Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

При евентуален неуспех на референдумот, колку сметате дека МСЕ ќе отиде во негатива?

Анкетата е затворена 30 септември 2018.
 1. Нема да има влијание, ќе остане приближно ист индексот на МСЕ

  17 гласови
  37,0%
 2. Ќе падне до кај 10%

  15 гласови
  32,6%
 3. Пад од 10-30%

  7 гласови
  15,2%
 4. Пад над 30%

  3 гласови
  6,5%
 5. Не се замарам со ова, јас сум од Пехчево

  4 гласови
  8,7%
 1. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.942
  Допаѓања:
  7.521
  Штом редовно ја плаќала каматата (без главица) веројатно тоа значи дека кредитот е добро рангиран и немаат некои големи резервации. Сепак таму при анализата ја скенираат целосната состојба на компанијата.

  Ќе има веројатно некоја голема резервација во 4 квартал ако се потврди одлуката за стечај.
   
  Последно уредено: 8 ноември 2018
 2. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.242
  Допаѓања:
  5.140
  на времето, 2003/4, ( кога одше господ по земја:cool:) си праев хоби купување и продавање акции, посебно СБТ и ОХБ,секогаш со добивка, а немаше никакви даноци и водење папирологија, брокерите викаа ние од тебе треба да учиме.....Но тогаш направив глупост , револтиран од малата денда, продадов 300 Алк при купување на глупост, недвижнина во Охрид, а останаа уште 100алк кој ги претворив некаде 2009 во 100сбт, привлечен од поголемата дивиденда, а акциите беа слични по вредност...но кога дојде орка таму се укина дивиденда, а и акцијата ја ничкоса... сега ова што ми остана не е некоја голема работа, но мислам со нато еуфоријата да расчистам со акциите до крај... ќе видиме
  п.с. не ми е криво што од 2009 до сега алк бајаги рипна во однос на сбт, бидејќи имаме по дома уште доста алк( пу,пу, да не урекнувам)
   
  На Mr.I му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  350
  Допаѓања:
  513
  Нејќам да те разочарувам, ама ред е да одговориме. Тоа што го гледаш во акумулирана добивка ја вклучува и позајмицата дадена кон ТЕТО. Која како што гледаме, нема шанси да биде вратена. Одземи ја таа позајмица, заедно со каматите кои ги книжат, ама никогаш не ги примаат, и добиваш дека моменталната главнина е скоро па рамна на нула. Кеш и еквиваленти немаат повеќе од 26-7 К ден.

  Значи има многу голема разлика меѓу книговодствена вредност и реална вредност. Исто како што има разлика меѓу приход и прилив.

  Од последниот ревидиран, белешка 19

  https://www.seinet.com.mk/FileServer.aspx?file=47447
  --- Споено дупло мислење, 8 ноември 2018 ---
  Да повториме: кредитот е даден со грејс период до 2020та. Што значи дури и да не биде плаќана каматата, кредитот нема да се води како нефункционален. Ама во 2020та ќе мора да се прикаже, и тоа како резервација, т.е. трошок. Ете тоа е муабетот
   
  Последно уредено: 8 ноември 2018
  MSE, VardarVoSrceto, Bafra и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Lucart

  Lucart

  Член од:
  5 јуни 2017
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  47
  ФИ на МТУР нешто не импресионира. Растот на акцијава во изминатиов месец изгледа бил на крилјата на НАТО еуфорија...
   
 5. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  368
  Допаѓања:
  148

  Ke te iznenadi fi na MTUR koga ke gi prodade akciite sto gi knizi po nabavna vrednost a ne po momentalna :)
   
  На MSE му/ѝ се допаѓа ова.
 6. voki_toki_voki

  voki_toki_voki

  Член од:
  30 април 2018
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  56
  Porastot na akciite trebalo da go stavat vo ostanata seopfatna dobivka, kako sto go ima vo lanskiot revidiran isvestaj.
  Screenshot_2018-11-08-18-42-27-122_com.google.android.apps.docs.png
  Ama namerno ili nenamerno vo ova pole vo Q3 izvestajot nema podatok.
  IMG_20181108_184158.png
  Ako go presmetame porastot na akciite koi gi imal MTUR na 31.12.2017 (po Q3 bilansot ne gledam deka vece gi prodale) ispaga deka na ovaa dobivka ke imaat plus ostanata seopfatna dobivka od preku 120 milioni.
  Screenshot_2018-11-08-18-44-20-943_com.google.android.apps.docs.png
   
  MSE, VardarVoSrceto, Zedd и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. TENDO

  TENDO

  Член од:
  10 декември 2008
  Мислења:
  555
  Допаѓања:
  635
  Класичен dividend trap, кој некој скапо ќе го плати.

  Еве уште една: И ALK е прескапа за мој вкус.

  Тоа не значи ништо. Пак можи менаџерите да купуваат и да ја креваат нагоре. Но е значајно поскапа во споредба со компаниите од индустријата во регионот.
   
  На MSE и ahil им се допаѓа ова.
 8. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  368
  Допаѓања:
  148
  Ova e samo del jas kolku sto gledam ima 313 miliona vo investiciski fondovi dopolnitelno ili se ova se total ?
  Koe pole e kaj sto se gleda kolku kesh raspolaga po banki posto se spekulira so 30 miliona evra ?
  I kako e mozno vo dve godini so isti cifri da se igra ednostavno osnoven fakt za spekulacija e koga imas ista dobivka sekoja godina ?
   
 9. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.675
  Допаѓања:
  10.070
  Тогаш да прашам кои ти се по вкус?
   
  На Mr.I му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TENDO

  TENDO

  Член од:
  10 декември 2008
  Мислења:
  555
  Допаѓања:
  635
  Можеби Бошко има пишувано најмногу за компаниите, но јас имам дадено најмногу предлози на форумов во изминативе 3 години. (TNB , UNI, STBP, PKB, KPSS, ADIN)

  Штета што немаме short selling на MSE. Инаку радо би профитирал од некој што е спремен да плати 1.250 денари за СТБ.

  Ништо лично за акционерите, нити против компаниите. И двете се во ТОП5 кај нас.

  Но ако е ова форум, и ако се дискутира за акциите на MSE тука, тогаш ова се моите two cents.
   
  Последно уредено: 8 ноември 2018
  idadija, Mr.I, Lucart и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. ahil

  ahil м-р

  Член од:
  11 јули 2005
  Мислења:
  244
  Допаѓања:
  149
  + се акциите
   

  Прикачени податотеки:

  • MTUR.JPG
   MTUR.JPG
   Големина:
   28,1 KB
   Прегледи:
   22
  На MSE му/ѝ се допаѓа ова.
 12. dekis

  dekis

  Член од:
  23 јуни 2017
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  275
  Rekov deka ne pishuvam vekje.... ama za da bidam fer do kraj za site koi me prashuvaat vo privatni poraki za stb, moram da bidam fer i da vi kazam na site koi me prashuvaa deka stb za moj vkus e vekje skapa i jas prethodnata nedela kompletno prodadov se....

  da se razbereme, prodadov ne deka ocekuvam loshi rezultati, kje bidat super (ako ne i rekordni), ama ne smeeme da zaboravime deka stb e vo faza na prodazba i dividendata na prolet moze da bide i posledna.... prodaznata cena (zaedno so ocekuvanata dividenda na prolet-130tina denari cisto) licno ne veruvam deka kje bide pogolema od 1200.... zatoa prodadov se....

  ima i drugi akcii na mse neli ne e samo stb, ne e fintata da zarabotish +5-10%, fintatata e da najdesh nebrusen dijamant, ne da go kupish vo prodavnica.... taka barem jas ja razbiram berzata so moeto skromno iskustvo :)

  p.s. sekoj so svoja glava :kezec:
   
  На bosko007, idadija, Mr.I и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. maksimmus

  maksimmus

  Член од:
  10 мај 2009
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  460
  :aplauz:
  mene mi se omileni ovie postovi deka ova e posledna dividenda na stb eden james bond istototo tuka go zborese sekoja godina i zagubi 4 dividendi sea ke bide 5 neka me popravi nekoj toa mu e 50 procenti zaguba bez zaguba na kapit. Dobivka. Srcka da go stpnes ti ide. Si vikam ako bidat uste 5 dividendi ili 10 kako ke zivee.
   
 14. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.942
  Допаѓања:
  7.521
  На idadija му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ceasar

  ceasar надеж, страв и алчност

  Член од:
  2 април 2009
  Мислења:
  1.033
  Допаѓања:
  467
  @dekis kazi nekoj nebrusen dijamant :) ako si zavrshil so kupuvanje, mene ading na @TENDO mi se sviga (uslovno tvoja, da ne pomisli nekoj si ja kupil cela) samo ic ne e likvidna, isto vo poslednive nekolku godini preku amortizacijata telekom ima akumilirano dosta kesh. Za naredni dve godini moj favorit od bankite e KBM.
   
  На TENDO му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: