Македонска берза

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Po naski kazano KMB na vlozeni 5350-5400 se dobiva 400 den dividenda na TNB vlozeni 15300-15500 dobivas 1500 dividenda ili STB na vlozeni 1230-1260 dobivas 180 denari .
Smesno no ispaga deka i pokraj cifrite na MSE najprihodna e STB pa TNB a na kraj KMB?
Dzabe p/b dzabe babini devetini i magii se se sveduva na opsta matematika !!
Site si gi falite svoite ama jas kako sopstvenik na akcii vo site banki nekako najmnogu se raduvam na TTK i UNi :)
Vo vrska so Ohridska i mene mi e zal za nas akcionerite i mislam deka NBRM ke ima dobra pricina za da kaze zosto bas Spark ?
Се убаво, само се се базира на раст на добивка, а ако паднат добивките ќе паднат и дивидендите. А според мене очекувањата за константен раст на добивка и дивиденда може да се нереални. Веќе 6-7 години растат добивките. Вечно нема да растат барем не со експонеционален раст.
Генерално добри се дивидендите приноси и има раст на исплатената дивиденда, мислам дека нема ова да трае константно сигурно не со овој ритам. Со раст на добивка има раст на конкуренција а со тоа и приходите и маржите ќе опаднат. А нормално постои и ризик посебно кај банките за зголемување на каматните стапки. Сега се на дно најниски во историја на МК ако не и СФРЈ, така да има повеќе шанси да одат горе од уште доле.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Bubi, kazi kaj sakash da izleguvash, zoshto se drugarcinjata, jas I onaka ti sum mushterija kje ti kupam... ;)
Sto znam Deki, ne ti go gledam bidot kaj GRNT.

Ustvari, ne gledam nesto mnogu bid od bilo koj.

Eve sega ke stavam eden najnizok ask, pa da vidime kolku e realen pazarot. Skoro da sum siguren deka nekoj ke me pretrka za pola den.

Mislam, ziva sreka sto na nikoj ne mu trebaat hitno pari. Ama kaj i da e, ke se pojavat i takvi
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.828
Поени од реакции
15.757
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Веќе може да купуваме акции и имот и во странство, данокот на заработките во Македонија

убаво, сега има да има и МСЕ и Недвижнини ДОВН,
само не ми е јасно како ќе се плаќа надвор, нашите Банки дали се спремни ???
Nikakov problem, ti treba broker i fino so bank transfer direktiva fiuuu.

A moze i da se otvori bankarska smetka...poveketo EU zemji dozvoluvaat i za nerezidenti

Za US se potpisuva formular za odbegnuvanje dvojno odanocuvanje, verojatno ke treba istoto i za EU

Sto znam...mislam ova moze negativno da se odrazi na MSE. Ke treba da se preispita odlukata za danok na dividenda/kapitalna dobivka. Inaku otidoa parite vo tugjinaa
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.828
Поени од реакции
15.757
Nikakov problem, ti treba broker i fino so bank transfer direktiva fiuuu.

A moze i da se otvori bankarska smetka...poveketo EU zemji dozvoluvaat i za nerezidenti

Za US se potpisuva formular za odbegnuvanje dvojno odanocuvanje, verojatno ke treba istoto i za EU

Sto znam...mislam ova moze negativno da se odrazi na MSE. Ke treba da se preispita odlukata za danok na dividenda/kapitalna dobivka. Inaku otidoa parite vo tugjinaa
не само тоа, туку и на друг начин, ако наместо во нашите прескапи недвижнини парите отидат во странски, исто ќе отиде и МСЕ и се у ПМ....
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.300
Поени од реакции
2.360
Едно мора да им се признае на Хари и Co. дека сакаат цената на акцијата да расте...
Еве на пример: ги објавија годишните ивештаи недела дена порано во споредба со лани, се со цел да се фати НАТО бранот.
И тоа е за поздравување. Многу малку компании кај нас и нивниот менаџмент воопшто прават нешто (бар и најмал напор) во таа насока.
Малку се: Кај банките KMB и TTK, уште и ALK и Тетекс, можи има и уште некој, но на прсти се бројат.
Бев присутен на едно собрание каде ми беше кажано дека тие како менаџмент не се заинтересирани цената на акцијата да расте, но ете расте.

После тоа цело време ми одѕвонуваат во глава некои прашања од говорот на тогашниот гувернер Богов на конференцијата на Македонска Берза пред некоја година:

Колку акционерски друштва со домашен капитал во Македонија имаат добро корпоративно управување?
Колку акционерски друштва со домашен капитал имаат добар финансиски менаџмент?
Колку домашни компании имаат ангажирано професионален менаџмент?
Колку акционери активисти има во Македонија? (Тоа се акционери кои купуваат пакет на акции којшто им овозможува да влезат во надзорниот одбор на компанијата без намера да ја преземат и таму да се борат за подобрување на нејзините остварувања).
Колку компании направиле ИПО?
Колку акционерски друштва (каде што нема претежен акционер) има во кои менаџментот не се обидува, по секоја цена, да ја избегне контролата од акционерите?
Колку акционерски друштва има каде што на менаџментот му е грижа колкава е цената на акцијата?
Колку акционерски друштва има каде што менаџментот е сменет поради слаби резултати и незадоволителен поврат на капиталот на акционерите?

Сѐ додека одговорот на овие прашања е „воопшто нема“ или „има незначително“, не може да очекуваме ефикасен пазар на капитал.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
не само тоа, туку и на друг начин, ако наместо во нашите прескапи недвижнини парите отидат во странски, исто ќе отиде и МСЕ и се у ПМ....
Za nedvizninite ima i druga kvaka. A toa e da vo mnogu EU zemji, eve Bugarija da ne odime podaleku, so kupuvanje nedviznost se dobiva status rezident, a so pogolema suma i drzavjanstvo.

Taka da koj ne znae kade da parkira cash...ete ideja. Em nedviznost em besplatno skolstvo, zdravstvo...:D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.828
Поени од реакции
15.757
мислам дека не е баш така, со купување недвижнина на пример во Кипар се стекнуваше порано дозвола за престој, но нема право на здравствено... а сега од 2020 се воведува во ЕУ ново ограничување за престој на НОН ЕУ цитизен, мислам 3 месеци во период од 9 месеци... значи и да имаш вила во Грција, Кипар, Малта, не можеш да престојуваш од април до октомви или од октомври до април....
Но има и друго, многумина и до сега купуваа недвижнини во нонЕУ, н.пр. Албанија, сега ќе им се олесни, а од поодамно не само Руси туку и ЕУ цитизен купуваа недвижнини на Црвено Море, има таму европско село... убави и ефтини апартмани

Што се однесува до странски берзи, ме занима дали има некој сознанија за берзата во Блгарија ??
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
TTK kolku sto gledam dividenda kako da ke dava 150 denari denes nekoj jako zapnal se da sobere ??
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Не беше Кире само . . .
Ги имаше повеќе . . . некои и ни честитаа „промена на име“ на форумов. Јас мислев дека нафта сме откриле, а тоа име сме смениле и ни тргна :D:D....
не се секирајте . . . сега ќе тргне . . . ја вадиме оградата пред влада, но столбовите ќе ги оставиме . . . само прво едно две/три дебати за оградата ќе имало . . .
И бродовите кога ќе ги тргнеме кај ќе ни биде крајот . . .
Не е битно што си направил туку што си уништил :D:D.
Ова е нова економска доктрина . . .

Бидејќи за оградата ќе се дебатира и поубаво било да има само бетонски СТОЛБОВИ без ограда и немало да се трошат наши пари . . . време е да го решиме клинички ;);).
Новиот клинички ќе чинел 500 милиони евра додади уште 150 милиони непланирани трошоци :D:D:D. Пари од ново задолжување. Колку ќе биде тогаш јавниот долг ?? Ме потсеќа овој клинички на пругата за бугарија од пред 25 години :D. Ама немајте гајле ќе ни тртнат нов данок на дивиденди и нови акцизи за наше добро додека скроз не издишеме . . .
Клинички ќе развивал бањски туризам и ќе имало нови работни места во администрација :D . . . .

https://kanal5.com.mk/articles/365309/noviot-klinichki-kje-se-gradi-vo-gjorche-petrov-procedurite-do-krajot-na-godinava

и линк од феноменалниот потпарол на влада со своето елоквентно излагање . .

https://makfax.com.mk/makedonija/1512022/

Ајде нека ми каже некој од оние политички инстуирани плукачи против задолжување колку % од БДП ќе биде новиот долг. Дали државата ќе го издржи тоа или ќе имаме приказна како со пругата за Бугарија ???
Некогаш стварно не ми е јасно од каде им се вака брилијантни идеи... можат оградата од влада да ја искористат за оградување на новиот клинички ;).
Еве неколку слики од новиот клинички во Загреб почнат пред 30 години :).

https://www.index.hr/vijesti/clanak/pogledajte-fotografije-sveucilisna-bolnica-sramota-teska-200-milijuna-vasih-eura/929132.aspx

Туѓи пари најлесно се фрлаа . . .
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
TIMELESS:

https://sitel.com.mk/ogradata-kje-se-rushi-stolbovite-kje-ostanat


Не беше Кире само . . .
Ги имаше повеќе . . . некои и ни честитаа „промена на име“ на форумов. Јас мислев дека нафта сме откриле, а тоа име сме смениле и ни тргна :D:D....
не се секирајте . . . сега ќе тргне . . . ја вадиме оградата пред влада, но столбовите ќе ги оставиме . . . само прво едно две/три дебати за оградата ќе имало . . .
И бродовите кога ќе ги тргнеме кај ќе ни биде крајот . . .
Не е битно што си направил туку што си уништил :D:D.
Ова е нова економска доктрина . . .

Бидејќи за оградата ќе се дебатира и поубаво било да има само бетонски СТОЛБОВИ без ограда и немало да се трошат наши пари . . . време е да го решиме клинички ;);).
Новиот клинички ќе чинел 500 милиони евра додади уште 150 милиони непланирани трошоци :D:D:D. Пари од ново задолжување. Колку ќе биде тогаш јавниот долг ?? Ме потсеќа овој клинички на пругата за бугарија од пред 25 години :D. Ама немајте гајле ќе ни тртнат нов данок на дивиденди и нови акцизи за наше добро додека скроз не издишеме . . .
Клинички ќе развивал бањски туризам и ќе имало нови работни места во администрација :D . . . .

https://kanal5.com.mk/articles/365309/noviot-klinichki-kje-se-gradi-vo-gjorche-petrov-procedurite-do-krajot-na-godinava

и линк од феноменалниот потпарол на влада со своето елоквентно излагање . .

https://makfax.com.mk/makedonija/1512022/

Ајде нека ми каже некој од оние политички инстуирани плукачи против задолжување колку % од БДП ќе биде новиот долг. Дали државата ќе го издржи тоа или ќе имаме приказна како со пругата за Бугарија ???
Некогаш стварно не ми е јасно од каде им се вака брилијантни идеи... можат оградата од влада да ја искористат за оградување на новиот клинички ;).
Еве неколку слики од новиот клинички во Загреб почнат пред 30 години :).

https://www.index.hr/vijesti/clanak/pogledajte-fotografije-sveucilisna-bolnica-sramota-teska-200-milijuna-vasih-eura/929132.aspx

Туѓи пари најлесно се фрлаа . . .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

Kajgana Shop

На врв Bottom