Македонска берза

Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Za Mpt se suska 2000ki dividenda sto od edna strana e dobro, od druga strana vekje dividendata nema nikakvo znacenje na pazarnata cena.

Cenite na berza sekoj od den na den se se poprimamlivi , no seuste mislam ima prostor za korekcija bar 15-20%
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920

а вие плачете што Тито продал таму пред затворање на погон :pos: У америка миљарди се прават на вакви работи.

The regulator asked corporate insiders to be "mindful of their obligations" and not disclose any confidential information. :pos::pos::pos::tapp:
 
Член од
1 септември 2017
Мислења
5
Поени од реакции
9
Drzavata zaglavi 2 milijardi denari na nekoja smetka na agencija za energetika.tie pari se mrtvi, ne se koristat.drzavata plaka kazni deka ne se zavrsi dogovorot za GA MA.a sega se zadolzuva i za tie pari ke plaka kamati.znaci za svoite pari sto gi ima plaka kazni a za tugite sto ke gi pozajmi ke plaka kamati.tie pari da se isplatea ke bea vo optek sega i drzavata ke naplakase danoci-dali na dividendi dali na plati dali na potrosuvacka.mnogu nesposobna vlada nacrtana ovca da im dades ke ja izgubat.oni ke ja spasele ekonomijata zimi majka
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Па барем напишете (елаборирајте) како тоа во ноември/декември ќе се вратат старите цени?? Баш би сакал да ја видам таа математика?

Како тоа компаниите што ќе бидат затворени 3-4месеци ќе успеат да го надминат производството и профитот од претходните години и ќе ја донесат акцијата на истото ниво како претходно?


Se nadevam deka ke se vrati na staro negde do Nova godina.Se prasuvam dali ovaa godina ke zememe dividenda od KMB. ,TNB ?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Па барем напишете (елаборирајте) како тоа во ноември/декември ќе се вратат старите цени?? Баш би сакал да ја видам таа математика?

Како тоа компаниите што ќе бидат затворени 3-4месеци ќе успеат да го надминат производството и профитот од претходните години и ќе ја донесат акцијата на истото ниво како претходно?
Па убаво си напишал човекот дека се надева. Некој се надева дека ќе се вратат цените од 2007. година. Јас се надевам дека МБИ ќе достигне 20.000. Или 50.000, шо?
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Економистите на Морган Стенли и Голдман Сакс оценуваат дека пандемијата на коронавирусот ќе им нанесе поголема економска штета на САД отколку што претходно се очекуваше.
Економистите предупредуваат на потенцијалниот катастрофален пад на американското производството во вториот квартал и подлабока глобална рецесија.

Тимот економисти на Морган Стенли, предводени од Елен Зентнер, во извештајот упатен до клиентите наведува дека сега предвидува пат на американскиот бруто национален производ (БДП) од дури 30,1 отсто во тромесечјето април-јуни, пренесува Блумберг.

Тоа ќе ја крене стапката на невработеност на просечно 12,8 отсто во тој период, се додава во извештајот.

Аналитичарите на Голдман Сакс, предводени од Јан Хациус, објавија дека сега предвидуваат пад на светската економија за околу 1,0 отсто оваа година, што би било дури повеќе и од оној во 2009 година за време на глобалната финансиска криза.

Тие од претходно проектираа пад на американското производство од 24 отсто во следниот квартал.

Овие катастрофални прогнози на двете најголеми банки на Волстрит го засилуваат стравот од економска депресија.

Иначе се додека не зацрташ стриктен тајмфрејм, ќе се остварат подолу наведените посакувани индексни поени...евентуали

Па убаво си напишал човекот дека се надева. Некој се надева дека ќе се вратат цените од 2007. година. Јас се надевам дека МБИ ќе достигне 20.000. Или 50.000, шо?
 
Член од
4 декември 2011
Мислења
75
Поени од реакции
38
@Blizzard ajde da te cueme so tvojata ekspertska analiza, zosto e denes zeleno


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.221
Поени од реакции
4.122
Blizzard сака да падне КМБ 4.500 , Алк 7.000 , НЛБ 12.000 за да почне да купува :D
Ке паднат волку ако искочи уште една корона па пак потоп и Blizzard ке каже ви реков скапи се :D

Шала на страна Алкалоид не гледам веќе шанса да падне под 8.000 , додека КМБ до 5.000 преку сила
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Blizzard сака да падне КМБ 4.500 , Алк 7.000 , НЛБ 12.000 за да почне да купува :D
Ке паднат волку ако искочи уште една корона па пак потоп и Blizzard ке каже ви реков скапи се :D

Шала на страна Алкалоид не гледам веќе шанса да падне под 8.000 , додека КМБ до 5.000 преку сила
Si kupi ti brashno so parite sto prodade? Da ne zaboravish kvasec... :misticen:
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Малку зеленило од европскиве берзи и одма залет салто мортале на МСЕ. Јас трпеливо си чекам. Денес рас од1% и не е баш индикатор, повеќе ми е ко зимање здив пред да нурне пак ...
Но, сепак секој со својата математика ...
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Гледам ме прозиваат кафекуварки кои купија АЛК на 13.500 и КМБ на 7.700. Многу интересна појава е ова МСЕ, психијатар треба да ја надгледува. Изгубија 30-40% од вредноста у рок од неколку дена ( ке беше и повеќе да не интервенираа идиотите со она -5% ) а на прв раст од 2-3% одма се силни.

реков, пак ке речам, НЕ ВЕ МОЖАМ БЕ :pos: :pos: :pos: :tapp:
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Кога (ако) во Германија (ќе) ескалира короната, и повеќе заради мерките за дополнителна рестрикција таму, тогаш ќе потонат берзите и економиите во Европа
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom