Македонска берза

Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
За да сврти некој 200милиони денари од дивиденда треба во наши услови да има капитал од над 2 милиарди денари- ако земеме дека дивидендниот принос е ~10% што не е.АЛК,ГРАН, ОХБ,МТУР, лани имаа дивиденден принос околу 4%.Значи лик што ке земе толку пари од дивиденда мора да е сопственик на една или неколку компании.Некако баш ми е тешко да ги замислам Жиле , Доне, Страшо,Хари,Сашко С,како седат пред компјутер и во еден или два по полноќ со нас обични смртници дискутираат за берза.Поентата ми е дека ликот што направил 200мил.денари од дивиденда воопшто не ни знае дека постои ваков форум, а вие честитате и споменувате имиња на членови на форумот. Секоја чест на споменатите Бошко, Грими, Декис кои имаат и знаење и искуство,ама мислам дека честитките се на погрешна адреса и резултат на новинарско наведување и наивно размислување.:tapp:
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Луѓето со најголеми приходи од веста скоро сигурно не се мали акционери во котирана компанија туку се сопственици на свои фирми од коишто го извлекле вишокот капитал преку високи плати или дивиденди. Моја претпоставка е дека се тешки од 5-30 милиони евра, што значи дека не се дури ни во првата македонска бизнис лига којашто со трансферни цени го изнесува капиталот во сопствени оф-шор фирми. Па сепак, овие луѓе можат во Македонија да се сметаат за исклучително богати затоа што со капитал од 350.000 евра се влегува во 1% најбогати луѓе во државава.

Јас сум далеку од цифрите од веста. Иако веројатно би можел да живеам комотно од приходот од инвестирање, сепак и понатаму работам обична работа. Сигурен сум дека и на форумот има луѓе што се доста побогати од мене.

По собранија имам запознаено луѓе што имаат по 1-2 милиони евра капитал, меѓутоа ниеден од нив не е исклучиво мал инвеститор. За да поседуваш милионска сума во акции сепак требало да вложиш неколку стотици илјади евра, а тоа е капитал што овие луѓе или го заработиле преку приватен бизнис или го наследиле. Многу тешко е да се тргне на страна толкава сума од редовна работа.

Се надевам дека и во Македонија ќе се створи поголема група луѓе што исклучиво ќе живее од приход од инвестирање. Веројатно во блиска иднина ќе се формира здружение на мали инвеститори коешто ќе работи на унапредување на правата и законската позиција, како и на едукација на популацијата за економската улога што ја има оваа група луѓе во општеството.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Дали може некој што знае да сподели за потврдите за платен данок за исплатени дивиденди што ги испраќаат фирмите дали треба да се носат во УЈП? Или треба да се чека да стигне годишната даночна пријава па после да се проверува дали се евидентирани исплатените дивиденди и да се врши корекција по потреба?
 
B

Bafra

Гостин
Дали може некој што знае да сподели за потврдите за платен данок за исплатени дивиденди што ги испраќаат фирмите дали треба да се носат во УЈП? Или треба да се чека да стигне годишната даночна пријава па после да се проверува дали се евидентирани исплатените дивиденди и да се врши корекција по потреба?
Не треба ништо да носиш. Ќе си почекаш да добиеш од УЈП, па после ќе си провериш.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ajde mashala padna prosecna plata ovaa godina tesko deka ke ima nekoj vakva cifra kako plata !! Edino ovie od akcionerskive kako taka se trudat da ja odrzat :)
Za deckoto od struga sekoja cest resil covekot mesto 15% da si gi povlece so 10% personalen a spored iznosot moze i da ima peralna za pari pa 10+10% mu se malku da ja podrzi ovaa demokratska vlast :)
Pa samo kaj nas e zakonski zabraneto ovakvi faci da bidat obelodeneti izgleda uste vladee ednoumie deka toj sto ima pari mora da e kriminalec ???
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.300
Поени од реакции
2.360
Најпрво да кажам дека ја имам акцијата на UNI во портфолио.

Имам 5 акции во портфолио, а анализирам 15тина.

Ги гледав скоро сите деновиве но кај неа ми е највпечатлив трендот.

Прегледај го приврзокот 156267

Прегледај го приврзокот 156268

Ако продолжат со нивото на полугодие би оствариле: Добивка по акција од 277 денари.
Ако тоа се стави во однос со сегашната цена од 717 денари се добива p/e од 2,59.

Сега ми текна на еден график што го имав постирано од поодамна, го побарав и го најдов постот кој бил од 15 септември 2016 година.

UNI во тоа време била 717 денари. Страшно потценета.

Пак ќе треба да направам еден ваков график, но и сега како и тогаш е една од најпотценетите.

И што би рекол Ворен Бафет: “Времето е пријател на прекрасниот бизнис, а непријател на медиокритетите.”
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Dobra kolicina denes SPAZ, se vrakja vo moda... izgleda sovremen dom odat na se ili nishto.... a koga kje mi tekne 2014-ta kolku kolicina imav I kolku se iznamaciv da gi prodadam na 7400 mi se temni.... jbg pet godini pominaa od togash... :cool:[DOUBLEPOST=1553690104][/DOUBLEPOST]http://www.ekathimerini.com/238942/article/ekathimerini/business/greece-sets-april-bid-deadline-for-hellenic-petroleum-stake-workers-to-strike

Se blizi datata za odluka za Hellenic... kje bide interesno dolgo leto za Okta... :aplauz:
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
@therealgrim ovie so kartonive nikako da isplivaat ... ili namerno vakvi rezultati prikazuvaat??
Летаат под радар, тргуваат со другите ќерки-компании во групацијата по трансферни цени, а ниедна институција не обрнува внимание на нив. Па само да собираш користен картон во Скопје и да го продаваш како суровина, ќе правиш барем 300-400.000 евра профит годишно!
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
https://faktor.mk/saveski-nie-go-krpime-zivotot-a-nekoj-kapitalist-ostvaril-prihod-od-35-milioni-evra

Znaci dur ima ovci i volna ke ima :)
Ne e problem deckoto sto si zemal tolkava plata problem e sto den denes najgolemi trosoci odat za lekovi i zdravstvo a tenderite se pobajagi soleni pa iskocie parite na videlina :)

Ne e kriv covekot sto mora da ispere parite za da butne po dzepovi na administracija tuku tue sto odat so skapana sluzbena kola a skitaat po metropoli vo najskapi hoteli se problemot posto mislat deka site sto imaat pari taka ziveat ???? Od seljaci patime ne od parajlii vo ova opstestvo !!!
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
https://faktor.mk/saveski-nie-go-krpime-zivotot-a-nekoj-kapitalist-ostvaril-prihod-od-35-milioni-evra

Znaci dur ima ovci i volna ke ima :)
Ne e problem deckoto sto si zemal tolkava plata problem e sto den denes najgolemi trosoci odat za lekovi i zdravstvo a tenderite se pobajagi soleni pa iskocie parite na videlina :)

Ne e kriv covekot sto mora da ispere parite za da butne po dzepovi na administracija tuku tue sto odat so skapana sluzbena kola a skitaat po metropoli vo najskapi hoteli se problemot posto mislat deka site sto imaat pari taka ziveat ???? Od seljaci patime ne od parajlii vo ova opstestvo !!!
Koja pa nemu ili na bilo kogo mu preci da se zbogati i da bide “kapitalist”? Ama pustoto ne e lesno. Jas rabotam na slucajot 10 godini i uste ne sum ni do pola. Budaletinkava Saveski uste ne ni pocnal, a se cudi zosto krpel kraj so kraj.

Ah bre budaletinko! Ne e predizvik da bides nerealiziran luzer. Ama toj duri i se gordee so toa sto e nerealiziran luzer! Pa toa e lesno ostvarlivo. Samo treba da se bavis so NISTO i da seres po fb-ci. De zasukaj rakavi i napravi nesto za sebe i okolinata! Nesto korisno, za promena :cautious:
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
И минатата година „директор на болница“ беше прв на листата со отприлика иста заработка. Ако треба да погодувам кој е, би ставил добра пара на Жан Митрев - едниот од неколкуте луѓе од Македонија што ги почитувам, а се бројат на прстите на една рака.

Во емисии кажувал дека работи по неколку операции дневно, т.е. годишно сам прави повеќе него просечна хируршка клиника во Германија. Колку знам, и болницата е во негова сопственост иако земал огромен кредит од КМБ за да ја затвори финансиската конструкција од 45 милиони евра. Како инвеститор, претприемач, сопственик, директор, хирург и одечки бренд, човекот е еден од ретките што можат и заслужуваат да си исплатат толкава годишна заработка.

Топло препорачувам да ја ислушате емисијата кога му гостува на Буревесник, ќе научите многу за него, дисфункционалниот систем, страдањето што му го приредил режимот на Груевски, како и за вредноста што ја стварал цел живот. Во емисијата кај Миленко ја претставува новата болница којашто е импозантна по секој светски стандард.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Bas vcera gi gledav kupovnite kolicinite kaj OKTA kako se trupaat nesto nad 4000den... koj fatil pozicija, koj doprva kje fakja...
Inace neznam dali pratis u kipar sto se desava i kakvi rezervi imaat najdeno, ne za dzabe pravat protesti u Atina i na 1.3b cenata moze da e niska...

Dobra kolicina denes SPAZ, se vrakja vo moda... izgleda sovremen dom odat na se ili nishto.... a koga kje mi tekne 2014-ta kolku kolicina imav I kolku se iznamaciv da gi prodadam na 7400 mi se temni.... jbg pet godini pominaa od togash... :cool:[DOUBLEPOST=1553690104][/DOUBLEPOST]http://www.ekathimerini.com/238942/article/ekathimerini/business/greece-sets-april-bid-deadline-for-hellenic-petroleum-stake-workers-to-strike

Se blizi datata za odluka za Hellenic... kje bide interesno dolgo leto za Okta... :aplauz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom