Македонска берза

Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Мене не ми одговара МСЕ да оди надоле не сум целосно излезен ама пазарната ситуације е таа и треба да се остави пазарот да си ја најде цената.
Немој да мислите дека тоа што нема да се тргува 2 недели ќе смени нешто само паниката и редот за продавање ќе се зголеми на отварање на МСЕ после 2-3 недели зашто се ова ќе има подолгорочни импликации на економијата од 2-3 недели.
Што се случува со луѓето на кои хитно им требаат пари во овие 2-3 недели а неможе да продадат?
Bas naprotiv mislam deka posle tie 2-3-4 nedeli kolku i da se dodeka ne se stabilizira situacijata nema da ima panicni odluki i lugjeto ke go gledaat toa kako nov pocetok a ne kako kraj i kolaps koga bi se ostavilo da se trguva. Jas licno neznam lugje sto im e dojdeno parite na berza da im bidat za opstojuvanje.Kako bese praviloto vlozi kolku sto si spremen da izgubis
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Нема сигурно да се запре тргувањето на овоа берзиче пошо не е запирано на ниедна друга берза кајшто секојдневно неделава се губеа и ствараа трилиони вредност. Не е дека локалните мешетари би се засекирале за правото секој слободно да располага со својот имот и гарант би спречиле да им паѓа вредноста на акциите додека не се стабилизираат работите у светов, ама ептен цел свет ќе им се смее што они запреле у држава којашто трпи минимални последици од вирусот.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Нема сигурно да се запре тргувањето на овоа берзиче пошо не е запирано на ниедна друга берза кајшто секојдневно неделава се губеа и ствараа трилиони вредност. Не е дека локалните мешетари би се засекирале за правото секој слободно да располага со својот имот и гарант би спречиле да им паѓа вредноста на акциите додека не се стабилизираат работите у светов, ама ептен цел свет ќе им се смее што они запреле у држава којашто трпи минимални последици од вирусот.
башка кога може банки да работат со клиенти, маркети и сл. па берза кај што брокерски куќи можат со 1-2 вработени да пуштаат налози без никаков физички контакт со луѓе, чуму запирање?
А да се запре поради загуби? Си има механизми, -10% пад макс дневно не е џабе ставено :)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Јас не сум никаков фан на Трамп, ама во ниедна смисла. Но ако мислите дека он и тимот околу него се будали и Амириканскиот претседател ќе се потпишува на чартот од Dow Jones за најголемиот раст во еден ден (за време на неговиот говор) за подоцна да се избламира во екот на изборите каде ќе се трка за втор мандат, вие сте многу наивни. Американците одговорија многу брзо и жестоко.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Јас не сум никаков фан на Трамп, ама во ниедна смисла. Но ако мислите дека он и тимот околу него се будали и Амириканскиот претседател ќе се потпишува на чартот од Dow Jones за најголемиот раст во еден ден (за време на неговиот говор) за подоцна да се избламира во екот на изборите каде ќе се трка за втор мандат, вие сте многу наивни. Американците одговорија многу брзо и жестоко.
Што не се потпиша на оној од претходниот ден кога имаше ПОГОЛЕМ пад него растот наредниот ден ( најголем пад во историјата) ? Трамп е само јак на зборови, ама тоа им е доволно на глупердите амери. Утре пак црвено, нема бегање. Како идиот ја потцени короната и сега превзема драстични мерки, ама доцна.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Берзата не би одела надоле ако никој не продава по пониски цени. Луѓето имаат право да ја продаваат својата сопственост по пазарна цена ако им одговара. Истото важи и за купување. Никој со сила не ги тера луѓето ниту да купуваат, ниту да продаваат. Зошто берзата, односно КХВ да им го ускрати правото на тие луѓе да продадат или да купат затоа што на некого не му се допаѓа моменталната состојба на цените. Пазарот ги прави цените. Без продавачи цените нема да одат надоле или нагоре.

Пошто на форумов има луѓе и од периодот од 2008 што не се споредува со сегашнава ситуација, ама нека споделат дали во тие многу полоши ситуации со цените, дали тогаш берзата била затворена?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Само навивачки постови и желби за раст или пад како кому му чини и одговара. Додуша и реалноста е скроз откачена - еден ден ќе им ги исполни желбите на едните, а друг ден на другите. Си поигрува колку да ги демантира и спушти на земја сите што самоуверено даваат прогнози
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Да не ме сфатите погрешно... ни ја не сум за стопирање на тргувањето. Ама реално условите со 2008 се далеку од споредливи. Затоа што не ако, туку изгледа е прашање на време кога ќе биде прогласена кризна состојба на ниво на цела држава. И не споредувајте со поголеми и поискусни берзи... не можеме на мал прст да им се фатиме.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
и еве го одговорот на пазарот во УС:

US stock futures dropped sharply on Sunday evening with the Dow Jones losing over 900 points despite the Federal Reserve's decision to cut interest rates to the 0-0.25% range in an effort to calm markets and soften the coronavirus blow.


Dow Jones futures slid 3.73%, the Nasdaq 100 futures plunged 3.66% and S&P 500 futures lost 4.11% at 6:09 pm ET.

EDIT:

United States futures extended losses on Sunday, dropping over 5% and hit the so-called "limit down" despite the Federal Reserve's emergency rate cut in an effort to calm markets amid coronavirus concerns.


The Dow Jones futures plummeted 5.44%, the Nasdaq 100 futures were down 5.55% and the S&P 500 futures dived 5.31% at 6:22 pm ET.
 
Последно уредено:
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Јас не би бил на куповна страна на МСЕ следни две недели . . . . Тие што се пофалија дека ќе купуваат нека размислат и дај боже да погодат и да се ќарат . . . . Јас очекувам пад на МБИ10 . . .
Мислам дека сега е момент да си во кеш . . .
Искрено попрво би продавал на петочните ценовни нивоа отколку што би купувал . . .
МСЕ освен што е преценета во споредба со други берзи, на МСЕ паниката не е ни стигната . . . Среќа е што веќе нема странски фондови, па затоа сте вака спокојни . . . . Но ако седнат Чифлиганец, Хари, Андреја, Живко и Доне и се договорат да ја бутнат на солзите ќе им нема крај . . . . Место да зависам од други избирам да сум во кеш, па макар и загубил 10% од максималната вредност на портфолиото од пред некоја недела . . . .
Што се однесува до странските берзи таму е ХАОС . . . Ова не беше ни во 2008/09 година - 15% , па +10% јас не се сеќавам да имаше тогаш иако послабо ги следев . . . .
Сега нема домашна и светска економија . . . . Тоа е се поврзано . . .
Незнам како очекувате Македонија Турист да има добра година ???? Колку ноќевања ќе има ??? Метропол, Александар Палас ???
Колку загуби омилениот Макпетрол од падот на нафтата на светските берзи ??? Тие резервари на која цена се полнеле ???
Макстил изгледа не е популарен, па да не го коментирам . . . .
На кого му е до виното на Тиквеш во овој момент ????
............
И на крај како мислите дека банките ќе жнеат провизии и профити кога индустријата ќе застане . . . . Кој ќе зема стамбени кредити сега ????

Ум во глава, време е за стабилност и кеш. Јас пишав пред некој ден дека распродадов скоро све на МСЕ, а во странство немав мадиња, брзо отиде возот у провалија, закаснив и се заебав . . . .

Трамп ќе сака да има добра берзанска година пред избори, но неможе да ја спречи паниката . . . Ако се рашири ковид19 како во Европа отиде Вол Стрит по ѓаволите . . . Трамп ќе проба да превенира (исто и републиканците во 2008/09 пробаа ) ама нема да му успее.... нека се моли ковид19 да не се рашири како во Европа . . . .

п.с.
За оние душегрижници што инкогнито ме прозиваат . . . . Пишав веќе дека изгорев 25% од вредноста на моето портфолио, а сега сум на -30% . . . Ќе изгорев и повеќе, но КМБ и ТНБ исфорсираа, па на нив заработив . . . Им кажав дека пилињата ќе ги броиме наесен, доста ќе угинат, во меѓу време некои ќе станат убави кокошки . . . . . . Ќе се преброиме. Не ми е срам да признаам грешка всушност од грешките учам. . . Ќе си ги мериме за 3-4 години ако до тоа им стигнало . . .
Јас моето портфолио секогаш го откривам секој може да прочита, да пресмета, да коментира.... Секогаш сум играл со отворени карти... Моментално на мсе имам трошки. . . Но нивното портфолио никогаш не го кажуваат, ниедна трансакција не откриваат и се најпаметни и најбогати :D :D :aplauz::D. . . . Само навиваат, скокаат, се ситат, се фалат, а можеби немаат ниедна акција . . . .
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Mnogu ligavenje ama nikoj da se pofali dela trguva na berza :)
Jas na primer kupiv na 6700 dobra kolicina i prodadov na 7150 za eden den pa i toa e berza neli :)
Imam KMB da ne se razbereme pogresno ama koga e popust ne e loso za adreanalin 5% dnevno :)
Da navivam da padne i ne sum za zatvaranje neka se iscisti ostatokot od dedovina redno e na pazar da ostanat relevantni igrachi !!!
Zarem ne e dobra investicija TNB na 16200 so dividenda 2000 ???? Da ne ja cekate slucajno na 10.000 :) :) :)
Ne e berza crvena zvezda partizan pa ke navijame sekoj so svoj pamet neka tera i me bendisa izrekata na muka se poznaju junaci a cifliganec kaza site ke gi kupam na 6700 ama ne mu gi dadoa :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom