Македонска берза

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
Во целост се согласувам, но барем јас лично не верувам дека неписмен сељак би имал толкава среќа. Доколку е чиста среќа во прашање, тогаш дефинитивно станува збор за холивудско сценарио, а на мене лично ми е тешко да верувам дека светот го допрел тоа дно.

Но сепак тоа е само мое лично мислење, секако дека другите имаат право на поинакво мислење.
Среќа за да наследи богатство и со тоа богатство да таложи уште пари дефинитивно. После тоа откако стана претседател не може баш да се предвиди текот на настаните, но јас сметам дека премногу надеж, енергија и позитивни мисли посветивме на него за џабе. Е сега, што ќе прајме од понеделник е прашањето :(
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Dokolku prodolzi slednata nedela vaka mislam deka neizbezno e da se zapre trguvanjeto i opsto da zastanat site usluzni dejnosti od neophoden karakter
Не гледам причина да се затвори тргувањето на берза, зашто не се затвори тргувањето кога одеше ненормално нагоре берзата или тогаш ок беше?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.887
Поени од реакции
7.267
Не гледам причина да се затвори тргувањето на берза, зашто не се затвори тргувањето кога одеше ненормално нагоре берзата или тогаш ок беше?
Епа тогаш немаше прогласено кризна состојба на цела територија.
Ваљда има некои правила во такви случаеви, не е сеисто.
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Не гледам причина да се затвори тргувањето на берза, зашто не се затвори тргувањето кога одеше ненормално нагоре берзата или тогаш ок беше?
Nemoze da sporeduvas koga cenite odele nagore poradi toa sto taka bile diktirani od pazarot i red drugi raboti, so situacija koga celoto dvizenje na lugjeto se ogranicuva daj malce da gledame realno a ne kako ni odgovara
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Nemoze da sporeduvas koga cenite odele nagore poradi toa sto taka bile diktirani od pazarot i red drugi raboti, so situacija koga celoto dvizenje na lugjeto se ogranicuva daj malce da gledame realno a ne kako ni odgovara
Мене не ми одговара МСЕ да оди надоле не сум целосно излезен ама пазарната ситуације е таа и треба да се остави пазарот да си ја најде цената.
Немој да мислите дека тоа што нема да се тргува 2 недели ќе смени нешто само паниката и редот за продавање ќе се зголеми на отварање на МСЕ после 2-3 недели зашто се ова ќе има подолгорочни импликации на економијата од 2-3 недели.
Што се случува со луѓето на кои хитно им требаат пари во овие 2-3 недели а неможе да продадат?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.887
Поени од реакции
7.267
Мене не ми одговара МСЕ да оди надоле не сум целосно излезен ама пазарната ситуације е таа и треба да се остави пазарот да си ја најде цената.
Немој да мислите дека тоа што нема да се тргува 2 недели ќе смени нешто само паниката и редот за продавање ќе се зголеми на отварање на МСЕ после 2-3 недели зашто се ова ќе има подолгорочни импликации на економијата од 2-3 недели.
Што се случува со луѓето на кои хитно им требаат пари во овие 2-3 недели а неможе да продадат?
Епа тука реално народ ќе сфати дека ограничувањата +/- 10% се ем ретардирани, ем за туѓи цели.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Македонска берза како така почна скоро да паѓа, ги нема оние лавовите што тргуваа надвор да кажат како поминаа дали прокоцкаа животна заштеда на 2 династии. Тука само се фалеа кога одеше нагоре.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Македонска берза како така почна скоро да паѓа, ги нема оние лавовите што тргуваа надвор да кажат како поминаа дали прокоцкаа животна заштеда на 2 династии. Тука само се фалеа кога одеше нагоре.
допрва ке прокоцкуваат. Кој влегол пред 1-2 и повеќе месеци...тешко нив. Најбитно е да не продаваат и да чекаат, од зорт се претворија во долгорочни инвеститори ама тоа е....
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
допрва ке прокоцкуваат. Кој влегол пред 1-2 и повеќе месеци...тешко нив. Најбитно е да не продаваат и да чекаат, од зорт се претворија во долгорочни инвеститори ама тоа е....
Не дека се знаеш многу за вирусов ама при крај на бизнис циклус да купуваш акции е секогаш ризично. Но, мислам дека овој пат касните инвеститори ќе имаат многу повеќе среќа отколку во 2008ма. Ситацијата политичка е многу поповолна очекувам масивни државни стимулуси и помоши за економијата. Едно банкарска алчност друго е во основа виша сила. Мислам дека полесно ќе си поминат овој пат.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Не дека се знаеш многу за вирусов ама при крај на бизнис циклус да купуваш акции е секогаш ризично. Но, мислам дека овој пат касните инвеститори ќе имаат многу повеќе среќа отколку во 2008ма. Ситацијата политичка е многу поповолна очекувам масивни државни стимулуси и помоши за економијата. Едно банкарска алчност друго е во основа виша сила. Мислам дека полесно ќе си поминат овој пат.
Ке поминат полесно ама ке се изначекаат :)
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Се што наброја дека не е за овде, влијае на МСЕ, и затоа и го коментираме, Корона посебно? За каков помоќен фактор на влијание врз берза би сакал ти да коментираме, г-не редар?
Деки не се пали многу, полека. Се разбира дека има влијание све тоа што е набројано, ама да има и кава е поврзаноста на тоа со МСЕ. Инаку стварно изгледа како забегување од темата. Што правел Трамп за америчката економија и нивното здравство, колку жртви има по светот од корона...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Многу различна ситуација е ова, општествено одговорните компании ќе помогнат исто и државата. Кога ќе се преброди опасноста од неконтролираното ширење на вирусот мислам дека ќе влеземе брзо во ситуација на закрепнување на економијата.
 
  • Хаха
Reactions: MSE
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Не сум правник, ама мене ми изгледа дека има исполнување на некои услови за времено запирање на тргување со определени хартии од вредност (а зошто не и сите?)
ПРАВИЛА ЗА ТРГУВАЊЕ
Времено прекинување на тргувањето со определена хартија од вредност
Член 57


(1) Берзата може времено да го прекине тргувањето со определена хартија од вредност во следниве случаи:
- големи ценовни флуктуации или други невообичаени околности при тргувањето (голема количина на истргувани хартии од вредност, голема пазарна нерамнотежа итн.);
- значајни пореметувања во работењето на издавачот на хартиите од вредност;
- неточно наведени податоци во Проспектот за котација;
- објавување на ценовно чувствителни информации;
- манипулации со информациите или цените;
- оневозможување на трансферот на сопственоста на хартиите од вредност;
- нарушување на довербата во тргувањето со хартии од вредност;
- настанување на околности кои можат да доведат до нарушување на фер тргувањето со хартиите од вредност;
- можно настанување штети за членките, инвеститорите и Берзата;
- во други околности, ако тоа го налага општиот принцип на заштитата на инвеститорите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom