Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
По минимална цена од 600ден и максимална цена од 6000 ден.:icon_mrgr:
Испадна дека тој документ бил по грешка ставен на СеИНет уште пред 2 години.

Лани на собрание изгласале максимална цена од 12.000 и нешто што беше пазарна цена во тоа време.

И мене тоа со цената од 6.000 ми беше идиотска одлука и реално невозможна.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Mislam deka e krajno vreme Makedonijaturist da go objavat bilansot na sostojba za 2018, da gi prebroime milijardite kesh I HV... bilans na uspeh nema potreba da go gledame, kaj MTUR ne e ni biten ;)

P.s. ne mi e jasno samo do koga vo bilansot kje vodat se po nabavna I HV I nerevalorizirani nedviznosti od 1903ta :cool: (fer revalorizacija po gruba presmetka bi ja donela knigovodstvenata vrednost na min.15.000 mkd po akcija I togash kje vidat deka imaat ROE od 0.00000000neshto %)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Mislam deka e krajno vreme Makedonijaturist da go objavat bilansot na sostojba za 2018, da gi prebroime milijardite kesh I HV... bilans na uspeh nema potreba da go gledame, kaj MTUR ne e ni biten ;)

P.s. ne mi e jasno samo do koga vo bilansot kje vodat se po nabavna I HV I nerevalorizirani nedviznosti od 1903ta :cool: (fer revalorizacija po gruba presmetka bi ja donela knigovodstvenata vrednost na min.15.000 mkd po akcija I togash kje vidat deka imaat ROE od 0.00000000neshto %)
И потоа кога ќе книжат амортизација на ревалоризираната вредност како непризнат расход, ем ќе имаат мала добивка ем истиот товар за данок на добивка како сега.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Opaa i KMB se razburka moreto a i ezerovo SBT pocna da klokoti :)
Gledav KMB od 1.01.2018 do sega 50% od vkupno izdadeni akcii se prevrtele sto znaco sitoto se stega kaj i da e ova ke eskplodira :)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Mislam deka e krajno vreme Makedonijaturist da go objavat bilansot na sostojba za 2018, da gi prebroime milijardite kesh I HV... bilans na uspeh nema potreba da go gledame, kaj MTUR ne e ni biten ;)

P.s. ne mi e jasno samo do koga vo bilansot kje vodat se po nabavna I HV I nerevalorizirani nedviznosti od 1903ta :cool: (fer revalorizacija po gruba presmetka bi ja donela knigovodstvenata vrednost na min.15.000 mkd po akcija I togash kje vidat deka imaat ROE od 0.00000000neshto %)
Ako prais muabet za nedviznostite, tie vo Skopje nemaat mrdnato 10 godini.

Ako e za akciite, tamu e podobro, ama za vasa i nasa zal, gi nema mnogu. A mozea, ne deka ne. Ama pusto da ne se rizikuvalo :rolleyes:
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Ako prais muabet za nedviznostite, tie vo Skopje nemaat mrdnato 10 godini.

Ako e za akciite, tamu e podobro, ama za vasa i nasa zal, gi nema mnogu. A mozea, ne deka ne. Ama pusto da ne se rizikuvalo :rolleyes:
Se OK e toa bubi za poslednite 10god, ama od 1903ta ima povekje od 116god :)... site nedviznosti se vodat knigovodstveno za okoku 13,5mil eur...????

Za menadzmentot na MTUR povekje pati imam kazano deka sin mi na 3-4 god na mestoto na Done povekje dobivka kje pravi....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Pa mislam deka pravi zarem ne gledas vo koja banka e nadzoren a i taa akcija ispadna kako zlatna vo ovie priliki mislam deka ne e objaveno no defintivno se tepaat da ja dokupat sekoja akcija ;)
Da ne bide tainstevno mislam za TTK banka
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Jee, sobraa trejderive pari da me trgnat od GRNT, pa sega ke mozat da si poigraat so cenata. Dur ne im postavam nova LESTVICA ;)
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Буби, и за окта се жалеше и за гранит и на крај си искешира... чим си решен ќе продадеш/купиш само нетреба ценкање за ситници...

Сега каде ќе реинвестираш се бо Тел??

Jee, sobraa trejderive pari da me trgnat od GRNT, pa sega ke mozat da si poigraat so cenata. Dur ne im postavam nova LESTVICA ;)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Буби, и за окта се жалеше и за гранит и на крај си искешира... чим си решен ќе продадеш/купиш само нетреба ценкање за ситници...

Сега каде ќе реинвестираш се бо Тел??
Sega bace ide DOZNAKA VO STRANSTVO

So znam, moze sum ja tersene, ama ne mi ide u glava deka treba da plakam skoluvanje za kerkata na metroseksualecot Dimitroff[DOUBLEPOST=1550581967][/DOUBLEPOST]Tuku, primetuvam znacitelna aktivnost kaj KMB I firmite povrzani si KMB, kako GRNT i MTUR.

Da ne gazda Heri objavil dividenda, a nie da ne znaeme?

Ne badijala go vikaat Dirty Heri :D
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.217
Поени од реакции
4.112
После подолго време денес поубав зелен ден на МСЕ , КМБ очекувано тргна над 5.500 според мене овој зелен бран се должи на убавите годишни извештаи за 2018 кои ке ги извадат компаниите за краток период (Освен КМБ која веќе извади :))
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Najava za SBT e blokceto od 500 akcii denes na 2350 pocnalo da se krcka kako sto kazav .
KMB ispadna kako sto tipuvav ispod 500 t.e 428 brutoo znaci ke se prelee berzava za brzo so nov kesh :)
Makpetrol navodno najmnogu pritiskal za dividndata pa ne e ni cudo sto leta i tamu cenata edino mi e krivo za UNi ovaa akcija site ja hejtate taka da dobro e da mu se vleze pred da objavi nova petka od lani :)
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Sega bace ide DOZNAKA VO STRANSTVO . . .
So znam, moze sum ja tersene, ama ne mi ide u glava deka treba da plakam skoluvanje za kerkata na metroseksualecot Dimitroff[DOUBLEPOST=1550581967][/DOUBLEPOST]Tuku, primetuvam znacitelna aktivnost kaj KMB I firmite povrzani si KMB, kako GRNT i MTUR.
Da ne gazda Heri objavil dividenda, a nie da ne znaeme?
Ne badijala go vikaat Dirty Heri :D
Буби има време за фитиљ . . . Рано е, ти велев да почекаш пролет ;).
Пролетен зелен бран нека помини . . .
Комуњариве се неспособни, но нема потреба од толкав дефетизам ;) . . . може ние како поискусни уште некој денар да наплатиме од овие престројувања . . .
Ако си веќе надвор купи Социете Генерал или друга француска банка . . .

За КМБ устата пена ми фати последните 1,5 година . . . Од авион се гледаше, а и владата и се погоди . . . Следна недела ќе ја објават дивидендата, но веќе се знае и затоа и скока изгледа . . . таму највеќе доушници има :D:D:D . . . Јас типував над 350 денари . . .
Мора да си го пофалам портфолиото . . . КМБ изгледа има добра дивиденда, ОХБ е веќе продадена.. Ќе биде пак родна година со некои 30% раст :D...
Моите позиции се КМБ(55%), ОХБ(35%), ТНБ и ЗПКО по 4% . . . Пишете портфолио, па ќе си ги мериме пак на крајот на 2019 година . . . .
Буби до Мај месец ќе биде добро, а после ќе видиме . . . .
Не заборавај Јануари е НАТО месец, февруари се ФИ 2018 на банките кои се одлични, април првите дивиденди, мај пак НАТО месец . . . . .

Имаш време за престројување, за стратегија, и за дополнителни 15/20% профит кој не е лошо да се собере . . .
Najava za SBT e blokceto od 500 akcii denes na 2350 pocnalo da se krcka kako sto kazav .
KMB ispadna kako sto tipuvav ispod 500 t.e 428 brutoo znaci ke se prelee berzava za brzo so nov kesh :)
Makpetrol navodno najmnogu pritiskal za dividndata pa ne e ni cudo sto leta i tamu cenata edino mi e krivo za UNi ovaa akcija site ja hejtate taka da dobro e da mu se vleze pred da objavi nova petka od lani :)
Хари обично работи со заокружени бројки (428??), но изгледа Чифлиганец сака децимали :D:D:D..
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Буби има време за фитиљ . . . Рано е, ти велев да почекаш пролет ;).
Пролетен зелен бран нека помини . . .
Комуњариве се неспособни, но нема потреба од толкав дефетизам ;) . . . може ние како поискусни уште некој денар да наплатиме од овие престројувања . . .
Ако си веќе надвор купи Социете Генерал или друга француска банка . . .

За КМБ устата пена ми фати последните 1,5 година . . . Од авион се гледаше, а и владата и се погоди . . . Следна недела ќе ја објават дивидендата, но веќе се знае и затоа и скока изгледа . . . таму највеќе доушници има :D:D:D . . . Јас типував над 350 денари . . .
Мора да си го пофалам портфолиото . . . КМБ изгледа има добра дивиденда, ОХБ е веќе продадена.. Ќе биде пак родна година со некои 30% раст :D...






Хари обично работи со заокружени бројки (428??), но изгледа Чифлиганец сака децимали :D:D:D..
Ic da ne mi se sekiras bate Bole...tuka uletav jako u edno firmice, 13% za mesec dena, koj ti dava.

Lupam vo banking retail i turizam, a najvise vo banking. Bankive vo EU momentalno se gratis
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom