Македонска берза

Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
kako kupuvas od stranstvo? daj opravi ne'.... i kazi sto da se kupi :)
Jas sum rezident vo stranstvo, tuka rabotam, plakam danoci, imam smetki...taka sto ne e nikakov problem.

Kako bi bilo od SM, vrska nemam, a treba da se ispita i dali ima dogovori za dvojno odanocuvanje. Da ne bide posle plativ dvapati.

Vsusnost, toa mi se mota po glava da vidam kako da izbegnam danok vo SM, a da si go platam tuka? Vo toj slucaj mozda i ne bi iskocil skroz.

Moze ke go testiram sistemot na Tevdo. Samo ne sum mnogu optimist
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Комерцијална да не ја продаде катната гаража во Аеродром
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Комерцијална да не ја продаде катната гаража во Аеродром
Се трудат да пораснат за да ја стигнат СТБ . . .
КМБ треба да порасна 60%, а ОХБ да расте 100% за да се изедначат со СТБ . . .
Или пак СТБ да падне едно 30% ;).
 
M

machine

Гостин
https://vecer.press/македонските-салами-и-колбаси-поевти/

Еве и месната индустрија полека се враќа на брз колосек.
Не за долго, пак ќе влезат во криза од други размери. За брзо и кај нас ќе се прошири. :(
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/odstrel-zbog-africke-kuge-za-cetiri-meseca-populacija-divljih-svinja-u-srbiji-bice/g9kecvy
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Opaa i KMB se razburka moreto a i ezerovo SBT pocna da klokoti :)
Gledav KMB od 1.01.2018 do sega 50% od vkupno izdadeni akcii se prevrtele sto znaco sitoto se stega kaj i da e ova ke eskplodira :)
има ли некој размислувања за што се работи таму во СБТ ??? тие од времето ги известуваа акционерите за да дадат согласност за формирање пакет, ама сега нешто друго да не е, некоја шпекулација ???
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
има ли некој размислувања за што се работи таму во СБТ ??? тие од времето ги известуваа акционерите за да дадат согласност за формирање пакет, ама сега нешто друго да не е, некоја шпекулација ???
Najaviv i se ostvari se krcka tamu borba nekoja so ogled na toa sto neno ostana vo pritvor a pandelwvski i orce kurtulija ?
Ima obid za nasilen upad ama izgleda ne puka lesno vodovodna cevka pa ke se odi na shokovi mozno e da se prejde na pomos od prijateli i da se vrtat telefoni za da ss napavi nov paket ama gledam i solidno se dokupuva sto znaci ova skoro ke ide na 3500 ?[DOUBLEPOST=1550694070][/DOUBLEPOST]Хари обично работи со заокружени бројки (428??), но изгледа Чифлиганец сака децимали :D:D:D..[/QUOTE]

  1. Boki ne e do cifliganec mene mi mirisa i na makpetrol posto ima ideja da si dokupi uste nekoja iljadarka na ovaa cena ako ne i na 60.000 posto taka bese i po starata objava .dividenda za dokup na sopstveno akcii a cifliganec ke mora da kalkulira i so kamata po bankive pa moze nema kompletno da vrati vo kmb del ke ide i dobivka vo tutunska za prvo tromesecie :)
 
Последно уредено:

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
  1. Boki ne e do cifliganec mene mi mirisa i na makpetrol posto ima ideja da si dokupi uste nekoja iljadarka na ovaa cena ako ne i na 60.000 posto taka bese i po starata objava .dividenda za dokup na sopstveno akcii a cifliganec ke mora da kalkulira i so kamata po bankive pa moze nema kompletno da vrati vo kmb del ke ide i dobivka vo tutunska za prvo tromesecie :)
Каква врска има оваа релација кбм-Чифчиганец-макпетрол со добивката на првиот квартал во НЛБ? Ако може појаснување... А искрено и нема голема корелација помеѓу кбм и мпт особено не во политиката на делење дивиденда.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Каква врска има оваа релација кбм-Чифчиганец-макпетрол со добивката на првиот квартал во НЛБ? Ако може појаснување... А искрено и нема голема корелација помеѓу кбм и мпт особено не во политиката на делење дивиденда.
Eve spekulacii na kup pa vie presudete sto e vistina !
Cifliganec gi ima zalozeno prviot del od akcii vo hlb za da dokupi vtor del t.e. vjalkulira kamata koja sto bi ja platil za svojot zafat.
Makpetrol so svojot del od akciite bara dividenda dobra koja sto ke mu ja vrati kamatata koja sto ja plakase dur hari mu go cuvase grbot vo ne taka dalecno vreme t.e saka zaedno so uspesnata godina da ivestira vo otkup na sopstveni akcii so ogled na toa sto e prv na meta na golemite igraci pa brza da okrupni udel i na kraj e spoter nlb koja sto ke si naplati kamata od cifliganex cica micha gotova prica :)
Edinstvena dobra informacija od ovaa borba mene mi se gleda vo toa sto dogodina ke mora bar isto vo sprotivno ke bide loso menadziranje na bankata :)
Sepak vozniot park vo bankata mora da se opravda so dobro rabotenje neli ?
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Конечно нешто позитивно на берза, одлични количини . . .
Мириса на зелен бран . . . јас и така сум 100% во акции и немоќно си посматрам.
Денешниот ден на МСЕ го одбележа Стопанска Битола. Незнам зошто, незнам кој ја крева и зошто . . . Искрено јас не би ја погледнал во наредните 2-3 години, таа банка го пропушти возот во 2007 година... но кој знае може ќе изненади со некое превземање, ќе ја товарат на некој помал фраер...

Позитивно изненадување денес беше Охридска банка. Конечно помина p/b>0,8 со p/e=6 . . . . .
Се сетив на повеќе постови дека ОХБ нема да се продаде на ОТП поради фактот дека се Унгарци, луѓе на Орбан и поради фактот дека му дале азил на Груевски . . . . Не било битно дали ОТП и СГ се договориле туку што ќе одлучеле нашите политичари и НБРМ :D:D:D.
Дури и таен извор од НБРМ шепнал дека ќе ја продадат на некој поголем од СГ :D.
Силната Северна Македонија застана на страната на Сорос и ќе го блокира лошиот диктатор Орбан :D:D:D.

А како Северна Македонија ќе влезе во НАТО и ЕУ ????
Кој ќе го натера Орбан да ратификува протокол за НАТО????
Кој ќе го натера Орбан да не не блокира во јуни за добивање на датум за преговори со ЕУ, кој лани го добивме ама сега во Јуни пак ќе го бараме :D:D:D.
Кој ќе го натера Орбан да не не блокира на секое отворање на ново поглавје за ЕУ, а ги има триесетина . . . .
Баш би сакал да го видам тој премиер и таа гувернерка што нема да му дадат дозвола на ОТП да купи банка во Северна Македонија ако намислиле.
Ајде ОТП плати 1,2 book и да се пензионирам :D:D:D.

p.s.
Некогаш ептен ме смее логиката на Шарените комуњари, нивната пристрасност, генетиката и огромната омраза ги заслепува да ги видат приликите кои се околу нив, а за економијата во земјата да не дискутирам ;).
Северна VS ОТП & Орбан & Груевски

за оние кои не знаат:
Имам доста ОХБ и затоа сум фокусиран на неа во овој битен период за неа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom