Македонска берза

B

Bafra

Гостин
https://www.alsat-m.tv/mk/макпетрол-бара-спогодба-со-државата-з/

Некој тука имаше постирано слика од тужбата према МПТ, а мислам @Mandrac (може и да сум грешка) одговори дека спорот што државата го тужи Макпетрол е решен, а по ова значи сеуште се на суд.
Ако не му е тешко, нека појасни што мислел под решен.... Дека исходот се знае или пресудата е донесена и случајот е затворен (што не е точно). :toe:
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
https://www.alsat-m.tv/mk/макпетрол-бара-спогодба-со-државата-з/

Некој тука имаше постирано слика од тужбата према МПТ, а мислам @Mandrac (може и да сум грешка) одговори дека спорот што државата го тужи Макпетрол е решен, а по ова значи сеуште се на суд.
Ако не му е тешко, нека појасни што мислел под решен.... Дека исходот се знае или пресудата е донесена и случајот е затворен (што не е точно). :toe:
Druze ti dur prasuvas i se mislis ova ke otide 60.000 :)
Tuzbata sto ja prati deckoto nemase datum sto znaci e star predmet koj sto ke se resava od ovoj budzet od pricina sto ne smee da se prodava i da se distribuira od edna ista firma !!
Ne znam tocno kolku ke bide dobivkata no prosla godina se vide cel raskos pa ne e ni cudo da bide 5000-6000 ako ne i povele dividenda?
Tuzbata e proces kaj sto se dokazuva koj ima pogolem procent vo gama pa mislam deka se pravi procenka i od edna i od druga stana za da bide sudski zatvoren fer play taka da mislam deka ke lapne 15-20 miliona evra makpetrol !!! Zakljucok ne me ni cudi da ide ova i na 70-80.000 ???
 
B

Bafra

Гостин
Druze ti dur prasuvas i se mislis ova ke otide 60.000 :)
Tuzbata sto ja prati deckoto nemase datum sto znaci e star predmet koj sto ke se resava od ovoj budzet od pricina sto ne smee da se prodava i da se distribuira od edna ista firma !!
Ne znam tocno kolku ke bide dobivkata no prosla godina se vide cel raskos pa ne e ni cudo da bide 5000-6000 ako ne i povele dividenda?
Tuzbata e proces kaj sto se dokazuva koj ima pogolem procent vo gama pa mislam deka se pravi procenka i od edna i od druga stana za da bide sudski zatvoren fer play taka da mislam deka ke lapne 15-20 miliona evra makpetrol !!! Zakljucok ne me ni cudi da ide ova i na 70-80.000 ???
Како немаше датум... 2013 покрената.
Прашањето ми беше што мислеше под завршена работа. Сега е појасно. Сеуште си тече судскиот процес, а што ќе биде, тоа Анѓушев или Андреј ќе ги прашам :D .
Тужбата е за барање оштета од страна на државата и тоа убав износ, а дали ќе се искористи за пеглање/ компензација и колку на кого тоа допрва ќе видиме.

Дивиденда може 6.000 ден, само ако е договорена свадба и за МПТ, инаку испод 4.000 би требало да биде. Од толку најавени свадби, да не испадне "куме изгоре ти ќесе". :cautious:
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Во годишниот ревидиран извештај имате колку Макпетрол книговодствено ги евидентира уделите во ГА - МА, заклучно 31.12.2017 тие изнесуваат 18.7 М ЕУР (стр 29),
Судскиот спор е околу трошоци поврзани со одржување на системот и барање од страна на Макпетрол за признавање и зголемување на уделот од 50%, државата има контра спор каде исто така она си има своја математика.

Владата најави до крајот на година преземања на Гама (согласно законот за енергетика- разграничување на дистрибуција, производство и снабдување) што значи ако се договорат за цена судските спорови стануваат беспредметни.
Тука во енергетскиот сектор ќе се игра многу интересна драма-трилер, можеби и малку крајм :) Истата судбина со законот ги чека и ТПЛФ и БЕГ веројатно се чека завршување на грејната сезона па да се почне со акцијата. Веќе е формирано претпријатие во сопственост на Град Скопје кое треба да си ја врати мрежата назад во државна т.е. локална сопственост. За да биде филмскиот заплетот поинтересен настапува и КБМ која го има имотот на ТПЛФ заложен кај неа... Тука можни се сите сценарија, но не може сите да се победници. Моето досегашно искуство ми кажува дека некој ќе плаче а некој добро ќе се офајди. Гореспоменативе компании ќе бидат доста интересни и на берзата, очекувајте драстични промени било нагоре или надолу во зависност од расплетот.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
https://bankarstvo.mk/отп-банка-бара-соодветен-модел-за-през/

Obicno od ozboruvanje najmnogu se uci !!
Podoar izgovor ne postoi taka da dzabe nekoj i 9000 da nudi oni bile za da ne izgubat stedachite :)
Ако НБРМ не дава дозвола на помали банки да ја купат ОХБ тогаш ќе си ја чуваме :D:D:D.
Бидејќи оние со повисок ранг не ги интересира Северна Македонија . . . А еве кои се со повисок ранг . . . Освен Уникредит и Интеза кои се во гомна и не се шират другите банки од листата на балканот не се присутни . . . Поглупава изјава не сум прочитал . . .

https://www.statista.com/statistics/383406/leading-europe-banks-by-total-assets/

Така и францускиот амбасадор мисли . . . и нив ќе ги праша :D:D:D.
Ако СГ одлучи сите ќе се поклонат, прашање е само дали ОТП сака да влезе . . .
Инаку ЕРСТЕ е блиску до рангот на ОТП и е 6 пати помала од Сосиете Г. . . . .
Ако Ерсте е ранг тогаш и ОТП е ранг . . .
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ako na tvoite 18-19 miliona stavis uste 10 miliona onaka za pridones kon borbata za da dojde zivot na Telma ke ja resis formulata drugar :)
Za toplifikacija ne sum siguren ama kako duva veterot mislam deka veke ke se knizi kaj KMB kaj i da e samo uste kumot amin da dade :)
Boki izvini ama izgleda se plasat da ne go stavat Grujo za direktor na filijalata pa ne riskiraat :)
Kaj nas se e tolku providno samo lud covek moze da se nadeva ma iznenaduvanje !!!
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Druze kako se rasfrlas so milionive i prognozive taka od rakav??

Noviot zakon za energetika predviduva 100% sopstvenost na drzavata i po toj odnos "mora" da se resi momentalnata situacija 50~50% stoe e.
MPT tvrdi deka treba da ima >50% bidejki ima investirano dopolnitelni 11mil e vo nadgradba i odrzuvanje ... i za toa smeta deka drzavata treba da i go zgolemi procentot ... a drzavata normalno i ona saka da ima >50% cisto onaka posto i se saka...

Na kraj kraeva, kje bide kako sto kje kaze Koco. on od iskustvo znae deka najprofitabilen biznis ti se energensite struja, nafta, gasovod vprocem i zatoa vleze vo vlada za da gi namesti kockite kako sto e red @ceasar малку крајм


eve go podnesokot na tuzbata:
Прегледај го приврзокот 203597 "Нема правда нема мир" е новиот 15Сеп... да видиме како судот ќе го спинува ова...


Druze ti dur prasuvas i se mislis ova ke otide 60.000 :)
Tuzbata sto ja prati deckoto nemase datum sto znaci e star predmet koj sto ke se resava od ovoj budzet od pricina sto ne smee da se prodava i da se distribuira od edna ista firma !!
Ne znam tocno kolku ke bide dobivkata no prosla godina se vide cel raskos pa ne e ni cudo da bide 5000-6000 ako ne i povele dividenda?
Tuzbata e proces kaj sto se dokazuva koj ima pogolem procent vo gama pa mislam deka se pravi procenka i od edna i od druga stana za da bide sudski zatvoren fer play taka da mislam deka ke lapne 15-20 miliona evra makpetrol !!! Zakljucok ne me ni cudi da ide ova i na 70-80.000 ???
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
P.s. pred nekoj den pomina aminot za KMB da moze da kupi banka vo stranstvo se secese praseto :)
Kakva proslava se napravi vo uranija se vidni faci bozem vlada zasedavase
Druze kako se rasfrlas so milionive i prognozive taka od rakav??

Noviot zakon za energetika predviduva 100% sopstvenost na drzavata i po toj odnos "mora" da se resi momentalnata situacija 50~50% stoe e.
MPT tvrdi deka treba da ima >50% bidejki ima investirano dopolnitelni 11mil e vo nadgradba i odrzuvanje ... i za toa smeta deka drzavata treba da i go zgolemi procentot ... a drzavata normalno i ona saka da ima >50% cisto onaka posto i se saka...

Na kraj kraeva, kje bide kako sto kje kaze Koco. on od iskustvo znae deka najprofitabilen biznis ti se energensite struja, nafta, gasovod vprocem i zatoa vleze vo vlada za da gi namesti kockite kako sto e red @ceasar малку крајм

Samo sum pragmaticen i slucajno sum od ovde :)
Gledam i ti si go fatil istiot pat kako jas ama pusto ego ti si popameten pa eve jas popustam ke ostavam da go vidam epilogot.
Veke kazav deka i drzavata i makpetrol imaat angazirano proceniteli sto znaci finishira rabotata a slucajno mi shepnaa prvicna procenka ;)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Likvidnosta na PPIV. kako edna od povrednite i pokvalitetni akcii na MSE. e tolku mnbogu namalena sto od 01.01.2019 ima samo edna transakcija od 10akcii.Ovaa rabota mnogu me potsetuva na likvidnosta na USJE koja recisi e nevozmozno da ja prodades. Dali toa se dolzi na mnozinski sopstvenik koj nema da isplati dividenda so 15% danok ne znam, ama gledam deka dobivkata do 3kv. i ne e tolku losa.Sto mislite zosto ne se trguva PPIV?
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Mi fati oko posledniot revidiran na TETO

https://www.mse.mk/Objavi/Repository/Announcement166/ТЕ-ТО АД Скопје - SET TE TO KONSOLIDIRAN MAK20190207093003.pdf

Pa ovie vlegle vo pozitiva! EBITDA 750M den. I najinteresno, vratile dolg vo iznos 360M den!

Dobra vest za akcionerite na TPLF. So ova tempo TETO ke go vrati dolgot kompletno za nekoi 25 god. Trpenie spasenie
Го виде ли капиталот на ТЕТО ??? Негативен (- 43 милиони евра) :D.
А Топлификација бара 30 милиони евра да и се вратат, од каде . . . од што . . .
Со години имаше ликови кои не убедуваа дека ТПЛФ е добра ефтина акција и само што не наплатила, а како да наплатиш од некој кој нема пари, па дури и да наплатиш 30 милиони . . . Еве ЈАС доброволно се пријавувам ТПЛФ нека наплати 30 милиони од мене :D:D:D.
Работата уште на старт е криво засадена, кој со ХаџиМишев тикви сади од глава му се лупаат ;)... Стечај на Тето бил неминовен и единствено вистинско решение . . . Фамилијата се смени, но Топлификација не се спаси, изгледа не беше се до фамилијата ;).
Немам време да го исчитам целиот ФИ, но во некоја друга прилика сигурно ќе го сторам тоа иако во ТПЛФ никогаш сум немал акции, вистинско четиво е како не треба да се работи . . .
Топлификација е школски пример како директорот (ХаџиМишев) ги поебува акционерите и тие остануваат без пари.

p.s.
Џабе беа сите тие етикети, џабе толку напишани постови за ТПЛФ во кои изиграваа адвокати на ХаџиМишев . . . е сега кога ХаџиМишев не е на функција и не е битен, не ги плаќа, нема веќе пушење . . . Па зар ние што логички размислувавме бевме платеници???
Откако згасна Топлификација СЕ(ЗЕ)ЗАМ, Премиер немаат напишано ниеден пост на било која тема. Венко цело време беше во право. Тој го имаше прочитано ХаџиМишев. Струмичанецот и него го имаше убаво заклано . . .
Времето повторно покажа кој бил во право ;).
А оние новите форумаши нека внимаваат друг пат на кого му веруваат[DOUBLEPOST=1549890945][/DOUBLEPOST]
Likvidnosta na PPIV. kako edna od povrednite i pokvalitetni akcii na MSE. e tolku mnbogu namalena sto od 01.01.2019 ima samo edna transakcija od 10akcii.Ovaa rabota mnogu me potsetuva na likvidnosta na USJE koja recisi e nevozmozno da ja prodades. Dali toa se dolzi na mnozinski sopstvenik koj nema da isplati dividenda so 15% danok ne znam, ama gledam deka dobivkata do 3kv. i ne e tolku losa.Sto mislite zosto ne se trguva PPIV?
Не се тргува поради ликвидноста . . . Да поради мнозинскиот сопственик кој нема однос према акционерите . . . Поради фактот што немаат дивидентна политика, поради фактот што незнаеш какви им се плановите, поради фактот што ако појдеш да се заинтересираш за фирмата обезбедувањето нема да те пушти, те сметаат за натрапник и.т.н.
Компанијата е добра, супер работи, расте . . .
ППИВ е акција која се чека со години, но кога ќе упали упалено е . . ако упали ;) . . .
јас ја чекав 4-5 години да упали. . .
@TENDO ги сака овие акции, он собира дури и понеликвидни, тој најдобро може да ти објасни, а и да подели некоја емоција од неликвидност ;);).
 
Последно уредено:
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Od USJE jas licno nemav problem da izlezam. I toa so mnogu dobra suma

Ama od “likvidniov” GRNT izgleda ke se pomacam. Staviv najniska cena sto se nudese, i sve nekoj za 1-5 denarcinja me pretrkuva. Sve si mislam da ja stavev uste poniska pak ke bese ista razlika

Posto pravi kupci izgleda nema bas mnogu

Ne znam, moze mnogu citam KURIR, ama ic ne sum optimist za gradeznistvovo. Bez kapitalni investicii nema da gi bide nikako. A ovie cel budzet ke go spiskaat na socijalni transferi

Slicno kako drugarot Tsipras. Za kolku e na vlast ja sotre gradeznata industrija vo Grcija. Bev invest vo USJE i go sledev mnozinskiot akcioner so godini

Izgleda najpametno covek da si se drzi do firmi kako TEL. Nikij nema interes nitu da gi pumpa nitu da gi butka. Retka akcija kaj sto funkcioniraat silite na pazarot
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
@TENDO ги сака овие акции, он собира дури и понеликвидни, тој најдобро може да ти објасни, а и да подели некоја емоција од неликвидност ;);).
Немам јас проблем со нив, ја прифаќам нивната неликвидност и сето тоа што оди со неа, во замена со многукратна добивка кога ќе дојде време.

И мене како и @Бубастис повеќе ме загрижува неликвидноста на оние акции кои ги чувам во портфолио поради нивната висока “ликвидност“.

П.С. Ја немам PPIV кај мене. Неколку луѓе знам кои ја купуваа на 5.000 па еве и ден денес немаат проблем со неликвидноста на акцијата, мада мислам дека тие веќе излегоа од таа акција.
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
Одговорот е едноставен: нека продолжат да работат добро. Нема истргувано количина, бидејќи воопшто нема на продажна страна, еве јас само имам чекано повеќе од година дена со куповен налог на оваа цена, со различни количини, но немаше на продажна страна ништо.

Се сеќавам помеѓу 3.000 и 5.000 денари скоро и година дена немаше трансакција кај PKB. Па после како се зголемуваше цената се појавуваше и количина на продажба.

И овде очекувам нешто слично. Со цена на повисоко ниво, ќе се појави и количина на продажба и тргување.
Испадна дека купувачот на оние 363 акции по кои што жалиш дека си ги пропуштил не е баш така случаен. Купувачот веќе поседува >52% од компанијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom