Македонска берза

Член од
23 мај 2017
Мислења
66
Поени од реакции
35
Granit pred deset dena imase trguvanje po 10000-15000 akcii na den i imase rast po 20 den. na den .A denes Granit so 200 akcii uspeaa da ja simnat celi 50 den. E ova ti e korona .
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ајдеееее дури и најјаката берза на светот МСЕ денес падна 3%...

Ако вложувачите почнат да ги продаваат уделите во индексниот фонд, баш би ме интересирало да видам дали Комерцијална ќе уфрли 5-6 миљони евра да го спречи потопот
 
  • Хаха
Reactions: MSE
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ајдеееее дури и најјаката берза на светот МСЕ денес падна 3%...

Ако вложувачите почнат да ги продаваат уделите во индексниот фонд, баш би ме интересирало да видам дали Комерцијална ќе уфрли 5-6 миљони евра да го спречи потопот
мислиш Чифлиганец ?:D
Автоматски споено мислење:

Да осетат и новопечениве инвеститори пад. Едно време помислија дека Богот го фатиле за м*да кога им пораснаа уделите по 15-20% за еден месец. Па уште и изјави од типот еве ја КМБ на 10.000 за некој месец, МПТ на 150к, ГРНТ комотно 2к мкд.
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
59
Поени од реакции
94
Se e skolo. Jas moeto go nauciv dalecnata 2006 li bese. ima lige koi do vcera ne znaat sto e akcija i na prviot udar odma prodavaat. Poveketo kaj nas mislam deka poveke im veruvaat na portalive koi ja shirat panikava, nego li na soodvetni analizi i istrazuvanja. Ama toa e, nekoj uci vaka nekoj onaka.
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Koja im e potrebava od vakvo panicno prodavanje ne mi e jasno. Kako i da e tie sho si znaat i razbiraat znaat deka ima garage sale na mse. I da pagjaat dividendata ostanuva, rezultatite ostanuvaat a cenite ke si se vratat kaj sto si se. Prometot poslednive nekolku denovi a i nedeli grmi i toa mi se svigja. Dzabe zeleno a nema promet...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Добро е што имам кеш ќе има купување. :) Испадна ок што продадов нешто и не купував.
А сега испадна што имам злато и сребро и девизи како добар баланс да бидам на нула. Диверзификација работи.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
2020 - godina na GRNT
grnt.jpg

Kako plus na novite dogovorive se i akciite vo KMB.
Vo 2018 imaat kupeno 113.700 akcii za 427.232 K den.
Na 31.12.2019 ovie akcii vredat 755.878 K den.
So ogled deka ne se prodadeni, dobivkata ne e iskazana vo bilansot na uspeh tuku samo kako ostanata seopfatna dobivka.
Koga ke gi prodadat ke iskazat dobivka od +328.646 K denari
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
159
Поени од реакции
192
Мислам дека падот на светските берзи поради вирусот беше само тригер за падот на нашава берза, а главна причина е сентиментот што владееше последниве месеци кај голем број инвеститори дека МСЕ полека станува преценета
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Не знам само каков дисконт гледате на МСЕ кога индексот паднал одвај 3-4% од ионака пренадуваната вредност.

Дисконт е пад од 80% како во 2009. година, или нпр. дисконт од 98% кога Окта паднала од 23.000 на 460 денари.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.615
Поени од реакции
5.126
Све је на продају
Koja im e potrebava od vakvo panicno prodavanje ne mi e jasno. Kako i da e tie sho si znaat i razbiraat znaat deka ima garage sale na mse. I da pagjaat dividendata ostanuva, rezultatite ostanuvaat a cenite ke si se vratat kaj sto si se. Prometot poslednive nekolku denovi a i nedeli grmi i toa mi se svigja. Dzabe zeleno a nema promet...
Епа едни од страв дека може и да биде полошо на берзава ако дојде вирусов и биде карантин државава, и економијата заглаи. Други продаваат ваљда им треба кеш у нив за купување продукти на велико, веќе слушам низ луѓево како прават залихи дома.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Не мора да дојде вирусот во Македонија за да има негативни ефекти врз економијата.

Производството на автомобилите „фиат“ во Србија ќе биде прекинато на неколку недели поради недостиг на компоненти (главно аудио-системи и други електронски делови што се набавуваат од Кина).
Све је на продају


Епа едни од страв дека може и да биде полошо на берзава ако дојде вирусов и биде карантин државава, и економијата заглаи. Други продаваат ваљда им треба кеш у нив за купување продукти на велико, веќе слушам низ луѓево како прават залихи дома.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom