е она Тричковски повикан и оп повреден е (три пати се случува ова, а после тоа игра веднаш за АЕЛ Ларнака.. тоа некако не ми е јасно). Пандев си е супер и ќе биде мотивиран и веројатно ќе одигра на високо ниво затоа што тој сака да игра на ЕП и не верувам дека би пропуштил ваква шанса.
Не ме плаши Косово воопшто. За мене Израел е далеку појак и понезгоден тим, па ете се справивме со нив. Едино што ќе биде е дали на нас ќе ни се игра. Може само самите да сме свој противник и непријател. Како со Косово, така со кој и би бил нареден противник после тоа (кој е секако послаб).
kakov izrael, drva nevideni, ne se lazete zaradi sreknata pobeda protiv avstrija. za mene tie ne se daleku pred luksemburg, napagacot od kina ako prestane da im igra tuka negde se so kvalitet, ovaka toj gi vagja malku nad evropskoto fudbalsko dno. uste koga bea vtori vo grupata tuka vi rekov deka ke bidat samo pred letonija na kraj i nekoi mi se smeea, pa se vide na kraj kakvi kamenja se. najgolema utka vo kvalifikaciite bese sto ne pobedivme kaj niv na gosti, toa za mene bese pogolem neuspeh i od visokiot poraz doma protiv avstrija.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
тоа што некои играчи не играат редовно за клубовите и не е толку страшно. ни требаат играчите за два напревара, не за 20. па Милевски со У21 нè однесе на ЕУРО со играчи каде 8 од 11 ич не играа по клубовите. овие се да се биде или не натпревари, одлучува, тактика, желба, мотивација, тоа кој колку играл не е мн битно. едино проблем може да биде после за финалето нашиве ако се преморат со Косово, ама верувајте, толку се нашиве спремни што и да играат сите редовно за клубовите пак ќе се изморат.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.861
Поени од реакции
7.243
тоа што некои играчи не играат редовно за клубовите и не е толку страшно. ни требаат играчите за два напревара, не за 20. па Милевски со У21 нè однесе на ЕУРО со играчи каде 8 од 11 ич не играа по клубовите. овие се да се биде или не натпревари, одлучува, тактика, желба, мотивација, тоа кој колку играл не е мн битно. едино проблем може да биде после за финалето нашиве ако се преморат со Косово, ама верувајте, толку се нашиве спремни што и да играат сите редовно за клубовите пак ќе се изморат.
А како е распоредот(датум се знај) за колку дена се игра финалето и тој чинам беше само еден меч

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Дали некој ги прати младиве во у21 и у19, посебно ме интересира како се развиваат Трапановски и Митровски.. @nsan Дали има некој дечки кој се блиску до сениори?
 
Ф

Флеш

Гостин
Дали некој ги прати младиве во у21 и у19, посебно ме интересира како се развиваат Трапановски и Митровски.. @nsan Дали има некој дечки кој се блиску до сениори?
Тодороски,Здравковски и Фазлагич со Чурлинов се најблиску ....Трапановски и Митровски не .....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
За разлика од вас, ние албанците од Македонија Косово ја знаеме како жртва во последните 100 години, вие ја знаете како нешто друго секако. И за секој успех на Косово ние им се радуваме, вие не. Вие за Косово сте научиле по вести од српски телевизии.
Па не баш. Ние за Косово, за жал, знаеме од искуства на сопствена кожа. Од прва рака.
Овој пат сакам навистина да си во право и стварно за срањата кои Косовоо ги прави наоколу да дознававме од српски медиуми, но, реалноста е таа и ние самите тука, на своја кожа осеќаме и гледаме кога влегуваат терористички групи, кога бегаат сите кои убиваат каури таму и таму наоѓаат закрила и слично.
Автоматски споено мислење:

Повеќето Албанци тука се дојдени од Косово (како и сите банди терористички кои доаѓаат во Македонија да убиваат и да тероризираат во име на нивната религија и слично).
Така да, Албанците тука повеќето имаат на Косово предци и роднини од едно колено назад, нормално е да навиваат за својата земја. Вие коа ќе се отселите во Америка, таму сте сепак странци и сепак навивате за Македонија.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Па не баш. Ние за Косово, за жал, знаеме од искуства на сопствена кожа. Од прва рака.
Овој пат сакам навистина да си во право и стварно за срањата кои Косовоо ги прави наоколу да дознававме од српски медиуми, но, реалноста е таа и ние самите тука, на своја кожа осеќаме и гледаме кога влегуваат терористички групи, кога бегаат сите кои убиваат каури таму и таму наоѓаат закрила и слично.
Автоматски споено мислење:

Повеќето Албанци тука се дојдени од Косово (како и сите банди терористички кои доаѓаат во Македонија да убиваат и да тероризираат во име на нивната религија и слично).
Така да, Албанците тука повеќето имаат на Косово предци и роднини од едно колено назад, нормално е да навиваат за својата земја. Вие коа ќе се отселите во Америка, таму сте сепак странци и сепак навивате за Македонија.
Па и повеќето македонци имаат предци од егејска, Бугарија и Србија, што има проблем во тоа?
Не верувам дека има некој албанец кој земјата Македонија не ја чувствува како своја, ама се сложуваме дека државата не сите ја чувствуваат како своја.
Замисли, денеска албанците во администрација се застапени само со 16%, само заради тоа повеќето македонци не ја чувствуваат оваа држава како своја, само заради тоа што му се појавува албанец кај "не му е местото".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom