Македонска берза

Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Споредено со ланските резултати, ТТК се тргува на 1.35 бук , ТНБ 1.37, СТБ 1.49, КМБ 1.35, ОХБ 0.63 :)
едит: ОК, ако земеме во предвид дека Шпаркасе за ОХБ даде 6300, тогаш имаме 0.82.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Споредено со ланските резултати, ТТК се тргува на 1.35 бук , ТНБ 1.37, СТБ 1.49, КМБ 1.35, ОХБ 0.63 :)
едит: ОК, ако земеме во предвид дека Шпаркасе за ОХБ даде 6300, тогаш имаме 0.82.
ОХБ некако ниско се тргува ама не ги знам сите детали од приказната со Шпаркасе. Што се случи? Завршија со преземањето? Инаку имаа послаба 2019 барем до кв3 охб...исплатија дивиденда во 2019?
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
ОХБ некако ниско се тргува ама не ги знам сите детали од приказната со Шпаркасе. Што се случи? Завршија со преземањето? Инаку имаа послаба 2019 барем до кв3 охб...исплатија дивиденда во 2019?
Со преземањето завршија. ОХБ смени лого, веб страна итн. и е дел од Шпаркасе групацијата. Останува само да ги консолидираат (спојат) двете банки, што стварно не знам што ќе значи за капиталот, бројот на акциите и нивната вредност. Мислам дека поради таа неизвесност е и ниската цена на која се тргува. А дивиденда не исплатија во 2019.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
So vakva razlika pomegu aktivna i pasivna kamata bankite i ne se tolku skapi :)
Fakt dopolnitelen se dividendi koi sto gore dole maksimalno odat i do 10% na momentalni ceni sto znaci ima prostor za rast dopolnitelen !!!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
So vakva razlika pomegu aktivna i pasivna kamata bankite i ne se tolku skapi :)
Fakt dopolnitelen se dividendi koi sto gore dole maksimalno odat i do 10% na momentalni ceni sto znaci ima prostor za rast dopolnitelen !!!
Разликата помеѓу активната и пасивната камата е донекаде еден вид на маржа која ја имаат банките. Капиталот на банките е поскапен но поради овие "маржи" успеваат да генерираат високи поврати на капитал и да немаат толку високи п/е во однос п/б. Исто така и добар дел од нив ги имаат зголемено дивиденд пауоут во однос на добивка и дивидендниот принос не им е многу намален во однос на порано. Порано имаа пониски добивки и дел од нив дури не исплаќаа дивиденда.
Причина за високите маржи е најверојатно нбрм и ецб кои ги намалија каматните стапки тука е и добрата кредитна активност...исто така пазарот на обврзници е екстремно скап т. е. државните обврзици се со многу мал принос. Но со оглед на конкуренцијата овие маржи се превисоки. Не само што не се намалија туку најверојатно и пораснаа. Исто така и депозитната база е порасната.
Како и да е и која и да е причината или причините, Добро е за банките... барем во блиска иднина.
Но од друга страна ако растат уште цените на капитал, повратот треба да е екстремен за да се задржи овој дивиденден принос а со оглед дека пауоутот е висок нема многу простор за тоа.
А ако опадне добивката...а се случило тоа...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Математички прецизно, што би рекла една јавна личност
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Математички прецизно, што би рекла една јавна личност
Ако е точно ова... ова баш и не е добро за банките. Приходите не растат а маржите се намалуваат. Има само еден начин да се случи тоа да растат средствата и обврските. Е сега прашање е дали капиталот расте со иста брзина како средствата. Ако не тогаш банките имаат поголем левериџ... што е ризик. Може да се види и спореди од извештаи ова.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Za da razbirash berza treba bar nekoe iskustvo vo ekonomijata da imash vo sprotivno si tipicen ekspert :)
Pravno lice veke moze da sonuva za nekoj prihod na ime kamata ako mu se parite na smetka ili vo idealni uslovi da dobie 1% godisna kamata pod uslov da e umen :)
Od druga strana najlikvidna firma so zalog i garancija i deteto od doma da go donese ke dobie 3% kamata !!! E sega doaga na scena fizickite lica i blagosostojbata narecena zatezna kamata t.e. kamata koja sto ja presmetuva bankata ako ne si likviden na vreme i taa e min 8% dodeka vo idealni uslovi istoto fizicko lice pod uslov da oroci na 10 godini ke dobie max 3% onaka ako epten e zgoden !!!
Provizii za sex i kursni razliki od monopolska pozicija kako edinstveni prodavaci i kupuvaci na devizi ja dava magicnata formula koja sto ja gledame ovie godini !!!
Denes na site smetki dali na pravni ili fizicki lica ima eden ton pari koi sto ne nosat pari t.e. kamata a bankite na dnevna baza gi poramnuvaat za likvidnost dodeka sekoj minus se knizi kako cista dobivka pa makar i so najniska kamata od 2% kolku sto ja plaka ovaa drzavna uprava !!!
Zakljucok drzavata cica od politikite na drzavata a drzavata ovozmozuva bankite da imaat evtini pari za vozvrat !!!
 
Член од
18 септември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
8
Здраво,

Дали некој има искуство со купување на акции преку онлајн платформи?
Гледав постојат доста такви платформи преку кои се нуди тргување на девизи, крипто, акции и сл. онлајн.

Пример iqoption.

Според условите провизиите се доста ниски ама бидејќи немам никакво искуство со ова, сакав да прашам дали некој има пробано онјалн тргување на странски берзи?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Здраво,

Дали некој има искуство со купување на акции преку онлајн платформи?
Гледав постојат доста такви платформи преку кои се нуди тргување на девизи, крипто, акции и сл. онлајн.

Пример iqoption.

Според условите провизиите се доста ниски ама бидејќи немам никакво искуство со ова, сакав да прашам дали некој има пробано онјалн тргување на странски берзи?
Ако немаш искуство последно нешто што треба да го правиш се онлајн тргување на опции.
 
Член од
8 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
6
Не знам зошто толку се зборува за банките, „Гранит има огромен обрт по овие цени, што е знак на стабилна стапка на раст, дивидендата е постојана
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Не знам зошто толку се зборува за банките, „Гранит има огромен обрт по овие цени, што е знак на стабилна стапка на раст, дивидендата е постојана
Се фино тоа, ама не заборавај колку се зависни од власта. Инаку за дивидендата од 20-30 денари на 1200 денари и не е нешто баш привлечна.
п.с. Не викам дека не вреди, ама обично луѓето го кажуваат тоа што сакат да го видат
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
...Гранит има огромен обрт по овие цени, што е знак на стабилна стапка на раст, дивидендата е постојана...
Па и банките имааат колку толку постојана дивиденда. А износот и не е баш споредлив, ако споредуваш во апсолутен износ.

...Инаку за дивидендата од 20-30 денари на 1200 денари и не е нешто баш привлечна...
Токму така. Еве податоци за последниве 3 години:
Дивиденден принос201620172018
Гранит4,83%3,63%3,75%
Комерцијална банка5,25%6,53%8,32%
Стопанска банка37,23%12,72%6,08%
НЛБ банка11,43%4,78%11,43%
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Се фино тоа, ама не заборавај колку се зависни од власта. Инаку за дивидендата од 20-30 денари на 1200 денари и не е нешто баш привлечна.
п.с. Не викам дека не вреди, ама обично луѓето го кажуваат тоа што сакат да го видат
Имаат раст на добивка од гранит. И тоа сега со комуњарски власт. Не им е уште висока многу добивката ама ако продолжат вака ќе бидат добри. Најверојатно тука е и факторот на late cycle growth ама...пари си се пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom