Македонска ракометна репрезентација - (жени)

Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
3.726
Солидна репрезентација се ако се земе во предвид дека играа без пикер и лево крило вчера. Трагикомично е колку е тромава и неспретна Гакидова на линија, а уште посмешно е што кога во еден напад на Исланд не успеа да се замени во одбрана, ја пуштија на крило, пикер да чува крило :LOL:. Исто, левото крилце од Куманово, освен ако не дала некој од последните два гола зошто исклучив, во кадар влезе само кога и падна топката од раце при залет во чиста ситуација за гол и кога заменувајќи се во одбрана се треснаа со една Исланѓанка кај клупите. Бачко и Ристовска се единствени со висок квалитет во тимот, Сара ако продолжи може да застане и рамо до рамо со Вале Радуловиќ како најдобри ракометарки родени во Македонија, без да ги рачунаме увезените. Гичевска е надежна исто така, а се надевам денес или утре против Грција ќе ја пушти во игра и Андреа, ќерка му на Гоце Седлоски, само што наполни 18 години, од летото е во Локомотива во Хрватска, ја најавуваа како доста талентирана.
Што се случи со Керамичиева? Кога се пласираа на младинско ЕП пред некоја година беше убедливо најталентирана ракометарка, во последно време ич не ја гледам во состав, повреди ја бутнаа или класичниот македонски синдром?
Без разлика на обезбедениот бараж, таму немаме шанса против било која репрезентација и да се паднеме. Пласман на првенство нема да видиме уште долго време, освен идната година што сме ко-домаќини на ЕП ако не се лажам со Словенија и Црна Гора.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Со кој се паѓа да играме во бараж ако сме први во групата?
Мислам дека нема врска тоа со кој би играле, ама за секој случај а и фактот дека сме најдобри во групата треба до крај убедливо да се добијат двете утакмици.

Ливриниќ имала некои добри партии, мислам против Чешка играше добро и даде доста голови. Јас гледам потенцијал во Јанкуловска. Таа ја пуштија со Шведска еднаш и даде 3-4 гола и има добар скок шут. Баш ја ставија денес со Литванија, па ќе видиме како ќе изигра.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Ги следам девојкиве одамна и реално никоја не забележала некој особен напредок низ годиниве, освен Сара. Но, како што знаеме, резултати без добри бекови не се остваруваат.
И јас се чудам што стана со Керамитчиева, жива ја нема. Игра ли ракомет воопшто?
Исланѓанките ги добивме со добра одбрана на моменти, во позициони напади не одигравме ништо. Се гледа дека репрезентацииве на турниров се дааааалеку зад европскиот крем, не гледам како би имале шанса против некоја посилна селекција во баражот.
Од бековиве, покрај Елена, ми се допаѓа како игра Стојановска. Знае некогаш да одигра паметно и добро да влезе. Симона Стојковска не ја познавам, но можам да забележам дека знае да извади добар удар од зглоб.
Ливриниќ тотално разочарарување. Гичевска не е некој особен квалитет, можам да кажам дека одигра над очекувањата.
Не знам зошто вчера ја отупе Симе толку со Гакидова на пикер. Па онаа со носот, Сања Дабевска е измислена за нејзе.
Општо, не сум задоволен од играта, иако се испофаливме како победивме. Освен периодично добрата игра во одбрана, прераснувањето на Сара во топ играч, со ништо друго не задоволивме. Би додал и дека ми се допаѓа што играме брз ракомет, ја нема веќе онаа тракторски бавна транзиција. Овој Симе цел живот е селектор, ама не гледам дека нешто многу напредува.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Пренос даваат негде? Стримот на YouTube не уклучува, изгледа заспале пред камера.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Поради сплет на околности често налетувам на Дабевска и Георгиевска, вака на ТВ ситни се ама во живо се како Панцер германскине тенкови.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Бајаги слабо денес, ама ок пак десетка со кромид им шибнаа. Утре нека земат да играат минимум 15-20 разлика да ги победат козите од југот.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.808
Поени од реакции
15.899
некоја средина сме, далеку подобри од аматерски репрезентации, далеку послаби од врвни. има напредок можеби за разлика од минатите години ама се е некако споро. баражот секако не го минеме, ќе играме против далеку подобра репрезентација од нас.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Denes prv pat gi gledav, ne sum gledal zenski rukomet od koa osvoivme 7mo mesto 2006/7 ne mi tekinja kaj nas kiga se igrase nekoe prvenstvo, baska sekoja tekma u sala gi gledav.. Mi ostavi vpecatok pikerot, nekako mnogu e korpulentna ili dali litvankive se malecki, pa zatoa dobiv takov vpecatok.. me potseti na stole, a fati topka ili gol ili penal so isklucuvanje.. Edno prasanje, dali vo grupava se igraat 3 tekmi ili 6 u smisol doma - gosti?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.318
Denes prv pat gi gledav, ne sum gledal zenski rukomet od koa osvoivme 7mo mesto 2006/7 ne mi tekinja kaj nas kiga se igrase nekoe prvenstvo, baska sekoja tekma u sala gi gledav.. Mi ostavi vpecatok pikerot, nekako mnogu e korpulentna ili dali litvankive se malecki, pa zatoa dobiv takov vpecatok.. me potseti na stole, a fati topka ili gol ili penal so isklucuvanje.. Edno prasanje, dali vo grupava se igraat 3 tekmi ili 6 u smisol doma - gosti?
Три, уште една имаме утре и тоа е тоа.
Веќе сме пласирани за плејофот
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
228
Поени од реакции
102
Не знам што се бламираше Симе со Гакидова на пикер против Исланд цела утакмица, Дабевска за неа е Стоилов, па и Боризовска 2 утакмици по ред ја игра како крило иако среден бек и е природна позиција, уште пак и по 60мин ја игра o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom